C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Shadow » Vin Ian 15, 2010 1:22 pm

emicald scrie:Teoretic, si motorul meu are super-cuplu si de foarte jos in ture. Dar pe mine nu m-a impresionat, nu stiu cum e comparativ cu un tsi de la VAG. E drept ca nu dau liniute cu nimeni...
Softul e de vina....Pune-i alt soft si o sa fii extrem de placut surprins de cum se misca masinuta dupa aia.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de emicald » Vin Ian 15, 2010 1:48 pm

E posibil, dar la cit consuma si asa, mai bine nu ma complic.
C4

topala_gustav
Mesaje:71
Membru din:Mar Feb 03, 2009 9:02 pm

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de topala_gustav » Vin Ian 15, 2010 2:18 pm

@Emicald: Cati km ai cu ea? Ai observat vreo schimbare, in sus sau in jos, a consumului ?

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Shadow » Vin Ian 15, 2010 2:43 pm

emicald scrie:E posibil, dar la cit consuma si asa, mai bine nu ma complic.
Daca o resoftezi nu iti creste consumul!!!
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de mituc » Vin Ian 15, 2010 2:46 pm

Apoi, chiar daca are cuplu de jos in ture asta nu inseamna ca va fi si eficienta masina daca incerci sa exploatezi cuplul asa jos in ture. Daca tu nu esti multumit de parametrii in care merge un 1.6THP atunci ai o problema (de perceptie, sau lacune in modul de exploatare).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de emicald » Vin Ian 15, 2010 4:05 pm

Mituc, tu ai mers cu un 1.6 THP?...
Eu n-am spus ca nu sint multumit de parametrii in care merge motorul, am spus ca nu m-a impresionat. Nu am mers cu un tsi ca sa le compar, poate nu ma impresioneaza nici ala.

PS: hai sa nu tragem concluzii pripite despre persoane, da?... ;)

@Shadow: ce face resoftarea? in ce fel modifica functionarea motorului? ca daca modifici aprinderea (si probabil alimentarea) nu cred ca nu se intimpla la consum ceva. Iar masinile vin din fabrica setate (softate, mapate...) pe cel mai redus consum.

@topala_gustav: am 6000 de km (merg putin cu masina, doar in oras). Nu sint un obsedat al consumului, asa ca nu am sesizat daca a scazut fata de cind era noua. Cred ca oricum, mai trebuie facuti kilometri ca sa se observe. Ideea e ca nu e un consum prea mic, mai ales in oras (am media 9 l/100 consum general).

Iata ca am generat offtopic. Daca e necesar, rog un moderator sa mute acest post.
C4

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de chainsaw » Vin Ian 15, 2010 5:23 pm

@emicald: ai zis 6000 din care majoritatea in oras ... abia ti-ai rodat motoru', si cred ca oricum consuma in continuare putin mai mult, pana pe la vreo 10.000 ... asa ca 9 este un consum excelent ... 1.6 benzina vechi ia lejeareanu' 11 in oras daca nu mergi la consum (ma rog, in bucuresti, da' nu la ore de varf - vmedie vreo 22-24)

si ca si fim ontopic (pentru ca moderatorii nu sunt sclavii nostri!, si calitatea postului nu e relevanta in comparatie cu apartenenta la topic), sunt curios cat consuma un 1.4 d-ala de VW cu turbina cu compresor mecanic. de asemenea ma intreb cat de greu o fi sa scoti doar 122 de cai intr-o asemenea configuratie ... i-au ridicat chiuloasa ca sa piarda presiune sau ce? :lol: ce e insa clar - daca la o benzinara turbo poti sa scoti un consum decent nelasand turbina sa-si faca treaba, cum faci cu compresoru'? ridici capota si-i dai jos cureaua? =)) scuzati-mi ironia, da' mi se pare de-o inutilitatea incredibila implementarea tehnologiei asteia complicate pe un 1.4 obosit ce originar avea 8 valve si 70 de cai.

cat despre honda civic, observ ca "the one it makes sense to have" (NU "the one you want to have" - anume TYPE-R), respectiv 2.2 diesel, e 18.000 de euro fara nicio reducere sau promotie aplicata ... este foarte frustrant cat de prost e facut configuratoru' la ei si ca nu gasesti nicaieri oferte ... da' cred ca o obtii cu 16.000 de pe undeva, daca ai cash. pacat ca te rup asigurarea si impozitu', desi e motor euro 5 si neconsumand nimic, nici n-are ce co2 sa elimine. in mod clar, sa am banii necesari, as lua asta in locu' unui 2.0 hdi.

mazda 3 sedan e chiar draguta, iata ce oferte am gasit pe site:
http://www.mazda.ro/BuyingAMazda/oferte ... c/Mazda_3/" onclick="window.open(this.href);return false;

cea mai interesanta e NOUA mazda 3 sedan, 17.000 de euro, din pacate doar 1.6 benzina insa. la fel, avand banii in dinti, cred ca cu 17.000 iti iei noua 3 diesel. cool!

Dar, poate cele mai interesante oferte le-am gasit la Seat Leon:
http://www.porscheromania.ro/resurse/02 ... 0,0&extra=" onclick="window.open(this.href);return false;

1.9 tdi 105 cai (da, motorul a fost folosit si in primul razboi mondial pe submarine, da' totusi se stie ca 1.9 tdi-urile sunt mai fiabile decat 2.0urile) 14.000 de euro, pret de lista. deci la care mai poti obtine reduceri... nu pot zice decat excelent!

Cupra costa 22.000 pret de lista, probabil cel mai ieftin hothatch ... FR-ul de 211 cai - 20.000. nice.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de emicald » Vin Ian 15, 2010 5:47 pm

Eh... consuma 11-12 in oras, ala de 9 e consumul mediu. Nu am fost eu prea clar, dar cred ca masina a mers cam jumate afara. O astept sa se mai "lase"...

Apropo de masinile din topic, eu am facut o vizita cu cineva la un dealer Honda. Civicul sedan, cu motorul pe benzina, costa peste 17 mii. Din cite stiu, hatchback-ul e mai scump (e si mai misto, de altfel). Nu cred deloc ca poti sa iei un diesel sub 20000. Cit despre Seat, din ce stiu, nu sint (mult) mai ieftine decit VW-ul echivalent, de unde trag concluzia ca in oferta aia e o versiune "chioara", si nu stiu daca o si gasesti efectiv in showroom.
D.p.d.v. al pretului, sint convins ca nu bate nimic (din cele 3) oferta C4.
C4

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de emicald » Joi Ian 21, 2010 11:02 am

mituc scrie:Apoi, chiar daca are cuplu de jos in ture asta nu inseamna ca va fi si eficienta masina daca incerci sa exploatezi cuplul asa jos in ture. Daca tu nu esti multumit de parametrii in care merge un 1.6THP atunci ai o problema (de perceptie, sau lacune in modul de exploatare).
Mituc, ia fii atent ce zic aia de la automarket despre motorul 1.6THP:
http://www.automarket.ro/drive-test/cit ... 27772.html" onclick="window.open(this.href);return false;
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de mituc » Joi Ian 21, 2010 2:29 pm

Da, vad ca spun ca-l are ca si rival pe kia proceed, care l versiunea 2.0 benzina scoate 10.4 0-100, adica cit am scos eu cu c4 1.6i/110cp cu pneuri de iarna, juma' de rezervor + un pasager in dreapta.
Urmatoarea data cind voi avea ocazia o sa si conduc 1.6THP-ul, din postura de pasager mi s-a parut ca trage multumitor pentru un 1.6T si/sau pentru un motor de 150cp.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Shadow » Joi Ian 21, 2010 2:53 pm

Mda...exact ceea ce m-a enervat inatotdeauna la C4...o masina care arata superb cu o motorizare mult sub ceea ce trebuie...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de emicald » Joi Ian 21, 2010 3:45 pm

Acuma, n-am incredere totala nici in astia de la automarket, cine stie ce vor ei sa faca cu o masina de 10kg pe cal putere. Plus ca nu stiu de unde scot acceleratia de 9.2 s 0-100, in catalog e 8.4 s. Nu am facut (inca) nici o proba de acceleratie, dar sint convins ca ei compara mere cu pere, si nu stiu care e spilu' la un motor turbo benzina, unde frumusetea e ca poti sa mergi cu ea "ca cu" dizelul, la 2000 de ture si sa nu zica nici pis.
Mi se pare incredibil ce acceleratie slaba are Kia aia... Nu mi-a venit sa cred ce scrie la ei pe site si m-am uitat si pe la altii, si se pare ca asa e. O fi atit de grea? Or baga astia la Citroen in ele?...:)
C4

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Dan pasare » Vin Ian 22, 2010 8:46 am

Lasati dracu Kia ca nu despre asta e vorba in topicul asta :evil: Avem topic pt Kia !
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de SAMmy » Vin Ian 22, 2010 4:42 pm

Depinde mah si de ce cautati la masina... Eu am mers cu 1.6 THP si mi-a placut enorm... mi-a placut pentru ca e elastic si ai rezerva de putere, dar in acelasi timp nu e brutal, e rafinat.

Ca sa nu mai zic ca fata de vechiul meu 1.6i, e mai silentios si consuma mai putin.

Si este clar o chestie pe care Citroen o vrea, pentru ca am constatat acelasi lucru si la C5 V6 HDi twin-turbo... ala e clar un motor care ar putea sa te dea cu capul de pereti bine tare de tot, dar nu o face.

Mie imi place asa! Daca vreau ceva brutal ma duc la AMC si ma dau cu cartul, dar in trafic, no thanks.



Dan pasare: Esti total offtopic, chiar nu ai citit titlul topicului???? :evil: Data viitoare se lasa cu sanctiuni.
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: C4 vs Civic vs Mazda3 vs Leon

Mesaj de Vasea » Mie Mai 22, 2013 2:58 pm

Mazda3 Takumi II, ediţie limitată disponibilă în România = http://www.informatiiauto.ro/mazda3-tak ... 12009.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mazda3 Takumi II este disponibil în toată reţeaua de dealeri Mazda pentru un preţ special de 14.990 euro (TVA inclus) şi o garanţie de 5 ani. Versiunea cu navigaţie inclusă, Mazda3 Takumi II Navi costă 15.790 Euro, TVA inclus.

=========================

De ce nu se vine si la noi cu variante C4 EUROPE / C4 BRAVO TEAM/ C4 BLUE / ??? Si un pret "pentru noi" ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”