Etrier blocat

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v
Etrier blocat

Mesaj de Dudau1991 » Vin Ian 06, 2017 2:30 pm

În urmă cu o lună am schimbat plăcuțele de frână pe spate, nenea mecanicul mi-a spus ca pistonașele revin cam greu, chinuindu-se destul de mult cu cel de pe stânga spate, observând o uzură pronunțată a discului și a plăcuțelor de pe stânga spate. Mi-a spus că ar trebui schimbat etrierul cât de curând și discurile care vin cu tot cu rulment, deh. Dat fiind că se apropiau sărbătorile nu am cutezat să mă arunc la o astfel de cheltuială.
Sfat?
Se pot schimba doar pistonașele și garniturile la ambele etriere sau e în zadar și trebuie schimbate?
Am găsit diverse kit-uri de reparație etrier și pistonașe.
HELP PLEASE!!!

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Etrier blocat

Mesaj de simply the lex » Vin Ian 06, 2017 2:42 pm

Pistonasele pe spate nu se imping ca pe fata ca sa poti baga placuta noua, ci se foloseste o presa care si infileteaza. Nu cumva ca dl mecanic sa fi impins fara sa infileteze...

Nu stiu daca merita reparat pt ca nu stiu ce costuri implica, pot sa iti spun doar ca la dezmembrari e 150 lei.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Etrier blocat

Mesaj de Dudau1991 » Vin Ian 06, 2017 2:54 pm

Din câte îmi aduc aminte a folosit o presă și a fost pe punctul de a ceda deoarece nu voia să intre neam cel din stânga plus că a curs niște făină din el și spunea că unul fată de celălalt se învârte invers, nu mi-aș lua unul din dezmembrări și nici de unul nou nu ma pot atinge acum deoarece aș vrea să schimb plăcuțele și discurile.
Nu a încercat nimeni cu succes schimbarea pistonașelor și a garniturilor.

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Etrier blocat

Mesaj de Dudau1991 » Vin Ian 06, 2017 4:34 pm

Am găsit în dezmembrări și nu știu dacă se potrivește cu exactitate deoarece când am schimbat plăcuțele am fost puțin în dilemă. Sistemul de frânare pe spate e Bosch și majoritatea din dezmembrări sunt trw. Domnul de la dezmembrări nu știa cu exactitate de care este.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Etrier blocat

Mesaj de mituc » Vin Ian 06, 2017 5:09 pm

Deci stai putin, tu ai o problema cu frinele pe cale de a deveni majora si inca mai cauti in dezmembrari nici macar fiind sigur de ce trebuie sa ei? Eu cred ca nu prea inteleg, dar nici nu te chinui sa-mi explici.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Etrier blocat

Mesaj de Noobz » Vin Ian 06, 2017 8:46 pm

Asta e in mod normal treaba de ucenic nici macar nu trebuie sa te numesti mecanic sa o rezolvi. Cum au spus colegii pentru presa ai nevoie de o presa rotativa. E un fel de surub care in timp ce impinge si roteste. Sistemul asta se foloseste in cazul etrierelor spate cu reglaj automat.

Mecanicului nu ii era greu sa dea cateva pedale de frana, sa arunce pistonasul afara cu totul, sa vada daca pistonasul nu e ovalizat , sa schimbe garnitura de compresie si cea de protectie sa puna vaselina si sa il plimbe de 2-3 ori( presat si dat pedala). In mod normal se gasesc seturi de reparatie si pentru boltzurile culisante si pistonas separat si garnituri si acele patine din inox ce vin intre placutza si etrier.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Etrier blocat

Mesaj de ingfrancisc » Vin Ian 06, 2017 8:51 pm

vezi ca faci o confuzie ... nu exista sistem TRW, e fie Bosch fie Lucas. Le diferentiezi usor, mai ales daca deja ai desfacut placutele, placutele pentru sistem Lucas au in partea superioara, centrala, inclus un arc cu doua codite laterale, n-ai cum sa nu-l vezi, e parte din placuta. Placutele pentru sistem Bosch sunt simple, fara nimic pe ele. TRW e doar fabricant, face si Bosch si Lucas.
Etrierii pe sistem Lucas au o zona adancita/frezata unde intra arcurile de pe placute, cei de pe Bosch nu, sunt netede. Dai un search pe goagal si te lamuresti.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Etrier blocat

Mesaj de Dudau1991 » Vin Ian 06, 2017 11:53 pm

Da, aveți dreptate sunt eu profan în ale mecanicii. Ideea era în felul următor: Risc cumpărând un kit cu garnituri și pistonase ori din dezmembrări sau unul nou? Plus că și cel din dreapta a intrat destul de greu. Deci ar fi nevoie de ambele.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Etrier blocat

Mesaj de Noobz » Sâm Ian 07, 2017 12:08 am

1 set bucsi ghidaj ~ 20-25 lei ( daca au joc)
1 piston + set complet garnituri 45-50 lei .
Manopera vreo 50 lei pe roata + lichid de frana care se va pierde

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Etrier blocat

Mesaj de Dudau1991 » Sâm Ian 07, 2017 12:17 am

Să sperăm că o să meargă. Vreun ieșean care poate recomanda un mecanic cu nervii tari. Am sunt azi la service dar nu se baga ei la o treaba asa migăloasă.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Etrier blocat

Mesaj de Noobz » Sâm Ian 07, 2017 12:27 am

Despre ce migala e vorba? :ok

Dai jos etrierul de pe suport, apesi pedala de frana pana arunca pistonasul afara. Daca pistonasul nu e uzat se curatza la fel si cilindrul etrierului( nu e o problema daca buza e ruginita e normal, se monteaza 2 garnituri se preseaza inapoi si se aeriseste. Eu faceam operatiunea asta la dacie cand aveam 18-19 ani ... prin anii 2000.

Un mecanic in 1 ora termina ambele etriere daca nu intervin suruburi rupte sau alte minuni.

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Etrier blocat

Mesaj de Dudau1991 » Sâm Ian 07, 2017 12:33 am

Noobz scrie:Despre ce migala e vorba? :ok

Dai jos etrierul de pe suport, apesi pedala de frana pana arunca pistonasul afara. Daca pistonasul nu e uzat se curatza la fel si cilindrul etrierului( nu e o problema daca buza e ruginita e normal, se monteaza 2 garnituri se preseaza inapoi si se aeriseste. Eu faceam operatiunea asta la dacie cand aveam 18-19 ani ... prin anii 2000.

Un mecanic in 1 ora termina ambele etriere daca nu intervin suruburi rupte sau alte minuni.
http://www.epiesa.ro/set-reparatie-etri ... l-3767264/#" onclick="window.open(this.href);return false;
E ok asta? Bucsele de care zici nu le găsesc. Am întrebat un mecanic și m a întrebat dacă blocajul intervine la frână de pedala, la cea de mână sau la ambele și mi a zis ca dacă i din cauza frânei de mana sa schimb etrierele.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Etrier blocat

Mesaj de Noobz » Sâm Ian 07, 2017 1:51 am

nu am de unde sa stiu exact ce model si ce cod ai tu acolo. Vezi daca identifici cum a zis colegul daca ai Bosch sau Lucas.

Despre aceste bucsi de ghidaj unii le spun " Culise " http://www.epiesa.ro/set-bucsi-de-ghida ... l-3633838/" onclick="window.open(this.href);return false; E important sa le verifici sa culiseze ok daca tot desfaci si inlocuiesti placute.

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Etrier blocat

Mesaj de Dudau1991 » Mar Ian 10, 2017 3:36 pm

Sistemul de franare si etriele sunt bosch.
Mai am o nelamurire, daca ma hotarasc sa le schimb pot cumpara alta marca? Cele de la trw sunt mai ieftine si asa le-as schimba pe amandoua sa ma feresc de eventuale probleme si a celui din dreapta.

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Etrier blocat

Mesaj de djmanianfs » Mar Ian 10, 2017 10:19 pm

Am reparat eu la a mea (cand aveam C4-ul) etrierii spate: cel de partea la sofer era blocat rau.
Am cumaprat doua kituri de reparatie etrieri cu tot cu cilindri de la Autokarma si in doua ore n-au avut ce face de ei. Rezultatul a fost spectaculos, chiar au merit cei 130 de lei care i-am dat pe cele doua kituri. Dupa asta trebuie sa mai faci o aerisire la sistemul de franare si asta e tot!
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”