acces tutoriale

Tot ce va nemultumeste legat de acest forum, si de cei care il frecventeaza
adib4900
Mesaje:15
Membru din:Lun Mar 16, 2009 2:27 pm
Numar Inmatriculare:18 URA
acces tutoriale

Mesaj de adib4900 » Mie Noi 28, 2012 2:45 pm

dragi prieteni
nu inteleg de ce a fost restrictionat accesul la "tutoriale".
aveati impresia ca se profita de unii dintre voi?
intram pe acest forum pentru orice problema aveam la masina. era de mare ajutor. acum ....

nu trebuie sa-mi raspunda nimeni. nu pot avea pretentia asta daca nu am fost activ.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de commandorsteel » Mie Noi 28, 2012 3:15 pm

daca ai nevoie, cere parola unui moderator :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de karateka1978 » Mie Noi 28, 2012 4:23 pm

Salut! Sunt de acord cu tine. Consider ca, tutorialele au fost postate pentru a ne ajuta/ghida sa incercam sa ne reparam singuri masinile, bine, cel putin ce se poate rezolva intr-un garaj personal, in parcari sau alte locuri, in afara de service-uri!
Poate motivele au fost bine intemeiate de catre admin/admini, dar...bate putin spre absurd pentru ca se pierde tot farmecul acelor tutoriale care sunt menite sa ne ajute si consider ca daca cineva a postat un tutorial, la pus in scopul de a ajuta si alti utilizatori ai forumului sa isi rezolve micile probleme.
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de commandorsteel » Mie Noi 28, 2012 5:03 pm

ai cerut parola si nu ti s-a dat?
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de karateka1978 » Mie Noi 28, 2012 5:16 pm

Scuze ca intreb! Dar de ce trebuie o parola, sau de ce trebuie sa postezi ceva sa ai acces la altceva?! Eu nu zic ca ce s-a facut nu s-a facut bine...eu vreau doar sa inteleg, de ce trebuie parola sa ai acces la tutoriale?!!?
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
vmeremia
Mesaje:598
Membru din:Mar Oct 26, 2010 2:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDi, 92cp (no FAP)
Localitate:Iasi

Re: acces tutoriale

Mesaj de vmeremia » Mie Noi 28, 2012 5:24 pm

Te-ai uitat pe c4owners (forumul "omolog" din UK)? Acolo e chiar un pic mai complicat (din cate stiu). Trebuie sa ai un anumit statut (level) ca sa ai acces. Inainte sa primesti, trebuie sa dai ceva de folos comunitatii, cam asta e logica din spate :hi

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de catalin4u24 » Mie Noi 28, 2012 5:27 pm

adib4900 scrie:intram pe acest forum pentru orice problema aveam la masina. era de mare ajutor. acum ....
Sunt sigur. Si ca tine multi altii, insa au fost personaje care primul lor post pe clubc4 a fost o critica referitoare la tutoriale. Adica, cum iti permiti tu care nu ai facut absolut nimic pentru comunitatea asta sa critici ceva care ti-e oferit moca pe tava... Adica nesimtirea la unii este fara margini. In afara de asta se mai ia si la cearta cu oameni de pe aici care au facut foarte multe pentru aceasta comunitate.
Drept urmare doresc sa felicit pentru luarea deciziei de a se parola acea sectiune. Valabil si pentru samsarii care se inregistreaza pentru a-si promova produsele.

Bineinteles ca omul (vb la modul general) are impresia ca totul i se cuvine si cum zicea si Bogdan, accesul la clubc4 este un privilegiu, nu un drept!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de Bogdan » Mie Noi 28, 2012 6:07 pm

karateka1978 scrie:Scuze ca intreb! Dar de ce trebuie o parola, sau de ce trebuie sa postezi ceva sa ai acces la altceva?! Eu nu zic ca ce s-a facut nu s-a facut bine...eu vreau doar sa inteleg, de ce trebuie parola sa ai acces la tutoriale?!!?
Am crezut ca te-ai lamurit cand am vorbit prin mesaje!

In curand nu se va mai cere nicio parola, atat doar ca acea sectiune va fi disponibila doar membrilor care indeplinesc conditiile. Nu vreau sa intru in detalii sau sa fac comparatii cu ce se intampla in alte parti pentru ca nu-si are rostul.

Asta este regula si din pacate nu putem multumi pe toti....

@adib..inainte sa deschizi topicul, zic eu ca puteai cere parola cuiva nu? Chiar nu iti inteleg nemultumirea, sau e si asta prea mult de facut, sa dai un mesaj prin care sa ceri parola, tu fiind obisnuit sa intri direct acolo???
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: acces tutoriale

Mesaj de aristotelro » Mie Noi 28, 2012 8:02 pm

M-am asteptat la asa ceva. Absolut de acord cu regula. Este un mod de a proteja comunitatea forumului, trebuie sa intelegem toti.

Poate ar fi bine sa explice cineva ce inseamna un mesaj prin care ai ajutat comunitatea.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de Bogdan » Mie Noi 28, 2012 8:12 pm

Nu exista o definitie concreta sincer...
Ai gasit rezolvarea unei probleme, sau stii vreo oferta in vreun service, sau mai stiu eu ce informatii utile pentru comunitate pe care le poti impartasi, orice sa contribui cu ceva cat de mic..

Dar daca "tu" ai 0 mesaje(sau 10 mesaje in care doar ceri sfaturi/intrebi si astepti rezolvari la problemele tale), si faci scandal ca nu ai acces la tutoriale? Chiar nu e ok sincer ca unii sa stea sa se chinuie cu tutorialele, si altii doar sa culeaga informatia, eventual sa le-o trimite pe email ca e mai usor..

dar in curand se va scapa de parola, si acea sectiune va fi vizibila doar de utilizatorii care indeplinesc anumite conditii
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de Tomita » Mie Noi 28, 2012 8:21 pm

lol. tupeu maxim. a\problema asta se rezolva doar intre useri, prin punerea la punct a celui care si-a luat lumea in nas (ca utilizator online ca nu ne stim personal). nici macar de admin nu e nivelul topicul astuia, d-apoi de owner
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
george.serik
Mesaje:303
Membru din:Mar Mai 10, 2011 4:21 pm
Marca si model masina:C4 1.6 VTR
Numar Inmatriculare:B154SRK
Localitate:Bucuresti

Re: acces tutoriale

Mesaj de george.serik » Mie Noi 28, 2012 11:38 pm

Mie nu mi se pare corect sa fie parolata sectiunea respectiva si sa nu aibe toti acces la ea pentru ca exista anumiti utilizatori care vor sa ajute comunitatea, dar nu sunt mecanici. Poate ca pur si simplu prefera sa nu se bage, insa doresc sa aibe o idee in ceea ce priveste problema respectiva ca sa stie unde ar trebui sa umble cei de la service. Nu este vorba ca nu ar face treaba buna, dar poate pur si simplu nu se simt in masura sa umble si prefera sa nu riste sa isi faca zile amare. Eu fac parte din aceasta categorie; daca ar fi sa am sculele si timpul necesar sa imi bag nasul prin toata masina, probabil ca as face-o. Probabil ca as si strica un lucru din 10, dar m-as invata minte. Foarte probabil ca as face poze cu ceea ce am facut si apoi as face tutoriale in care sa ii ajut si pe ceilalti. Dar din moment ce eu nu mesteresc singur la masina, inseamna ca nu as avea de ce sa am acces la rubrica respectiva? Nu cred ca persoanele care au fost atat de amabile incat sa posteze un tutorial ar prefera sa stie ca ajuta doar 5% din intreaga comunitate...

Citisem (daca ma insel imi cer scuze, dar nu cred ca este cazul) ca ar fi vorba despre anumite criterii pentru acest acces, in sensul ca ar trebui sa avem 9999 mesaje, x vechime ori sa fi facut z tutoriale. Nici asta nu mi se pare normal. De ce sa incarc tot forumul cu o mie de mesaje inutile si sa spamez fara rost? De ce astept sa treaca un an de cand am masina cand problema o am acum? Si de ce sa fiu obligat sa imi desfac ceva la masina? Dar daca eu am rezolvat o problema deja postata la rubrica tutoriale? Atunci mai incarc forumul cu un topic clona?

Personal, nu cred ca voi strange mii de mesaje, ori ca voi face vreun tutorial foarte stralucit din simplul motiv ca prefer sa lucreze la masina mea cei instruiti, nu cel care se instruieste. Vechimea se va face (sper), dar nu ar trebui sa fie asta un criteriu.

Tutorialele sunt facute pentru a ajuta pe toata lumea care are nevoie de ele, de intreaga comunitate. In acest scop sunt facute si e pacat sa nu isi serveasca menirea.

As ajuta si eu comunitatea daca ar fi vreo persoana care lucreaza ca si programator (PHP, sa zicem) si are de modificat un cod, ori de facut ceva cu CSS sau are probleme cu un PC, ori nu intelege un anumit concept... As ajuta si o persoana care vrea sa modifice un regulator ori are de facut anumite lucruri in domenii la care ma pricep si as putea sa ii ofer un raspuns pertinent, dar nu prea am gasit astfel de discutii, deci nu am putut ajuta comunitatea prea mult pana in momentul respectiv. Cel mult, am donat niste cauciucuri vechi si am ajutat cu link-uri (care au fost sterse, apropo :) ) si anumite sfaturi bazate pe experienta proprie pe care am avut-o in acest an si jumatate cu masina.

V-as ruga sa tineti cont si de aspectul aceste cand luati decizia de a restrictiona sau nu accesul pentru tutoriale. Mi-am expus punctul de vedere si mi se pare mai mult decat corect si echitabil, dar nu este forumul meu ca sa pot sa ma impun mai mult.

Scuze pentru mesajul "lung" si mersi pentru intelegere (sper, din nou :) )
Drive safe :drive
SOLD
Imagine

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de karateka1978 » Mie Noi 28, 2012 11:57 pm

Bogdan scrie:Nu exista o definitie concreta sincer...
Ai gasit rezolvarea unei probleme, sau stii vreo oferta in vreun service, sau mai stiu eu ce informatii utile pentru comunitate pe care le poti impartasi, orice sa contribui cu ceva cat de mic..

Dar daca "tu" ai 0 mesaje(sau 10 mesaje in care doar ceri sfaturi/intrebi si astepti rezolvari la problemele tale), si faci scandal ca nu ai acces la tutoriale? Chiar nu e ok sincer ca unii sa stea sa se chinuie cu tutorialele, si altii doar sa culeaga informatia, eventual sa le-o trimite pe email ca e mai usor..

dar in curand se va scapa de parola, si acea sectiune va fi vizibila doar de utilizatorii care indeplinesc anumite conditii
Bun am inteles o mare parte...dar unde este acel "scop" de a ajuta utilizatorii forumului?!?!
Daca eu, de exemplu, imi iau un C4 nou sau SH si caut pe net o problema si dau de CLub C4 si cand intru pe TUTORIALE si vad ca e parolat?!!? Ce fac?! va zic eu...ies...si imi caut rezolvarea in alta parte. Si atunci revin cu o alta intrebare...unde e ajutorul de care am nevoie?! trebuie sa fiu activ cateva luni sa imi dau seama ca problema pe care o am e una simpla si nu trebuie sa ma agit prea mult, sau sa ma duc la service sa imi ia aia o caruta de bani?!!??! Acum sincer, eu inteleg ca sunt utilizatoti care isi dau silinta sa informeze despre unele "complicatii" dar unde se va ajunge, sa platim sa aflam ca de fapt problema noastra e una simpla?!? Sincer va inteleg si pe voi, dar eu ma pun acum in postura unei persoane care nu are prea multa activitate pe forum ( BAZINGA!! chiar nu am!! :)))) )
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de karateka1978 » Mie Noi 28, 2012 11:59 pm

300gr vodka NEMIROFF la bord ( multumesc lui CARAMAN ) si simteam nevoia sa ma exprim!!! :))))))
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: acces tutoriale

Mesaj de Tomita » Joi Noi 29, 2012 12:27 am

deci sa inteleg ca se vrea free.
vine bisnitaru care si-a luat o teapa si vrea sa remedieze urgent sa scape de buba pana la primul fraier.
face cont, intreaba, gaseste si pa.
niciodata nu il mai vezi.

sau vine, baga dooj de intrebari pe ici pe colo, iar bang, dispare ca magarul in ceata.

forumul reuneste informatii si oameni. ei se ajuta, daca sunt si ei membrii activi. ca mai spun un banc, un video, ofera ceva gratis, mai ajuta cu ceva experienta lor, si fac parte din lumea clubc4 e normal ca si club c4 sa le ofere niste avantaje. ca au pierdut timpul pe aici

dai o data pe an si numai sa beneficiezi de ajutor, nah, nu te astepta sa desiram povesti intime, deci cunoaste-ti locul, oricine ai fi. :hi
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme,nemultumiri,sugestii,critici”