Episodul Top Gear filmat in Romania

Discutii despre orice va taie capul
Avatar utilizator
dobrea marian
Mesaje:77
Membru din:Mar Apr 07, 2009 5:46 pm
Numar Inmatriculare:B-03-PKO
Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de dobrea marian » Lun Noi 16, 2009 10:43 pm

din momentul asta sunt neamt, mi-e rusine unde am ajuns
1.6 122 de motani si o culoare aproape unica= SPIDER CAR

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de catalin4u24 » Lun Noi 16, 2009 10:51 pm

Poti fi ce vrei tu... dar tot roman esti, iar daca ti-e rusine pentru ca esti roman sa fii sanatos. Se putea si mai rau, stai linistit.
Romani ne-am nascut, nu ne-am facut.
Ar trebui sa facem ceva sa nu ne mai fie rusine.... nu doar sa dam vina pe tigani ca ne strica imaginea.
Fi-ti ma si voi mai patrioti, ce dreq. Daca noi nu tinem cu noi, atunci cum aveti pretentia sa tina altcineva....
Nu mai zic nimic ca ma enervez degeaba.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Bogdan » Lun Noi 16, 2009 10:53 pm

Deci nu stricati topicul asta cu discutii de genul asta legate de patriotism..
Facem un topic unde sa se dezbata asta daca vreti..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
CataLIYna
Mesaje:46
Membru din:Mie Oct 21, 2009 6:43 pm
Numar Inmatriculare:B-59-LIY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de CataLIYna » Lun Noi 16, 2009 11:19 pm

Mihay scrie:@Catalyna pai eu unul sincer m-am saturat de alaturarea asta vesnica Romania- Gipsy...oare asa o fi ? Cat despre Sandero heheee cine stie ce sume or fi cotizat baietii...demult n`am mai vazut o asemenea reclama promovata pana la indobitocire .
Mihay alaturarea asta este de cand lumea.Cu sau fara Top Gear lumea ne considera pe toti niste tigani.Iar apropo de Sandero, foarte bine ca au facut publicitate.Este una dintre cele mai bune metode.Marketing rulz...

Dar gandeste-te cati vor vrea sa viziteze Romania dupa ce au vazut emisiunea..
Scuze Bgd daca am fost offtopic

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Cosma Adrian » Lun Noi 16, 2009 11:36 pm

8) exact ce spuneam si eu mai devreme, desi prezentat cu mai multe rele decat bune , episodul a fost unul foarte interesant si va starni curiozitatea si interesul multora :wink:
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Mihay » Lun Noi 16, 2009 11:52 pm

da sunt de acord ca e mai mult bine decat rau dar parca prea e o amprenta romaneasca asupra lui...

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de chainsaw » Mar Noi 17, 2009 12:32 am

cel mai mult m-a dezamagit ca au aratat prea putin transfagarasanul, desi s-a inchis pentru ei, s-a inchiriat un elicopter, etc.

da, e plin de tigani, majoritatea stam in bucuresti sau orase mari, da' ganditi-va ce e la tara (60 la suta din populatie). puteau sa nu arate ATAT aceasta problema, insa NU puteau sa nu mentioneze faza cu autostrazile si sa nu se planga de calitatea drumurilor, unde era cazu' ...

per total, mi se pare c-au lasat o impresie neutra despre romania - o tara a paradoxurilor. eu unu' strain fiind (mai ales din vest) n-as alege sa vin in romania, dupa urmarirea acestui episod, sa mi se urce tiganii pe masina, cand pentru peisaje am franta, elvetia ...

trebuiau sa mearga mai mult prin ardeal, cluj, sibiu, timisoara, sa arate peisaje de pe vaile oltului si jiului ... atunci poate convingeau dpdv turistic. deci e clar ca desi le-a fost pusa in fata o mare oportunitate de promovare, cei de la turism i-au cam dat cu picioru', si-s convins ca n-a fost dat niciun ban "ptr o imagine mai buna".
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Aiurica » Mar Noi 17, 2009 12:33 am

au cam exagerat cu regia.....se stia ca sunt regizate, stim asta cand ne uitam si ne place!
dar parca e prea mult....si nu ma refer la faptul ca au ironizat o natiune.....ci la regie pur si simplu.

cat despre faptul ca unora li s-a facut pielea gaina.......relax...a fost doar plata unor polite!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de florinc4 » Mar Noi 17, 2009 8:43 am

Deci multa ,multa regie...putea sa iasa mult mai rau, emisiunea mi se pare ca este filmata, regizata in spiritul top gear...nu ies din tipar cu nimic anormal, poate daca ne laudau atunci era ceva aiurea, personal ma asteptam la ceva mult mai nasol...ce nu mi-a placut a fost faza cu sandero cu reclama la tv, mi s-a parut urata rau de tot...cu scrisul rusesc bulgaresc ce era acolo...dar pana la urma trebuie sa recunoastem ca a fost destul de amuzanta emisiunea
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Aiurica » Mar Noi 17, 2009 8:59 am

cat or fi platit pt reclama cu Sandero?
sau este pretul platit pt inchiderea drumurilor si un test al decibelilor prin diverse subsoluri?
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
CataLIYna
Mesaje:46
Membru din:Mie Oct 21, 2009 6:43 pm
Numar Inmatriculare:B-59-LIY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de CataLIYna » Mar Noi 17, 2009 11:20 am

E un umor tipic englezesc, o regie care se inscrie in tiparul emisiunilor cu care ne-a obisnuit echipa Top Gear.
Mie mi s-a parut foarte tare ca au filmat in tunelurile Casei Poporului, aproape ca partea asta mi-a placut mai mult decat pe Transfagarasan :mrgreen:

L.E Mihai, raspunsul e Nu :D

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Romeno » Mar Noi 17, 2009 11:23 am

Mie sincer mi-a placut foarte mult episodul.
Despre tigani si saracie toata lumea stie, si nu aveau cum sa ascunda asta.

Dar au aratat si parte evoluata a Romaniei, si va spun eu, ca a fost destul sa samante un sambure de dorinta de a veni si face o cursa pe Transfagarasean pentru pentrol heads.
:drive
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Mihay » Mar Noi 17, 2009 11:27 am

CataLIYna scrie:
L.E Mihai, raspunsul e Nu :D
eram gata sa bag mana in foc ptr. Da :mrgreen:

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Cosma Adrian » Mar Noi 17, 2009 11:27 am

chainsaw scrie:
trebuiau sa mearga mai mult prin ardeal, cluj, sibiu, timisoara, sa arate peisaje de pe vaile oltului si jiului ... atunci poate convingeau dpdv turistic. deci e clar ca desi le-a fost pusa in fata o mare oportunitate de promovare, cei de la turism i-au cam dat cu picioru', si-s convins ca n-a fost dat niciun ban "ptr o imagine mai buna".
Aici ai perfecta dreptate, trebuia profitat din plin ,ma refer si eu la ministerul turismului :evil: Putea sa iasa muuult mai bine
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Shadow » Mar Noi 17, 2009 11:39 am

Pentru ce sa vii in Romania???
Cum au zis si alti...pt tiganii din sate??? Pentru drumurile proaste??? Pentru faptul ca nici macar navigatiile nu au harti pentru noi??? Pentru faptul ca CICA s-au pierdut in "Borat country" si nu au gasit un singur hotel pe o raza de nu stiu cate sute de km??? Pentru drumurile dintre Vidrarul si Balea care sunt formate mai mult din gropi decat din asfalt, drum pe care mi-ar fii mila sa bag si un SUV??? Pentru o tara in care se vorbeste rusa si maghiara si a fost construita de koreeni si comunisti...care in opinia lor inca mai sunt pe aici???

Asta este peisajul care l-au lasat despre Romania!!! Imaginile negative intotdeauna au un impact mult mai mare asupra oamenilor decat litoralul nostru (pe care ei l-au supra-apreciat imens si daca ar fii venit in sezon sa stea 2 ore sa treaca prin Mamaia cred ca le-ar fii trecut de super-carurile de la REX), sau imaginea decenta pe care i-au dat-o Bucurestiului!!!

De ce nu au prezentat si ei drumul de pe Dealul Negru care este chiar K sau Sibiul sau sa prezinte mai mult peisaje de pe Transfagarasan sau macar Lacul Balea!!!

Caterinca ieftina cu care ne-au obisnuit de mult si o atitudine prin care prefera sa distruga orice doar ca sa-si faca ei rating!!!
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”