membri inactivi

Tot ce va nemultumeste legat de acest forum, si de cei care il frecventeaza
Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:
Re: membri inactivi

Mesaj de atenzaC4 » Vin Iun 14, 2013 10:47 pm

Propun stergerea acelor conturi.
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de Vasea » Sâm Iun 15, 2013 7:36 am

Cei de la fourmul suzuki trimit LUNAR un mesaj de genul:

============

Hey Vasea,
Am observat ca nu ai mai trecut pe la noi. Intre timp s-au scris multe, esti curios? Suzuki Club ROMANIA.

http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Numele tau de login este: Vasea.
Daca ti-ai uitat parola incearca http://www.suzuki-club.ro/forum/reminder/" onclick="window.open(this.href);return false;

Numai bine,
Echipa SuzukiClub ROMANIA

==============

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de Bogdan » Sâm Iun 15, 2013 8:25 am

Un mail de genul este imposibil tehnic de trimis, adica sa fie si userul mentionat!

Dar o sa trimit(nu folosind forumul) un mail tuturor celor care nu s-au mai logat in ultima luna si mai mult, sper sapt viitoare, deoarece trebuie "culesi" userii acestia . Voi scrie aici care a fost rata de deschidere a mailului, garantat nu va fi una mare, pentru ca in general lumea e satula de "spam"...asta nu se aplica doar la ClubC4 ci la orice newsletter trimis. Chiar am avut o rata de deschidere mai buna la un moment dat, decat un newsletter citroen(procentual vorbind)

Am verificat la un moment dat si chiar daca multi au 0 posturi, ultima data de login este recenta, asta insemnand ca doar cites/urmaresc forum...ceea ce nu e un lucru rau! Evident ca toti ne dorim implicare mai multa, tocmai de aceea sectiunea tutoriale are parola si posibil pe viitor sa fie extins acest lucru si catre alte arii sensibile!

Inca o data va repet, nu se va sterge nimic pentru ca nimeni nu are nicio obligatie! Daca atunci cand te inregistrezi ai conditia asta atunci da, sa zicem ca ai putea sa stergi!

Dar daca trimit un mass mail, exista o sansa ca cel cu 0 posturi sa intre si sa citeasca ce e in mail sau chiar sa posteze! Daca eu il sterg, atunci clar nu va mai intra vreodata pentru ca nu va mai auzi de clubc4 in mod direct..

Din punctul meu de vedere userii cu 0 posturi sunt ultima problema, multi sunt cu noi aici doar citind..mai mult ma deranjeaza cei cu pretentii aberante fara sa miste un deget!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de Vasea » Sâm Iun 15, 2013 8:34 am

Daca nu ai timp sa scrii mesajul, incerc eu sa-l fac, sa fie o var bruta, pe care tu s-o vodifici usor!

Depinde si de soft-ul forumului, var de email cu numele userului in mesaj, este , cred, posibila la alta var de soft.

========================

Buna ziua,

Am observat ca nu ai mai trecut pe la noi. Intre timp s-au scris multe, esti curios?

index.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Am avut anul acesta o super-intalnire de primavara, amanunte gasesti aici:

Suntem prezenti pe net, avem conturi pe FB si twitter:

https://ro-ro.facebook.com/ClubCitroenC4" onclick="window.open(this.href);return false; - 507 fani momentan

https://twitter.com/ClubC4Romania" onclick="window.open(this.href);return false;

si 2 grupuri FB:

https://www.facebook.com/groups/ClubC4/" onclick="window.open(this.href);return false; - intalniri poze

https://www.facebook.com/groups/543791945662860/" onclick="window.open(this.href);return false; - produse/auto/accesorii la vanzare pentru CITROEN

Te asteptam cu drag!


Daca ti-ai uitat parola incearca index.php/reminder/" onclick="window.open(this.href);return false; - sau cum e la noi

Numai bine,
Echipa CLUB C4 ROMANIA


==================================

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de Bogdan » Sâm Iun 15, 2013 9:17 am

Brici, pe asta o sa-l folosesc..imi trebuie doar un laptop la care ajung abia luni !

Mersi


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de IceRidder » Lun Iun 17, 2013 9:53 am

Bogdan scrie:Un mail de genul este imposibil tehnic de trimis, adica sa fie si userul mentionat!

De ce?
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de Bogdan » Lun Iun 17, 2013 11:46 am

Pai .. Forumul nu permite asa ceva, asta inseamna "tweak" pe un cod phpBB destul de vechi!

Un mailsender extern nu stie sa faca asta, deci tot ceva din interfata forumului trebuie si am renuntat demult la a mai face tweakuri pe ceva aproape imposibil de lucrat!

Pe de alta parte, este software unde orice este posibil, insa problema se pune cu ce costuri, si cand zic costuri nu ma refer doar la cele materiale, ci si timp, integrare, testare..plus ca e un risc ridicat sa se strice altceva!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de IceRidder » Mar Iun 18, 2013 9:35 am

Poti face altceva.
Faci o pagina php separata care se conecteaza la bd si care trimite mail tuturor userilor si automat cand preiei adresa de mail preiei si userul sa il pui in corpui mailului.

Cat despre timp nu dureaza chiar asa de mult.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: membri inactivi

Mesaj de Rica » Mar Iun 18, 2013 1:35 pm

dar nu inteleg ce ata tevatura cu introducerea numelui in mail
ajunge sa il primeasca sa isi amintesca de forum
cei care vor ii vor da curs si vor arunca un ochi,ceilalti il vor sterge
crezi ca acel cineva va tine cont ca i te adresezi personal?
eu unul nu cred
:hi
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 18, 2013 1:39 pm

Rica, nu e nicio tevatura, discutia era tehnica!

Iceridder, fac pagina, citesc din BD, dar cum trimit mailurile? Cand dau un mass mail din forum, trebuie dat un input care poate fi, unul sau mai multi utilizatori, unul sau mai multe grupuri, sau toti utilizatorii!
Corpul emailului este standard , adica doar text si atat


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de IceRidder » Mie Iun 19, 2013 8:47 am

while($row = mysql_fetch_array($result))
{
$to = $row['address'];
$who=$row['user'];

$subject = "Subject";
$message ="Draga".$who." Tralalalalalalalalal";
$from = "clubc4@clubc4.com";
$headers = "From:" . $from;
mail($to,$subject,$message,$headers);
}


Singurul dezavantaj este ca trimite cate un mail la fiecare in parte pe rand si asta poate sa dureze si depinde si la cat este setat timeout-ul pe server.
Mai ai varianta in care selectezi cate un user pe rand, trimiti mai si apoi faci redirect la pagina si selectezi urmatorul user, si asta dureaza pana trimite la toti dar nu ar trebui sa dea timeout.

Desigur astea sunt variantele basic dar pot fi optimizare.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
cristeamariusro
Mesaje:7
Membru din:Joi Ian 13, 2011 9:03 am

Re: membri inactivi

Mesaj de cristeamariusro » Mie Iun 19, 2013 2:28 pm

Trec peste chestiunea cu 5, 10 postari (sau 60, 92...), peste clasificari si obraznicii referitoare la membrii care posteaza rar sau deloc si ma intreb oare ce aveti cu ei? Cu ce va deranjeaza? Nu mai aveti loc de ei? Sunt prea multi, tin biti rezervati pe server degeaba? Dau rau la statistici?
Frecventez c4owners, mai rar decat clubc4, dar niciodata nu au avut, consider eu, lipsa de bun simt sa imi atraga atentia ca nu am mai dat pe forum. Cred ca avem libertatea de a ne exprima sau de a ne abtine, voi nu?
Probabil o sa-mi ridic in cap cativa membri dar eu "m-am uitat prea mult la un punct si acel punct a devenit punctul meu de vedere".
Daca doriti sa ramaneti doar cei cu posturi de ordinul "kilo", no problem, doar spuneti si eu voi fi printre primii care parasesc forumul. :hi

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: membri inactivi

Mesaj de Bogdan » Mie Iun 19, 2013 4:04 pm

Cristeamariusro...keep cool! Cum tu iti exprimi parerea asa au exprimat o si altii!
Nu se va sterge nimic, nimeni nu are nicio obligatie, mai putin la tutoriale unde unii au muncit din greu si altii au pretentia sa foloseasca ce-i acolo fara un multumesc sau salut!

In rest .. Cum am stabilit voi da un mass mail cu noutati, cu oferte de pe forum, cu intalniri etc..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: membri inactivi

Mesaj de sorinel0310 » Mie Iun 19, 2013 4:36 pm

cristeamariusro scrie:Trec peste chestiunea cu 5, 10 postari (sau 60, 92...), peste clasificari si obraznicii referitoare la membrii care posteaza rar sau deloc si ma intreb oare ce aveti cu ei? Cu ce va deranjeaza? Nu mai aveti loc de ei? Sunt prea multi, tin biti rezervati pe server degeaba? Dau rau la statistici?
Frecventez c4owners, mai rar decat clubc4, dar niciodata nu au avut, consider eu, lipsa de bun simt sa imi atraga atentia ca nu am mai dat pe forum. Cred ca avem libertatea de a ne exprima sau de a ne abtine, voi nu?
Probabil o sa-mi ridic in cap cativa membri dar eu "m-am uitat prea mult la un punct si acel punct a devenit punctul meu de vedere".
Daca doriti sa ramaneti doar cei cu posturi de ordinul "kilo", no problem, doar spuneti si eu voi fi printre primii care parasesc forumul. :hi
Dupa parerea mea, este foarte simplu si sunt sigur ca iti convine sa citesti pe forum de fiecare data cand ai nevoie de ajutor cu ceva. Dar cand altii au nevoie de ajutor cu ceva, si tu iti poti da o parere sa ajuti si tu mai departe, mai bine te abtii (cum ai mentionat tu). Nu cred ca e corect. Pe deasupra, la intalniri suntem din ce in ce mai putini, si oamenii care intra aici si care doar vor sa isi rezolve problema si isi bag picioarele dupa, sunt din ce in ce mai multi. Nu e normal. Dar in fine, atat am avut de zis, adminii decid ce vor sa faca in privinta asta. Salut!
Ultima oară modificat Mie Iun 19, 2013 4:50 pm de către sorinel0310, modificat 1 dată în total.
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: membri inactivi

Mesaj de Rica » Mie Iun 19, 2013 4:40 pm

sarinel ai pus puntul pe i
plus 10
partea proasta e ca sunt multi care procedeaza asa
hielp...am nevoie de ajutor
il primesc si basta
mai trec pe aici cu un alt hieeelp dar sa intoarca ajutorul nu,chiar daca stiu sa raspunda
asta-i viata,noi sa fim sanatosi,dar am impresia ca suntem luati si de arici cateodata
:hi
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme,nemultumiri,sugestii,critici”