Service Constanta - nu mai exista

George05
Mesaje:13
Membru din:Mie Feb 10, 2016 1:29 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi 68 kW 2012
Numar Inmatriculare:--- CT 23 GTR
Localitate:Constanța
Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de George05 » Vin Feb 12, 2016 8:44 pm

@silviu.david

Prețurile pentru distribuție, pompă de apă și frâne (discuri + plăcuțe) mi se par ok, pentru că am mai întrebat la Autokarma, care aduc și piese OEM la cerere și cu avans, iar prețurile erau ceva mai mari.
Dar pentru revizia de ulei, prețurile pe care mi le-au dat cei de la rădăcini sunt derizorii, ridicole.

La autokarma, cele 4 filtre OEM costă 400 de lei (30 ulei, 154 motorină, 59 aer și 150 habitaclu). Cei de la rădăcini mi-au dat un preț pentru ulei+filtre de 800 de lei. Ce să înțeleg, că 4 litri de ulei costă 400 de lei ? Dar ce mama mă-sii (scuzați-mi expresia) de ulei este acela ?
Amsoil, Redline, care sunt cele mai bune uleiuri costă între 60 și 80 de lei și nu se pot compara cu poșircile care le toarnă în motor cei de la reprezentanțe.

Deja sunt sătul: altă mașină (marcă), aceeași poveste cu service-urile mizerabile și prețurile lor nesimțite.

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de silviu.david » Vin Feb 12, 2016 9:19 pm

"Oloiu" e cu fulgi de "haur" și în timp, depunerile Îți transforma blocul motor în lingou! Deci se justifica prețul!
Eu ca ulei am pus total ineo ecs 5w30. Vezi ca filtrele OEM sunt purflux nu altceva, deci le poți lua cu cel puțin 20% mai ieftin dacă nu le vrei musai stantate de Citroën!

George05
Mesaje:13
Membru din:Mie Feb 10, 2016 1:29 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi 68 kW 2012
Numar Inmatriculare:--- CT 23 GTR
Localitate:Constanța

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de George05 » Sâm Feb 13, 2016 1:28 am

Nu le vreau musai cu ștanța Citroen, dar cei de la Rădăcini Motors Constanța nu acceptă decât piese cumpărate de la ei. Așa este la orice reprezentanță ?
Rădăcini Motors Constanța scrie:Buna ziua,



Din pacate nu lucram cu piesele aduse de client !
Eu îmi planificasem să cumpăr distribuție, pompă de apă, filtru de ulei + filtru de motorină originale, ulei Motul Ecoclean 5w-30, filtru de polen + filtru de aer Filtron și discuri + plăcuțe TRW.

Cred că voi face doar distribuția la ei, cu piese originale, iar uleiul, filtrele și frânele în altă parte.

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de wonka jr. » Sâm Feb 13, 2016 3:02 am

eu am primit o oferta pentru revizie (toate filtrele si ulei) de 613 lei la cartec pitesti. ce e drept, avea inclusa o reducere de 20% pentru vehiculele mai vechi de 4 ani. intreaba si tu de reducerea asta, poate au uitat sa o aplice.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

George05
Mesaje:13
Membru din:Mie Feb 10, 2016 1:29 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi 68 kW 2012
Numar Inmatriculare:--- CT 23 GTR
Localitate:Constanța

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de George05 » Sâm Feb 13, 2016 3:49 pm

Păi chiar daca o fi, nu mă încadrez deoarece mașina nu are 4 ani (septembrie 2012).

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de wonka jr. » Sâm Feb 13, 2016 4:03 pm

tot e ok, te incadrezi la 3 ani si 10% reducere

http://www.citroen.ro/wp-content/upload ... J_2016.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

George05
Mesaje:13
Membru din:Mie Feb 10, 2016 1:29 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi 68 kW 2012
Numar Inmatriculare:--- CT 23 GTR
Localitate:Constanța

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de George05 » Mie Mar 09, 2016 12:13 am

Salutări,

A trecut ceva timp de când am postat, dar nu am avut informații noi. Săptămâna trecută am încheiat procesul de înmatriculare. Pe această cale țin să mulțumesc RAR-ului și ANAF-ului care fac ca procesul de înregistrare/înmatriculare a unui vehicul în România să dureze o lună.

Astăzi am schimbat distribuția și am ales să fac acest lucru la reprezentanța Citroen din Constanța, mai exact Rădăcini Motors. Nu pot decât să mă declar mulțumit de costurile acestei operațiuni, care au fost mai mult decât rezonabile, având în vedere modul de lucru și faptul că s-au folosit numai piese originale. Mai exact:
- Kit distribuție original
- Pompă de apă originală
- Curea de accesorii Contitech (nu mi-am dat seama că trebuie schimbată și n-am avut de unde să iau originală)
- Schimb de antigel original PSA
- Manoperă 3.5h

Total: 1243 RON
Garanție: 24 luni piese și 3 luni manoperă

Eu zic că este mai mult decât ok. Având în vedere că un kit de distribuție + pompă de apă aftermarket (INA/Conti) costă 500 de lei, iar original 660 cu tot cu reducerea de 10% și manopera m-a costat cam ca la orice service, trageți voi concluziile. În schimb, revizia de ulei și filtre mi s-a părut prea scumpă, așa că am ales să o fac în regim propriu, cu filtre și ulei alese de mine, iar discurile și plăcuțele s-a dovedit că nu necesită înlocuirea imediată, lucru constatat împreună cu mecanicii de la Rădăcini.

Mulțumesc pentru sfaturi și recomandări. Ne ”auzim” pe alte subiecte. :)

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de simply the lex » Mie Mar 09, 2016 7:24 am

Mie manopera mi se pare mult, la orice alt service(in afara de reprezentanta) nu depășește 200-300 lei manopera pentru distribuție.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

George05
Mesaje:13
Membru din:Mie Feb 10, 2016 1:29 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi 68 kW 2012
Numar Inmatriculare:--- CT 23 GTR
Localitate:Constanța

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de George05 » Vin Mar 18, 2016 1:08 pm

@simply the lex

Cu tot respectul, poate nu ai fost atent la ceea ce am scris. Fiecare este liber să aibă ce părere vrea, dar 340 de lei pentru schimb de distribuție + pompă de apă, înlocuit curea de transmisie și înlocuit antigel, toate făcute la reprezentanță, nu reprezintă o sumă mare.

Dacă dau o căruță de bani pe o mașină și mă uit la 50 de lei pentru un schimb de distribuție, pe care o fac o dată la foarte mulți km/ani, atunci cred că discuția este de prisos.

Am avut de-a face cu service-uri „autorizate RAR” și mi-a ajuns. Majoritatea lucrează murdar, în scârbă, și îți umflă prețul la piese (de acolo se scot practic), pentru că nu acceptă să vii tu cu piesele.

Poate în Pitești sau București să fie mai multe variante din acest punct de vedere, la fel de ok și cu preț mai mic, dar în Constanța este jale cu service-urile.

Până la urmă, reprezentanța mi-a oferit, de departe, prețul cel mai bun la piese originale, iar manopera nu e nici cea mai ieftină, dar nici cea mai scumpă. Și nici măcar nu am căutat asta, ci o lucrare cu garanție și un raport calitate/preț cât mai convenabil pentru mine. Stimă!

cundinic
Mesaje:35
Membru din:Mar Iun 16, 2015 6:58 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 2.0 HDI

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de cundinic » Mie Iun 22, 2016 9:21 pm

Eu am fost multumit in general de cei de la Radacini.
Am schimbat distributia cu pompa de apa, in acelasi timp 2 semeringuri pe la motor, un tampon la motor (vrei sa stii cat este un tampon???? 400 RON si ceva), cutia cu sigurante din compartimentul motor (BSA-ul sau cum ii zice - 700 RON), schimb ulei, filtre, etc.
Pana la un moment dat, mai precis prin toamna anului trecut cand m-au tinut pt bucsile de pe puntea spate 22 de zile, ca s-au adus dar nu se potrivesc, ca s-a deschis dosar la importator de investigare, ca nu au scula sa extraga bucsile, etc.
Si ceea ce a umplut paharul este felul cum s-a vorbit despre "client". Bine, probabil unii vor spune ca suntem in Romania si asa este peste tot. Eu m-am fript inca o data...
Dar acest subiect il voi prezenta si aici cand o sa am dispozitia necesara :)
In concluzie, din punctul meu de vedere, preturile au fost acceptabile, relatia cu personalul destul de buna, mai putin exceptia de care vorbeam si care m-a mahnit cel mai mult.

cundinic
Mesaje:35
Membru din:Mar Iun 16, 2015 6:58 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 2.0 HDI

Re: Radacini Constanta - studiu de caz :)

Mesaj de cundinic » Mar Iul 17, 2018 9:51 pm

Continuare la mesajul anterior.
Consider ca a trecut destul timp de la eveniment, dar si in urma unei noi sesizari cu "peripetii", mai precis "cenzurata" de personalul care analizeaza/redistribuie mesajele de la clienti (mesajul a ajuns la nivelul managementului, dar fara atasamentul audio care era dovada comportamentului si a atitudinii fata de client), voi posta o inregistrare audio (o selectie a fisierului original) de la Radacini Motors Constanta.
Ca o nota, apreciez ca am fost sunat de la nivelul managementului Radacini, dupa 2 ani (persoana care m-a contactat nu avea cunostinta de atasamentul audio, la persoana respectiva ajungand numai partea de text).
A incercat sa imi schimbe parerea despre Constanta in particular si Radacini in general, dar eu tot cu gustul amar al evenimentului am ramas.
Sper ca pt cei curiosi linkul sa functioneze 30 zile asa cum zice site-ul:
http://nullupload.com/download-d036aac97e

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de Norishor » Joi Iul 19, 2018 9:27 pm

Atentie! Site-ul pe care este gazduit fisierul, foloseste resursele calculatorului de pe care se acceseaza pentru minare de cryptomonede!

Cu toate acestea, felicitari pentru initiativa!
:hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

cundinic
Mesaje:35
Membru din:Mar Iun 16, 2015 6:58 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 2.0 HDI

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de cundinic » Dum Iul 22, 2018 10:12 am

Norishor scrie:Atentie! Site-ul pe care este gazduit fisierul, foloseste resursele calculatorului de pe care se acceseaza pentru minare de cryptomonede!

Cu toate acestea, felicitari pentru initiativa!
:hi

Chiar nu am stiut, dar din cautarile mele a a fost singura solutie pe o perioada cat mai mare (30 zile).
Primesc sfaturi pentru alta solutie, eventual o sa caut si eu alta.

George05
Mesaje:13
Membru din:Mie Feb 10, 2016 1:29 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi 68 kW 2012
Numar Inmatriculare:--- CT 23 GTR
Localitate:Constanța

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de George05 » Dum Aug 11, 2019 1:29 pm

Salutări!

La ce service-uri mai putem apela prin Constanța pentru Citronelele noastre? Eu, în afară de reprezentanța Motorex (Peugeot-Citroen), nu am mai auzit de vreun service care să se ocupe (și să se priceapă) la mașinile PSA.

cundinic
Mesaje:35
Membru din:Mar Iun 16, 2015 6:58 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 2.0 HDI

Re: Service Constanta - nu mai exista

Mesaj de cundinic » Dum Aug 11, 2019 3:11 pm

Eu la Motorex a trebui sa apelez in septembrie anul trecut, am schimbat arcurile si amortizaoarele pe fata.
Prima impresie pot sa zic ca a fost placuta, comunicare, amabilitate.
M-ar interesa prin zona poate un mester care sa se priceapa la C4, mai ales pe zona de turbinism :) .Cam sufera saracutza, dar traim cu speranta in vremuri/masini mai bune.
Drumuri bune tuturor!

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen Romania”