Probleme garantii Citroen - rezolvata

Închis
Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara
Re: Citroen Romania Garantii = bataie de joc

Mesaj de byte » Mar Iun 23, 2009 8:27 am

Eu am avut parte deja de 3 gesturi comerciale ::P . Adica de fiecare data cand am fost in service sa-mi schimbe ceva pe garantie dupa insistente s-a schimbat tot prin gesturi comerciale.
Avantajul la mine a fost ca au facut gest comercial si cu manopera :ya .
Eu sincer cred ca e o tactica: plimba-l pe client cat poti si daca vezi ca nu se lasa fa-i un "gest comercial" ....
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania Garantii = bataie de joc

Mesaj de eduardo_didi » Mar Iun 23, 2009 8:50 am

bine ca ti le-au dat asta te si interesa oricum la ce aveai de gand sa le faci cred ca au mirosit ei ceva ca nu e loc cu nebunu asta au zis ca mai bine sa faca un gest comercial :ok
pacat ca a trebuit sa faci o gramada de reclamatii sa te cheme de 3 ori in service si sa te enervezi din cauza lor plus timp pierdut fara numar
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania Garantii = bataie de joc

Mesaj de joeadrianblack » Mar Iun 23, 2009 9:40 am

apropo garantii, a fost careva in strainatate? eu de ex. prin Iulie am sa merg la Baile Felix (Bihor). Sa ma risc sa merg pana in Ungaria? a fost care dintre voi pe acolo? sau in alte tari...

La mine a inceput sa intre greu in marsalier, adica intra dar nu cupleaza... iar 2 service-uri din buc. mi-au zis ca merge ok. (masina este in garantie). As dori sa le cer in scris parerea lor... :)

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Citroen Romania Garantii = bataie de joc

Mesaj de PsH » Mar Iun 23, 2009 12:04 pm

cand mi-au schimbat ambreiajul, mi-au scris in carte tot gest comercial.
eu mai stiu putin limbaj de asta juridic si asa ceva nu exista in terminologia legala, prin urmare din punctul meu de vedere, garantia este garantie, piesa schimbata prin gestul comercial, are acelasi regim cu cea schimbata pe garantie.
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania Garantii = bataie de joc

Mesaj de Mihay » Mar Iun 23, 2009 2:38 pm

Da si eu sunt multumit ca s-a rezolvat intr-un fel sau altul. Mai mult de atat nu aveam nevoie.

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Citroen Romania = bataie de joc

Mesaj de baty_san » Mar Iun 23, 2009 3:43 pm

Mihay scrie:
... iar raspunsul meu a fost sa respecte contractul de garantie. ...
...El mi-a sugerat sa le schimb pe banii mei la ATS si sa fac o cerere poate mi se aproba un gest comercial sa primesc o parte din banii inapoi. Mi s-a parut injositor si jignitor si i-am raspuns ca eu nu intind mana si o sa merg pana in panzele albe pentru ca astfel de oameni strica enorm din imaginea unei marci decat poate ridica un articol intr-o revista !!!......
O parte din scopul pentru care fac toate aceste lucruri "nebunesti" din punctul de vedere al lor si poate si al altora l-am expus intr-un post anterior ( sa nu mai pateasca si altii sau sa stie ce au de facut) dar mai am un scop pe care nu-l dezvalui aici pentru ca ei citesc si ar avea un avantaj

:)
sigur esti multumit ??? toate scopurile au fost atinse?
chainsaw scrie:e BULLSHIT termenul de "gest comercial", e clar ca s-au cacat pe ei si-au zis s-o rezolve, fara sa recunoasca totusi c'au gresit EI, si fara sa iasa prost. mihay e obtinut ce a vrut
... oare? :shock:
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen Romania Garantii = bataie de joc???

Mesaj de Mihay » Mar Iun 23, 2009 5:20 pm

Da 99% din ce-mi propusesem s-a rezolvat . Eu nu am nimic cu toti din cadrul Citroen Romania, s-a dovedit de cateva ori ca marea lor majoritate sunt bine intentionati si isi dau interesul sa rezolve problemele . Probabil aceleasi greutati le vei intalni si la alta marca , pentru ca ar fi prea frumos sa nu te poarte pe drumuri deloc. Defapt cam in orice loc din tara asta, ca e firma de leasing, banca, asigurari sau autoritate publica esti purtat putin pe drumuri.

Eu am fost la primul incident cu cei de la garantii , probabil nu au cum sa-si recunoasca greseala decat prin aceasta modalitate si am hotarat sa le acord niste circumstante atenuante , fiind si de putin timp pe piata din Romania ( se fac 2 ani in vara) si probabil mai dureaza pana se pun pe picioare ca mecanisme .

Nu stiu cat de bulshit este "gestul comercial" dar azi cand am fost la ATS sa vad ce-i cu masina , mi-au spus ca au primit aceasi scrisoare ca si mine si mi-au explicat ca tot trebuie sa mai astepte nu stiu ce acord , desi li s-a spus sa mi le schimbe, deci tot ceva pe garantie...dar mai altfel. In fine , problema este rezolvata din punctul meu de vedere si sper sa nu mai existe ale incidente.

Avatar utilizator
OMEN
Mesaje:310
Membru din:Vin Sep 19, 2008 6:13 pm
Numar Inmatriculare:CJ 11 JIL
Localitate:cluj napoca
Contact:

Re: Probleme garantii Citroen - rezolvata

Mesaj de OMEN » Mar Iun 23, 2009 5:54 pm

BAty preteni nepreteni da tu cred ca esti in conflict de interese deci nu esti obiectiv.Nu ma face sa deschid aici subiectul cu masina mea care a zacut acolo in curte si am gasit-o cum am gasit-o si problema tot nerezolvata este,dar in schimb mi se cer bani pe constatari si devize!!!!!! :x :x
AUD UMBRE MENTOLATE

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme garantii Citroen - rezolvata

Mesaj de Mihay » Mar Iun 23, 2009 9:09 pm

Omen eu zic sa ingropi mortii...e normal sa-ti ceara bani pe acel deviz , deoarece angajatul dealerului a fost luat de la activitatile lui normale si pus sa munceasca pentru tine. accidentul nu intra pe garantie. la bucuresti iti iau si taxa de parcare de 50 de lei pe zi ...

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Probleme garantii Citroen - rezolvata

Mesaj de baty_san » Mar Iun 23, 2009 10:15 pm

@omen... daca era in alt service care se "respecta" plateai de 5 ori suma + taxa de parcare. problema nerezolvata nu era din partea noastra ci a firmei de asigurari de kko.
citeste mai atent ce am scris si mai inainte. am pus doar o intrebare nu am tinut partea nimanui.
@chainsaw... chiar crezi ca s-au cacat pe ei? revino-ti.
daca ar scrie aici cei care au beneficiat de gesturi comerciale fara scandal si FARA SA O CEARA!!!! o sa ramai uimit.
de aici pana la afirmatia asta :
e BULLSHIT termenul de "gest comercial", e clar ca s-au cacat pe ei si-au zis s-o rezolve, fara sa recunoasca totusi c'au gresit EI,
e mult pt mine.
sa nu mai fiu partas cuiva nu o sa mai scriu nimic.
@mihay... sincer ma bucur ca s-au rezolvat problemele.
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme garantii Citroen - rezolvata

Mesaj de Mihay » Mar Iun 23, 2009 10:55 pm

Chainsaw eu ti`am editat unele cuvinte din postul tau , CHIAR MA DUREAU ochii de la ele !! ca sa nu zic altfel.

Eu mi-am urmarit interesul si mi l-am vazut intr-un fel sau altul. Poate tipul de la garantii s-a trezit cu fata la cearceaf in acea zi si dupa aia a vazut , dupa atatea insistente, ca a gresit dar nu avea cum sa recunoasca. Nimeni nu ar face-o in aceste conditii.

Eu consider acest subiect incheiat , asa ca o sa inchid topicul. Daca mai aveti alte nelamuriri sau alte probleme va rog sa deschideti alte topicuri.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme garantii Citroen - rezolvata

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 23, 2009 10:59 pm

Eu am sters postul lui chainsaw, pentru ca nu tolerez astfel de limbaj indiferent la adresa cui este!!
@Chainsaw, nu iti inteleg inversunarea, atat timp cat tu personal nu ai nicio problema cu serviceurile sau Citroen Romania!!
Te rog pe viitor sa te controlezi ca nu este mahala aici, indiferent ca injuri Citroen Romania, sau un cocalar pe strada!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Închis

Înapoi la “Citroen Romania”