SFAT ACHIZITIE CITROEN C5 2012

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
alex_vl
Mesaje:36
Membru din:Mie Sep 23, 2015 8:43 pm
Marca si model masina:Citroen C4 16
Numar Inmatriculare:VL-95-ALM
Localitate:Valcea
SFAT ACHIZITIE CITROEN C5 2012

Mesaj de alex_vl » Lun Mar 12, 2018 2:13 pm

Salut baieti.As dori sa imi achizitionez un citroen c5.Ce stiti despre masina ce probleme apar la ele si cat sunt de fiabile.La ce trebuie sa fiu atent cand ma duc sa o vad.
Am gasit un anunt interesant si vreau sa ma duc cu lectiile invatate de acasa la ce trebuie sa ma uit exact.


https://www.olx.ro/oferta/citroen-c5-fa ... a2Ri7.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: SFAT ACHIZITIE CITROEN C5 2012

Mesaj de simply the lex » Mar Mar 13, 2018 2:08 pm

Salut,

Pai in primul rand, masina din link nu e top, ii lipsesc cateva optiuni ca sa fie top, navigatie (care si asta e de mai multe tipuri, cea mai rasarita era NG4, cea cu head unit mare), bi-xenon iarasi lipseste, pavilion panoramic etc. Deci i-ar mai trebui cateva ca sa fie top.

In rest:
-poti vedea kilometrajul real daca se uita cineva care stie
-verifica starea amortizoarelor hidraulice sa nu fie nici macar transpirate, implicit nivelul lichidului pt suspensie (se verifica cu masina lasata pe pozitia cea mai de jos)
-suspensia sa nu fie rigida (semn de sfere uzate/perforate), sa functioneze in parametri pe toate cele 4 trepte.
-verifica starea filtrului de particule
In rest, chestii uzuale pe care le verifici la orice masina second, stare caroserie, lonjeroane drepte, urme de lovituri ascunse etc.

Bafta!
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

alex_vl
Mesaje:36
Membru din:Mie Sep 23, 2015 8:43 pm
Marca si model masina:Citroen C4 16
Numar Inmatriculare:VL-95-ALM
Localitate:Valcea

Re: SFAT ACHIZITIE CITROEN C5 2012

Mesaj de alex_vl » Mar Mar 13, 2018 8:58 pm

Am fost si am vazut masina azi,se prezenta bine.Nu avea defecte ascunse,lovita sau scurgeri de ulei.Dar nu sunt hotarat daca sa o achizitionez datorita faptului ca vanzatorul mi-a spus ca are soft facut la coltul blocului.De un prieten care mai face cateodata dastea dar nu pentru bani.Poate sa fi gresit ceva pe la ea si sa se fi stricat injectoare turbina ?si asta sa fie motivul vanzarii?

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: SFAT ACHIZITIE CITROEN C5 2012

Mesaj de simply the lex » Mie Mar 14, 2018 7:22 am

Daca are soft facut cum trebuie nu ar trebui sa fie o problema, daca e facut la coltul blocului pot aparea probleme, asta daca nu sunt inhibate tot din softul ala minunat. Se pot gresi multe la soft, da. Teoretic motorul de 163 de cai merge lejer impins pana la 195. Ar trebui sa se simta asta prin comparatie cu unul stock.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

alex_vl
Mesaje:36
Membru din:Mie Sep 23, 2015 8:43 pm
Marca si model masina:Citroen C4 16
Numar Inmatriculare:VL-95-ALM
Localitate:Valcea

Re: SFAT ACHIZITIE CITROEN C5 2012

Mesaj de alex_vl » Mie Mar 14, 2018 10:31 am

Am decis sa mai caut in continuare.Nu merita sa risc.

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: SFAT ACHIZITIE CITROEN C5 2012

Mesaj de Vasea » Dum Apr 15, 2018 6:31 am

Te asteptam cu drag aici - CITROEN C5 CLUB ROMANIA - grup facebook

https://www.facebook.com/groups/110645719379127/" onclick="window.open(this.href);return false;

Arunca un ochi si pe:

https://carzz.ro/autoturisme-citroen-c5 ... ml?yf=2010" onclick="window.open(this.href);return false; - 39 buc dupa 2010

BAFTA ! :hi

Avatar utilizator
Silviu Mustata
Mesaje:208
Membru din:Mar Ian 12, 2010 7:59 pm
Localitate:Bucuresti

Re: SFAT ACHIZITIE CITROEN C5 2012

Mesaj de Silviu Mustata » Dum Apr 15, 2018 8:03 am

alex_vl scrie:Am fost si am vazut masina azi,se prezenta bine.Nu avea defecte ascunse,lovita sau scurgeri de ulei.Dar nu sunt hotarat daca sa o achizitionez datorita faptului ca vanzatorul mi-a spus ca are soft facut la coltul blocului.De un prieten care mai face cateodata dastea dar nu pentru bani.Poate sa fi gresit ceva pe la ea si sa se fi stricat injectoare turbina ?si asta sa fie motivul vanzarii?
Soft, făcut la colțul blocului, o laie. Daca ai un pic de timp mergi până la SD Prescrie, sediul de după Carrefour, și îți explica ing. Liviu Mihai cum se șterg log-urile care înregistrează kilometrajul și alte erori la C5. La ultima revizie (februarie) mi-a spus de un caz asemănător când cineva de pe la noi a dat un C5 cu 150k și a adus de afara unul "mai nou" de 200k. Atenție mare la ce vrei sa iei și îți recomand să o verifici la unul din service-urile Citroen autorizate sa lucreze inclusiv garantiile, adică de la mașină nouă, că sigla și-o pune oricine la colțul curții.
Fost posesor Citroen C4 1.6 SX Vti 122 CP Pack Confort+Siguranta

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”