Jurnal de bord 2.0 HDI

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am
Re: Jurnal de bord 2.0 HDI

Mesaj de b-10-ake » Dum Aug 15, 2010 8:38 am

Da, cam 100 de km pe zi ar fi media, faza e ca in principiu fac un drum de 500 de km in fiecare luna, ori la mare, la munte, sau in provincie la cunoscuti.Pe langa asta, servici, cumparaturi si alte drumuri scurte prin Buc.

La toate astea se adauga in fiecare an cate un concediu de 2 saptamani in strainatate in care pana acum am facut in medie 6000 de km/ concediu.Cel mai mult 8000 de km pana la Amsterdam dus-intors plus diverse ocolisuri, si am mai facut vreo 4000 in Grecia, 5000 in Turcia si vreo 6000 in Croatia anul asta, deci se aduna.

In Bucuresti imi consuma sub 10, dar nici nu pot sa zic ca stau in cine stie ce trafic, plec la servici pe la 7 jumate nu e asa mare aglomeratie si ma intorc pe la 16 deci tot un pic mai bine decat ora 18.

In tara, daca merg cuminte imi consuma 5 dar.... nu prea fac asta, pe autostrada merg cu 160 de obicei si imi consuma 7.5, consum mediu afara cam 6 as zice dar depinde de stilul de condus

Consumul mediu in total a fost mereu intre 7 si 8 , tine minte cate 10.000 de km si mereu a fost intre 7 si 8 valoarea respectiva, o singura data am avut sub 7.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

radugen
Mesaje:80
Membru din:Mie Iul 16, 2008 10:02 am

Re: Jurnal de bord 2.0 HDI

Mesaj de radugen » Dum Sep 05, 2010 1:46 pm

subscriu la ce a spus b-10-ake, am consumurile identice :) pe ultimii 10.000 7,6.

Ma bucur sa vad ca nu are nici o problema motorasul tau... stiu baietii sa le faca:D
c4 2.0hdi 138cp

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Jurnal de bord 2.0 HDI

Mesaj de b-10-ake » Sâm Aug 01, 2015 10:47 am

Am si uitat de topicul asta.
Am facut azi revizia.
KM 263.300

A costat 530 RON in total ulei (5L ulei 5W30) si toate filtrele + manopera.

Am decis ca daca tot umblu mai mult pe afara sa fac reviziile la un interval mai mare pe asta am facut-o cam la 18.500 si cred ca si pe urmatoarele o sa le fac cam la fel, ulei nu mananca si nici inervalul de timp nu e mare, in niciun caz nu apuca sa treaca un an.

In rest in ultima vreme am schimbat destule consumabile (discuri+placute fata si placute spate)
Distributia a fost schimbata la 215.000 (in carte e trecut 240.000) si am pus tot originala.
Cureaua de accesorii a fost schimbata tot atunci dar nu am pus originala si in curand o sa o schimb desi azi a verificat-o cel care a facut revizia si a zis ca e ok insa nu vreau sa ma risc asa ca la urmatoarea revizie o sa o inlocuiesc si cred ca o sa iau originala de data asta.

Am mai avut probleme cu carbunii de la alternator, au fost schimbati acum vreo 4 luni (mi s-a parut tragicomic ca am primit mesaj pe bord ca nu mai incarca alternatorul) si stiam ca mai am putin timp si va muri masina dar eram aproape de Istanbul si am reusit sa merg asa si a decedat exact la vama turco-bulgara.De acolo m-a luat o platforma si m-a dus in primul sat unde fiind duminica ora pranzului era inchis la magazin dar dupa cateva telefoane s-a deschis magazinu si au luat cei de la service carbuni de alternator i-au schimbat si am fost gata de drum dupa doar 2 ore de cand m-au luat pe platforma.A costat cam 800 de Ron in banii nostrii toata treaba cu platforma inclusa, am avut foarte mare noroc.

Acum 2 luni mi s-a blocat etrieru pe dreapta spate, si a cazut placuta dinspre interior.Rezultatul a fost ca am ramas aproape de tot fara frane ca s-a cam scurs lichidul pe acolo.Eram tot in Bulgaria si tot asa am ajuns cu chiu cu vai la un fel de vulcanizare mai rasarita.De data asta era sambata si eram in drum spre Grecia.Cei de la vulcanizare s-au dus la un magazin, au luat placute
(de Golf ca de C4 n-au gasit, dar sunt tot alea de fapt difera doar cutia), si dupa ce le-au montat au costatat ca etrieru pierde lichid.Dupa vreo ora de cautat pe la diverse dezmbembrari au gasit etrier si mi l-au inlocuit si au rezolvat problema.Cu ocazia asta mi-au curatat si culisantul care era blocat si facea sa se toceasca doar placuta dinspre interior.Pretul a fost 17 euro placute, 35 de euro etrierul si 20 de euro manopera.Evident ca am fost foarte multumit si n-am nicio problema dupa vreo 4-5000 de km de la acest incident.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Jurnal de bord 2.0 HDI

Mesaj de b-10-ake » Dum Apr 24, 2016 7:36 am

273.000 si ceva.
Am vandut aseara masina in stare buna de functionare, tocmai facusem un drum de 800 km cu ea.
Poate continua noul proprietar jurnalul
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”