Prag

Accidente de toate felurile...
Scrie răspuns
Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v
Prag

Mesaj de Dudau1991 » Sâm Apr 14, 2018 9:01 am

Aseară am reușit să iau cu pragul destul de rău o bordură, am vrut să parchez din scurt fiindcă ma presa un autobuz din scurt, am auzit zgomot, dar m-am gândit că se aude sub mașină, dar când am coborât era să leșin... Asta e, altă dată să îmi fie învățătura de minte și să nu mă mai grăbesc oricât de tare m ar presa cineva. Acum, v-aș fi recunoscător dacă mi-ați da câteva sugestii referitoare la un service în care să o repar și să lucreze profi.
Atașez și poze cu pățania. Va mulțumesc anticipat! Imagine

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Prag

Mesaj de cisu » Joi Apr 19, 2018 9:34 pm

Pragul ala pare sa fi fost reparat anterior tot p-acolo si pare mancat de rugina. D-aia s-a gaurit? Nu cred ca era neatins inainte de bordura de ieri...
Daca restul pragului e intact (nu e manacat de rugina) se poate decupa acolo si se pune o bucata de prag de C4 (din aceeasi zona), ori tabla de 1mm, pe care ti-o modeleaza si sudeaza un tinichigiu bun (CO2-argon). Restul e treaba de finisaj (fibra, chit, antifon si vopsea).
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Prag

Mesaj de Dudau1991 » Mar Apr 24, 2018 9:29 am

Nu este găurit și nici nu avea rugină, arată așa în urma frecării de bordură. Imagine

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Prag

Mesaj de Norishor » Joi Apr 26, 2018 12:31 pm

Daca esti din Bucuresti, da-mi un telefon 0722.222.577
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Prag

Mesaj de cisu » Lun Mai 21, 2018 10:30 pm

Din prima poza, cu franjurile alea, pare o gaura veche de 10 ani... :lol:
De departe vezi...aproape!
Daca rugina e doar superficiala, si tabla buna, cea mai buna metoda e cu ciocan inertial.
E floare la ureche ce ai acolo...dar fara 200-300 lei, in curte la meserias, nu scapi (inclusiv materiale).
Ai facut ceva?
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Prag

Mesaj de Dudau1991 » Mar Mai 22, 2018 8:44 am

Încă nu :( , dar am vorbit cu Norishor și mi-a recomandat un service cu tinichigerie bun. Ar fi bine dacă aș rezolva cu estimarea ta de preț :ya
O să revin cu poze după reparație!

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Prag

Mesaj de cisu » Mar Mai 22, 2018 4:36 pm

Pretul e compus din: 100-150 lei manopera tinichigerie si pregatire de vopsire (chituit, cu fibra), la meserias acasa (fara tva, fara factura sau impozite, chestii d-astea :lol: )
- 40-50 lei un spray incarcat cu vopsea metalizata la culoare, facut ''pe calculator'', 25 lei spray insonorizant bun, un spray silverpol -lac auto Policolor, 15 lei un primer spray, smirghel, diluant.
- Faci tot pragul cu 3 straturi de vopsea, 3 de lac din materialele astea.
Si daca le faci la pistol, nu costa mai mult de 300 lei toata afacerea, la un particular, "fara factura".

Ideea e sa nu se bage prea mult ''cu polidiscu' '' in tabla, dupa indreptare (tragere), adica sa nu o polizeze prea mult pentru netezire, ca nu mai ramane nimic. Si asa nu se vede sub antifon...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”