Reglarea ECU pentru mai multa performanta

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Mar Noi 13, 2007 8:45 pm

luati si voi fisha tehnica a fiecareia si lamuriti-va de ce. Normal ca 100 o sa mearga mai bine decat de 95. Mie insa mi se pare shell v-power racing (tot 100 e si aia) mult mai buna decat omv100. La v-power r nu am vazut fisha si nu imi dau seama de ce
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Mie Noi 14, 2007 5:08 pm

Am sa incerc si eu de la shell de 100 sunt curios...Faza e ca benzina asta de 100 contine aditivi mai multi si se depune, in timp, calamina pe pistoane, cam asta ar fi neajunsul, in rest combinata cu 95 si e ok.

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Mesaj de Dan pasare » Mie Noi 14, 2007 5:14 pm

Scuzati-ma dar unde mai sunt benzinarii shell :?: :?
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Ovidiu
El_Rey
Mesaje:542
Membru din:Joi Mar 01, 2007 1:58 pm
Marca si model masina:AUDI A6 2013 2.0TDI
VW POLO 2007 1.4i
Numar Inmatriculare:BXX5EBI
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Ovidiu » Mie Noi 14, 2007 5:17 pm

in Bulgaria :lol: :twisted:
AUDI A6 2.0TDI 177cp
VW Polo tossa blue 1.4 85cp
Kia Pro Cee'd negru 1.4 109cp

Imagine

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Mie Noi 14, 2007 7:03 pm

stevey scrie:Am sa incerc si eu de la shell de 100 sunt curios...Faza e ca benzina asta de 100 contine aditivi mai multi si se depune, in timp, calamina pe pistoane, cam asta ar fi neajunsul, in rest combinata cu 95 si e ok.
GOD, unde ai auzit si asta? Poate vrei sa spui k motoarele sunt calamitate de benzina romaneasca de 95 :lol:
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Mie Noi 14, 2007 7:20 pm

GOD am vazut la pistoanele mele cand mi-au desfacut motorul!Benzina de 100 contine mult mai multi aditivi decat 95.

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Mie Noi 14, 2007 7:59 pm

calamina - CALAM'INĂ, calamine, s.f. Reziduu de cărbune provenit din arderea combustibilului într-un motor cu ardere internă, care se depune pe pereţi, pe bujii etc., provocând perturbaţii în funcţionarea motorului.

Acu incearca sa gandesti logic care benzina e mai buna si care nu. Eventual poti descarca fisele tehnice ale fiecarei benzine

Aditivii sunt pentru a curata motorul, nu pentru a il imbacsi. Intreaba orice mecanic competent asta
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Mie Noi 14, 2007 8:49 pm

Pai mecanicii competenti mi-au spus, care mi-au desfacut motorul.Definitia ta e cat de cat corecta si dupa cum am spus si eu, dupa cum mi-au spus si ei, benzina de 100, contine mult mai multi aditivi, drept urmare se va depune calamina de 10 ori mai multa, de exemplu, decat la o benzina "normala".Daca te vei duce la ats sau unde doresti tu, si ii intrebi daca e bine sa pui de 100 iti vor spune garantat nu.Cat despre faptul ca aditivii din benzina curata motorul e prima data cand aud asa ceva, poate nu la noi.Pentru asa ceva este tratament separat.Despre chestia cu benzina de omv 100 am vazut si discutii intre proprietarii de bmw nu mai stiu exact unde, dar parca pe forumul 4tuning in care recomandau mai degraba MOL de 98.Daca benzina noastra ar fi de calitate nu cred ca ar fi probleme.

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Mie Noi 14, 2007 10:09 pm

bmw vax, vb de masini adevarate... Ia intreaba tu meseriasii cu care ai vb ce e bine sa bagi in benzina neaditivata.
Apoi intra frumos si descarca urmatoarele doua fise:
Carerra100 http://www.petrom.com/romana/produsepdf ... %20100.pdf

Carerra95 http://www.petrom.com/romana/produsepdf ... a%2095.pdf

Apoi sincer nu stiu ce mecanic normal ar spune ca OMV (atentie, benzina austriaca) e mai proasta decat MOL
Nu am pus alte fise, insa poti intra la MOL sau oricine sa vezi ce si cum.
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Joi Noi 15, 2007 12:30 am

Eu nu stiu sincer ce incerci sa imi dovedesti cu teorii pe hartie care in realitate stau cu totul altfel decat crezi.Eu ti-am spus un fapt real intamplat la masina mea, si la cele spuse de oameni care profeseaza zilnic cu asa ceva.Benzina austrica nu mai este demult de cand se cheama carrera, sa stii si tu asta, este facuta la rafinariile petrom toata ziua.Eu am pus in masina mea numai benzina omv 100, cand am prins-o originala, si uneori petrom 99, pentru ca si eu vroiam ce e mai bine pentru masina mea.Benzina de 95 este ea proasta dar nu "omoara" motorul, cum face cea de 100 tocmai din cauza ca nu contine, si repet, la fel de multi aditivi(nu deaia de curatat motorul).La noi nu este benzina buna si cu asta basta.Daca crezi ca experienta mea nu este folositoare e treaba ta...dar eu m-am comvins live :)
Zici de bmw ca nu e masina adevarata...???O fi citroien...?

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Joi Noi 15, 2007 8:11 pm

Chestia ca aditivi din benzina cu cifra octanica mare strica masina este o aberatie.
Atunci explica-mi si mie d c nu ai voie sa bagi in masinile puternice benzina de 95??? Pt ca o sa le tina motorul curat??? Nu prea cred.

Sincer eu numai bag OMV100 pt ca si mie mi s-a parut mai proasta decat MOL98. Cu MOL98 masina chiar merge mai "curat".
Sunt convins ca daca recipienti in care se tine benzina la noi ar fii mai curati si daca nu s-ar fura atat din ei OMV100 ar fii f buna, dar momentan se pare ca se fura mai putin la MOL.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Joi Noi 15, 2007 9:07 pm

stevey: ma refer la mashini adevarate: porsche (evident nu Q7), lambo and so on :wink: unde bmw ocupa pe langa ele un loc mai mult decat secundar. Nu stiu de unde scoateti frate chestia asta cu bmw-ul cea mai tare masina, sincer.
Apoi mergi pe la ATS Baneasa si intreaba cum este intretinuta b08bbk si cam cate vizite am facut si de ce.
Insa asta este ultimul mesaj al meu cu tine pe tema asta pentru ca intram intr-o conversatie nonsens
Unde este facuta carerra nu o sa iti pun, sac :)

Cu carerra pun de unde stiu ca e curat rezervorul, asta e in RO, degeaba e benzina buna in rezervor jegos
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Joi Noi 15, 2007 9:33 pm

mah, nu stiu ce sa zic cu carrera 100 de la omv.
Unii zic ca e facuta in austria, altii ca nu.

Niste cunoscuti mi-au zis ca e ceva mai proasta ca cea mai buna benzina de la OMV Austria si acolo e si mai scumpa.
Daca pui transport, etc la noi tot e mai ieftina.
Ceva e fishy.

Oricum, eu mereu folosesc Carrera 100, chit ca e mai scumpa.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Joi Noi 15, 2007 9:41 pm

E ok benzina, e ok pur si simplu.
Ce este calamina si cum se formeaza ea pe pistoane: Arderea genereaza calamina care, daca este sedimentata pe pistoane, segmenti, supape si cilindri, micsoreaza transferul de caldura, circulatia uleiului si in final performantele motorului.
Cum este ea combatuta... simplu, printre aditivi se afla si solventi huh, am spus-o si pe asta
Apoi contribuie enorm de mult si uleiul: nechimbat la timp duce exact la distrugerea pistoanelor
Daca vrei iti spun nshpe moduri de a distruge un motor au de a il intretine cum trebuie i asta la mers turat, cu benzina de 100, daca vrei si cu benzina de 107.
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Joi Noi 15, 2007 9:49 pm

Nu a zis nimeni ca bmw e cea mai tare mashina, dar porche si lambo is facute pe acelasi principiu ca si restu masinilor, nu are motor warp in ele.Este si bmw cu 500cp se cheama M.Si da masini ca ferrari, lambo si porc, sunt mai proaste ca bmw pentru ca se strica mai repede, sunt motoare de uzura.Deasemeni nu cred ca o sa fac cu un ferrari 100.000km, poate doar 10.000 in 10 ani, deh e masina de fitze si viteza, nu o sa ma duc zilnic la servici cu ea si nu cred ca o sa am nevoie de omv100 ca sa simt ca trage mai repede :).
De ce crezi ca intram intr-o conversatie nonsens, fiecare isi zice parerea concluzia sau contradictia ,putem sa ne si enervam si sa ne certam, nu vezi ce titlu are topicul :roll: ? Nu ar mai iesi altfel adevaru la suprafata!

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”