Bujii Iridium

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara
Re: Bujii Iridium

Mesaj de byte » Joi Iul 28, 2011 1:48 pm

In primul rand pentru ca merg conform asteptarilor. Se observa si o imbunatatire la cum merge motorul (cum urca in turatii si faptul ca nu se simte nici cel mai mic tremurat) dar asta cred ca e normal avand in vedere ca cele originale le-am tinut pana la 64 000 km.
Din cate am inteles eu marele avantaj al bujiilor cu iridium este durata de viata.
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Bujii Iridium

Mesaj de mituc » Joi Iul 28, 2011 3:38 pm

Teoretic bujiile cu iridiu pot fi folosite 90k km conform manualului. Deci cum tu le-ai folosit pe cele din fabrica 64k in loc de 30... pe astea cu iridiu le poti folosi 200k :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Bujii Iridium

Mesaj de exdani » Joi Iul 28, 2011 7:43 pm

o mica intrerupere intre 2000-3000 ture atunci cand calc pedala agresiv poate fi de la bujii? daca de exemplu accelerez constant nu este sesizabila aceasta mica cadere!
Mai bine spus care este semnul ca bujia/bujiile trebuiesc inlocuite?

Exceptie partea ca producatorul recomanda sa schimb bujiile la 30k, eu am 37,5k acum

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Bujii Iridium

Mesaj de mituc » Vin Iul 29, 2011 9:30 am

Da, poate fi de la bujii desi cel mai probabil e de pe la distributie. Pe la 3000rpm presiunea uleiului in tacheti e suficienta pentru a-i deplasa si astfel al doilea ax cu came incepe sa ridice valvele si sa le inchida diferit. Asadar ori e cureaua, ori sint tachetii de la vvt, ori actuatorul de vvt, ori ceva pe acolo. Nu stiu daca e defectiune, gunoi, colmatari de ulei uscat sau altceva.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Bujii Iridium

Mesaj de vlad » Vin Iul 29, 2011 11:28 am

Mituc, vorbeste de motorul 1.6i 110 CP (TU5JP4 parca). Ala nu are distributie variabila.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Bujii Iridium

Mesaj de exdani » Vin Iul 29, 2011 1:28 pm

si eu am modelul de 1.6 de 110CP (VF7LANFUC74821650) - daca poti verifica tu Vlad :) (mersi)
nu am modelul nou VTI de 120CP
Off: mai nou are si un chiptuning by Dimsport

ideea e ca aceste caderi destul de mici de putere sunt rare, cand are ea chef si doar atunci cand calc agresiv pedala(doar in treapta a 2-a de viteza) si ma gandeam ca ar putea fi de la bujii - trecand cei 30k fara sa le schimb(cum recomanda Citroen) inca.
@Mituc - stiu ca la aceasta motorizare distributia se schimba la cca 120k!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Bujii Iridium

Mesaj de mituc » Vin Iul 29, 2011 2:54 pm

vlad scrie:Mituc, vorbeste de motorul 1.6i 110 CP (TU5JP4 parca). Ala nu are distributie variabila.
Eu am avut acelasi model si-mi aduc aminte ca in specificatii era incluis si vvt.
exdani scrie: Off: mai nou are si un chiptuning by Dimsport
@Mituc - stiu ca la aceasta motorizare distributia se schimba la cca 120k!
Acea intrerupere nu cred ca e de la soft, am avut soft de la dimsport si au spus ca la vremea aia (2007) o problema ce se manifesta printr-o usoara intrerupere/bilbiiala (dar in jurul lui 2000rpm, nu 3000 cum vad ca se pling mai multi pe aici) era rezolvata deja pe peugeot-uri, si la c4-uri n-ar trebui sa fie (am fost primul 1.6i resoftat de ei cred). Ma indoiesc ca a fost reintrodusa problema odata rezolvata acum foarte multi ani.

Cit despre distributie... e irelevant la cit se schimba versus la cit timp poate apare o problema. Sigur nu se schimba la 90k totusi? intreb asa doar ca sa fim siguri, oricum la cei 35k km ai tai teoretic nu e cazul.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Bujii Iridium

Mesaj de vlad » Vin Iul 29, 2011 6:26 pm

Nu stiu cine ti-a vindut gogosi dar motorul ala nu are distributie variabila. Ala de 1,4 are si cele de la BMW.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Bujii Iridium

Mesaj de mituc » Vin Iul 29, 2011 11:36 pm

Da, ai dreptate, scuze!

Intrebare idioata: exdani, folosesti gaz de la petrom (99+ sau ceva)?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Bujii Iridium

Mesaj de exdani » Sâm Iul 30, 2011 11:39 am

de 1 an de zile alimentez numai de la Rompetrol Efix95 si ocazional la 4-6 luni mai vede si Alto101.
De exemplu nu am mai sesizat acea mica cadere de cca 2 saptamani. Iar referitor la Dimsport, eu sunt f multumit de ei si nu am ce sa le reprosez, caderea asta o avea si inainte de resoftare dar doar ocazional.
Si din cate imi dau seama apare atunci cand "freci masina in oras mult timp" si se intampla sa ti se aprinda si becul rosu la benzina, iar atunci clar trage toate gunoaiele din rezervor.

Dar revenind la bujii ma gandeam ca au rolul lor si in timpul mersului si credeam ca se manifesta intr-un anumit fel,...

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Bujii Iridium

Mesaj de mituc » Sâm Iul 30, 2011 1:41 pm

Cind mergi cu putin gaz in rezervor pompa de benzina din rezervor se raceste cam din parti.
Ca ai gunoaie, ca nu ai, nu cred ca e de la asta, daca ar fi sa fie gunoaie in sensul propriu al cuvintului atunci ar ramine intepenite in injectoare. Un simplu fir de nisip sau orice e mic arde in cilindru, desigur daca nu cumva e nisip din piatra de siliciu, caz in care isi va vedea de treaba cu pistonul si camasa cilindrului, dar de astea intra mai multe prin admisie decit prin benzina.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

UCB
Mesaje:43
Membru din:Dum Aug 29, 2010 3:31 pm

Re: Bujii Iridium

Mesaj de UCB » Mie Noi 09, 2011 8:07 pm

Care e distanta dintre electrozi la 1.6 ca deja ma exaspereaza bujiile astea?

viewtopic.php?f=16&t=5295&st=0&sk=t&sd=a&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Bujii Iridium

Mesaj de exdani » Sâm Aug 04, 2012 9:46 pm

Vreau sa inlocuiesc bujiile si vreau sa ma asigur ca cele de mai jos sunt identificate corect pentru 1.6i sau imi trebuie alt model:

aici link

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Bujii Iridium

Mesaj de mituc » Lun Aug 06, 2012 11:42 am

pai alea par sa fie insa nu-s iridium.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Bujii Iridium

Mesaj de exdani » Lun Aug 06, 2012 11:51 am

Stiu ca nu sunt iridium, insa e singurul topic deschis pentru bujii la modelul 1.6i benzina.
Vreau sa le inlocuiesc fix cu ce am acum pe masina, adica Bosch.

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”