EVEMAN Timisoara

Totul despre serviciile Eveman Timisoara Service&Dealer
Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de vlad » Lun Noi 01, 2010 8:55 am

Intrebare pt timisoreni: Autoglobus e tot una cu Eveman ? Intreb ca pe site-ul original al Citoren Romania am gasit asta: http://www.citroen.ro/Resources/Content ... lobus_.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu mai e Eveman reprezentanta Citroen pt Timisoara ?
Locatia pare a fi aceeasi. Sa se fi schimbat doar denumirea sau si manageriatul si conceptiile.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de ingfrancisc » Mar Noi 02, 2010 11:43 am

da, inainte era AVVA group care includea Citroen, Mazda, Opel si Chevolet in trei firme, Eveman pentru Citroen. Acum s-au stans toate intr-una singura.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

alexmartinas
Mesaje:14
Membru din:Mar Oct 09, 2007 12:28 pm
Localitate:Timisoara

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de alexmartinas » Joi Noi 04, 2010 2:01 pm

Salut!

E cineva care sa poata recomanda un service de incredere si cu preturi ok in Timisoara?

Exclus Eveman, desigur! Ultima data cand am fost la ei, acum cca 6 luni, m-am dus cu o problema la functionarea geamului stanga al C4-ului meu Coupe - avea mici blocaje la urcare-coborare. Mi-au zis ca trebuie schimbata macaraua + inca niste piese, pret cca 750 RON. Norocul meu ca nu aveau piese pe stoc pt ca probabil as fi zis sa le schimbe pt ca urma sa plec la drum lung si nu vroiam sa am probleme. Asa, am platit un avans si s-au comandat piesele. De-atunci insa, geamul functioneaza perfect (probabil in urma demontari/remontarii/curatirii mecanismului, i don't know), le-am zis ca nu mai vreau inlocuirea si mi-au dat avansul inapoi. Au incercat totusi sa ma convinga ca ar fi bine sa le schimb pt ca... oricum se vor strica la un moment dat!!! C'mon!! In logica asta, poate ar trebui sa-mi schimb tot motorul pt ca, nu-i asa, se va strica la un moment dat!

Asadar, un service de incredere, cu un decent raport calitate-pret?
Am de facut urmatoarele:
- schimb ulei
- schimb antigel
- schimb lichid de frana
- schimb filtru de ulei, filtru de polen
- ulei cutie de viteza? (aici va intreb, se schimba? cand? C4 Coupe HDI 1,6 din 2005)
(ok, am vazut ca la intrebarea asta sunt raspunsuri pe forum, unii zic ca nu se schimba, altii ca ar fi totusi bine sa-l schimbi :-)...cand?? C4-le meu are 150.000 km)
- ceva amortizoare si probabil placute de frana.
Daca stiti si ceva preturi apoximative...shoot!:-)

Multumesc,
Alex
Alex Martinas
Citroen C4 Coupe 1,6 HDI

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de ingfrancisc » Joi Noi 04, 2010 7:22 pm

Din cate stiu eu Autoglobus (Eveman) are cele mai mici preturi la monopera, in Timisoara. Cred ca undeva la 67 lei ora + TVA. De asemenea nu cred ca vei gasi undeva ulei sintetic (origine pentru Citronel) mai ieftin decat la reprezentanta, adica Autoglobus. Doar daca le cumperi din Metro si chiar crezi ce scrie pe chestiile alea :shock:
Daca vrei neaparat ateliere ieftine in TM care fac operati minore gen schimbare fluide eu stiu 2: unul pe Lidia imediat dupa AEM, in parcarea dinaintea primului bloc intr-un garaj. Altul pe Buziasului spre iesire din oras, intr-o casa pe dreapta, tot asa intr-un garaj (are reclama schimb ulei). Meseriasii (tip Dorel) cred ca sunt ok, materialele/uleiuri am impresia ca sunt din Ungaria (hypermarket). Eu imi schimbam lichidele la cel din Buziasului cand aveam Dacie 1300, manopera e gratis daca cumperi uleiul/filtrele de la el. Nu stiu ... treaba ta :hi de ieftin e sigur mult mai ieftin decat la Eveman.
Un alt service cat de cat acceptabil la capitolul meseriasi este ProMotor (in fostul service IRTA) dar sunt foarte scumpi, nu exista sala de asteptare asa ca stai in frig. Anul trecut am facut si eu ca tine si mi-am schimbat cauciucurile de vara cu iarna al ei, am asteptat vreo 2 ore in frig si m-a costat cu vreo 50% mai mult decat la Eveman. Echilibrarea a fost ireprosabila, figul insa ma terminat.
Un alt service bun este reprezentanta Suzuki, undeva pe Lugojului, eu nu am fost acolo dar am auzit ca au preturi ok si calitate/servicii satisfacatoare, repara orice tip de masina.
Evident mai sunt si altele, bune, dar nu cred ca sunt mai ieftine.

Eu unul isa iti recomand uleiurile/lichidele pe care CITROEN!!! NU DOREL :glasses spune sa le bagi in masina. Plus ca filtrele alea se shimba destul de greu, cel de polen cel putin si la un Dorel risti sa-ti rupa ceva pe acolo.

In final, o varianta la care apeleaza multi este un drum de Szeged la reprezentantul Citroen de acolo. Poate cineva a fost si-ti da mai multe detalii. Cica ar fi ceva mai ieftin si mai civilizati, dar pierzi o zi ...
In ceea ce ma priveste cel mai comod, comfortabil si sigur mi se pare tot la Eveman. Plus ca ma frec prin toate masinile din showroom.

Succes
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

alexmartinas
Mesaje:14
Membru din:Mar Oct 09, 2007 12:28 pm
Localitate:Timisoara

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de alexmartinas » Lun Noi 08, 2010 4:37 pm

Multumesc mult de sugestii. Ma mai gandesc. Nu m-as duce chiar la un Dorel, dar la Eveman tot timpul mi s-a parut ca incearca sa-mi bage chestii pe gat de care nu am nevoie. Fac mai multa vanzare acolo decat service.
:hi
Alex Martinas
Citroen C4 Coupe 1,6 HDI

Avatar utilizator
Luc
Mesaje:61
Membru din:Sâm Sep 05, 2009 1:10 pm
Localitate:ECU & Lexia
Contact:

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de Luc » Lun Noi 08, 2010 4:46 pm

Incearca si la Peugeot, sunt motoarele lor si preturile la majoritatea pieselor sunt mai mici ca la Eveman garantat.
Peugeot-ul are mai multe masini vindute ca si Citroen-ul si au mai multe repere uzuale pe stoc si service-ul incomparabil cu Eveman-ul.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de ingfrancisc » Mar Noi 09, 2010 12:01 am

Corect ce spune Luc. Nu stiu cum am uitat de ei si culmea e ca am avut un 207 HDI inainte de C4 :). Eu cu 207 ma duceam l-a serviceul de pe Aradului dar s-a inchis/mutat, acum mai este doar reprezentanta mare de pe Lugojului, pe langa iesirea spre aeroport. Are si Service rapid, un plus zic eu. Eu mi-am schimbat spoilerul fata (si e imens la 207) la ei dupa un accident si-l aveau pe stoc! Despre preturi nu prea stiu mare lucru, doua reparatii le-am facut pe asigurarile "desteptilor" care m-au lovit si am prins o singura revizie (20000k) care tin minte ca a costat mult mai putin decat la a unui coleg cu Logan dci :D
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de aristotelro » Mie Noi 10, 2010 11:42 pm

aristotelro scrie:Ma folosesc si eu de subiectul deschis aici pentru ca am o problema similara la C4 Sedan 110 CP.
Nu e haion, e capota spate, dar cred ca sunt mecanisme identice.
Capota mea se deschide numai de la telecomanda. Manual nu. Ba, daca insist si apas cu degetul pe butonul acela ascuns sub manerul de la capota, se blocheaza ceva ca nu mai pot inchide bine portbagajul si trebuie sa ma joc un pic din nou la buton ca sa-si revina.

Cred ca asa era de cand am cumparat-o (nu mi-am pus pana acum problema sa deschid portbagajul manual).
La Eveman mi-au inlocuit contactorul si tot nu merge. Deci: contactor nou.
.Cu telecomanda se deschide, manual nici acum.
Au spus ca o sa ceara asistenta de la Citroen Franta!!!

Are cineva vreo parere?

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de vlad » Joi Noi 11, 2010 4:48 pm

Daca ai o problema deschide topic nou la probleme.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de ingfrancisc » Joi Noi 11, 2010 8:49 pm

la mine unul portbagajul se deschide doar manual. Pe cheie am doar inchidere deschidere si faza scurta. Daca ti-au inlocuit piesa respectiva si tot nu merge o fi vre-un fir intrerupt care atunci cand apesi contactul nu da semnalul mai depate. Dar presupun ca or fi verificat si asta. Sau o fi un bug in soft. Ei primesc tot felul de info rapide cu buguri descoperite de Citroen si rezolvarea la ele ... in final or gasi o solutie si pentru tine.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de byte » Mie Noi 21, 2012 11:21 pm

As putea sa spun multe despre Eveman (actualul Atoglobus) insa ma rezum la o singura propozitie. "Sa fii incompetent e grav insa sa incasezi bani pentru operatii pe care nu le faci se numeste hotie."
Si uite asa s-a incheiat colaborarea mea cu acest service minunat.
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de aristotelro » Joi Noi 22, 2012 9:19 pm

Ce ti-au facut? E bine sa povestesti, sa stim si noi problema.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de mituc » Joi Noi 22, 2012 9:44 pm

Probabil nici nu mai conteaza foarte multi. Si colegii de pe forumul mazda care mai tin la masini se duc din timisoara la arad sau undeva in ungaria pentru revizii si diverse interventii. Eveman este sau era si autorizat mazda.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de aristotelro » Joi Noi 22, 2012 11:49 pm

Pai conteaza pentru ca altfel nimeni nu intelege ce a suferit colegul. Sau, altfel spus, oricine poate posta mesaje negative despre o firma, doar pentru cca asa vrea.

Nu e corect nici fata de firma, nici fata de colegii de forum.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: EVEMAN Timisoara

Mesaj de Bogdan » Joi Noi 22, 2012 11:56 pm

A descris parca ce si cum intr un alt topic! Ceva legat de curatarea clapwtei de acceleratie care de fapt nu s a intamplat


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Eveman Timisoara”