Revizii in ...vestul indepartat

Intervalul reviziilor, costurile aferente. Campaniile de rechemari
Avatar utilizator
dieto
Mesaje:17
Membru din:Lun Ian 19, 2009 2:59 pm
Numar Inmatriculare:TM74DFD
Localitate:timisoara
Contact:
Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de dieto » Lun Ian 19, 2009 4:47 pm

Salutare la toti,

Sunt din Timisoara si am un C4 Picasso (2.0 HDI - cutie semiautomata dotare exclusive) din vara trecuta. Prietenii mi-au spus ca sunt complet nebun ca mi-am luat a 2-a masina tot frantuzeasca (mai am un Peugeot 307). Nu i-am luat in seama... ca si prima data !
Concluzia la care am ajuns este ca nu masinile frantuzesti sunt buba ci service-ul in Romania !! Adica pana cumperi masina totul e OK, dupa aceea Dzeu cu mila.
Service-ul la Citroen e la fel ca la Peugeot cel putin in Timisoara. De aceea m-am hotarat sa fac reviziile si tot ce este de facut in Ungaria la Szeged. Am un amic cu un focus care e super multumit. Revizia la Ford a costat mai putin cu 10 EUR si a primit in plus un filtru (polen - in banii astia) + spalat motor + masina + uns de incuietori si o amabilitate iesita din comun. Asta la 35 Km de granita - in partea cu soare! 8)
As vrea sa va intreb, poate stiti care sunteti din vest, la care citroen din Szeged e mai bine (sunt 2). Poate a fost cineva din voi deja.
Merci

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de Aiurica » Lun Ian 19, 2009 4:51 pm

bine ai venit si multi km fara probleme!
sper sa gasesti raspunsuri la intrebarile tale.
acum daca ai venit, ai o obligatie morala :mrgreen: sa ne faci cunostinta cu masinuta ta!
te rog fa si tu un topic cu poze...modificari, impresii despre masina ta, in cadrul sectiunii C4 Tau.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de stevey » Lun Ian 19, 2009 5:23 pm

Si pana la urma ce probleme ai avut cu serviceul...?

Avatar utilizator
dieto
Mesaje:17
Membru din:Lun Ian 19, 2009 2:59 pm
Numar Inmatriculare:TM74DFD
Localitate:timisoara
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de dieto » Lun Ian 19, 2009 5:33 pm

stevey scrie:Si pana la urma ce probleme ai avut cu serviceul...?
La aprox 5000 Km intr-o zi, balta de ulei sub masina. Dupa vreo 5 ore balta si mai mare. Mers la Citroen "Eveman" srl din Timisoara unde mi-au spus ca s-a stricat semering-ul de la distributie. OK. Bineinteles ca piesa nu era pe stoc ! A durat 7 zile sa mi-o aduca (ma intreb cat dura daca era ceva mai grav). Dupa 1 saptamana ma suna ca a venit piesa si sa facem o programare pt. interventie. OK. Si acum fii atent : "Nu avem cric liber decat peste 10 zile" - raspuns de la Eveman ! Deci 17 zile de asteptare.
La constatare mi-au spus ca pot circula in continuare ca nu e nimic !!! OK. Le-am spus sa-mi dea in scris ca pot circula si nu au vrut. Eu estimez ca am pierdut aprox 1 litru de ulei si am considerat ca e mai intelept sa nu mai circul. Dupa shpe interventii si telefoane mi-au luat masina dupa 3 zile si au mai tinut-o 2 ca sa rezolve....un semering...la o masina in garantie !!!
si atunci ma intreb : sa-mi prelungesc eu garantia in timisoara ? nu, nu cred ca voi face asta. [-X

candymann

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de candymann » Lun Ian 19, 2009 5:36 pm

garantia o prelungeshti shi beneficiezi de ea in orice service citroen din europa sau din lume.

Avatar utilizator
dieto
Mesaje:17
Membru din:Lun Ian 19, 2009 2:59 pm
Numar Inmatriculare:TM74DFD
Localitate:timisoara
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de dieto » Lun Ian 19, 2009 5:44 pm

da stiu asta ca garantia e valabila oriunde dar....ma gandesc ca service-ul la care o voi prelungi ma va trata mai bine pt. asta ? sau nu ?

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de stevey » Lun Ian 19, 2009 6:58 pm

Asta se intampla mai la toate serviceurile indiferent ca e citroem sau vw.Ba mai mult de ex. la skoda toti miere, pana le zici ca ai o problema si ei iti zic cu zambetul pe buze "asa face nu are nici o problema" iar tu te duci acasa si dupa ce iesi din garantie se inatampla buba.Ideea e ca trebuie sa te tii de ei si sa insisti.

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de vladut_v » Lun Ian 19, 2009 7:04 pm

Am platit ca popa un rulment + manopera, in Gyor in Ungaria - 150 Euro. Si eram in garantie ! Dar n-aveau ei piesa pe stoc. Cand au vazut banii, cumva-cumva a aparut si piesa :D Nu vreau sa fiu rautacios, baietii m-au ajutat fara sa clipeasca chiar daca am intrat peste ei inainte sa inchida, de rev pe 31.12! Au refuzat sa-mi dea masina pana nu au verificat-o in trafic ! Aceasta operatiune de bun simt nu am mai intalnit-o decat la Promotor la Valcea. Probabil in Vest, peste tot e la fel.
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
wonka
Mesaje:341
Membru din:Sâm Apr 05, 2008 8:19 pm
Numar Inmatriculare:GL-05-VUX
Localitate:Galati
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de wonka » Lun Ian 19, 2009 9:05 pm

garantia extinsa este valabila numai in tara in care a fost emisa. daca e sa se intample ceva cu masina pe afara si e ceva de legat de garantie, platesti piesa, iar factura o decontezi la citroen romania. am patit in belgia o treaba din asta, dar cum nu reprezenta un risc major nu am vrut sa ma incurc cu treaba asta si am asteptat pana am revenit in romania. doar garantia de 2 ani e valabila oriunde.
C4 coupe,1.6HDI,rouge lucifer acum fara sticker

Avatar utilizator
dieto
Mesaje:17
Membru din:Lun Ian 19, 2009 2:59 pm
Numar Inmatriculare:TM74DFD
Localitate:timisoara
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de dieto » Mar Ian 20, 2009 9:57 am

wonka scrie:garantia extinsa este valabila numai in tara in care a fost emisa. daca e sa se intample ceva cu masina pe afara si e ceva de legat de garantie, platesti piesa, iar factura o decontezi la citroen romania. am patit in belgia o treaba din asta, dar cum nu reprezenta un risc major nu am vrut sa ma incurc cu treaba asta si am asteptat pana am revenit in romania. doar garantia de 2 ani e valabila oriunde.
merci, am banuit eu ceva de genul asta :!:

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de eduardo_didi » Vin Ian 23, 2009 8:40 am

oricum daca te duci sa ne spui si noua cum a fost de curiozitate
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de byte » Dum Mar 29, 2009 11:39 am

Am fost weekend-ul asta in Szeged sa vad cum sta treaba cu service-ul Citroen.
Revizia de 2 ani/40 000 km standard (filtre, ulei, verificari) costa 50 000 HUF adica aprox 700 RON, deci e ceva mai scump ca la noi (aprox 500 RON). In schimb m-am ales cu un set de 2 parfumuri de ambianta la 40 RON.
La receptie baietii au fost foarte amabili si ce e ok este ca vorbesc engleza.
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

candymann

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de candymann » Dum Mar 29, 2009 11:45 am

ai iesit mai scump. si la noi, tot atata e parfumul ala de ambianta.

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de vlad » Dum Mar 29, 2009 11:54 am

Mda, dar dupa cum se pling timisorenii de cei de la Citroen Timisoara s-a ales cu amabilitatea care nu face cit o gramada de bani.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Revizii in ...vestul indepartat

Mesaj de commandorsteel » Dum Mar 29, 2009 1:30 pm

intradevar... conteaza f mult cum esti tratat in service (sau oriunde), chit ca dai ceva mai multi bani.
oricum.... daca pui benzina/motorina ptr dus-intors si tot iesi mai scump, dar conteaza amabilitatea si profesionalismul, pe care la noi nu-l gasesti decat la promotor valcea si poate inca in vre-un loc...prin tara.

@dieto: revin si eu cu rugamintea lui aiurica ptr a-ti descrie masina: e de 5 sau 7 locuri, ce ai pus ca optionale sau aftermarket... etc + poze.... neaparat :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Reviziile & Campaniile de rechemari”