Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina
Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de Norishor » Joi Sep 20, 2012 1:16 pm

Cu actele masinii in brate te duci la o reprezentanta Citroen. Este vreo 100-120 ron.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de sorinel0310 » Mar Mar 12, 2013 7:20 pm

eu personal recomand, nu numai la citroen, ci la orice masina in general, sa se verifice pedalele (daca sunt tocite), volanul (la fel, daca este tocit), butoane tocite si asa mai departe. astea sunt semne ca masina are peste 120.000km, poate in unele cazuri peste 150.000km (de exemplu, cotiera tocita). deci, daca masina arata in bord sub 100.000 si tu ai vreuna din simptomele de mai sus, eu zic sa fugiti :mrgreen:
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de alex82 » Mar Mar 12, 2013 7:46 pm

E relativ ce ai scris tu ...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de sorinel0310 » Mar Mar 12, 2013 7:51 pm

se poate, nu zic nu...dar oricum, am vazut masini care se dadeau pe marele site de anunturi "autovit", cica avea 80-90k km in bord, si avea pedala de frana jumatate tocita sau alte d-astea...

mai radeam o data cu un prieten, am vazut un mercedes pe anunturi, cica aveam 100.000km, era din 2004, avea totul din piele rosie pe dinauntru...si aveam volan tocit si decolorat, pielea era crapata foarte rau in unele locuri si decolorata, pedalele nu mai zic...si avea cotiera rosie tocita in locul unde stai cu cotul :lol: deci masina aia avea cel putin 150.000 km, ca popa :D

acuma o fi relativ, dar sunt unele chestii foarte evidente uneori si trebuie doar cautate cu putina atentie :)
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de Bogdan » Mar Mar 12, 2013 8:03 pm

Apropos de ce zice Alex...la C4 I, volanul se cojeste extrem de rpd, butonul de la frana de mana, cel de la oglinzi, scaunul se roade repede si asta doar la o masina de 40-50000 Km :).

Dar in general da, sunt puncte de luat in seama :)




Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de Norishor » Mar Mar 12, 2013 9:27 pm

Mai nou, samsarii stiu de chestiile astea "uzuale" si despre uzura si incearca sa inlocuiasca cat mai mult din punctele cheie (butoane, scaune, volane, etc...) mai ales ca daca au prieteni pe la dezmembrari costul inlocuirii acestora este infinit mai mic decat valoarea pe care o poate da aceste inlocuiri. Mai nou, acestia umbla prin reprezentante in cautare dupa capace de roata, presulete originale, toate preferabil "sh" in stare buna. Chestia cu uzura au invatat-o si ei ... Oarecum de curand am facut niste diagnoze pt. cineva care dorea sa-si cumpere C4 SH.. si ce mi-a fost dat sa vad, depaseste orice imaginatie. Masina avea interior complet nou (sau fffff bine intretinut). La prima vedere totul era dupa metoda: "motorul ceas si vopseaua lacrima". Cand am interogat logurile, 4 airbag-uri fusesera explodate, satelitul de pe partea stanga (care se ocupa de impactul lateral) era lipsa si stearsa definitiv existenta lui din memoria calc. de airbag si totusi, calculatorul era "ca nou", pesemne ca l-a dus la un meserias care l-a resetat "by the book". E o jungla...
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de alex82 » Mar Mar 12, 2013 9:40 pm

sorinel0310 scrie:se poate, nu zic nu...dar oricum, am vazut masini care se dadeau pe marele site de anunturi "autovit", cica avea 80-90k km in bord, si avea pedala de frana jumatate tocita sau alte d-astea...
Bogdan scrie:Apropos de ce zice Alex...la C4 I, volanul se cojeste extrem de rpd, butonul de la frana de mana, cel de la oglinzi, scaunul se roade repede si asta doar la o masina de 40-50000 Km :).

Dar in general da, sunt puncte de luat in seama :)




Sent from my iPhone using Tapatalk
Are dreptate si ce zice bogdan , dar cum a zis si el sunt valabile in general , nu intotdeauna
Eu de ex am 160k de km si daca`mi gasesti vre`o buba la butoane sau la cotiera , jos palaria .
La pedale se poate schimba cauciucul respectiv fara nici o problema , un volan se poate imbraca in piele etc ... Cineva poate ascunde toate aceste mici semne de uzura cu o investitie relativ mica pt pretul care ar putea sa`l ia pe masina :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Raducv
Mesaje:443
Membru din:Vin Aug 26, 2011 7:06 pm
Marca si model masina:Passat CBAB
Numar Inmatriculare:DJ 01 RMB
Localitate:Craiova

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de Raducv » Mar Mar 12, 2013 9:49 pm

Norishor scrie:Mai nou, samsarii stiu de chestiile astea "uzuale" si despre uzura si incearca sa inlocuiasca cat mai mult din punctele cheie (butoane, scaune, volane, etc...) mai ales ca daca au prieteni pe la dezmembrari costul inlocuirii acestora este infinit mai mic decat valoarea pe care o poate da aceste inlocuiri. Mai nou, acestia umbla prin reprezentante in cautare dupa capace de roata, presulete originale, toate preferabil "sh" in stare buna. Chestia cu uzura au invatat-o si ei ... Oarecum de curand am facut niste diagnoze pt. cineva care dorea sa-si cumpere C4 SH.. si ce mi-a fost dat sa vad, depaseste orice imaginatie. Masina avea interior complet nou (sau fffff bine intretinut). La prima vedere totul era dupa metoda: "motorul ceas si vopseaua lacrima". Cand am interogat logurile, 4 airbag-uri fusesera explodate, satelitul de pe partea stanga (care se ocupa de impactul lateral) era lipsa si stearsa definitiv existenta lui din memoria calc. de airbag si totusi, calculatorul era "ca nou", pesemne ca l-a dus la un meserias care l-a resetat "by the book". E o jungla...
Cu Lexia se poate vedea daca masina a avut airbagurile sarite?
Imagine
C4 1.6 HDi 90cp

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de sorinel0310 » Mar Mar 12, 2013 10:57 pm

este efectiv o tombola sa nimeresti sa cumperi o masina "sanatoasa" SH pe piata din Romania...d-asta consinder acest topic foarte util. orice sfat legat de verificarea unei masini SH la cumpararea ei este bine venit, din punctul meu de vedere. dar cred ca tine si de cum iti este norocul. acuma na, daca dai si de "samsari", trebuie sa incerci sa ii eviti si sa incerci sa ii depistezi si dupa anunturi (vand/schimb masina, accept anumite variante, etc), dupa cum arata la intalnire si asa mai departe...
cred ca cel mai sanatos in jungla asta a pietei auto este sa iti doua persoane foarte pricepute dupa tine cand cumperi o masina. unul foarte bun pe mecanica si altul foarte priceput pe estetica. cam asta ar fi sfatul meu. eu am avut noroc cu masina mea ca am luat-o de la unchiul meu, pe care a cumparat-o de noua, si ii stiam perfect istoricul: nu a avut accident, are km reali, stiu exact ce a fost schimbat la ea si ce nu, etc :)
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Sfaturi achizitie Citroen C4 SH

Mesaj de Norishor » Mar Mar 12, 2013 10:59 pm

Da, la cumparare sunt sanse sa poti vedea acest lucru.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”