Comanda de pe Ebay USA

Discutii despre orice va taie capul
Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:
Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Sâm Sep 08, 2012 11:04 pm

Nu m-am uitat vreodata la specificatiile Sony in materie de fotografie. Eu mi-am luat direct un Nikon D5000 si nu regret :P
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Bogdan » Sâm Sep 08, 2012 11:13 pm

vlad scrie:Sony are stabilizator in body deci merge obiectivul ala. Blitz nu e necesar doar de la Sony pt ca are patina mai ingusta ca stie sa il decalnseze si wireless.
Zi-mi concret de ce nu ca eu iti zic de ce da.
Pe mine ma coafeaza viteza mare de fotografiere in rafale (aproape dublu pt A37 fata de D5100) sau mai bine zis timpul mic de focalizare datorita oglinzii translucide (mai bun la instantanee), functia panorama, obiectivul cu distanta focala mare care de-alungul timpului mi s-a dovedit necesara, de ce nu si filmarea HD cu sunet stereo, trepiedul, trebuie sa recunosc ca si teleconvertoarele ma cam incinta desi fotografii mai experimentati mi-au zis ca nu sint chiar asa bune, e mai mic si ar mai fi poate citeva chestii care m-ar avantaja pe mine.
Aici un review cu poze facute de aparate, deci elimam posibilul sibiectivism din cel ce a facut acel review:
Sony http://www.ephotozine.com/article/sony- ... view-19673" onclick="window.open(this.href);return false;
Nikon http://www.ephotozine.com/article/nikon ... view-16109" onclick="window.open(this.href);return false;
Diferentele la zgomot la diferite ISO nu mi se pare atit de mare incit sa renunt la Sony cu accesoriile lui doar sa am un Nikon. Dimpotriva, de exemplu la ISO 1600 Sony mi se pare ca are mai putin zgomot ca Nikonul. In rest pozele Nikonului nu mi se pare mult peste Sony; as putea spune ca sint cam la fel.

L.E: recunosc ca Nikonul sta bine la garantie si la ecranul ala rabatabil, dar ma multumesc si cu cel de la Sony. Renunt la autoportete. :P
Ahh, sa nu uitati ca Sony Alpha SLT A-37 e entry level pe cind Nikon D5100 nu prea cred.
vlad scrie:
Bogdan scrie:Sony cumpara cand vrei un TV, sau ceva audio mediu...dar lasa-i pentru foto pe altii consacrati :).
Asta suna ca si aia ca doar Opalurile si Volzvaganurile sint masini, restul ... e tentativa. :ok
Ei bine eu am invatat de-alungul timpului sa nu dau 2 bani pe brand pina nu vad performantele reale. ::P
Aici nu e vorba de brand :)! Dslr = nikon si canon! Compacte sau "hybride" da exista si altele gen Fuji care bate pe multi cu X10 si pret, mai exista si la sony ceva cu obiective pe care le poti schimba!

Un lcd/led Samsung as lua oricand dar o masina Samsung niciodata! Cam asa e si cu DSLR sony :)

E greu sa gasesti obiective ok si cu pretentii la Sony si vei vedea ca o sa iti doresti!

De ce nu as lua eu Sony-ul? Pentru ca e entry level la pret de canon/nikon mid level , pentru ca nu am incredere in obiectivele Sony! La fel. M am amagit si eu ca ma multumesc cu 18-105vr cu blitzul stock si cand vezi ce poze scoate acelasi body cu un 80-200 cu f1.8 fix de ex. realizezi de fapt ca tu nu prea faci poze :)!


Nu uita ca la un dslr mid level 50% este body 50% este obiectivul, iar la obiective, Sony e un fel de Duster intr o arena plina cu Land Rovere :)

Stabilizatorul integrat in aparat n-are nicio legatura cu unul integrat in obiectiv...te vei convinge cand vrei sa faci o poza din mana la 300mm cu un F5.6 si lumina unei zile de toamna tarzie :)! (stabilizatoare in aparat mai gasesti la "sapuniere" nu la dslr-uri)



Sent from my New iPad using Tapatalk HD


Sent from my New iPad using Tapatalk HD
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Sâm Sep 08, 2012 11:26 pm

Oricum pt mine decizia. Am facut suficiente teste cu Sony, m-am interesat destul despre el si consider ca pt mine si la bani aia ma avantajeaza cel mia mult. Ce va urma in viitor ... ramine de vazut. Nu fac achizitie de acum in ideea ca poate in timp vreau mai mult. Voi face atunci schimbarea necesara.
Oricum apreciez comentariile voastre doar ca nu le consider suficient de fondate sa ma razgindesc.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de emicald » Dum Sep 09, 2012 9:50 am

Ma bag si eu un pic...
Nu e deloc ok sa spui ca dslr=nikon si canon.
In primul rind, mai exista Olympus, firma de mare traditie, iar Sony face aparate excelente. Sa compari Nikon D3100 cu un Alpha, e cam aiurea. 3100 ala e subtire rau.
Iar nu stiu la Sony, dar la Canon obiectivele de kit sint de 2 bani.

Vlad, nu te-ai uitat si la un OM-D? E mult mai bun pentru un amator, si muult mai usor de carat dupa tine.
C4

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Dum Sep 09, 2012 10:39 am

O sa ii contactez sa vad daca au garantie internationala. Recunosc ca nu m-am uitat deloc la Olympus. Mai aruncasem un ochi la Pentax K-30 si ma incinta ca rezista la umiditate, praf si frig, dar pretul e cam mare si am zis next. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de catalin4u24 » Dum Sep 09, 2012 11:17 am

Dar de ce nu vrei tu un aparat foto calumea nu stiu ... Sa zicem spre exemplu, un Nikon :twisted:

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Dum Sep 09, 2012 11:41 am

Deoarece consider ca la banii aia nu gasesc Nikon la fel de bine accesorizat si care sa ma satisfaca la fel de mult. Cum ziceam nu dau 2 bani pe ce scrie pe aparat si nu merg la concursuri foto; investesc doar in pasiunea mea. Deci nu am nevoie de un DSLR renumit si scump, ci de un aparat cit mai versatil si compact cu diferite functii pt amatori si utile in fotografia de zi cu zi si care face poze peste compactele normale. Si Sony Alpha A37 se incadreaza cel mai bine in criteriile mele.
Abia astept sa il cumpar sa vad ce poate "sapuniera" Sony.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de ingfrancisc » Mar Sep 11, 2012 10:28 pm

asculta sfaturile lor, Vlade, ca au dreptate :hi
daca obiectivu' ala n-are stabilizare poti sa faci ceva pe el. Mie oricum pretul mi se pare mare ... cu transport probabil ca va trece de 3000 lei. Ori la banii astia ori iei ce ti-a spus Bogdan si upgradezi in timp (daca simti nevoia) ori uite si aici niste oferte:
Nikon D5100 kit 18-55mm DX II + 55-200MM VR
http://www.foto-video.ro/produse_detail.php?id=9196" onclick="window.open(this.href);return false;

sau mai ieftin:
Nikon D3100 kit 18-55 VR, 55-200 VR + cablu HDMI
http://www.foto-video.ro/produse_detail.php?id=9092" onclick="window.open(this.href);return false;

eu am 5100 (nu de mult) si ... like :D
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de dimabogdan » Mar Sep 11, 2012 10:49 pm

Acu' ma bag si eu ca musca...dar ultimele produse Sony pe care le-am luat s-au belit pana in garantie si imediat dupa.Fapt pentru care mi s-au cerut 900 de lei reparatie la un minisistem pe care dadusem 1200 cu un an in urma.Si replica celui din service stiti care a fost?Sony nu mai produce la calitatea de dinainte, stiti, acum traim si noi din service.Lasa, nene, ca-l tin de radio!
Plus ca, desi venit din SUA, pun pariu pe o tuica scotiana la halba ca e "Made in China"!
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Mie Sep 12, 2012 8:02 am

Am mai avut 2 aparate foto Sony. Primul l-am scapat drirect in obiectiv ... s-a dus dracu in sensul ca din pasti in craciun mai dadea o eroare la deschidere. Pe urma am scapat vin fiert pe obiectiv si nu se mai inchideau calpetele de protectie a obiectivului. Execptind cele 2 probleme cauzate de mine merge si acum la fel de bine.
Al doilea care il folosesc si acum il am din 2008 si singura problema mi-a aparut anul asta in Grecia cind la cald stabilizatorul intra in "fibrilaj" si tremura toata imaginea chiar daca aparatul era pus pe ceva stabil. Am ajuns in tara nu a mai facut deloc acea figura.
Ambele made in Japan daca pe cineva incalzeste eticheta asta. Sa nu uitam ca si BMW e made in Germany dar componentele asambalte prin Romania, Turcia, etc. Deci iar nu dau 2 bani pe aceasta eticheta.
Acum ca toti ziceti ca sint beat, ar trebui sa merg la culcare ... dar mai ezit un pic. Nu sint chiar asa convins ca alegerea mea e atit de neinspirata si Nikonul chiar m-ar satisface pe deplin si pe lunga perioada.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Mie Sep 12, 2012 8:19 am

Si daca Nikon si Canon sint asa consacrati si la fiabilitate de ce nu imi trimit si ei un mail de genul:
Va multumim ca ati contactat Centrul de Informare Clienti Sony.
In legatura cu solicitarea Dvs., daca cumparati un produs din afara Romaniei, beneficiati de garantie internationala de 1 (unu) an. De exemplu cumparati aparatul foto Sony + obiectiv Sony de pe Amazon (sediul in Anglia) o sa aveti 2 (doi) ani de garantie dar numai in primul an este garantia internationala. In al doilea an aparatul se poate repara in garantie numai in Anglia.

Pentru orice alte probleme sau intrebari legate de produsele Sony, va rugam sa nu ezitati sa ne contactati.
Ca in SUA gasesti preturi mai bune ca la noi. Nikon ofera doar la obiectivele Nikkor si atit.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Mie Sep 12, 2012 9:22 am

De ce te coafeaza 2 ani garantie nationala si 1 an internationala cand poti sa ai 5 ani garantie aici cu Nikon?
Nikon aniversează 5 ani în România! Pentru a marca acest moment, poți beneficia de o nouă premieră în România: prima garanție extinsă la 5 ani pentru aparatura foto, accesibilă la înscrierea pe nikonisti.ro. Oferta este valabilă pentru toate aparatele foto (DSLR, Nikon 1, COOLPIX) și obiectivele (NIKKOR, 1 NIKKOR) cumpărate în perioada 1-30 septembrie 2012 și înregistrate până la 31 octombrie 2012.
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Mie Sep 12, 2012 12:02 pm

Pt ca sint mai ieftine dincolo. Si daca chiar aveau prestanta puteau sa ofere 1 amarit de an garantie internationala.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Mie Sep 12, 2012 2:15 pm

Ok, atunci cumpara ce iti place. Trebuie sa existe o piata de desfacere pentru fiecare producator :hi
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Joi Sep 13, 2012 4:56 pm

F64 are un pachet atractiv acum:

http://www.f64.ro/nikon-d3200-kit-af-s- ... -2579.html" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”