acces tutoriale

Tot ce va nemultumeste legat de acest forum, si de cei care il frecventeaza
Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012
Re: acces tutoriale

Mesaj de djmanianfs » Joi Noi 29, 2012 10:19 am

Ca sa ma bag si eu in seama pe aceasta tema : m-am lovit si eu de problema cu password-ul de la tutoriale, dar cu un mesaj decent catre Bogdan/admin s-a rezolvat problema, mi-a dat-o.
Acum, nu mi se pare chiar aiurea faza ca este nevoie de o parola pt sectiunea tutoriale. Dupa cum spunea si Tomita, sunt multi bisnitari care dau pe forum doar pt a-si rezolva cate o problema si aopi numai dam de ei, nu prea e fair play... :drive
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de stevey » Joi Noi 29, 2012 12:08 pm

Pai daca samsaru intra sa se intereseze de o problema la masina pe care o vinde inseamna ca e un lucru bun, nu ti-o vinde cu defecte :).Oricum in tutoriale nu erau trecute probleme de mecanica de genu cum sa schimbi un tachet sau un piston ci probleme destul de generale si nu cred ca necesitau asa securitate(poate doar daca se vrea profit :) ).De exemplu eu m-am uitat cum se schimba filtrul de polen, sincer, pentru ca nu mai imi vine sa dau bani pe serviceuri pentru o operatiune destul de simpla.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de Bogdan » Joi Noi 29, 2012 2:38 pm

Eu mai am de zis decat cateva lucruri si cu asta inchei:

a. Nu confundati sectiunea de probleme in care se discuta probleme si rezolvarea lor, cu sectiunea de tutoriale, care explica cu totul altceva, adica un DIY...deci daca ai o problema o poti gasi oricand aici la fel ca restul informatiei
b. Nu inteleg de ce userii care pot avea acces oricand acolo sunt cei nemultumiti si pozeaza in avocati? Sa scrie aici cineva care nu a primit parola ..si totusi e activ in comunitate!
c. Am primit pana acum o gramada de mesaje prin care mi se cerea parola, unii useri aveau 50 de posturi, altii aveau doar 20 de exemplu... dar pareau ca sunt parte din comunitate si deci evident ca au obtinut-o.

d. tot va aud ca voi ati ajutat membrii fara sa cereti ceva in schimb. Dar va intreb eu, cum ati cunoscut membrii aia? Aici pe forum nu? De ce i-ati cunoscut, pentru ca sunt activi si fac parte din comunitate! Zi-mi si mie pe cine ai ajutat tu aici pe forum, care are 0 posturi sau nici macar masina descrisa?? Te-ai duce la 12 noaptea sa ajuti pe unul de pe forum care s-a inscris astazi si are 0 posturi? Ceva imi spune ca NU!!
Deci haideti sa lasam dramatizarile ca nu isi au rostul..iar legat de partea materiala, asta chiar e gluma zilei!! Niciodata nu s-a cerut 1 ban vreunui membru al forumului doar ca acest forum sa existe...altii fac asociatii si strang banii, altii iti dau direct contul de paypal cand vrei sa accesezi sectiunea de probleme, si pe voi va apuca pandaliile doar ca avem o nenorocita de parola(pe care cei care va plangeti o puteti avea oricand).. Cel care a initiat topicul, de ce nu a cerut parola mai intai si dupa sa vina sa se planga de sectiunea tutoriale? Pentru ca asa suntem noi cu totii obisnuiti sa avem totul, sa ni se cuvina totul fara sa ne pese de nimic!

e. Niciodata nu va avea acces la tutoriale o persoana care nici buna ziua nu da aici!

f. Se va implementa cumva ca doar userii dintr-un anumit grup sa poata accesa sectiunea tutoriale, si atunci se vor plange doar cei care au cu adevarat un motiv. Scria cineva mai sus ca se pricepe si ca ar dori sa ajute, da-mi un PM te rog daca poti ajuta cu aceste lucruri(scuze scriu foarte in graba si nu am retinut cine a zis)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de karateka1978 » Joi Noi 29, 2012 3:05 pm

Am zis ca nu mai scris pe postul asta dar nu ma pot abtine...muahahaha!!!
Bogdan, repet, despre partea cu banii la care faci tu referire, era metaforic, repet METAFORIC!!!
Imi pare rau sa vad ca luati totul atat de personal si va ofuscati inutil. Se fac unele lucruri doar de dragul de a se face fara nici un scop. Vrei sa ajuti, ajuta, nu vrei, nu ajuta...mai simplu decat atat cum sa ma exprim?! Vrei sa pui parola ok, vrei sa o scoti ok!! Daca cititi atent ce am scris, dar atent, va veti da seama ce am vrut sa zic!! Nu am nici o parere despre nimic...nu ma afecteaza cu nimic daca pui parola sau nu...eu doar am intrebat, de ce a trebuit sa puneti parola, atat!! Am aflat raspunsul si gata!! S-a deschis acest topic pentru ca cineva a considerat ca nu e corect/drept sa fie pusa parola pe TUTORIALE!! Dca voi ca admini ati considerat ca trebuie pusa, ok, cel putin din partea mea...
Bineinteles, ca se vor trezi multi acum sa comenteze la ce am scris: " Daca nu te intereseaza de ce te bagi!? blah blah blah.
Ma astept sa mi-se stearga postul acesta!!!!!
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de Bogdan » Joi Noi 29, 2012 3:13 pm

Daca tot vrei sa discuti te-as ruga sa raspunzi la intrebarile mele legate de a ajuta pe X,Y!
Legat de posturi sterse..posibil sa fi fost da, nu esti nici primul nici ultimul caruia i se sterg posturi cand lucrurile o iau razna..Cu siguranta a existat un motiv intemeiat pentru asta, nu are nimeni nimic cu tine!
Si crede-ma ca nimanui nu i face placere sa stearga posturi ca doar nu e angajat cu carte de munca pentru asta!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de karateka1978 » Joi Noi 29, 2012 3:23 pm

"Zi-mi si mie pe cine ai ajutat tu aici pe forum, care are 0 posturi sau nici macar masina descrisa??" Nu urmaresc cate posturi a pus X sau Y pe forum!!!
"Te-ai duce la 12 noaptea sa ajuti pe unul de pe forum care s-a inscris astazi si are 0 posturi?" DA m-as duce, banuiesc ca nu crezi!!
Am ajutat oameni care nu sunt pe clubc4 si au Citroen, pe care nu i-am mai vazut niciodata...poate intre timp si-au facut cont pe club...nu stiu!!
Eu unul ajut cat pot de mult chiar daca nu il cunosc!! Eu personal consider ca daca vrei sa ajuti, ajuti fara sa ai vreun scop anume la final, sau sa ceri ceva in schimb!
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de catalin4u24 » Joi Noi 29, 2012 3:25 pm

karateka1978 scrie:Am zis ca nu mai scris pe postul asta dar nu ma pot abtine...muahahaha!!!
Muahahaha... cu comportamentul asta cred si ei ca ti-au fost sterse postarile, daca tu simti nevoia sa te bagi in seama in discutii in care chiar TU recunosti ca nu te privesc si ca acea sectiune e neinteresanta pentru tine.
Daca ai chef de cearta n-o sa iasa nimic bun din asta... absolut nici o rezolvare...
Daca asta e alegerea ta si te consideri productiv in felul asta... succes in continuare.

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de karateka1978 » Joi Noi 29, 2012 3:28 pm

siiiii am avut dreptate!! S-a trezit si al meu!! Citeste mai sus in postul meu ce am scris!!! :))))))
Exact despre asta vorbeam...ca nu cititi cu atentie ce se scrie in posturi!!!
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de catalin4u24 » Joi Noi 29, 2012 3:36 pm

Poate posturile tale nu prezinta prea mult interes pentru persoana mea insa am o placere sa ma bag in seama atunci cand nu ma priveste... ce ironie... exact ca si tine. E bine asa?

Sent from my GT-I9300

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de karateka1978 » Joi Noi 29, 2012 3:43 pm

catalin4u24 scrie:Poate posturile tale nu prezinta prea mult interes pentru persoana mea insa am o placere sa ma bag in seama atunci cand nu ma priveste... ce ironie... exact ca si tine. E bine asa?

Sent from my GT-I9300
Cu tot respectul, dar ma abtin in a mai face comentarii!!
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de catalin4u24 » Joi Noi 29, 2012 3:44 pm

Cu toata stima, si eu de acum incolo :hi

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de DjAndr3w » Joi Noi 29, 2012 3:45 pm

karateka1978 scrie:siiiii am avut dreptate!! S-a trezit si al meu!! Citeste mai sus in postul meu ce am scris!!! :))))))
Exact despre asta vorbeam...ca nu cititi cu atentie ce se scrie in posturi!!!
"cand doua persoane, sau mai multe, iti spun ca esti beat, e bine sa mergi sa te culci"
App de parola, eu am primit-o fara sa ma fi cunoscut nimeni din club, si aveam ai putine posturi. Intre timp ma cunosc cativa membri dar daca nu as fi primit parola se puteau rezolva si altfel problemele, intrebam in jurnalul de bord, pe alte topicuri, etc.
PS: Bogdane, cum nu se cer bani, unde'i Stefan sa il intrebi de cotizatii :-)) PSS: glumesc
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: acces tutoriale

Mesaj de alex82 » Joi Noi 29, 2012 3:49 pm

karateka1978 scrie: Bun am inteles o mare parte...dar unde este acel "scop" de a ajuta utilizatorii forumului?!?!
Daca eu, de exemplu, imi iau un C4 nou sau SH si caut pe net o problema si dau de CLub C4 si cand intru pe TUTORIALE si vad ca e parolat?!!? Ce fac?! va zic eu...ies...si imi caut rezolvarea in alta parte.
Cu asta ai cam spus totul ...
Sunt unii care gasesc forumul dupa ce cauta rezolvare la o problema , care de regula dupa ce`si gasesc rezolvarea , dispar . Cei care cauta forumul din pasiune pt masini in general , pt marca asta sau pt modelul asta , cu siguranta nu vor avea probleme sa obtina parola , pt ca vor face vechime si vor avea si ceva activitate . Intr`adevar , nu toti se pricep la mecanica , sa ofere cine stie ce informatii , dar pot fii activi si altfel .
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de simply the lex » Joi Noi 29, 2012 6:06 pm

Norisoru zicea bine mai sus si cred ca asta e miezu' si anume sa nu dai hit & run,simplu.Asa cum si pe torente trebuie sa stai la seed asa si aici trebuie sa ai un feedback pe forum,nu neaparat sa ajuti cat sa arati ca iti pasa,esti pasionat,nu doar ca iti faci treaba,dispari si te peeshi pe noi.Atunci esti un parazit de care nu avem nevoie,nu vreau sa jignesc pe nimeni,este o definitie generalista !

Mie mi s-a intamplat sa intru pe alte forumuri ale altor marci si sa ma captiveze cate un topic si sa pierd ore in sir citindu-l si unde am putut am ajutat sau am emis o parere cat pertinenta am putut eu.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: acces tutoriale

Mesaj de dimabogdan » Joi Noi 29, 2012 6:45 pm

Eu nu cred sa fie vreun user, cu ceva "vechime" banuiesc ca usor peste 1-2 luni de activitate, care sa fi cerut acces la tutoriale si sa nu-l fi primit. Si da, consider ca este o masura chiar buna, pentru ca sunt o groaza al caror prim post este "vand C4" si apoi dispar ca magarii in ceata. Mai mult, banuiesc ca au fost o groaza care si-au facut cont, au cautat cum se repara una alta, au verificat ceva simptome ale masinii pe care tb sa o vanda si apoi au plecat, asa cum au intrat, adica prin spate.Si probabil adminii si moderatorii s-au saturat de freeloaderi din astia si au luat masura asta.
Apropo, pe aceasta cale le multumesc tuturor celor care au postat tutoriale si alte lucruri mai mult decat folositoare! :hi :hi :hi
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme,nemultumiri,sugestii,critici”