Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA
Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de dimabogdan » Vin Aug 16, 2013 12:03 am

Cat de bou e si ala cu HDTI -ul lui!
Masinile ieftine, sub 5k de euro sunt de obicei cele aduse de afara pocnite sau defecte, reparate si coafate sa scoata pinguinii banii.
Si in Germania e penala treaba cu modificatul kilometrajului si cu toate astea, nu-l impiedica nimeni sa scrie cati km vrea.Ca dupa ce bati 3000 de km iti zice ca stii, de fapt nu are 55k de km ci 255k, asta e, de gutan doar n-o sa pici, sa vii in tara cu buza umflata sa rada de tine toti cei care ti-au spus initial ca ceva e putred in Danemarca. Si o iei frumos, o duci la service, ii modifici kilometrajul, mai mult ptr confortul tau vizual si ca sa nu te faci de cacao si te lauzi in tot targul ca ti-ai luat masina cu km putini. De asemenea, un diesel second poate avea niste repercursiuni financiare ulterioare de-ti dau lacrimile.Gandeste-te ca nimeresti masina colegului din Italia care a cheltuit bani cu duiumul si tot are probleme, sau, la stilul econo in care-si conduc cei mai multi sobele iei o masina cu turbina aproape praf, sau cu EGR infundat temeinic, injectoare decalibrate ca sa nu mai spunem de celebrul FAP.
De obicei, daca ceva e prea frumos sa fie adevarat ( in cazul nostru C4 cu km putini, dotari la greu, an bun si sub 5000 de euro) asa e, iar in viitorul apropiat scumpul mai mult pagubeste.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de Vasea » Mie Sep 04, 2013 8:03 am

5 oferte interesante:

http://mercador.ro/oferta/citron-c-cros ... d0d6ce379c" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mercador.ro/oferta/c4-picasso-ID ... 5dd630a730" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mercador.ro/oferta/citron-c4-pic ... 2abcc28c3f" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mercador.ro/oferta/citroen-c4-pi ... 2abcc28c3f" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mercador.ro/oferta/citron-c4-200 ... 2abcc28c3f" onclick="window.open(this.href);return false;

============

Multi dintre voi spuneti ca un C4 Picasso 1.6 diesel 110 cp e slabut............ eu intreb, un model de acest gen, cu 4 adulti si 2 copii sub 5 ani, nu urca lejer/usor/comod, sus la, LACU ROSU?

idem pentru un model similar de C5 sedan/breack !

multumesc!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de Bogdan » Mie Sep 04, 2013 7:22 pm

Urca, dar nu lejer si comod :)


Sent from my iPhone using Tapatalk PRO
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de commandorsteel » Mie Sep 04, 2013 8:58 pm

subscriu la cele zise de bogdan, duce autobuzul, dar se cam chinuie si cu un consum pe masura
cel mai bine ar fi un motor de 2.0 hdi sub capota :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de Vasea » Joi Sep 05, 2013 5:41 am

Multumesc, am inteles, dar nu prea sunt la vanzare, la noi, modele cu motor de 2.0.
dar cu un ciptuning la 1.6 rezolvi ceva ? sau e prea mult pentru acest motor si e de preferat sa cauti afara un model de 2.0 ?

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de commandorsteel » Joi Sep 05, 2013 7:57 am

se poate face remapare si o sa fie putin mai zvarluga ptr ca iti baga cuplu marit incepand de la turatii joase + ceva ponei in plus (cam 30% fata de stock)
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de Vasea » Vin Sep 06, 2013 1:54 pm

2 oferte interesante, un sedan benzina si un 5 usi diesel:

http://mercador.ro/oferta/citroen-c-4-t ... efdbae5c96" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mercador.ro/oferta/citron-c4-200 ... 819be2fb3a" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de Vasea » Dum Sep 08, 2013 4:54 pm

e de pe forum, stiti cine este ?

http://mercador.ro/oferta/citron-c4-200 ... 23e1e91ce3" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de ingfrancisc » Dum Sep 08, 2013 7:04 pm

Vasea scrie:e de pe forum, stiti cine este ?

http://mercador.ro/oferta/citron-c4-200 ... 23e1e91ce3" onclick="window.open(this.href);return false;
eu nu inteleg la ce se gandesc vanzatorii (colegi de forum sau nu) cand pun "full options fara jante" ... Hai sa zicem ca gaseste un cumparator pe care sa-l tromboneasca cu lipsa pielii, navigatiei, etc, insa cine mai crede astazi ca o masina full are clima manuala?
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de foxbat » Dum Sep 08, 2013 7:27 pm

Vasea scrie:5 oferte interesante:


Multi dintre voi spuneti ca un C4 Picasso 1.6 diesel 110 cp e slabut............ eu intreb, un model de acest gen, cu 4 adulti si 2 copii sub 5 ani, nu urca lejer/usor/comod, sus la, LACU ROSU?

idem pentru un model similar de C5 sedan/breack !

multumesc!
nu inteleg asta cu " slabut"
daca e vorba de romania, nu motorul puternic face legea, la ce drumuri naspa avem si ce aglomeratie....no comment
trendul este spre motoare economice si eventual hibride, numai la noi sa ne aruncam la" mai mare".
urci transalpina si tranfagaranul cu orice de la tico in sus ( ba chiar ajunci inaintea alora cu tuareguri care s majoritate ghiolbani ), uita de necesar de putere sau alte pacalelei de marketing si bucura-te de peisaj, drum, etc.oricum in romania n ai loc sa treci de viteaza a III a daca n mergi noaptea sau la ore" fara trafic"
respecte

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de DjAndr3w » Dum Sep 08, 2013 8:17 pm

Vasea scrie:
Multi dintre voi spuneti ca un C4 Picasso 1.6 diesel 110 cp e slabut............ eu intreb, un model de acest gen, cu 4 adulti si 2 copii sub 5 ani, nu urca lejer/usor/comod, sus la, LACU ROSU?

idem pentru un model similar de C5 sedan/breack !

multumesc!
Vasea la Bicaz si Lacul Rosu acum nu se mai poate urca decat cu tancul...nu mai este absolut deloc asfalt, is doar cratere si balast, din partea dinspre Iasi/Tg Neamt iar din cealalta parte, dinspre Gheorghieni sunt portiuni modernizate dar pe distanta mica, se incearca reabilitarea drumului de catre cei de la Regio dar va fi foarte greu...e traseu dificil si distanta mare, pacat...la cat de frumoasa e zona!
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de alexc4 » Dum Sep 08, 2013 8:24 pm

DjAndr3w scrie:
Vasea scrie:
Multi dintre voi spuneti ca un C4 Picasso 1.6 diesel 110 cp e slabut............ eu intreb, un model de acest gen, cu 4 adulti si 2 copii sub 5 ani, nu urca lejer/usor/comod, sus la, LACU ROSU?

idem pentru un model similar de C5 sedan/breack !

multumesc!
Vasea la Bicaz si Lacul Rosu acum nu se mai poate urca decat cu tancul...nu mai este absolut deloc asfalt, is doar cratere si balast, din partea dinspre Iasi/Tg Neamt iar din cealalta parte, dinspre Gheorghieni sunt portiuni modernizate dar pe distanta mica, se incearca reabilitarea drumului de catre cei de la Regio dar va fi foarte greu...e traseu dificil si distanta mare, pacat...la cat de frumoasa e zona!
Eu am fost prin iulie si a fost ok drumul, adevarat o zona foarte frumoasa. tin minte ca pana la Lacul Sf Ana a fost drumul cam prost
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de DjAndr3w » Dum Sep 08, 2013 8:28 pm

De la baraj pana in localitatea Bicazul Ardelean e ok, sa zicem, din Bicazul Ardelean pana sus la Chei si Lacul Rosu e groaznic, mai ales din Chei pana la lac am facut 40-60 min, apoi de la lac la Gheorghieni iar e cat de cat acceptabil, peticit dar cu multe denivelari si cateva portiuni refacute...asta acum 2-3 saptamani.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de Vasea » Lun Sep 09, 2013 6:10 am

foxbat scrie:
nu inteleg asta cu " slabut"
daca e vorba de romania, nu motorul puternic face legea, la ce drumuri naspa avem si ce aglomeratie....no comment

respecte
Draga foxbat, sunt curios legat de motorizarile pentru c4 picasso, colegii de forum spuneau ca 1.6 diesel 1110 cp, trage greu daca urci la munte. oricum, nu iau masina, cand vor fi bani, sa car materiale de constructii........
cele de 2.0 nu se gasesc pe la noi si in plus, vreau sa fac alegerea cea mai buna. sincer, sunt benzinar, ar fi o varianta de 1.6 l si 120 cp, dar nu stiu cum se comporta.
asemenea :hi

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sa analizam ultimele oferte de pe MERCADOR.RO si TOCMAI.RO !

Mesaj de mituc » Lun Sep 09, 2013 6:33 am

Vasea scrie: Multi dintre voi spuneti ca un C4 Picasso 1.6 diesel 110 cp e slabut............ eu intreb, un model de acest gen, cu 4 adulti si 2 copii sub 5 ani, nu urca lejer/usor/comod, sus la, LACU ROSU?

idem pentru un model similar de C5 sedan/breack !

multumesc!
Odata ce masina asta a fost produsa in versiunea asta inseamna ca ea poate merge pe orice drum public, goala (aprox 1500kg) sau incarcata pina la masa maxim autorizata (2000kg), in limitele de viteza aproximativ general valabile.
Insa la valorile astea de masa/putere e cam ciudat sa pomenesti de lejeritate in conditii extreme.

Intorcindu-ne la traseul bicaz-lacul rosu in particular (care se poate generaliza la multe alte drumuri de munte) acolo singura problema este virajarea si faptul ca trebuie sa reduci viteza fortat de conditiile de drum. Pentru cineva care vrea sa mearga "lejer" (a se citi "lenes", "lasa ca nu mai retrogradez ca deja piciorul sting a adormit si nu-l mai trezesc") pe astfel de drumuri evident lipsa puterii si masa mare a masinii vor fi o problema.
Insa orice altceva recomanda masina asta, daca e sa ma intrebi pe mine.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”