ambreiaj citroen fragil

anakonda
ambreiaj citroen fragil

Mesaj de anakonda » Mie Mar 25, 2009 5:03 pm

:!: :wink: un prieten, cum va spuneam, a castigat procesul cu ei. dupa 360 km s a prajit ambreiajul la un C4. l au schimbat in soapta, iar la 1 800 km dupa reparatie, se repeta figura. a 2 a oara cei de la citroen refuza reparatia in garantie. dupa 2 ani de procese ii dovedeste. cu expertize , nu cu vorbe. a demonstrat buba. si nu ii iert. incepe hora mare. macar sa fi avut bunul simt sa poarte un dialog cu mine. sa vina cu propuneri. sa impartim cheltuielile. stiu ca c-crosser nu e masina de teren, dar nici sa moara in 4 min max.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de Mihay » Mie Mar 25, 2009 5:19 pm

poate ne faci si noua rost de expertiza aia sa aflam cauza ptr care pica ambreiajele. defapt prietenul tau e cam al 2 lea caz care il aud dupa CEzar ca i-a picat efectiv ambreiajul si a ramas cu el in drum. Atentie una e sa tremure/patineze una e sa te lase in drum.

krichard
Mesaje:265
Membru din:Mie Mai 21, 2008 5:05 pm

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de krichard » Mie Mar 25, 2009 6:43 pm

maine ma intalnesc cu cineva de la citroen romania..o sa-l intreb ce se intampla..prea multe cazuri in ultima vreme !
Intr-o intersectie era o cruce pe care scria.."Aici odihneste cel care a avut PRIORITATE DE DREAPTA
C4 1.6 16V VTR 110 hp
Ford New Mondeo 2.5 220 hp
Mocheta,PVC etc : http://www.kledor.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de chainsaw » Mie Mar 25, 2009 6:53 pm

o intrebare mai buna ar fi de ce NU se intampla la pejo ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

anakonda

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de anakonda » Mie Mar 25, 2009 7:09 pm

Mihay scrie:poate ne faci si noua rost de expertiza aia sa aflam cauza ptr care pica ambreiajele. defapt prietenul tau e cam al 2 lea caz care il aud dupa CEzar ca i-a picat efectiv ambreiajul si a ramas cu el in drum. Atentie una e sa tremure/patineze una e sa te lase in drum.
va voi da expertiza mea cand o voi primi de la citroen romania. dar pot cere expertiza prietenului meu. citroen romania = FURACIUNE. voi declansa o mare campanie pentru a afla tot poporul ce se intampla la citroen

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de Mihay » Mie Mar 25, 2009 8:07 pm

stii ceva deja ma doare capul de cate ori ai scris ca Citroen = Furaciune pe toate topicurile. Eu vb de expertiza prietenului tau , cu C4 caruia " I-A PICAT" ambreiajul la 300 si ceva de km. Ce sa caute la Citroen Romania, cand zici ca a castigat un proces in instanta. Poate ne dai nr de dosar ca se poate cauta pe portalul instantelor , mai ales ca s-a terminat si totul este public. Iti inteleg aversiunea fata de Citroen , dar cu C4 iti repet e al 2 AL DOILEA caz cand aud ca efectiv masina ramane in drum. Nu transforma acest forum in campania ta media impotriva lor, ti-ai expus problema, nimeni nu ti-a sters nimic dar nu scrie de 100 de ori acelasi lucru. Deci asteptam si noi un nr de dosar in care e implicat Citroen Romania

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de baty_san » Mie Mar 25, 2009 8:37 pm

moaaaaa.... al 3-lea topic cu furaciune, teapa... oare... aaa.. am luat avertisment. :shock: ::P ::P ::P
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de chainsaw » Mie Mar 25, 2009 8:49 pm

daca se fastacesc in a-i schimba ambreiajul pe garantie, si nici macar nu e primul caz, si situatia este exact cum ne-o spune el, chiar e furaciune... voi daca ati da 30.000 (sau mai mult) de euro pe-o masina si v-ar lasa ambreiaju' in "4 minute", cum ati reactiona?
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de Aiurica » Mie Mar 25, 2009 8:51 pm

la fel, dar as aduce si dovezi!
deocamdata s-a limitat la a tipa hotul.
nimeni nu a comentat, dar e cazul sa ne si faca dovada celor spuse.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de Mihay » Joi Mar 26, 2009 12:15 am

nu e nici primul nici ultimul ambreiaj topit in incercarea de a iesi din noroi sau nisip. adevarul eu cred ca e undeva pe la jumatate, intre ce zice el si ce zice garantia... e foarte usor sa prajesti un ambreiaj .

@Silviule nu da cu paru ma :ok

Avatar utilizator
bedexe
Mesaje:130
Membru din:Mar Iul 10, 2007 11:34 am
Numar Inmatriculare:BDX
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de bedexe » Joi Mar 26, 2009 9:50 am

La c4 ambreiajul s-a incins si pe asfalt. Ori la Dacie (!!!) n-am patit niciodata asa ceva (desi m-a prins ploia vara in mijlocul campului).
Anul trecut, Pastele s-a legat cu 1 mai. La o saptamana de la Paste, pe Dealul Negru (Valcea - Pitesti) era ploaie si o super -aglomeratie (5 km pe putin coada din cauza lucrarilor la un pod).

Zona de deal. Urcat in aglomeratie. Si a inceput sa miroasa a incins. La un moment dat am tras pe dreapta sa se mai raceasca, si apoi inca o data.

Inca nu sunt sigur ca nu este afectat, o sa vad la revizie.

Poate ar fi interesant sa facem un poll si sa vedem daca sunt probleme la Citroen cu ambreiajul sau nu.
Think....use your mind.
Trafic rutier fluent si sigur
Smart Driving

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de Mihay » Joi Mar 26, 2009 9:58 am

iti pot N exemple si de la alte marci cu aceasi problema. ai procedat bine ca te-ai oprit. ai evitat orice alta complicatie. e deja un topic cu problemele de ambreiaj la c4 .

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de Mihay » Joi Mar 26, 2009 10:57 am

am cautat pe http:\\portal.just.ro vreun proces in care sa fie parte si Citroen Romania dar n-a gasit nimic ceea ce ma face f reticent in a mai crede ceva din ce zici tu.

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de Shadow » Joi Mar 26, 2009 11:25 am

Mihay scrie:nu e nici primul nici ultimul ambreiaj topit in incercarea de a iesi din noroi sau nisip. adevarul eu cred ca e undeva pe la jumatate, intre ce zice el si ce zice garantia... e foarte usor sa prajesti un ambreiaj .

@Silviule nu da cu paru ma :ok

E na...zau!!! ::P
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: ambreiaj citroen fragil

Mesaj de dimabogdan » Joi Mar 26, 2009 5:02 pm

Din ce mi-a spus Metin candva ( un tip de treaba care a lucrat un timp pentru Citroen), ambreiajul la C4 este ultra sensibil si in primii ani au avut o gramada de astfel de probleme.
De exemplu, intr-una din vizitele enervante la service in care eu spuneam ca se aude o bataie la motor iar ei spuneau ca stiu , dar le-a spus Bucurestiul ca nu se aude de fapt nimic, am plecat plin de obida, dand urat cu spatele, adica acceleram,apoi franam iar acceleram etc( ma intelegeti ce vreau sa spun) si dupa 10 secunde deja mirosea in masina a incins.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Scrie răspuns

Înapoi la “C-Crosser”