C4 1.6 Benzina vs Megane Bicorp II 1.5 dCi

Citroen C4 sau altceva?
Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Dum Dec 23, 2007 12:34 pm

ducu cati bani ai ??

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Dum Dec 23, 2007 2:48 pm

mai e posibilitate. din cauza unor vanzari nu prea bune dealerul nu are posibilitatea unor democars prea mutle si deh, se chinuie cu ce are. e un cerc vicios. daac nu e sponsorizat pe de sus cu diverse tactici de marketing, nu a reusi sa vanda. ori nu are personal competitiv (salarii prea mici), un nume slab de marca, vanzari mici, deci nici posibilitati pt atragere clienti noi nu are. e greu cand cineva iti impune un buget si iti taie mereu din el, ca deh, nu vinzi cat ar terbui. dar nici resursele necesare nu ti le ofera :?
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

ducu
Mesaje:16
Membru din:Joi Dec 06, 2007 9:41 pm
Localitate:Craiova
Contact:

Mesaj de ducu » Lun Dec 24, 2007 2:30 pm

back on bussines :D
16000 = Passat (9000) si restu cash :)
live fast.die young

ducu
Mesaje:16
Membru din:Joi Dec 06, 2007 9:41 pm
Localitate:Craiova
Contact:

Mesaj de ducu » Lun Dec 24, 2007 2:32 pm

T.rac3Er scrie:mai e posibilitate. din cauza unor vanzari nu prea bune dealerul nu are posibilitatea unor democars prea mutle si deh, se chinuie cu ce are. e un cerc vicios. daac nu e sponsorizat pe de sus cu diverse tactici de marketing, nu a reusi sa vanda. ori nu are personal competitiv (salarii prea mici), un nume slab de marca, vanzari mici, deci nici posibilitati pt atragere clienti noi nu are. e greu cand cineva iti impune un buget si iti taie mereu din el, ca deh, nu vinzi cat ar terbui. dar nici resursele necesare nu ti le ofera :?
Could be.
Sa fi respectos nu te costa nimic.
Punete in locul meu :
Cum sa ma duc eu sa cumpar masina cand dealerul ma minte ? pot sa mai am incredere in el ?
Si daca te gandesti ca acum e interesul lui sa vanda masina, dar daca te duci pentru o problema de garantzie ? Ce se intampla :))
live fast.die young

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Joi Ian 24, 2008 5:34 pm

Nici acum nu ai pus mana pe un C4 pt drivetest?
Sa inteleg ca Megane-ul nu ti s-a potrivit deloc ?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

candymann

ia-tzi C4 tata!

Mesaj de candymann » Mie Feb 20, 2008 2:31 pm

eu lucrez la un dealer Citro. am condus mult un C4 1.6 HDi 110cp 5p, care era demo car si pe care l-am vandut. acum asteptam tot k demo car sa vina un coupe cu acelasi motor. motorul este bestial in comparatie cu 1.6i, car este mai slabutz la demaraje, adik sta sa se gandeasca nitzel cand apeshi pedala. totul tine de cuplul motor la cate rotatii pe minut este maxim si cat este. diesel-ul are cuplul 240 Nm la 1750 rot/min, spre deosebire de benzinar care are 147 la 4000. cu demo car-ul care l-am vandut am facut satu mare-sibiu in 4 ore si jumatate. garantat nu te lasa la depasiri, asta daca e sa tzii cont de performante. cat despre consum, fugarita pana la sb shi inapoi am cosumat 3/4 dintr-un plin. alege-l pe C4. garantat vor intoarce femeile capul, mai ales dc iei roshu lucifer sau roshu aden, care este culoare WRC-ului lui Loeb!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Mie Feb 20, 2008 3:37 pm

Te inteleg ca vrei sa vinzi masini, dar nu le mai inflorii chiar asa.
Dupa parerea mea, intr-adevar, C4 este mai bun decat Megane-ul, DAR 1.6 Hdi nu este un motor BESTIAL.
Este un motor bun care ofera destule "senzatii", dar ca performante nu prea exceleaza (poate doar daca este resoftat).
C4 depaseste multe masini prin alte calitati, dar parerea mea este ca motorul de 1.6 Hdi nu este un motor care sa iti ofere performante f bune, ci este un motor fiabil si destul de bine inchegat.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

candymann

Mesaj de candymann » Mie Feb 20, 2008 4:35 pm

parerea ta! :D

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Mie Feb 20, 2008 4:52 pm

Eu am incercat sa ii fac cateva modificari, dar inainte sa incep sa intervin mai radical mi-am dat seama ca nu are rost si ca e mai bine sa optez pt ceva mai puternic din fabrica.
Motorul este f bun, masina are o stabilitate buna si cu suspensia stock, finisajele mi-au placut f mult, la fel si materialele folosite, designul futurist atat interior cat si exterior este superb realizat.
Dar nu este o masina care sa exceleze in reprizele pe care le are si nici in consum, eu in orash la un mers cat de cat sportiv aveam un consum peste 9%.
C4 per total este printre cele mai bune masini (raport calitate/pret) din gama ei.

Parerea mea :lol:
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

candymann

Mesaj de candymann » Mie Feb 20, 2008 4:56 pm

:lol: eu lucrez cu asa ceva si vreau sa imi cumpar. chiar daca as pleca de la firma tot c4 coupe mi-as lua si tot HDi. ce vreau eu sa iau are standard volan in piele, ESP, oglinzi incalzite si jante de aliaj. de fapt ce este in oferta actuala, pt k nu am rabdare sa astept nush cat dupa ceva senzori de ploaie shi o alarma. :D

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Mie Feb 20, 2008 5:19 pm

@Shadow, 1.6 HDi e unul din cele mai bune motoare (daca nu cel mai bun) din clasa lui. Am mers cu Megane 1.5dci de 100cp, am mers cu 1.9tdi de 115cp, 1.6DSL de pe Cee'd, 1.5DSL de pe Rio (110cp), etc. si niciunu' nu mi-a placut mai mult, in special din cauza reprizelor si a cuplului (care la HDi incepe de foarte jos). Nu e target-ul lui sa fie sportiv, dar se descurca onorabil chiar si in comparatie cu motoare mai puternice (pe hartie). Pe langa asta, consuma foarte putin (in functie de stilul de condus) si mai e si rafinat la zgomot si vibratii. Am luat in calcul si faptul ca poate sunt eu subiectiv, dar nici n-am gasit vreun review in care cineva sa zica ceva de rau de motorul asta.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Mie Feb 20, 2008 7:59 pm

nero scrie:@Shadow, 1.6 HDi e unul din cele mai bune motoare (daca nu cel mai bun) din clasa lui. Am mers cu Megane 1.5dci de 100cp, am mers cu 1.9tdi de 115cp, 1.6DSL de pe Cee'd, 1.5DSL de pe Rio (110cp), etc. si niciunu' nu mi-a placut mai mult, in special din cauza reprizelor si a cuplului (care la HDi incepe de foarte jos). Nu e target-ul lui sa fie sportiv, dar se descurca onorabil chiar si in comparatie cu motoare mai puternice (pe hartie). Pe langa asta, consuma foarte putin (in functie de stilul de condus) si mai e si rafinat la zgomot si vibratii. Am luat in calcul si faptul ca poate sunt eu subiectiv, dar nici n-am gasit vreun review in care cineva sa zica ceva de rau de motorul asta.
Exact acelasi lucru am zis si eu, mai putin partea cu consumul.
Este un motor bun, fiabil(doar de asta l-am si cumparat), dar intr-adevar nu avea valente sportive (pe care eu le cautam).
Eu am fost f multumit de el dar daca o sa comparati datele (pe hartie) cu alte masini o sa vedeti ca performantele nu sunt cele mai bune.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

candymann

Mesaj de candymann » Mie Feb 20, 2008 8:12 pm

Shadow scrie:
nero scrie:@Shadow, 1.6 HDi e unul din cele mai bune motoare (daca nu cel mai bun) din clasa lui. Am mers cu Megane 1.5dci de 100cp, am mers cu 1.9tdi de 115cp, 1.6DSL de pe Cee'd, 1.5DSL de pe Rio (110cp), etc. si niciunu' nu mi-a placut mai mult, in special din cauza reprizelor si a cuplului (care la HDi incepe de foarte jos). Nu e target-ul lui sa fie sportiv, dar se descurca onorabil chiar si in comparatie cu motoare mai puternice (pe hartie). Pe langa asta, consuma foarte putin (in functie de stilul de condus) si mai e si rafinat la zgomot si vibratii. Am luat in calcul si faptul ca poate sunt eu subiectiv, dar nici n-am gasit vreun review in care cineva sa zica ceva de rau de motorul asta.
Exact acelasi lucru am zis si eu, mai putin partea cu consumul.
Este un motor bun, fiabil(doar de asta l-am si cumparat), dar intr-adevar nu avea valente sportive (pe care eu le cautam).
Eu am fost f multumit de el dar daca o sa comparati datele (pe hartie) cu alte masini o sa vedeti ca performantele nu sunt cele mai bune.
vezi k te-ai mai imbunat si recunoshti k e ok ce ai? :wink: cum am postat ai sarit pe mine :P

candymann

Mesaj de candymann » Mie Feb 20, 2008 8:14 pm

acuma eu inteleg k ai boala pe ATS. si eu am. am ajuns sa ii cunosc la SIAB 2007. nu toti sunt la fel. eu am intrat p-aci shi pt k sunt dealer shi pt k vreau alte pareri pt ceea ce am sa imi cumpar.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Mie Feb 20, 2008 11:51 pm

La SIAB nu au fost cei de la ATS din cate stiu, ci Citroen Romania
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”