Accident de dat la stiri

Accidente de toate felurile...
Scrie răspuns
uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti
Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Noi 02, 2010 10:24 pm

N-am zis asta. A fost trecut la reconstatare. Piesa de care vorbeam in urma cu o saptamana e acea cutie comanda GMV

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de baty_san » Mar Noi 02, 2010 10:57 pm

Aiurica scrie:mituc si 4000 mi se pare mult!

hai sa o luam asa batraneste!

bara fata ( de schimbat sa zicem)- 500 euro
Bara spate( de schimbat sa zicem) - 500 euro
faruri 400
plasticaraie 500
capota 500

2400....preturi date din burta.....o vopisre a pieselor.....estimez inca 500......

repet sunt preturi pe care nu as da banii ever.....

cred ca reparatia aia nu avea cum sa coste mai mult de 2500 de euro intr-un service normal.
service normal? ce e ala? nu este asa ceva.
daca isi facea masina dupa ce calcul ai facut tu.... era vai de capul lui... :mrgreen:
nu inteleg de ce iti este sila totusi... cred ca vb in necunostinta de cauza :wink:
Don't steal...goverment hates competition!

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Joi Noi 04, 2010 8:40 am

iata si problemele postoperatorii:

1. lamela stergatorului din dreapta e facuta praf (imi lasa urma pe aproape toata suprafata de stergere). astazi am observat :( . are rost sa ma duc peste ei?? lamela era intr-o stare f buna cand am bagat-o in service.
2. covorasul din portbagaj e putin umflat pe partea stanga. nici acesta nu era asa cand am bagat-o in service.

Nu-s cine stie ce probleme dar sunt deranjante (mai ales stergatorul).

O alta problema de care nu v-am povestit este in interior. Spuneti-mi va rog cum pot scoate din mocheta un miros foarte neplacut?? e vorba de mocheta din spate dreapta si de sub scaun si nu e din service.

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Aiurica » Joi Noi 04, 2010 9:39 am

baty_san scrie:
Aiurica scrie:mituc si 4000 mi se pare mult!

hai sa o luam asa batraneste!

bara fata ( de schimbat sa zicem)- 500 euro
Bara spate( de schimbat sa zicem) - 500 euro
faruri 400
plasticaraie 500
capota 500

2400....preturi date din burta.....o vopisre a pieselor.....estimez inca 500......

repet sunt preturi pe care nu as da banii ever.....

cred ca reparatia aia nu avea cum sa coste mai mult de 2500 de euro intr-un service normal.
service normal? ce e ala? nu este asa ceva.
daca isi facea masina dupa ce calcul ai facut tu.... era vai de capul lui... :mrgreen:
nu inteleg de ce iti este sila totusi... cred ca vb in necunostinta de cauza :wink:
imi este sila de serviceurile mari ca depind intotdeauna de asiguratori sau de garantii care sunt platite de reprezentante.
asa traiesc serviceurile mari.
sunt sigur ca cunosti absolut toate detaliile.

hai sa facem un exercitiu de imaginatie...tu lucrator la service ai fi dat PERSONAL 7000 de euro sa iti repari masina din stadiul in care se afla in poze????
nici macar nu astept raspunsul tau pt ca il stiu.
Dasta imi este sila, pt ca atunci cand oricum suma ceruta se plateste, ele vor continua sa traiasca bine....insa acest lucru se va sfarsi.....si sa vad eu atunci preturi si promotii pe forumuri.....

ps: nu exista serviceuri normale?????atunci eu de ce fac revizia cu 350 ron vs 600 la un service agreat?????difera ceva in operatiuni?
cand legea va permite sa imi fac revizia in alta parte si operatiunile pe garantie la orice service sa vezi tu preturi reale la serviceurile agreate.....



dar ducem discutia in alta parte si nu vreau pe topicul asta.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de mituc » Joi Noi 04, 2010 9:59 am

Mai baieti, stiti ce? Valoarea facturii este o problema care ar trebui discutata strict intre aisgurator si service. E indiscutabil, sintem toti de parere ca masina aia se putea repara cu aproximativ, sau cel mult, jumatate. Dar noi nu am facut reparatia aia, nu stim ce a intrat, nu stim cum s-au umflat facturile si macar daca s-au umflat (poate nu, mai stii?).
Problema proprietarului este calitatea lucrarii si a pieselor folosite. Pretul... daca e prea mare sau ceva, sa urle asiguratorul la service si sa fie ei sanatosi.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Aiurica » Joi Noi 04, 2010 10:02 am

stii foarte bine mituc ca depinzi si tu intr-un fel sau altul de acea valoare.
va atarna ani buni asupra ta, mai ales ca e facut pe casco cu regres.
e si interesul lui ca valoarea reparatiei sa fie cat mai mica.

nu vi se pare ciudat ca toate (20)valorile la inlocuire sunt 130 ron? :mrgreen:
nu mai are rost!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de chainsaw » Joi Noi 04, 2010 1:23 pm

in lumea ideala in care toata lumea are casco (si fara regres) intr'adevar, nu conteaza ce combinatii face serviceu', ca nu-s banii tai.

problema e ca unele repere se gasesc exclusiv in reprezentante (dau primul exemplu ce-mi vine in minte - cheia briceag) si exista n situatii in care trebuie sa le platesti chiar tu (ti-ai scapat cheia pe jos si ai calcat-o, sau ti-ai pocnit masina de-un stalp in parcare, iti trebuie niste cleme si clipsuri, si nu vrei sa platesti fransiza ca sa rezolvi pe casco), si, atunci, devin revoltoatoare preturile.

apoi, toate tipurile de asigurari se vor scumpi mereu (deci tot buzunaru' tau) pe motiv ca si service-urile se scumpesc, etc ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Joi Noi 04, 2010 1:33 pm

aiurica, de ce zici "mai ales ca e facut pe casco cu regres"? crezi c-ar fi fost mai bine sa merg pe rca? nu stiu in ce masura ma va afecta sau nu suma asta, ramane de vazut. prea putin ma mai preocupa acum. din cauza accidentului si-a prostiei de-a cara bagaje si-ntre scaune m-am ales cu un miros pe care nu stiu cum sa-l elimin din mocheta. daca aveti o solutie fac cinste. stiu si eu de curatatorie dar stiti si voi care sunt preturile (sub 200 eu n-am gasit).

p.s. lamela stergatorului (cauciucul) e indoita pe parbriz ca si cum ar fi dintr-un cauciuc foarte moale. nu-mi explic cum a ajuns asa. daca mi-a fost schimbata rusine sa le fie. obtin ceva daca ma duc si le-o arat?? o sa pun o poza in seara asta sau maine.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Joi Noi 04, 2010 1:42 pm

cand lasi masina in service ei ti`o inspecteaza de bube . dc ti-au bifat stergatorul ca e OK du-te peste ei cu acea nota de receptie. daca tu ai semnat cand ai primit masina ca totul e OK stai acasa. e simplu nu /

Ps: daca ai varsat lapte pe mocheta tre sa schimbi cu totul :mrgreen:

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Joi Noi 04, 2010 2:25 pm

Le voi face o vizita... macar sa aud ce explicatie au.

Nu lapte :mrgreen: . Ceva mult mai rau :mrgreen: . Mocheta am facut-o ca noua dar a ramas mirosul in ea :(

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Joi Noi 04, 2010 2:32 pm

mai rau ca LAPTELE nu exista. nici kkt-ul , nici pestele nici ce vrei tu nu miroase mai rau ca laptele varsat pe mocheta. :glasses dar ce ai varsat tomberonul de gunoi :mrgreen:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de mituc » Joi Noi 04, 2010 2:37 pm

Aiurica scrie:nu vi se pare ciudat ca toate (20)valorile la inlocuire sunt 130 ron? :mrgreen:
Nu, e explicabil prin faptul ca au taxat la ora tehnologica.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Joi Noi 04, 2010 2:43 pm

Mihay scrie:mai rau ca LAPTELE nu exista. nici kkt-ul , nici pestele nici ce vrei tu nu miroase mai rau ca laptele varsat pe mocheta. :glasses dar ce ai varsat tomberonul de gunoi :mrgreen:
de oua ce zici? :mrgreen: eu am curatat-o cat am putut in noaptea cu accidentul dar se pare ca n-a fost suficient :(

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Aiurica » Joi Noi 04, 2010 3:56 pm

mituc scrie:
Aiurica scrie:nu vi se pare ciudat ca toate (20)valorile la inlocuire sunt 130 ron? :mrgreen:
Nu, e explicabil prin faptul ca au taxat la ora tehnologica.
ok...ora tehnologica....dar de ce toate au iesit la acelasi pret....
eu vreau sa spun ca tariful e facut invers.....cat sa luam sa schimbam becul : 130....ok deci punem timp de service 11,34 secunde...doar sa iasa la 130.
nu stiu daca m-am facut inteles ....de fapt nici nu vreau....nu vreau sa imi pun in cap toate service-urile.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de IceRidder » Joi Noi 04, 2010 4:05 pm

130 pe ora tehnologica mi se pare mult. eu acum la revizie am dat mai putin (parca)
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”