Sorin's C4 Coupe

Prezinta-ti masina chiar daca e stock sau are modificari. Obligatoriu poze
Reguli forum
Aceasta sectiune va contine prezentari ale masinilor(fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii!
Restul aspectelor, gen consum, probleme, nemultumiri etc etc, vor fi dezbatute in sectiunea "Jurnal de Bord"!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)
Sorin's C4 Coupe

Mesaj de sorinel0310 » Mie Apr 24, 2013 5:38 pm

Salutare, dragi colegi !!! :hi

In sfarsit, a venit momentul sa va prezint noul meu robotzel. :ya
Este vorba despre un Citroen C4 Coupe - 2.0 HDi 16V de 138 cp, an de fabricatie 2008. :D
Voi face din acest prim post al topicului o mica povestioara a ultimelor trei zile.

Ziua 1 - luni:

Trebuia sa iau un alt robotzel initial, dar a picat treaba in ultima clipa. Asadar, am vorbit cu Mugurel pentru C4-ul pe care il avea ProMotor de vanzare (aceea fiind a doua mea varianta), ne-am inteles la un pret final si la alte detalii, si asadar am decis ca in ziua 2 sa plec la Rm Valcea sa vad masina.

Ziua 2 - marti:

Ajung la aproximativ ora 10 dimineata la ProMotor Rm Valcea. Am facut un test drive de cativa km seriosi pe centura Rm Valcea si prima impresie a fost: se comporta si arata ca o masina noua, mai degraba decat o masina de 150.000 km! Sincer, am gasit masina mai ingrijita si mergand mult mai bine decat ma asteptam. Masina functiona absolut impecabil si nu a dat nici o secunda semn de oboseala :)
Dupa ce mai trag un pic de motor sa vad cum se comporta toate cele, am zis: ma bucur ca nu a mai iesit prima varianta, ca asta e masina pe care mi-o doresc cu adevarat! :D

Am facut o intelegere cu Mugurel pentru schimbat kit ambreiaj si volanta, care erau pe duca, dar mai mergeau cam 20.000 km, ne-am inteles la un pret pentru schimbarea lor pe loc daca cumpar masina si am decis sa le schimb preventiv. A durat sa vina piesele pana urmatoarea dimineata, asadar am decis sa ma cazez in Rm. Valcea peste noapte.

Atitudinea celor din service, de la Mugurel pana la doamna contabila la care am platit masina si service-ul, a fost de nota 20. Si vreau sa zic ca am stat multe ore per total in aceste doua zile acolo pe capul lor, si in continuare am primit numai atentie si respect. Pe deasupra, am putut sa vad masina de fiecare data cand aveam chef, sa vad stadiul in care se mai afla cu inlocuirea pieselor.

Imagine

Am platit masina, am primit factura si restul actelor si nu a fost absolut nici o problema. Masina a ramas in service pe rampa, asteptand piesele sa vina, sa le putem monta.
Decidem sa merg sa ma cazez (directorul de vanzari a fost foarte amabil si m-a dus el la hotel) si sa ma intorc urmatoarea zi la prima ora. Bineinteles, totul conform planului :)

Ziua 3 - miercuri (astazi):

Din nou foarte amabil, domnul director de vanzari a venit si m-a luat de la hotel in jurul orei 9. Am fost impreuna la service si cand am ajuns, baietii se apucasera deja de treaba. Volanta era deja montata, au fost inlocuite si niste simeringuri (pe care si le-au asumat ei, pentru ca nu stiau de ele - din nou, tot respectul pentru ei - si bineinteles, mi s-a aratat problema la fata locului, pierdea miiiici vapori pe acolo) si urma sa fie montat si kitul de ambreiaj.

Am mai stat pe acolo, am vazut masina, am mai vorbit una alta, mi s-a oferit chiar si un laptop sa stau sa il butonez pana masina a fost gata. Asa inteleg eu prin respectarea clientului, asa da!

Aproximativ ora 12:30, masina a fost gata. Cat au fost baietii cu ea la un test de verificare, eu am platit si piesele, am primit factura, au venit baietii si au zis ca e perfecta masina si aia a fost.
Din nou, totul a fost conform planului si tot respectul si pentru mecanici, care m-au luat si mi-au aratat starea tuturor consumabilelor (sa stiu ce si cum ma mai tine) si m-au tinut mereu la curent in legatura cu statusul masinii.

Ora 13:00, plecat de la reprezentanta cu robotzelul spre Bucuresti, super fericit. :applause
Constatari pe drum:
- absolut super tare motorul...din gama, ai cu ce frate, ai pe ce sa te bazezi: am depasit un tir in a 4-a fara sa dau inferioara - de la 2000 la 3500 de ture am ajuns de la 70 la 110 si eram trecut demult de tir, deja o lasam sa incetineasca singura la limita de viteza pentru localitate :)
- tinuta de drum absolut impecabila, daca credeati ca nu se poate, dupa ce am schimbat piesele mentionate mai sus, mergea chiar si mai bine...pot spune chiar perfect - sta foarte bine pe curbe, directia activa functioneaza foarte bine, etc...m-am bucurat de ea in fiecare secunda.
- consumul neasteptat de mic: 139km/ora pe autostrada, pe pilot automat - consum 5%! :shock: sincer, nu mi-a venit sa cred cand am vazut, ma asteptam la un 6.5% la dihania asta de motor :))
- inca o data, cand te infigi in masina, trage nene: m-am dus si eu scurt in 200 la ora pe autostrada sa vad ce poate...pe langa faptul ca nici nu mi-am dat seama cat de repede a ajuns la viteza asta, deci masina efectiv statea lipita de sosea, nu tremura nici macar asa un pic, de bun simt :ok absolut nimic de reprosat si totul peste asteptarile mele.

Imagine

Per total, simt ca am facut o super achizitie, si multe i le datorez lui Mugurel si celor de la ProMotor Rm Valcea. Pentru orice chestie, cu siguranta voi reveni la ei, chiar daca e de condus 180 de km pana acolo...pentru ca se merita, pur si simplu. Pe aceasta cale, doresc sa ii multumesc lui Mugurel, din nou (cred ca l-am innebunit deja), pentru tot ajutorul sau.

Masina este absolut superba, din toate punctele de vedere, si sunt mai mult decat multumit.
De asemenea, masina o puteti vedea si live, la intalnirea din aceasta joi din Bucuresti, si bineinteles, la intalnirea nationala. Voi veni cu numerele originale de Valcea, sa nu va speriati ! :P

In continuare, o lista cu dotari si cateva poze.

Dotari: VTR Pack (senzori ploaie, senzori lumina, ESP, cotiera fata/spate, volan piele cu 4 blocuri de comenzi, schimbator piele, directie asistata, 6 airbag-uri, computer bord, geamuri electrice automate, oglinzi electrice si incalzite, climatronic pe doua zone, pilot/limitator, jante 16" cu anvelope noi-noute, Radio/CD, ABS/EBD/AFU, culoare metalizata (negru metalizat - noir obsidian), volan reglabil pe inaltime si adancime, console bord cu sertarase, sertare sub scaune fata, proiectoare si multe altele)

Acuma, cateva poze facute exact inainte sa plec spre Bucuresti.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Alte poze vor fi facute dupa inmatriculare, cu noile numere si probabil spalata din nou. :)

Per total, sper ca nu v-am plictisit prea tare cu mica-marea mea povestioara, dar cel mai important, sper ca va place si voua aceasta masina cel putin la fel de mult cat imi place si mie. :mrgreen:

Ca modificari, pe langa faptul ca au fost rezolvate kit ambreiaj + volanta astazi, urmeaza:
- schimbat kit distributie pe la 160.000km
- pus senzori de parcare pe spate
- ma voi gandi si la un eleron Lester, candva...
- poate castig locul I la olimpiada sau castig la loto, sa ii fac un chiptunning, la Doc :mrgreen:
- leduri portocalii pozitii, la Cata
- resetare auto-adaptivi si update ECU daca este cazul, la Norishor
- cand voi gasi, antena de C8.
Si cam atat cred, pentru moment. Ma voi mai gandi si la altele si voi reveni cu ele, daca va fi cazul.

Cam atata momentan. Eu astept urarile de bine, voi asteptati sa o ud la intalnirea nationala, si in rest, fiecare cu ale lui :D
Ne auzim si ne vedem in curand ! Si nu uitati, Mugurel este persoana de care aveti nevoie, in caz de orice legat de Citroen, chit ca vorbim de cumpararea unei masini, chit ca vorbim de service sau pur si simplu sfaturi si ajutor profesional - da, stiu, suna ca o reclama, dar merita !!! :ya :hi
Ultima oară modificat Mie Apr 24, 2013 5:51 pm de către sorinel0310, modificat 1 dată în total.
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de alex82 » Mie Apr 24, 2013 5:48 pm

Sa va bucurati unul de altul ca sa zic asa :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
mihai ham
Mesaje:290
Membru din:Mie Iul 06, 2011 11:36 pm
Marca si model masina:Citroen C3 Picasso,1.6 HDI
Numar Inmatriculare:VL
Localitate:Vâlcea
Contact:

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de mihai ham » Mie Apr 24, 2013 6:05 pm

Să o stăpânești sănătos,î-ți dau totală dreptate în tot ce ai zis despre Mugurel și ProMotor! :hi :hi

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de mugurel » Mie Apr 24, 2013 6:11 pm

multumim, multumim...
pacat ca nu am fost de fata, dar sunt la spital cu o pneumonie cam urata...
sa te bucuri de masina si sa fii fericit!
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de commandorsteel » Mie Apr 24, 2013 6:14 pm

bine ai venit printre noi. :hi
sa te bucuri de masina fara probleme =D>
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de sorinel0310 » Mie Apr 24, 2013 6:19 pm

Multumesc tuturor pentru urale! :D
mugurel scrie:multumim, multumim...
pacat ca nu am fost de fata, dar sunt la spital cu o pneumonie cam urata...
sa te bucuri de masina si sa fii fericit!
O sa ma bucur si o sa am grija de ea, promit !

Si mie mi-a parut foarte rau ca nu ai fost acolo sa iti strang mana personal.
Dar staff-ul ProMotor m-a facut oricum sa ma simt ca acasa... :mrgreen:
Inca o data, iti doresc insanatosire cat mai grabnica si putere de munca pe viitor ! :hi
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de Costi596 » Mie Apr 24, 2013 6:53 pm

Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme! :hi :ya

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de Norishor » Mie Apr 24, 2013 7:03 pm

Bai! Felicitari pentru alegerea facuta. Ti-am zis ca pana la urma la mugurel ajungi :D Am avut o "presimtire". Acum, bani de motorina sa ai si timp sa o consumi! Sa aveti grija unul de celalalt si drumuri infinite, fara incidente. :drive
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de alexc4 » Mie Apr 24, 2013 7:06 pm

felicitari pentru masina !!!!
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de Bogdan » Mie Apr 24, 2013 7:40 pm

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Motorul care il ai tu, e poate cel mai bun lucru care a exista pe C4 I, din punct de vedere performante/consum!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
cristyluu
Mesaje:116
Membru din:Mie Feb 06, 2013 1:37 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BV 12 TEA
Localitate:Sebes-Alba
Contact:

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de cristyluu » Mie Apr 24, 2013 7:57 pm

Felicitari!! :hi
2007 Citroën C4 berlina 1.6HDI - 80 kw ...cool one...

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de sorinel0310 » Mie Apr 24, 2013 8:17 pm

Multumesc mult tuturor :!:
Norishor scrie:Bai! Felicitari pentru alegerea facuta. Ti-am zis ca pana la urma la mugurel ajungi :D Am avut o "presimtire". Acum, bani de motorina sa ai si timp sa o consumi! Sa aveti grija unul de celalalt si drumuri infinite, fara incidente. :drive
Haha, multumesc frumos! Asa a fost sa fie si ma bucur foarte tare! :D
Bogdan scrie:Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Motorul care il ai tu, e poate cel mai bun lucru care a exista pe C4 I, din punct de vedere performante/consum!
Multumesc mult, Bogdan!
Asa mi se pare si mie, intradevar. Sunt cu adevarat impresionat si indragostit de acest motor.
Cu ocazia asta, sper sa o luam pe A3 cu coloana spre Bran, ca acolo se simte ea cel mai bine :D
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de catalin4u24 » Mie Apr 24, 2013 8:21 pm

Felicitari, S-o stapanesti sanatos :hi
Ai avut noroc ca ai luat-o de la Mugurel, masinile de acolo au un obicei sa fie foarte intretinute :glasses

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de sorinel0310 » Mie Apr 24, 2013 8:24 pm

catalin4u24 scrie:Felicitari, S-o stapanesti sanatos :hi
Ai avut noroc ca ai luat-o de la Mugurel, masinile de acolo au un obicei sa fie foarte intretinute :glasses
Multumesc Catalin!
Am avut noroc ca am avut banii necesari, zic eu, mai degraba :mrgreen: Pentru ca nu aveam prea mari indoieli ca masina nu este ok, cunosc reputatia lui Mugurel si a ProMotor-ului.
Efortul financiar a fost destul de mare, dar totul e bine cand se termina cu bine, iar in acest caz, rezultatul este un Robotzel frumos. (maxim 6!) :ok
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
ganja
Mesaje:638
Membru din:Lun Iun 25, 2012 4:23 pm
Marca si model masina:C4 Coupe (2007): 1.6 HDi, 110CP (VTR)
Localitate:Bucuresti

Re: Sorin's C4 Coupe

Mesaj de ganja » Mie Apr 24, 2013 8:30 pm

dar ti-a pus si buton?... cum ce buton? :shock:
buton sa-l tranformi in robot :ya
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI 110 Cp - Noir Obsidian
viewtopic.php?f=19&t=7141" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “C4-ul tau”