Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Totul despre divizia sport a Citroen
Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.
Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de mugurel » Mar Feb 03, 2009 2:29 pm

as mai adauga si eu ceva.
in franta este o revista care isi dedica paginile in special raliurilor.
aceasta revista acorda de mai bine de 30 de ani titlul de sportiv al anului.
in 1997 titlul i-a revenit lui Loeb, iar suportul federatiei franceze FFSA a venit prin interediul grupului de presa "Hommel", cei care detin Echappement, Auto-Journal, etc.
cred ca astia au fost primii care au crezut in el.
alte titluri acordate: 2007 Sebastien Ogier, 1987 Didier Auriol, 1985 Francois Delcour, 1984 Philippe Bugalski,
cand ajung acasa, va dau toate ttlurile.
emisiunea Turbo de pe postul M6 este facuta de ei.
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Mihay » Mar Feb 03, 2009 2:37 pm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t4FkoQU6 ... re=related[/youtube] asta o stiti nu?

@mugurel interesanti sunt si fanii lui care din 1999 au creat un fan club
http://www.fanloeb.com/index.php?option ... Itemid=128" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Dan pasare » Mar Feb 03, 2009 3:02 pm

:shock: :shock: :shock: EXTRAORDINAR!!!!!
Nu stiam asta :o Cum sa nu-ti placa combinatia Loeb/Citroen? :D =D> =D> =D>
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Mihay » Mar Feb 03, 2009 3:05 pm

nu stiu...au mai fost piloti mari si controversati ..gen Shumi...dar pe francezul asta simpatic nu stiu cine il poate combate in vreun fel. eu sper totusi ca de la anul sa se indrepte catre altceva...F1 poate...a spus ce avea de spus in WRC , mai ales ca masinile vor suferi o schimbare in rau de la anu

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Dan pasare » Mar Feb 03, 2009 3:09 pm

F1...hmm :-k s-ar putea sa fie putin cam tarziu pentru el :roll:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Cosma Adrian » Mar Feb 03, 2009 7:42 pm

Eu il consider cel mai tare pilot din motorsport. Cand il vad cu cat calm abordeaza specialele, cat e de inteligent si cat de putin greseste imi trezeste o admiratie extraordinara. A avut Citroen mare noroc cu el, iar pt F1 si eu cred ca e cam tarziu pt el, dar cine stie...
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Mihay » Mar Feb 03, 2009 7:45 pm

daca stiti franceza take a look :mrgreen:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H7ER2Ipq ... re=related[/youtube]

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de eduardo_didi » Mie Feb 04, 2009 3:55 pm

f misto filmuletu cu testele pe zapada =D>
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de florinc4 » Mie Feb 04, 2009 9:58 pm

Am avut azi multa treaba pe la facultate...dar sincer am preferat sa vad rezumatul din raliul irlandei de pe eurosport :mrgreen: ...sincer nu stiu ce mananca...un om absolut incredibil si nu doar pe asfalt sau tarmac....chiar si pe vreme rea...chiar si cu mici probleme de-a lungul specialelor...a reusit sa castige detasat...si inca sa fie un pamantean ca si noi...pe mine personal nici nu m-a interesat ce probleme am la facultate...am stat sa vad pana la capat...chiar daca ma exmatriculeaza astia...dar merita :mrgreen: incredibil cat de sigur poate fi pe el...si merge cu masina ca si cum ar merge la supermarket...superb
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Mihay » Lun Iul 13, 2009 2:41 pm

Sambata trecuta cotidianul francez L`Equipe a facut “valuri” cu o informatie privind iminenta participare a lui Sebastien Loeb in Formula 1, citand o declaratie a pilotului Citroen care a spus ca daca Bourdais pleaca de la Team-ul Toro Rosso el este disponibil.

Imediat Citroen Racing a transmis un comunicat de presa in care mentioneaza in termeni foarte clari ca acest lucru este exclus in conditiile in care contractul dintre Citroen si Sebastien Loeb este valabil pana la sfarsitul acestui an.

Loeb a declarat la randul sau ca principalul sau obiectiv il reprezinta lupta pentru al saselea titlu de campion la piloti si respectiv al cincilea pentru Citroen la constructori.
Directorul Citroen Racing, Olivier Quesnel, a nuntat lucrurile spunand ca team-ul francez nu s-a opus niciodata ca pilotii aflati sub contract sa fructifice orice oportunitate de a incerca lucruri noi si ca nu o va face nici acum, insa numai dupa terminarea actualului sezon al WRC.

Dupa debutul fulminant de sezon in care a castigat primele 5 etape, Sebastien Loeb a iesit in decor la ultimele doua runde alergate in Grecia si Polonia, permitandu-i lui Mikko Hirvonen (Ford) sa preia conducerea clasamentului.

Urmatoarea etapa a WRC este Raliul Finlandei la care cu prima sansa pleaca Hirvonen chiar daca anul trecut Loeb a reusit sa puna punct dominatiei scandive in celebra etapa finlandeza.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Mihay » Mie Sep 30, 2009 1:42 pm

Sebastien Loeb confirma testele ce vor avea loc pe 8 octombrie cu un monopost GP2

http://www.wrc.com/jsp/index.jsp?lnk=10 ... s+GP2+test" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Mihay » Dum Oct 25, 2009 11:00 pm

Voiam sa scriu in topicul dedicat WRC dar am considerat ca meritul cel mai mare in acest an ii apartine lui Sebastien Loeb . Este pentru a sasea oara consecutiv CAMPION MONDIAL !!!

Daca inceputul anului parea compromis pentru intreg campionatul datorita crizei financiare si retragerea surprinzatoare a celor de la Subaru , pe plan sportiv lupta a ramas la fel de incrancenata . Desi pana acum Loeb niciodata nu a abandonat mai mult de 1 etapa de-a lungul unui campionat anul asta a facut-o de 3 ori , de 2 ori revenind datorita regulamentului super rally si reusind sa acumuleze 5 puncte in Italia si 2 in Polonia , Grecia fiind singura cu 0 puncte . Practic Miko Hirvonen a castigat din punctul meu de vedere 1 singura data anul asta, la el acasa in Finlanda. Restul etapelor castigandu-le cand Sebastien a avut probleme, inclusiv acea eroare administrativa in Australia , cand a fost penalizat cu 1 min la final si a trecut pe locul 2.

Desigur carcotasii vor zice ca a castigat si datorita tacticii de echipe ( vezi etapa cand a revenit dupa iesire in decor si cateva echipaje Citroen au "abandonat" , Loeb intrand in puncte) . Mai mult cei de la Ford vor regreta aceasi etapa in care Latvala a castigat raliul si Hirvonen a terminat pe locul 2. De ce toate aceste regrete ? Pentru ca Loeb a iesit campion cu 1 singur punct avans, punct castigat in aceasta ultima etapa, pe penultima proba a ultimei zile.


Pana azi pe Ps 15 / 16 raliul a fost mai palpitant decat orice competitie am urmarit eu vreodata . In aceasta ultima etapa din 2009, Walles Rally Gb , Loeb s-a instalat inca de la inceput in prima pozitie si nu a mai coborat decat la final , mergand direct pe podium . In prima zi, pe ultima speciala dispozitivul gps de pe masina lui s-a defectat nimeni nestiind timpii intermediari si crezand ca este o tactica de a termina pe locul 2 ziua, astfel incat in ziua a doua sa nu se lanseze primul pe probe, fiind o etapa de macadam. Nu a fost asa, Loeb terminand ziua 1 cu un avans de aprox 5 secunde .

In prima parte a celei de a doua zi, Hirvonen reuseste sa-i "fure" francezului aproximativ 3 secunde apoi pe urmatoarele 2 probe Loeb are o rabufnire de orgoliu si-i administreaza finlandezului doua victorii de proba la peste 10 secunde .Practic aici s-a cam scris istoria acestui raliu, Loeb terminand ziua 2 la un avans de 30 de secunde in fata lui Hirvonen.

In primul parc de service dupa aceste 2 probe magnifice Hirvonen acuza diferite probleme la masina neintelegand cum a putut sa piarda asa mult timp . Dupa o munca asiduua a intregii echipe Ford , Malcolm Willson ( team manager ) a declarat ca nu are rost sa minta si ca nu au gasit nici o defectiune la masina lui Mikko si ca el personal crede ca Sebastien a "avut NOS" pe cele 2 probe .

Azi, in ultima zi , s-au mai desfasurat 4 probe fara pauza de service intre ele . Daca pe prima proba a zilei Hirvonen nu reuseste sa castige mai mult de 2 secunde , pe cea de-a doua proba Hirvonen se impune cu 11 secunde , avansul lui Loeb pentru ultimele 2 probe fiind de numai 18.2 secunde , francezul avand probleme la sistemul de "aer proaspat al turbinei " .

Pe Ps 15 , penultima finlandezului ii sare capota din elementele de siguranta si pierde aproximativ 1 minut incercand sa o demonteze de tot, practic terminand proba fara capota. Raliul s-a incheiat si Loeb este campion mondial .

O explicatie a team managerului de la Ford, Malcolm Willson :

"De ce am pierdut ...
Cred ca Mikko a pierdut titlul mondial in probele speciale 8 si 9 si nu in ultima zi, cind a pierdut capota motor. A fost mai mult o problema psihologica decat mecanica. Am fi fost bucurosi sa gasim o problema tehnica. Era mai usor pentru toata lumea, echipa si Mikko, decat sa admitem ca este o problema psihologica. Mikko stie asta. Am avut probleme de planetare vineri, dar nimic altceva. Cred ca dupa o astfel de experienta, Mikko se va intoarce mai puternic anul viitor, daca privim retrospectiv evolutia sa din ultimii ani. In totdeauna esecuri ca acesta l-au intarit. Performantele lui Sebastien Loeb si Mikko Hirvonen din acest raliu i-au plasat intr-o alta clasa fata de ceilalti. In speciala 8, Loeb a facut uz de tot ce a invatat de-a lungul anilor, a celor 5 titluri mondiale si a celor peste 50 victorii. Pana la urma ne-a invins Loeb”.

Sebastien Loeb a declarat la sfarsit : "“ A fost titlul cel mai greu obtinut. Am plecat bine in sezon si apoi a fost dezastru. Am obtinut victoria sub o mare presiune. Mikko a fost foarte puternic in acest an. Sunt foarte fericit "

Acesta a precizat ca pentru urmatorii 2 ani contractul sau cu Citroen va fi semnat , el dandu-si acordul ramanand doar ca avocatii sa parafeze ultimele intelegeri .

PS: va rog sa scuzati eventuale greseli, fiindca nu am mai copiat de nicaieri vreun articol , simtand nevoia sa-i acord si eu cateva minute din timpul meu unui mare pilot, poate cel mai mare .

Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de eduardo_didi » Lun Oct 26, 2009 8:41 am

de departe cel mai frumos raliu din prisma mizei care era in joc, titlul mondial la piloti, mai ales ca in ultima zi mai reusise si Hirvonen sa se apropie si ne-a tinut un pic in suspans.
sezonul perfect pentru Citroen care au castigat titlul atat la constructori cat si la piloti
Felicitari Sebastien Leob si Citroen Racing
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de florinc4 » Mar Oct 27, 2009 9:10 am

Felicitari campionului...si echipei Citroen...ne-au facut mandrii inca o data :hi
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sebastien Loeb - cel mai bun pilot din istoria WRC

Mesaj de Mihay » Mie Oct 28, 2009 4:23 pm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ncfJYNZX ... r_embedded[/youtube]

cel mai misto colaj din ultima vreme . Pacat ca nimeni nu a facut un articol adevarat despre aceasta realizare imensa a lui Seb . Toti s-au multumit sa traduca comunicate oficiale. La stirile sportive maxim 30 de secunde despre capota lui Hirvonen.

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen Racing”