Test drive Noul Citroen C3

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Mihay » Mar Mai 04, 2010 4:00 pm

Imagine


va urma :mrgreen:

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de adrian_c » Mar Mai 04, 2010 4:25 pm

Mihay, ti-ai luat C3 ?
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de commandorsteel » Mar Mai 04, 2010 7:15 pm

bine mah ca esti tu destept si mergi pe burta ::P
hai... baga si restul acum :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de florinc4 » Mar Mai 04, 2010 8:50 pm

foarte tare poza...si mai misto e si faptul ca e panoul cu raliul argesului...zici ca e gata de atac.... sa intre pe probe ::P
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Bogdan » Mar Mai 04, 2010 10:34 pm

Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Creative256
Mesaje:69
Membru din:Mie Apr 07, 2010 10:10 pm
Numar Inmatriculare:HD-22-RMN
Localitate:Deva-Timisoara
Contact:

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Creative256 » Mar Mai 04, 2010 10:45 pm

Sper sa nu postez aiurea dar vazand numele topicului am zis sa imi dau si eu cu o parere. Am condus noul C3 cu un motor de 1.4 90cp daca nu ma insel, si vreau sa spun ca posesor de C3 facelift ca nu exista comparatie. Total alt animal, finisajele par mai bune, parca nu te astepti ca in 2 - 3 luni sa inceapa greierii sa cante, masina e foarte comoda, si in plus parbrizul :cyclopsani: . De condus e mult mai usor decat a mea, fiind si mai puternica se simte diferenta de la 75cp ai mei, volanul merge mult mai usor... ce sa mai o masinuta de oras si nu numai foarte reusita, cred ca in afara de DS3 nu o sa aiba competitie. Chiar mi se propusese sa facem un buyback, dar inca 6000 € cat era diferenta nu am de unde acum. Inca o data sper sa nu fie aiurea postul :oops: , astept sa vad si parerile voastre.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Bogdan » Mar Mai 04, 2010 10:51 pm

Ai postat perfect! :)
Masina din poze e 1.6 122cp, exclusive! E foarte tare buburuza, iar parbrizul..face toti banii :).
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de wonka jr. » Mar Mai 04, 2010 11:10 pm

Creative256 scrie: Am condus noul C3 cu un motor de 1.4 90cp daca nu ma insel...
motorul care l-ai condus e 1,4 vti 95 cp. l-am vazut si eu prin bucuresti, inca n-am ajuns la reprezentanta sa il bibilesc si la interior calumea.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Mihay » Mar Mai 04, 2010 11:45 pm

commandorsteel scrie:bine mah ca esti tu destept si mergi pe burta ::P
hai... baga si restul acum :mrgreen:
in curand , astea`s asa teasere :mrgreen:

o schimbare 110% in bine fata de prima generatie ....

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Deese » Joi Mai 06, 2010 10:34 am

Am vazut azi de dimineata una (tot Exclusive) la ATS.
Super tare, m-a impresionat foarte placut.
Era al unei domnisoare care vroia sa ii instaleze alarma (daca citeste pe aici o salut :D)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
CataLIYna
Mesaje:46
Membru din:Mie Oct 21, 2009 6:43 pm
Numar Inmatriculare:B-59-LIY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de CataLIYna » Joi Mai 06, 2010 6:31 pm

Am facut si eu test drive cu masina de mai sus.
E "girlish" , foarte draguta si se conduce destul de usor :drive

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Mihay » Joi Mai 06, 2010 9:26 pm

stai sa vezi Ds3`ul sigur vinzi Seatul :mrgreen:

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de florinc4 » Joi Mai 06, 2010 10:39 pm

o masina care dupa mine este mult peste vechiul c3...mult mai premium, care sincer dupa mine...te face sa fi mandru ca esti la volanul ei...pe mine unu m-a impresionat...are si mici neajunsuri, dar imi place...tinde spre un fashion statement....un pre-ds3...sau mini... ::P
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Gibonski_wnb » Joi Mai 06, 2010 11:22 pm

CataLIYna scrie:Am facut si eu test drive cu masina de mai sus.
E "girlish" , foarte draguta si se conduce destul de usor :drive

se conduce '' cel mai usor'', greu de comparat ceva cu serva de la c3 eventual tampenia aia lipsita de feedback de la prietenii italieni de-i zice ''city'' :D e un ''usor'' d' ala superfain
e o evolutie clara in dimensiuni, calitate perceputa si imagine fata de vechiul de la care totusi a pastrat tot ce era mai bun....intr-o partitura noua adaptata 2009-2010
concluzionand ca tot am avut si eu privilegiul sa ma dau cu ea - long time ago ce i drept - e iarasi altceva, dar pentru voi cei care apreciati citro deja sunteti obisnuiti cu ideea de altceva.si ca sa ma explic 1. Zenith - foarte misto, spatiu, aerisit, noutate absoluta in segment
2. usurinta in condus si confort allaround plus dotari multe,foarte multe poate prea multe pt o masina de oras :twisted:

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Test drive Noul Citroen C3

Mesaj de Mihay » Mie Mai 12, 2010 7:59 am

Clasa subcompacta din care fac parte masini ca Ford Fiesta, Vw Polo, Opel Corsa, Toyota Yaris sau Mazda 2 reprezinta cea mai aglomerata zona de pe piata auto , fapt pentru care, in momentul de fata niciun producator auto nu poate veni pur si simplu cu o masina noua si sa astepte sa se vanda .

Citroen a jucat un pic altfel cu C3 , abordand o noua strategie inca din faza designului. Primul model lansat in 2002 s-a vandut in peste 2 milioane de unitati si s-a evidentiat printre concurenti, fiind cel mai “inalt” si semanand mai degraba cu un mini MPV .

Ce ar fi putut face Citroen pentru ca a doua generatie sa iasa in fata din multime si sa te determine sa cumperi unul ?

Citroen a facut ceea ce stie mai bine , o noua inovatie denumita Zenith! Nu va ganditi insa la celebra marca elvetiana de ceasuri, deoarece Zenith este numele atribuit parbrizului panoramic, care nu se termina decat in spatele ocupantilor locurilor din fata si care este mai mare decat plafonul propriu zis .

Citroen a mai aplicat aceasta optiune pe modelul C4 Picasso dar parca acum au reusit sa o scoata mai bine in evidenta. Parbrizul panoramic Zenith ofera o vizibilitate de 108 grade in loc de 28 ca in cazul celor mai multe masini. Acesta are o tenta fumurie progresiva de la baza pana in partea de sus si este dotat cu un plafon retractabil care in caz de nevoie poate fi actionat manual , atmosfera devenind asemanatoare cu cea a masinilor fara un astfel de parbriz.

Prin intermediul Citroen Romania am reusit sa testam noul C3 aproximativ trei zile . Modelul condus de noi are un motor 1.6 VTI aspirat normal pe benzina ce dezvolta 120 cp la 6 000 rpm si 160 Nm la 4 250 rpm si este cuplat la o cutie de viteze manuala cu cinci trepte . Nivelul de dotare este “Exclusive” , pe care noi l-am traduce “ tot ce ti-ai putea dori” . In cei 16.690 euro necesari pentru achizitionarea modelului testat sunt incluse dotari ca : parbriz panoramic Zenith , tapiterie integrala din piele, sistem de navigatie RNEG ( cu ecran color si care include hartile pentru gps stocate pe card, Bluetooth, sistem audio HI FI ) , ABS, EBD si ESP, airbaguri frontale si laterale, climatizare automata, cotiera centrala, presuri exclusive fata/spate, radar de parcare spate, parfumator de ambianta, Radio Cd cu MP3 si 6 incinte ( 1 subwoofer si 1 difuzor central) , regulator si limitator de viteza, scaune fata incalzite si reglabile pe inaltime, volan imbracat in piele, jante de aliaj 17 “ si vopsea metalizata ( in cazul nostru Albastru – Bleu Belle Ille ) .

De aceasta data titlul articolului l-am ales destul de usor : ” Noul Citroen C3 – The Skywatcher” . Dupa ce o buna perioada am lucrat in zona Observatorului Astronomic si dupa cativa kilometri alaturi de noul C3 , am incercat sa-mi imaginez cum s-ar simti un pasionat al astronomiei cu instrumentele sale la bordul unei astfel de masini . Am reusit partial acest lucru . Am mers cu masina in locuri in care pana acum nu am fi facut-o, cum ar fi : cinemaul drive-in sau vecinatatea culoarului de aterizare al avioanelor .

Designul exterior

Trebuie sa recunoastem ca designul exterior al vechiului C3 nu era pe gustul nostru asa ca orice schimbare ar fi facut cei de la Citroen era un mare pas inainte. Noul C3 este de departe mult mai aratos , chiar si fara parbrizul panoramic . Cand a fost lansat in 2002, prima generatie a C3-ului a fost definita de catre critici ca avand un design bizar , pe alocuri amuzant si asemanator cu celelalte masini din gama . Acum , noul C3 pastreaza ceva din nota de individualism a francezilor , insa per total are un aspect mult mai comun. Exteriorul inca mai pastreaza in mare parte liniile arcuite ale stalpilor din fata , design care individualiza prima generatie, dar acum creaza o impresie de sportivitate si eleganta in acelasi timp. Noul Citroen C3 ramane totusi cu 5 cm mai scurt decat Peugeot 207 sau Renault Clio , doi dintre concurentii sai, insa reuseste sa fie un etalon la spatiul interior. Partea din fata este dominata de o grila trapezoidala ce inglobeaza noua sigla restilizata. Atat sigla cat si conturul grilei fata sunt cromate , forma si amplasarea acestora alaturi de farurile in forma de boomerang creand senzatia unei masini mult mai late decat este in realitate . Modelul de echipare “Exclusive” vine cu cateva insertii cromate pentru manerele portierelor, linia inferioara a geamurilor si a portbagajului. De asemenea suportii oglinzilor exterioare sunt la randul lor cromati, iar impreuna cu jantele de aliaj de 17 inch creaza o nota aparte de eleganta.

Designul interior

Interiorul este de departe punctul forte al masinii. Sloganul “Creative Tehnologie” se regaseste din plin in cazul C3-ului. Principalul element, parbrizul panoramic Zenith , decuparea plansei de bord in zona pasagerului din dreapta (lucru ce ii permite acestuia sa avanseze 8 cm in plus fata de sofer ) si profilul scaunelor fata (spatare foarte subtiri) te fac sa uiti ca te afli intr-o masina subcompacta de dimensiuni reduse.

Daca la prima generatie acesta era caracterizat prin materiale nu foarte placute la atingere , noua generatie a C3-ului a suferit o imbunatatire dramatica. Arhitectura plansei de bord este bazata pe conceptul DS Inside si este aproape identica cu cea a recent lansatului Ds3 . Calitatea asamblarii si a materialelor este exemplara. Indicatoarele de bord digitale au disparut , in locul acestora facandu-si loc ceasurile clasice cu ac , frumos desenate si foarte vizibile. Plansa de bord este confectionata dintr-un material calitativ si este subliniata de o banda transversala gri satinat . Consola centrala vopsita in negru lucios, alaturi de restul elementelor cromate ( partea inferioara a volanului, aeratoare, schimbatorul de viteze si conturul acestuia) continua imaginea eleganta de la exterior .

Volanul reprezinta o noutate pentru Citroen , forma acestuia fiind tesita in partea de jos , asemanator cu alte automobile mult mai sportive. Acesta este imbracat in piele si sculptat in ambele parti , partea de jos fiind deasemeni cromata.

Deasupra sistemului de navigatie amplasat in consola centrala regasim ecranul color de dimensiuni generoase. Sistemul audio HI-FI este de tip RNEG si este compus din 4 boxe, un subwoofer amplasat in portbagaj si o boxa centrala in partea de sus a bordului. Calitatea sunetului este impecabila iar receptia radio este mai mult decat impresionanta, astfel incat nu am sesizat diferente in calitatea semnalului in pasajele sau parcarile subterane.

Un nou trend la Citroen, de aceasta data cu iz negativ, este amplasarea comenzilor sistemului audio si a pilotului automat in spatele volanului. Aceleasi comenzi le-am regasit si la C3 Picasso, si nu mica ne-a fost mirarea cand am observat ca noul DS3 nu face exceptie. Totusi, dupa o perioada de timp, te poti acomoda relativ usor cu acest nou tip de comenzi, chiar daca noi am fi preferat comenzile pe volan .

Motorul si cutia de viteze

Motorul 1.6 VTI ce dezvolta 120 cp la 6 000 rpm si 160 Nm la 4 250 rpm nu reprezinta o noutate nici pentru C3 si nici pentru alte produse Citroen. Acelasi motor , produs in colaborare cu BMW , il regasim si pe modelul C4 ( facelift) si pe Mini Cooper . Am fi tentati sa spunem ca in cazul C3-ului cei 120 cp nu se simt la fel de bine ca la C4 , insa mai mult ca sigur acest lucru se datoreaza etajarii cutiei de viteze.
Cutia de viteze este una manuala in cinci trepte . Etajarea treptelor este destul de lunga si incurajeaza consumul redus de cobustibil . Acest lucru este subliniat si de un indicator digital de schimbare a treptei de viteza (ICR) amplasat in dreapta vitezometrului. Timoneria cutiei de viteze este una precisa iar cursa schimbatorului este potrivita. De remarcat ar mai fi faptul ca acest motor este singurul caruia i se poate asocia o cutie de viteze automata.

Manevrabilitatea si stabilitatea

Reprezinta o mare schimbare in bine fata de prima generetie. Directia este precisa si foarte usoara la viteze mici fiind compusa dintr-un sistem asistat electric cu asistenta variabila , la viteze mari devenind foarte ferma.

Jantele pe 17 inchi cu pneurile 205/45 R17 si ajutate de o suspensie inteligent setata , in fata de tip pseudo-McPherson si in spate cu bara de torsiune, au crescut simtitor stabilitatea modelului testat . Totusi acesta nu se doreste a fi un model sportiv , directia asistata electric nereproducand intocmai suprafata pe care ruleaza masina . Interventia sistemului ESP este foarte prompta , acesta neputand fi decuplat decat pana la viteza de 50 km/h . Per total masina creaza soferului sentimentul de usurinta la condus si de stapanire a vehiculului.

Noul Citroen C3 beneficiaza in dotare standard de ajutorul sistemelor electronice cum ar fi ABS si sistem de asistenta electronica la franare (REF), completate de sistemul de asistenta la franarea de urgenta (AFU). Sistemul ESP este optional si costa doar 400 de euro cu tva.

Confortul

Este specific marcii Citroen , adica foarte bun. Scaunele fata sunt adevarate fotolii si ofera un sprijin lateral suficient pentru mersul in oras dar si in afara acestuia, atata timp cat abordarea virajelor nu este facuta la limita.

Parbrizul panoramic Zenith reprezinta o premieră mondială prin prisma faptului ca transmisia energetica (TE) in aceasta zona este de 9, faţă de 50 pentru suprafete conventionale din sticlă. În cazul in care soarele este puternic se pot utiliza cele 2 parasolare rigide, cu un mod de utilizare simplu şi intuitiv, ce permit alegerea unei protecţii integrale sau parţiale.

O atentie deosebita a fost acordata asupra vibratiilor si zgomotelor care provin de la motor sau in urma rularii . Astfel inginerii Citroen au incercat sa estompeze sunetele cat mai aproape de sursa de emisie prin montarea de materiale absorbante : in compartimentul motor (155 dm2 absorbanti fata de 48 dm2 la modelul C3 anterior ) iar in cazul portierelor le-au fost adaugate articulatii, în timp ce greutatea foilor de etanseizare a fost crescuta (200 gr / mp fata de 90 gr / mp, media pe acest segment).

Atmosfera impresionanta de la interior este completata de parfumatorul din bord, a carui intensitate poate fi reglata prin simpla rotire , dar si de lumina discreta ( odata cu aprinderea farurilor) din zona picioarelor si a scrumierei.

Concluzia finala

Dintr-un punct de vedere entuziast sa conduci un C3 este un lucru extraordinar. Setarea suspensiei si a directiei pentru comfort, care ofera o calatorie placuta pe marea majoritate a suprafetelor de rulare, nu te indeamna sa conduci la limita . Insa , calitatea materialelor foliste, asamblarea foarte buna a acestora, lista impresionanta de dotari standard sau optionale pentru o masina din aceasta categorie si interiorul inteligent conceput fac din noul C3 un adversar de temut pentru competitorii sai care beneficiaza de sprijinul mai multor generatii anterioare.

Cel mai bine ar fi sa te relaxezi pe scaunul comfortabil si te bucuri de parbrizul panoramic Zenith , principalul element care face din conducerea unui C3 o experienta memorabila .

VEZI MAI DEPARTE galeria foto completa si parerile celor care ne-au insotit de-a lungul testului nostru .

Scrie răspuns

Înapoi la “C3”