CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:
CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Mr_kokaa » Joi Oct 23, 2008 6:03 pm

Adevarul scrie: cu taxa ca pe autostrada
Din 2009, Primaria Muniripiului Bucuresti ar putea introduce buvinieta

Introducerea buvinie-tei, taxa pentru traversarea centrului, aplicarea unei taxe speciale pentru parcarea pe marile bulevarde si, nu in ultimul rand, ridicarea masinilor care stationeaza ilegal in orice colt al orasului sunt proiectele pentru 2009.

Idee veche de2ani subiectul nu este o noutate pentru bucuresteni. El fiind discutat de fosta admi¬nistrate de la Capitala in 2006. Surse din Comisia de
Transport din cadrul Consiliului General spun ca taxa ar putea fi instituita dupa modelul rovignetei si ca pretul va fi stabilit in functie de capacitatea cilindrica a motorului, modelul masinii, dimensiunile si greutatea acesteia.
Pana si modelul pare sa fie acelasi cu cel cu care s-a laudat fostul edil-sef, Adriean Videanu, adica tipul taxei instituite in capitalele europene, precum Londra, Bru-xelles sau Stockholm. Granituirea zonei cu taxa nu se va face cu bariere, ci printr-un sistem tehnologizat, coordonat de Centrul de Ma¬nagement al Traficului. Es¬te vorba despre o aparatura de detectie asa cum este folosit in strainatate pentru accesul pe autostrazi.Arterele vizate in proiectul municipalitatii au ramas aceeleasi ca acum 2 ani : Blvd IC Bratianu, Magheru, Str Lascar Catargiu si zona cuprinsa intre Pta Unirii si Pta Victoriei.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Dan pasare » Vin Oct 24, 2008 10:02 am

Stiu ca multi ma vor injura, dar eu sunt de acord cu taxa asta =D>
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Oct 24, 2008 10:04 am

si eu as fi de acord ... insa doar daca fluidizeaaza traficul ?

insa ei nu au pregatit mutarea asta : nu au facut parcari in centru , refugii , etc.
cum o sa perimetrizeze accesul cu BARIERE ?

stim f bine in Ctza (mamaia) cum functioneaza coada la bariera.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Dan pasare » Vin Oct 24, 2008 10:07 am

Pai n-ai citit frate articolul, ca doar tu l-ai pus :shock:
''Granituirea zonei cu taxa nu se va face cu bariere, ci printr-un sistem tehnologizat, coordonat de Centrul de Ma¬nagement al Traficului. Es¬te vorba despre o aparatura de detectie asa cum este folosit in strainatate pentru accesul pe autostrazi.''
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Oct 24, 2008 10:11 am

citit DAR VOR AJUNGE LA BARIERE - e mai ieftin
dar din intimplare stiu cum se monteaza o bariera si am vazut si cum functioneaza la "stras si coada de masini"
partea proasta ca nu mi se pare o solutie buna pina nu rezolva ceva si din alternative. In sensul de a suplimenta macar in centru posibilitatiile de parcare, de oprire... stii tu mai dai jos un pasanger... etc. Plus de asta ce fac cu rezidentii? Lor le vor da abonamente ? Noi ce facem cind ne vom intilnii la Casa Poporului ? :dontknow: dar sa nu ne grabim
uite am gasit si inventia lor cea noua : Parcari lego de 1 mil Euro.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Dan pasare » Vin Oct 24, 2008 10:24 am

N-ai prins ideea :idea: daca se baga buvigneta, vor fi mai putine masini in centru,adica mai putine masini de parcat. Nu e nevoie de mai multe locuri de parcare.Pentru rezidenti,(persoane fizice sau juridice) problena e foarte simplu de rezolvat cu niste permise anuale, probabil gratuite.
Asa ca daca ai treaba in centru, îti lasi frumusel masina in parcarea de acasa sau de la firma si te duci cu transportul in comun. :wink:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Oct 24, 2008 10:34 am

corect ..
sii daca tranzitez sau ma duc in vizita ... bag banu si vad eu unde parchez .. la Unirii la blocu turn
sau aici
citeste viewtopic.php?f=37&t=2351" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Dan pasare » Vin Oct 24, 2008 10:40 am

Daca tranzitezi, cauti ruta ocolitoare, iar daca mergi in vizita te duci fara masina daca n-ai bani de buvigneta.
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de onacus » Vin Oct 24, 2008 12:55 pm

Pana la urma ori nu cumpara nimeni buvigneta si abandoneaza ideea, ori toti or sa si-o cumpere, traficul va fi la fel de nasol si banii respectivi vor fi furati. Cam ca si cu rovigneta.
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Dan pasare » Vin Oct 24, 2008 1:55 pm

Daca o sa coste buvigneta vreo 500 de lei pe an, sa vezi ce se descongestioneaza centrul :wink:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Bogdan » Vin Oct 24, 2008 1:56 pm

Si se aglomereaza ca dracu restul...o dam din una in alta!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Dan pasare » Vin Oct 24, 2008 2:06 pm

Asta e. Asta e orasul, nu se poate face mai mare in functie de cate masini ne cumparam.Toate marile orase sunt la fel de aglomerate, unele chiar mai rau.Nu ne obliga nimeni sa cumparam masini in prostie; si sa vrem apoi sa fim singuri pe sosea.
Cu toate semafoarele inteligente, sensurile unice si alte inventii, orasul va fi mereu aglomerat. Solutia e limitarea accesului auto in anumite zone, transportul in comun si vehiculele cu doua roti :wink:
In orasele mari din Japonia, nu poti cumpara o masina daca nu faci dovada ca ai un loc de parcare. N-ai loc de parcare luat de la primarie,nu cumperi masina :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Shadow » Lun Noi 03, 2008 6:36 pm

Si eu as fii 100% de acord cu legea asta, doar sa faca si ei centura aia amarata pe 2 benzi!!!
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de Dan pasare » Mar Noi 04, 2008 10:05 am

Nenorocita asta de centura trebuia facuta prima, dar ce sa-i intereseze pe guvernantii nostri, ei au girofar si nu raman blocati in oras :evil:
Daca centura ar fi toata pe 4 benzi , probabil o treime din traficul din Bucuresti s-ar muta acolo.
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
cosminnuss
SeXy si Foarte Bun
Mesaje:1301
Membru din:Vin Mar 02, 2007 12:32 pm
Numar Inmatriculare:B-15-DFK
Localitate:Bucuresti - Panduri
Contact:

Re: CentruCapitalei traversat cu taxa ca pe autostrada Buvinieta

Mesaj de cosminnuss » Mar Noi 04, 2008 12:23 pm

1. pai si daca o sa fie sistem de detectie, fara bariera, inseamna ca oricine poate intra. Odata intrat, fara a avea buvignieta, ce o sa-ti faca? Te opreste si te amendeaza? Iti vine amenda acasa? Or sa dea astia 100.000 de amenzi pe zi.
2. centura trebuie facuta inainte de toate
3. parcari langa centru. Daca nu pot intra in centru decat cu vignieta, pai atunci sa existe parcari la marginea centrului ca sa-mi las si eu masina undeva si sa iau mijlocul de transp in comun. Iar daca parcarea va costa 5 lei pe ora, pai atunci mai bine imi iau buvignieta.
4. sa existe inele de ocolire a centrului.
5. daca va costa doar cateva milioane pe an, mi se pare mult prea putin. Poate doar vreo 10-15% vor renunta la masini.

Prea multe probleme si prea greu de realizat. O sa fie o mare porcarie.
merchandising, externalizare vanzari, sampling, hostess, backoffice
Ford Mondeo mk4, 2009, 2.0tdci, TitaniumX, neagra ca noaptea

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”