Chiptuning Citroen si Anulare filtru de particule - By Doc

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns
Doc
Marca si model masina: Mitsubishi Lancer Evolution X

Re: Chiptuning Citroen si Anulare filtru de particule - By Doc

Mesaj de Doc » Joi Feb 26, 2015 5:36 pm

Salut,

Din pacate, la Cluj inca nu am reusit sa gasesc un service sau persoana cu care sa colaborez. Inca lucrez la acest aspect.

Ai doua variante, ori ajungi la Timisoara sau Bucuresti, ori imi trimiti ecu prin curier. Cel mai bine este sa ajunga masina sau ecu la mine. Calculatorul la modelul acesta nu poate fi citit prin mufa obd si daca nu am o fila originala in baza de date, riscul de a nu merge facut la Timisoara este foarte mare. Deci cea mai buna varianta pentru tine este sa trimiti ecu sau sa vii la Bucuresti unde am tot ce trebuie pentru acesrt model.

Cu respect,
Doc
0751.194.100
http://www.obdtuning.ro" onclick="window.open(this.href);return false; | http://www.anularedpf.ro" onclick="window.open(this.href);return false;
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

silviu.david
Marca si model masina: Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare: VN xx DAV

Mesaj de silviu.david » Vin Feb 27, 2015 9:28 am

Salut Doc,
pt un C4 1.6eHDI FAP, 82kW, cutie pilotata ce se poate face in deplina siguranta fara sa presupuna alte modificari?!?
o cotatie de pret pt remapare si o cotatie remapare + eliminare FAP (atat soft cat si fizic)
Multumesc

Doc

Mesaj de Doc » Sâm Feb 28, 2015 12:50 am

Salut,

1.6 eHDI 112cp vine cu o injectie nou Siemens SID807 si poate fi modificat prin doua variante:
1. direct prin portul OBD daca exista in baza mea de date fila originala. Ecu nu poate fi citit prin mufa obd.
2. prin demontarea calculatorului de injectie si programarea lui in boot mode.

Cresterile de putere pentru 1.6 eHDi se pot situa intre 130-135cp si cu aceste valori ofera siguranta pentru cutia robotizata.
Un pret pe care il pot oferii membrilor ClubC4 este de 1050 lei pentru remapare sau anulare fap. Daca se opteaza pentru un pachet anulare fap + remapare atunci costul total ajunge la 1450 lei.

Valorile de putere si cuplu le puteti gasi si pe site AICI.
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

mkt
Marca si model masina: C4 Coupe 1.6hdi
Numar Inmatriculare: B 68 PNU

Mesaj de mkt » Mar Iun 16, 2015 10:10 pm

I have a new car, (C4 Coupe 2007 109cp - Stage2) chiar e mare impresionant rezultatul . Doc, imi place masina, imi place cum trage si cum consuma. Respect! (Team orthopaedics salutes you!) . P.S. nu ti am transmis telefonic impresia despre masina pt ca nu am avut un moment liber la o ora decenta.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Doc

Mesaj de Doc » Mie Iun 17, 2015 11:48 pm

Si eu va multumesc pentru feedback-ul pozitiv pe care mi l-ati oferit la aceasta lucrare. Sper sa ne revedem cand aduceti si urmatoarea masina pentru modificari de putere.

Lista noastra de colaboratori se mareste si pentru Bucuresti tin sa va anunt ca am doi colaboratori Obdtuning noi care pot face lucrari de remapare sau anulare fap si atunci cand eu nu sunt disponibil.

MX Custom Motorsports SRL
Bucuresti, Romania
Telefon: (0722) 288 987

si

Bogdan Minea (un cunoscator al curselor rally)
Bucuresti, Romania
Telefon: (0726) 555 294

De asemenea, trebuie sa stiti ca in zona Moldovei am (pentru moment) 3 colaboratori Obdtuning:

Nicolau N.Gheorghe P.F.A
Botosani, Romania
Telefon: (0746) 991 417

Orepan AutoCREW SRL (un service foarte bun)
Iasi, Romania
Telefon: 0743 450 276

ARCTURUS STAR PROFESIONAL SRL
Bacau, Romania
Telefon: 0747 477 233

Pentru zona de vest a tarii, activeaza un singur colaborator in Timisoara:

Cristian Goian
Timisoara, Romania
Telefon: 0721 225 604

O alta locatie din tara este la Valcea prin intermediul service-ului Rosan Auto Grup partener AdGarage:

Rosan Auto Grup
Ramnicu Valcea, Romania
Telefon: 0745 688 764

Si nu in ultimul rand, cunoscutul service Citroen din Ploiesti al lui Mihai Stan:

Totcitro Serv SRL
Ploiesti, Romania
Telefon: (0744) 316 258

-------------------------------------------

Informatii si programari chiptuning: 0751.194.100

Programari anulare filtru de particule: 0758 908 619 / 0726 486 395

Program de lucru: 09:30-18:00. Adresa service: Sos. Oltenitei nr. 25, Popesti-Leordeni, Romania

Facebook: https://www.facebook.com/obdtuning.ro" onclick="window.open(this.href);return false; | https://www.facebook.com/anularedpf.ro" onclick="window.open(this.href);return false;
Yahoo ID: obdtuning
Web: http://www.obdtuning.ro" onclick="window.open(this.href);return false; | http://www.anularedpf.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

s1lviu
Marca si model masina: Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare: BR-28-SLV

Mesaj de s1lviu » Vin Sep 04, 2015 10:29 pm

mkt scrie:I have a new car, (C4 Coupe 2007 109cp - Stage2) chiar e mare impresionant rezultatul . Doc, imi place masina, imi place cum trage si cum consuma. Respect! (Team orthopaedics salutes you!) . P.S. nu ti am transmis telefonic impresia despre masina pt ca nu am avut un moment liber la o ora decenta.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2
Salut. Ce inseamna Stage 2 ca si putere pe 1.6i?
Ce modificari presupune, doar chiptuning, sau si vreun filtru de aer etc.?
Multumesc.

Norishor
Marca si model masina: Citroen C2 VTS - 1.6 16V - Black Beauty
Numar Inmatriculare: NOR

Mesaj de Norishor » Sâm Sep 05, 2015 7:25 pm

Silviu,
Am sa incerc sa-ti raspund eu la intrebarea ta.
Ca si idee, remaparea Stage 1 ii va aduce motorului tau, aprox. 8-9cp in plus (in conditiile in care motorul este in stare buna dpdvd mecanic - segmenti fara scapari, fara pierderi de ulei, role ok, cutie de viteze in conditie buna).

Dupa aceasta, trebuie sa incepi cu modificari / schimbari hardware si anume:

O admisie metalica (cum s-a pus pe C2 VTS)
Un filtru de aer mai permisiv (fie panel - care intra in carcasa actuala a filtrului, fie admisie directa - cu tevi si tot ce trebuie)
Portarea chiulasei (marirea gaurilor de admisie si evacuare, si polisarea acestora)
O galerie de evacuare mai permisiva (de la 45mm la 50mm) din inox si eventual renuntarea la catalizator sau montarea unui catalizator de 200 de elementi

Dupa care, daca vrei si mai mult:
Alte axe cu came, alte pistoane (forjate / usurate), alte biele (forjate / usurate)... un ambreiaj mai potent (custom ceva...)

Si urci incet incet...
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

laurg73
Marca si model masina: Citroen C4 Picasso 1,6 ehdi

Mesaj de laurg73 » Mar Sep 22, 2015 12:14 pm

Doc scrie:Salut,

1.6 eHDI 112cp vine cu o injectie nou Siemens SID807 si poate fi modificat prin doua variante:
1. direct prin portul OBD daca exista in baza mea de date fila originala. Ecu nu poate fi citit prin mufa obd.
2. prin demontarea calculatorului de injectie si programarea lui in boot mode.

Cresterile de putere pentru 1.6 eHDi se pot situa intre 130-135cp si cu aceste valori ofera siguranta pentru cutia robotizata.
Un pret pe care il pot oferii membrilor ClubC4 este de 1050 lei pentru remapare sau anulare fap. Daca se opteaza pentru un pachet anulare fap + remapare atunci costul total ajunge la 1450 lei.

Valorile de putere si cuplu le puteti gasi si pe site AICI.
1450 de lei pachetul care consta si in eliminarea fizica a FAP ului?

Norishor
Marca si model masina: Citroen C2 VTS - 1.6 16V - Black Beauty
Numar Inmatriculare: NOR

Mesaj de Norishor » Mar Sep 22, 2015 12:48 pm

Da, la banii aceia e solutia "la cheie". Te duci, lasi masina, o iei cu toate facute. :ya
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Doc

Mesaj de Doc » Mie Sep 23, 2015 11:09 am

Da. Oferta cu 1450 lei, valabila aici pe forumul ClubC4, include anularea software, crestere de putere si eliminare fizica a filtrului de particule.

ciprianis

Mesaj de ciprianis » Mie Sep 23, 2015 11:31 am

Buna ziua. As avea o intrebare,aceasta operatiune as face si eu la PICASSOUL meu de 1,6hdi,dar daca vreau sa schimb masina si sa o vand,ce fac atunci,ce ii explic cumparatorului?
Multumesc

Doc

Mesaj de Doc » Mie Sep 23, 2015 12:14 pm

Te referi la cresterea de putere sau anularea filtrului de particule uzat?

Ai varianta sa ii povestesti despre modificarile facute la masina sau nu. Depinde de tine si omul care o cumpara. Unii sunt fericiti daca primesc un bonus, altii nu sunt interesati de asa ceva.

Oricum ar fi, cresterea de putere sau anularea filtrului de particule din ecu sunt operatiuni perfect reversibile. Cu mentiunea ca pentru activarea FAP ai nevoie de un filtru nou.

ciprianis

Mesaj de ciprianis » Mie Sep 23, 2015 12:33 pm

Doc scrie:Te referi la cresterea de putere sau anularea filtrului de particule uzat?

Ai varianta sa ii povestesti despre modificarile facute la masina sau nu. Depinde de tine si omul care o cumpara. Unii sunt fericiti daca primesc un bonus, altii nu sunt interesati de asa ceva.

Oricum ar fi, cresterea de putere sau anularea filtrului de particule din ecu sunt operatiuni perfect reversibile. Cu mentiunea ca pentru activarea FAP ai nevoie de un filtru nou.
Pachetul de 1450 lei,ma intereseaza. Ma gandesc ca ar trebui sa treaca si rar! Am 235000km.O sa ma gandesc.

Doc

Mesaj de Doc » Mie Sep 23, 2015 12:39 pm

Din ce an este masina? Motorizarea este 1.6hdi 109cp sau 112cp?

ciprianis

Mesaj de ciprianis » Mie Sep 23, 2015 2:23 pm

din 2008. 1.6hdi. o sa ma uit pe talon mai tarziu sa vad cati cp,ca nu stiu.193 am prins cu ea cel mai mult

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”