jurnal de bord c4 - T.rac3Er

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Mesaj de dimabogdan » Lun Feb 26, 2007 7:11 pm

Nu cred ca sunt eu bivol, pur si simplu.Scuze again.Daca tot nu-mi iese :@dimabogdan

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Lun Feb 26, 2007 11:41 pm

deci: se supara cineva daca sterg mesajele offtopic?? ca am ajuns la pagina2 fara ceva concret. ah, da. bogdan e la pamant cu nervii. daca eram din oras cu tine, te scoteam la o bere si la un "scart" cu a mea. si din nefericire pt mine nu in sensul la care un pasionat de masini s-ar gandi, ci cel diabolic, macinator de nervi... :(
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Vizitator

Mesaj de Vizitator » Mar Feb 27, 2007 8:19 am

Off topic again :las' ca poate ne auzim la vara, la terasa, la mare.Ca poate pana atunci nu mai merg si eu cu tramvaiu' :lol: :lol:
Salutari, respect si numai bine.

PS daca mergea trocariciu asta al meu nu stiu care imi statea in fata la laude!

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de eduardo_didi » Mar Feb 27, 2007 12:07 pm

Da problema cu scartaiala este generala eu am avut-o cand masina avea 2000km si la revizia aia gratuita le-am zis si au rezolvat-o.Problema vestitul colier de la toba care se schoimba pe garantie.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Feb 27, 2007 12:49 pm

la mine nu stiu, sau se fac al naibii de bine ca nu stiu de esapament. deci. unde e buba. exact, ca ma uit eu cum pot la masina, si ma duc si ii zic. "Aici!!!!!! Si intreabati la ATS ca este arhicunoscuta!!!!"
hai, care stie unde e colierul asta, ca eu m-am uitat pe sub masina si el imi tot arata ca uite e bine, e strans, e ok...nu sunt mecanic, deci nu prea stiu sa verific. mai ales ca si teava era cam "calda" :lol:
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
dumiflo
The Citroen C4 man
Mesaje:659
Membru din:Mie Feb 14, 2007 11:35 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumiflo » Mar Feb 27, 2007 2:36 pm

T.rac3Er scrie:... mai ales ca si teava era cam "calda" :lol:
pai aici e spilul!
cand e rece colierul ala nu face priza !
cand e cald ... totul revine la normal !
ex: '07 Civic 5D, 1.8 M/T Sport - Alabaster Silver
['06 C4 Coupe-VTR PLUS 1.6i 16V ] ...RIP
I don't drive fast, I fly low! ... ;)

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Mar 27, 2007 7:06 pm

azi un eveniment nefericit era sa imi puna pe butuci masinuta...un cui nenorocit, si ruginit pe deasupra s--a infipt in roata dreapta fata. de s-a chinuit la vulcabizare sa il scoata. 1.5-2cm lungime. :cry: :evil:
%^%$$#....in fine, sa ma linistesc...
mi-a bagat nustu ce "guma" cu un fel de "sula" (su radeti) si cica o sa tina....o sa rulez ceva dar mi-e cam frica sa nu am probleme pe viitor. deja sunt paranoic la cum merge masina. daca nu vedea tata (m-am dus pana la el la servici cand un passat din sens opus m-a fortat sa merg pe marginea drumului mizerabil [cred ca acolo l-am cules]) ma opream in mijlocul strazii...el mai admira putin masina si aobservat anvelopa vadit pleoscaita :x
Ultima oară modificat Mar Mar 27, 2007 10:11 pm de către Tomita, modificat 1 dată în total.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Mesaj de PsH » Mar Mar 27, 2007 9:59 pm

Stai linistit sula aia isi face treaba si poti sa mergi linistit
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Mar Mar 27, 2007 10:41 pm

o sa tio faca ok, numa sa stai acolo sa le zici so echilibreze ca la mine zicea ca nu e nevoie dar cand a puso pe aparat avea diferente mari.
am luat si eu un cui dar a fost luat manual cu ajutorul unor "prieteni" f apropiati. 2 gauri in dreapta fata si 3 in dreapta spate.
I: o gaura dreapta fata
II: a 2-a zi ambele de pe dreapta
III: dupa 20 de min dupa ce am intrat in casa (veneam de la vulcanizare, evident) a coborat fratemiu si mia zis ca e pe janta. daduse gauri cu ceva mai mare ca se dezumflase repede.
eu am fost prost ca nu am chemat asiguratoru sa constate si sa schimbe gumele, dar pana acuma nu am avut pb.
la inceput credeam ca am luat si eu un cui, dar mia zis ala de la vulcanizare ca daca nu am pers f aproape de borduri care au iesite cuie :) sigur mia intepat careva.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: jurnal de bord c4 - T.rac3Er

Mesaj de Tomita » Mie Iun 02, 2010 2:58 pm

revin cu actualizari, dupa muulta vreme
acum are ~58000km din care de vreo 2000km merge cu GPL. ma declar foarte multumit de investitie. preturile de rulaj de situeaza la nivelul unui diesel. adica ma refer la echivalentul in lei al unui consum de 4,4% in loc de 7,3% la drum national (nu poate fi numit extraurban un drum care trece numai prin sate, orase, orasele, si drumuri pline de carute si vaci [mai putine ca inainte totusi])
Dezavantajul este ca nu s-a putut instala decat un rezervor de 42l (32l utili) si nu am o autonomie mai mare de 400km / plin.
La nivel estetic ( o sa revin si cu poze ) a primit niste stopuri bricolate si un set de faruri cu lupa si angel eyes negre. Se vor vedea si al intalnire.
Performantele pe GPL sunt asemanatoare pe benzina. :drive
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: jurnal de bord c4 - T.rac3Er

Mesaj de Tomita » Vin Iul 23, 2010 9:17 am

si daca tot e jurnal de bord sa il completam.
dupa cum unii dintre voi stiu fac naveta pitesti-bucuresti si retur in fiecare zi, asa ca am ocazia sa experimentez consumul in conditii de autostrada (romaneasca binenteles)
in aceste conditii ar trebui si consumul afisat de producator la extraurban sa fie realizabil.
Ca o nota la tabelul urmator:
- litrii de gpl sunt alimentati plin pe plin,
- km parcuri sunt de la alimentare la alimentare (adica si putin oras)
- 1l GPL costa 2,22lei de unde alimentez eu. am gasit si mai scump dar si mai ieftin in bucuresti dar departe rau
*folosim regula de 3 simpla :D
** in data de 21 iulie am avut un drum de 70km in miezul zilei traversand orasul pana in voluntari si retur. consumul pe autostrada fiind cam acelasi) deci un circuit mixt 2/3 autostrada relax si 1/3 bucuresti in varf de aglomeratie

data | litri gpl | km parcuri | v medie | consum mediu afisat bord | consum mediu gpl* | cost lei/100km | echivalent in benzina (4,65lei/l)

19.07 . 15,5l .. 211km .. 75kmh ......... 5,1% ................ 7,34% ......... 16,31lei ............ 3,51%
20.07 . 13,2l .. 216km .. 77kmh ......... 5,2% ................ 6,11% ......... 13,56lei ............ 2,91%
21.07 . 23,2l .. 307km .. 53kmh ......... 6,1% ................ 7,56% ......... 16,77lei ............ 3,61%**
22.07 . 13,2l .. 214km .. 78kmh ......... 5,1% ................ 6,18% ......... 13,73lei ............ 2,95%

De asemenea am mers in saptamana precedenta, dar nu mi-am notat valorile din nefericire pe benzina mai mult in aceleasi conditii si consumul afisat de computerul de bord era la 4,8% benzina efectiv

Ca noutati am un set de faruri cu lupa, cumparat la oferta de la userul care le vinde cu 200 euro. O sa caut exact numele. De asemenea am luat la preturi bune de la el diverse alte elemente de iluminat inclusiv o instalatie xenon H1.
Ca o prima impresie farurile cu lupa paremi-se ca lumineaza mai prost cu becurile halogen. Oricum becurile care sunt livrate cu farurile sunt prastie, mai rau ca lumanarile de pe dacia 1300. Totusi sa nu arunc banii pe fereastra cu philipsuri am luat un osram din auchan 9lei si se vede diferenta substantiala, dar tot ca o lumanare. O sa incerc intr-o seara sa inlocuiesc becul de pe faza lunga cu cel de pe cea scurta ambele fiind pe H1
PS: stiti careva daca e o diferenta de putere sau lumina data de un bec H1 si unul H7??
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: jurnal de bord c4 - T.rac3Er

Mesaj de Tomita » Vin Iul 23, 2010 11:20 am

deci kitxenon este userul cu farurile.
dupa ce instalez xenoanele o sa vad daca mai lumineaza prost sau erau becurile ieftine de vina.

PS: deci dupa f putin google am aflat ca H7 are mai multi lumeni decat H1. probabil de aceea si pretul de la raft e mai mic pt h1 :(. naspa faza
deci oricum tre sa ma astept la lumina mai putina
si cica ar trebui si niste relee ca sa nu ard instalatia
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: jurnal de bord c4 - T.rac3Er

Mesaj de Bogdan » Vin Iul 23, 2010 1:58 pm

Eu am angel eyes, si xenoane, se vede foarte decent, problema mare e cu reglajul farurilor care e de 2 lei!
Ce relee zici tu ca iti trebuie ca nu inteleg??

Fara xenoane, e jale mare cu angel eyes, EXO iti poate spune mai multe ce a pus ea pe masina ei ca sigur nu are xenoane, dar totusi zice ca vede bine noaptea :twisted:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: jurnal de bord c4 - T.rac3Er

Mesaj de Tomita » Vin Iul 23, 2010 3:09 pm

am citit pe undeva pe net la searchul de gugal ca ar fi bine sa se puna si asa ceva pt a prodeja sa nu se arda mai departe instalatia.
2. la instalatia xenon a mea zice ceva in manual de siguranta de 20A. adica tre sa inlocuiesc siguranta de la faruri?
3. de asemenea cautand pe internet, se zice in caz ca nu lumineaza cum trebuie sau flick-are tre pusa baterie cu peste 70A. eu oricum sunt la faza in care o sa schimb vechea baterie (are deja 4 ani, adica este cea originala)
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: jurnal de bord c4 - T.rac3Er

Mesaj de Bogdan » Vin Iul 23, 2010 3:12 pm

Eu n am auzit pe absolut nimeni cu xenoane sa se planga de ce zici tu acolo, cu sigurante si cu baterii..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”