Ce ma sfatuiti???

Accidente de toate felurile...
ragi
Mesaje:95
Membru din:Lun Ian 19, 2009 9:04 pm
Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de ragi » Joi Feb 12, 2009 3:48 pm

parerea mea firma producatoare iti da garantia pe piesa iar service-ul citroen iti da garantia ca daca se strica altceva din cauza piesei montate responsabilii sunt ei
C4 HDI92 Collection pack
ImagineImagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Mr_kokaa » Joi Feb 12, 2009 5:27 pm

nu ne ai postat poze cu "odioasa"
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Ordy
Mesaje:25
Membru din:Mar Aug 19, 2008 11:07 am
Localitate:Bucuresti - Rahova/Craiova

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Ordy » Vin Feb 13, 2009 8:20 am

Scuze pentru intarziere......
Uitati si pozele cu " odioasa" :wink:
Ce parere aveti ?
Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine
C4 gris iceland SX 1,6 HDI 110cp berlina 5u

Avatar utilizator
Ordy
Mesaje:25
Membru din:Mar Aug 19, 2008 11:07 am
Localitate:Bucuresti - Rahova/Craiova

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Ordy » Vin Feb 13, 2009 8:23 am

HaPPy scrie:
Ordy scrie: Mecanicii au spus ca ar fi bine ca usa sa fie schimbata cu totul, si nu doar inlocuita....
aici m-ai pierdut, eu nu stiu cum vine asta :roll:
Ai dreptate, m-am grabit cand am scris :P era vorba de faptul ca usa sa fie inlocuita, si nu doar reparata.
C4 gris iceland SX 1,6 HDI 110cp berlina 5u

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de mituc » Vin Feb 13, 2009 8:45 am

Probabil ca schimbarea e cea mai buna solutie. E destul de indoita, daca e s-o repare pe asta va trebui pusa o cantitate considerabila de kit pe acolo, e posibil sa nu mai stea la fel, si e pacat. Oricum o faci pe casco sau pe rca-ul daciotului, nu?
Vopsitul oricum te costa vreo 400-500RON la portiera aia. Daca o repari te mai costa inca vreo 500-600, daca iei una noua te costa 1000ron parca. Diferenta e relativ mica chiar daca semnificativa in procente, cam cit e o fransiza, deci... schimb-o!
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Ordy
Mesaje:25
Membru din:Mar Aug 19, 2008 11:07 am
Localitate:Bucuresti - Rahova/Craiova

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Ordy » Vin Feb 13, 2009 10:48 am

Reparatul masinii va fi pe RCA persoanei vinovate.Desi am CASCO, nu vreau sa apelez la el.
Mi-am facut deja programare la agentul constatator pentru marti - 17.02, asa ca tineti-mi pumnii!
C4 gris iceland SX 1,6 HDI 110cp berlina 5u

Avatar utilizator
Ordy
Mesaje:25
Membru din:Mar Aug 19, 2008 11:07 am
Localitate:Bucuresti - Rahova/Craiova

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Ordy » Mar Feb 17, 2009 8:45 pm

Am fost astazi la societatea de asigurare, super multumit. =D>
Agentul de asigurare mi-a dat fara nici o problema sa inlocuiesc portiera infundata precum si bandoul portierei dreapta fata, care era foarte putin zgariat.
Asa cum v-am mai zis, reparatia masinii o voi face la service-ul de la serviciu.
Va multumesc pentru sfaturile primite! :D
C4 gris iceland SX 1,6 HDI 110cp berlina 5u

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de baty_san » Mar Feb 17, 2009 9:52 pm

Bogdan98 scrie:@baty, stim cu totii (sper) ce inseamna "original" la o masina... este fix piesa aftermarket, cu alt cod. Eu mor cand aud: vreau piesa originala, nu aftermarket, ca n-am incredere. Mai mult, o piesa pe cod original, te costa cat nu face, prin comparatie cu aceeasi piesa, aftermarket.

Stie cineva o firma producatoare de autoturisme care produce piese? Citroen, Ford, Mercedes? Sau orice alta firma? Ca exemplu: rulmentii ii comanda la SKF sau la Timken, placutele de frana la Bosch, Delphi, etc... amortizoare: Valeo, Monroe, Delphi... si tot asa. Numai ca fabrica producatoare, stanteaza pe acelasi produs, cod original Citroen, Mercedes, Ford, etc, si bineinteles si codul propriu. Produsul este fix acelasi. Si nu exista diferente de calitate.
Ca un exemplu si mai concludent: DIESEL... sunt in toata lumea asta mare, 4 (PATRU) producatori de Diesel (injectoare si pompe de injectie) - si altii in afara de cei 4 nu mai exista (Siemens, Delphi, Bosch si al patrulea imi scapa).
hmmmmm..... :shock: :? :? .... fix piesa after market cu alt cod pus pe ea???? incearca sa montezi o bara sau aripa c4 after sau unele originale. dup'aia vb. pune o capota de producator si una originala si dup'aia vin sa vad cum arata.apoi vb. si eu stau si ma gandesc... de ce mama becului nu tine o bieleta stabilizatoare lucas-trw cat una de origine??? ca doar e...aceeasi. chiar si culoarea!!!! de ce nu tin tot atata pivotii??? ca doar.... e acelasi producator... de ce... de ce... nu pot sa raspund... e doar o obsesie personala pt piese de origine.... nu stiu de unde imi vine asta, oare din cauza ca le vand toata ziua???? :shock: :shock: :shock: offf.... imi tre alt servici.. :cry: :roll: :roll:
aa...sa nu mori cand auzi asta, altii stiu de ce vor tablarii originale... poate s-au mai ars o data cine stie...
doamneee dar ma afecteaza serviciul.. #-o #-o #-o sper ca nu am suparat pe nimeni :wave: :wave:
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Bogdan98 » Mar Feb 17, 2009 10:53 pm

Pe mine unu nu m-ai suparat Doamne feri ... :)
Si eu (ca firma, nu eu personal) zi de zi tot asta vand: piese auto. Am stat de vorba zilele trecute cu cei in masura sa-mi dea explicatii mai clare si mai detaliate referitoare la problema asta: de multe ori, asa cum bine zici, o piesa aftermarket "tine" mai putin. De ce? E simplu... sunt "tz" firme producatoare care fac aceeasi piesa, fiecare bineinteles cu tehnologia proprie, cu codul propriu. Citroen (de exemplu) da comanda de placute de frana la firma X, care ii va furniza fix aceleasi placute pe care le fabrica, numai ca au inscriptionate pe ele Citroen. Aceeasi placuta va avea la iesirea din fabrica, gravat/stantat/vopsit pe ea: Citroen, Seat, Ford, Mercedes, etc (bineinteles daca placuta respectiva se potriveste pe mai multe modele de masini). Vezi "aplicatii" specifice (ia un cod de piesa, si vezi de ex in TecDoc). Mai mult, doua masini identice (aprox, C4 1.6 una diesel si una benzina) si candy poate sa-ti confirme (asta vara cand am schimbat jantele): el avea placute de frana pe care scria: Peugeot (curios nu?) si pe ale mele, nici macar Citroen nu scrie, ci scrie Bosch.
Sunt perfect de acord ca la partea de caroserie, tablaraie, plascticaraie, e altceva. Dar la marea majoritate a pieselor... minunatul ambreiaj care da fiori... daca nu ma insel, e Valeo. Daca il iei pe original, tot Valeo vine, iar daca il iei pe aftermarket, si il alegi Valeo, va fi fix acelasi, dar cu alt cod de piesa.
Si inclin sa-i cred pe cei de la mine din firma, pentru ca cei pe care i-am intrebat, si mi-au dat aceste explicatii, au vreo 10-18 ani de meserie.
Daca ei cumva sunt incompetenti (ceea ce nu cred, dovada pozitia firmei pe piata) sau m-au mintit (iar nu vad de ce m-ar minti)... atunci imi fac mea culpa.

PS. ceea ce am scris nu se vrea atac la persoana, doamne fereste, ci este doar punctul meu de vedere, prin prisma a ceea ce stiu si am invatat in firma unde lucrez.
PPS. intreaba-l pe candy mai multe, el a fost la mine la firma, si si-a putut face o oarecare parere.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

candymann

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de candymann » Mar Feb 17, 2009 10:55 pm

eu nu jtiu nimic, trai-tz-ar familia! [-X :roll: :angel8:

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de baty_san » Mar Feb 17, 2009 11:04 pm

sunt "tz" firme producatoare care fac aceeasi piesa.... stiu, eu vb de acelasi producator. si am ocazia sa le urmaresc in timp cum se comporta..... de aici si parerea mea. acuma... ce sa-l mai intreb pe candy??? e bulversat saracu.... ::P ::P
Don't steal...goverment hates competition!

candymann

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de candymann » Mar Feb 17, 2009 11:06 pm

yeah :shock:

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Bogdan98 » Mar Feb 17, 2009 11:12 pm

ye ye... asa-i cum zici baty...

si mie mi s-a spus cam asa, mi s-a dat un exemplu la o piesa arhicunoscuta pe piata... produsa de SKF (un kit de role)... Opel comanda la SKF acest kit, si SKF tranteste pe cutie si nu numai: OPEL, Cod XXX (original). Acelasi kit, ca producator SKF, isi pune codul lui, si-l vinde ca aftermarket. Este fix acelasi kit. Daca nu stii ca acest kit este produs de SKF, si gasesti echivalente, in TecDoc sau in orice alt catalog, poti sa comanzi altceva, care bineinteles este diferit calitativ. Dar daca stii ca originalul este produs de SKF, normal, comanzi de la ei, si vei beneficia de aceeasi calitate, la alt pret (mai mic, normal).

cum ziceam, sunt perfect de acord ca la anumite componente - nu ai cum sa contesti calitatea originalului. dar la marea majoritate, se intampla cam ce am spus eu (adica nu eu, ma intelegi)
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de SonyAD » Joi Iun 16, 2011 8:43 am

baty_san scrie:hmmmmm..... :shock: :? :? .... fix piesa after market cu alt cod pus pe ea???? incearca sa montezi o bara sau aripa c4 after sau unele originale. dup'aia vb. pune o capota de producator si una originala si dup'aia vin sa vad cum arata.apoi vb. si eu stau si ma gandesc... de ce mama becului nu tine o bieleta stabilizatoare lucas-trw cat una de origine??? ca doar e...aceeasi. chiar si culoarea!!!! de ce nu tin tot atata pivotii??? ca doar.... e acelasi producator... de ce... de ce... nu pot sa raspund... e doar o obsesie personala pt piese de origine.... nu stiu de unde imi vine asta, oare din cauza ca le vand toata ziua???? :shock: :shock: :shock: offf.... imi tre alt servici.. :cry: :roll: :roll:
aa...sa nu mori cand auzi asta, altii stiu de ce vor tablarii originale... poate s-au mai ars o data cine stie...
doamneee dar ma afecteaza serviciul.. #-o #-o #-o sper ca nu am suparat pe nimeni :wave: :wave:
Altul care lucrează în reprezentanță... :ok

Așa e românul. Nici nu s-a apucat de treabă și dă vina pe piesă. Pregătește din timp scuza de ce o să revii la el în nici o săptămână.

"Corteco au cauciucu' moale" a intrat deja în folclor. Așa a zis și mecanicul ce mi-a strâns cu dalta suportul motor. Pe care s-a chinuit să-l petreacă sub jugul motor că n-a vrut să asculte să scoată jugul înainte (desfăcut 3 șuruburi și scos afară lateral prin capacul curelei de distribuție). El e mecanic, știe mai bine.

Bineînțeles că m-am întors în nici o săptămână că suportul s-a slăbit nefiind strâns bine și dat cu loctit.

Și tot eu a trebuit să îi aduc aminte să desfacă bieleta de preluare cuplu de pe bucșa de preluare cuplu înainte să încerce să ridice motorul un pic din mașină (lasând mașina în jos cu rampa cu o capră sub motor) să se chinuie ca prostul să bage suportul pe sub jug.

Lemforder/Sachs, TRW, Optimal, MAPCO (cum, pui din ăsta de care nici măcar n-am auzit eu, mecanicu'?!), etc. sunt făcături chinezești, etc.

klokkerholm e proaste că nu știe meșterii să grunduiască și vopsească.

etc.

Și chiar aceeași piesă, de la același producător e o chinezărie de calitate inferioară dacă nu vine în ambalajul mărcii... :^o

Nu, nene. Dacă ai probleme d-astea fantasmagorice de calitate chercher le Roumain care a montat piesa că acolo e problema.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de simply the lex » Joi Iun 16, 2011 9:17 am

Tu vezi de cand e postul asta citat de tine? :mrgreen:
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”