Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Nicolae
Mesaje:5
Membru din:Joi Iul 11, 2013 7:38 pm
Marca si model masina:Dacia 1310
Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Nicolae » Joi Iul 11, 2013 7:43 pm

As vrea sa imi cumpar un Citroen C-Elysee pe vopsea metalizata dar nu am decat 35000 ron + un tichet rabla. Poate cineva sa ma ajute. Multumesc.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de ingfrancisc » Joi Iul 11, 2013 8:23 pm

poti sa te uiti pe citroen.ro la reteaua de dealeri si ii suni pe fiecare, poti avea surprize placute :) La urma urmei, cu tot cu rabla ai vreo 9400 euro ... Eu pe a mea (la dealer) am avut discount de peste 5000 euro. La cat de moarta e piata de masini noi cred ca ai sanse mari sa gasesti un dealer cu un Elysee in stoc, de care nu stie cum sa scape. Iti trebuie doar rabdare si minute pe cartela :)

Dar ... cu noua serie C, Citroen si-a cam pierdut unicitatea ... au ajuns la fel de banale ca un Golf. Elysee are un raport pret/calitate foarte ok (zic eu) dar e cam ca orce low-cost ... banal!

De cateva saptamani ma tot uit la masini SH (pentru nevasta), chestia e ca alea care-mi plac sunt mult peste bugetul pe care-l am si nici nu i se potrivesc ei.
Insa, daca eu as fi tu si as fi in Bucuresti sigur i-as face o vizita astuia: http://www.autovit.ro/alfa-romeo-159-C29820290.html" onclick="window.open(this.href);return false; :) daca tehnic e ok masina aia e superba.
bafta!

LE.
uite aici o oferta (TM) foarte aproape de bugetul tau: http://www.autoglobus2000.ro/citroen-te ... -temp.html" onclick="window.open(this.href);return false; (http://www.autoglobus2000.ro/citroen-te ... 0promo.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;)
e chiar bine echipat si ai si bonus garantie 5 ani. Pun pariu ca daca dai telefon la toti dealeri poti gasi si mai ieftin.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Bogdan » Joi Iul 11, 2013 8:39 pm

Cauta aici si sigur gasesti ceva http://www.citroencarstore.ro" onclick="window.open(this.href);return false;
Shopping placut!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Victor.VR » Joi Iul 11, 2013 10:52 pm

Daca nu, cred ca Peugeot 301 gasesti. E cam aceeasi masina, zic eu.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

andrei VUA
Mesaje:106
Membru din:Joi Oct 13, 2011 6:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 2.0 HDI
Numar Inmatriculare:B 08 VUA
Localitate:bucuresti
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de andrei VUA » Joi Iul 11, 2013 10:59 pm

@francisc: Nu te arunca la Alfa 159 1.8tbi pentru ca te rupe la consum masina. e drept ca fuge ca toate visele frumoase si se comporta excelent pe sosea dar consumul este mare...undeva la 15% in oras si 10% in afara si plus de asta o sa incluzi la revizie bucse si bielete la greu din cauza ca Alfa Romeo sunt proiectate ca masini sport si nu prea rezita la traficul din romania noasta draga. m>am interesat foarte mult pentru o alfa pentru ca visez si eu la un 159 dar de 2.4 diesel. Trebuie sa fii atent cu ele k sunt destul de pretentioase.


Multa bafta si sper sa gasesti un C-eli...cat mai bun pentru nevoile tale colegu in cauza:D

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Vasea » Vin Iul 12, 2013 7:47 am

Buna ziua si bine ati venit pe forum!

Sunteti "VICA" de pe am.ro = http://www.automarket.ro/raspunsuri/int ... 19959.html" onclick="window.open(this.href);return false; ???

Multa bafta si va asteptam cu topic despre masina dvs pe forum :hi

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de ingfrancisc » Vin Iul 12, 2013 1:05 pm

@andrei VUA, nu ma arunc :) e mult peste ce caut eu.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

lazaroiu
Mesaje:22
Membru din:Mar Mar 16, 2010 3:48 pm
Numar Inmatriculare:ag-03 -car

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de lazaroiu » Mie Iul 17, 2013 8:27 am

Stimate Dl. Careba .
Suma de are dispuneti nu este suficienta pentru a achizitiona aceasta masina . Mai lipsesc in jur de 500 Euro . Eu inteleg ca doriti o licitatie intre concesionari , dar pentru elysee este valabil un plan comercial national :wink: . , daca intelegeti ce vreau sa spun .

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Vasea » Mie Iul 17, 2013 2:37 pm

1- aveti grija cand va expira tichetul RABLA
2- cautati prin rude, poate va imprumuta cineva 500-1000 euro
3- vindeti ceva de la tara, de prin casa, de care nu mai aveti nevoie ( sper sa nu va deranjeze aceasta varianta )
4- jucati la LOTO :)

cu respect :hi

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de ingfrancisc » Mie Iul 17, 2013 3:50 pm

lazaroiu scrie:Stimate Dl. Careba .
Suma de are dispuneti nu este suficienta pentru a achizitiona aceasta masina . Mai lipsesc in jur de 500 Euro . Eu inteleg ca doriti o licitatie intre concesionari , dar pentru elysee este valabil un plan comercial national :wink: . , daca intelegeti ce vreau sa spun .
pai si aunci discounturile astea ce inseamna?
http://www.autoglobus2000.ro/citroen-te ... -temp.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autoglobus2000.ro/citroen-te ... -temp.html" onclick="window.open(this.href);return false;

bataie de joc "nationala" la adresa clientului? Ca daca discountul ala nu tine de dealer local si e "valoare fixa" la nivel national inseamna ca noul importator Citroen e cel putin ...! Nu?
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Nicolae
Mesaje:5
Membru din:Joi Iul 11, 2013 7:38 pm
Marca si model masina:Dacia 1310

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Nicolae » Joi Iul 18, 2013 5:52 pm

Va multumesc pentru sfaturi, sugestii si incurajari. Am sunat la toti dealerii din tara si pretul cel mai mic pe care l-am putut obtine a fost de 37000 ron. In situatia cand oricum mai am nevoie de cel putin 6 - 7 sute de euro sa o inmatriculez mi se pare totusi prea mult pentru bugetul meu. Cred ca o sa ma indrept spre autohtonul Logan.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Bogdan » Joi Iul 18, 2013 6:26 pm

Poate totusi cineva vrea sa vanda masini si diferenta de 2000 Ron o scoti cumva ! Eu zic ca se poate, trebuie dpar sa gasesti dealerul care vrea sa vanda!

Offtopic: Eu am vrut sa iau Octavia III, am primit numai mizerii de discount, 5,6% pana cand am dat de un dealer care chiar a vrut sa vanda masini si mi-a dat 9,8% discount la vreo 27 000 !

Chiar niciun dealer nu vrea sa vanda masina? Ii dati 2,3 revizii , o garantie extinsa, ceva sa fie bine pentru toti!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Vasea » Vin Iul 19, 2013 7:52 am

Domnule Nicolae, nu puteti face un credit de nevoi personale prin CETELEM, sa luati cu imprumut 1000-1500 euro pe 3-5 ani ? Sau al broker ales de dealer ? Solutii sunt.......... nu renuntati la visul dvs :hi

Avatar utilizator
Florinhot
Mesaje:308
Membru din:Mie Feb 06, 2013 12:26 am
Marca si model masina:C4 1,6 HDI, 92CP
C5 2,0 HDI, 163 CP
Numar Inmatriculare:B 43 WKR
Localitate:Bucuresti

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Florinhot » Vin Iul 19, 2013 9:30 am

Bogdan scrie:Poate totusi cineva vrea sa vanda masini si diferenta de 2000 Ron o scoti cumva ! Eu zic ca se poate, trebuie dpar sa gasesti dealerul care vrea sa vanda!

Offtopic: Eu am vrut sa iau Octavia III, am primit numai mizerii de discount, 5,6% pana cand am dat de un dealer care chiar a vrut sa vanda masini si mi-a dat 9,8% discount la vreo 27 000 !

Chiar niciun dealer nu vrea sa vanda masina? Ii dati 2,3 revizii , o garantie extinsa, ceva sa fie bine pentru toti!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ce dealer ti-a dat discount-ul asta? (Daca nu sunt indiscret.)
Te intreb deoarece dealer-ii primesc un 8% de la producator, si in acest caz, a mai pus el ceva banuti din buzunar ca sa iti dea tie masina; asta ar fi varianta 1.
Varianta 2-masina nu avea 0km ci undeva intre 250km si 1500km astfel reusind sa o "scoata" ca masina de "drive test" (asta fiind una din ultimele smecherii ale dealer-ilor pt a vinde la preturi bune).

Sa nu ma intelegi gresit. Nu pun la indoiala ceea ce spui, dar sunt curios doar sa aflu de la ce dealer ai luat masina :hi
Btw, SA O STAPANESTI CU PLACERE MULTI KM FARA PROBLEME SI CAT MAI PLACUTI!!!
Imagine

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionarea unui Citroen C-Elysee

Mesaj de Bogdan » Vin Iul 19, 2013 10:21 am

Offtopic:

Masina nu am luat-o din cu totul alte motive, dealerul a fost Brady, masina noua pe comanda..aa si mi-au dat si o revizie gratuita :).
Ceea ce zici tu cu 8% difera de ceea ce stiu eu ..eu stiam ca e vorba de mult mai mult partea lor de profit :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Service si Dealer autorizat Citroen”