PowerBox

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de commandorsteel » Lun Mai 19, 2008 8:15 pm

marsel scrie:Vreau sa spun ca in afara de tipul de la Timisoara, care a facut remapare la Alex de la OBD, si la care s-au busit codurile..., nu am gasit pe nimeni care sa spuna ca da, a iesit ok resoftarea la C4 hdi. Dar nici despre PowerBox-uri nu am gasit pareri!!!
Deci, ii rog pe cei care au facut remapare sau si-au pus PowerBox sa posteze niste impresii!
daca te uitai mai cu atentie gaseai despre remapari pe AICI.
eu unu sunt multumit de rezultat si chiar daca nu mi-am facut inainte testul dyno... acum am ceva caluti in plus pe care chiar ii simt.
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Lun Mai 19, 2008 8:40 pm

Cyclops scrie:Avantajul e ca daca nu-ti convin scoti fara nici o chestie cutia si ai revenit la normal.. iar lag-ul de care zici cred ca e oarecum isesizabil.. In principiu sunt de acord ca daca stii exact cu ce se mananca chestia asta faci remapare si e mai bine.. dar pt asta nu as apela la aproape nimeni din ro.
Pai si la chip daca nu iti convine iti pui setarile originale si gata.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Cyclops
Old-School
Mesaje:126
Membru din:Mar Apr 01, 2008 8:42 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cyclops » Mar Mai 20, 2008 7:57 am

Deese scrie:
Cyclops scrie:Avantajul e ca daca nu-ti convin scoti fara nici o chestie cutia si ai revenit la normal.. iar lag-ul de care zici cred ca e oarecum isesizabil.. In principiu sunt de acord ca daca stii exact cu ce se mananca chestia asta faci remapare si e mai bine.. dar pt asta nu as apela la aproape nimeni din ro.
Pai si la chip daca nu iti convine iti pui setarile originale si gata.
Dar la chip te mai costa inca o tura de remapare. Ca sa nu mai zic ca la chip se duce garantia pe masina. la powerbox daca ai scos-o nu ti-o mai vede cand iti face diagnostic.
Imagine
Citroen C4 Rosu Aden 1,6 HDI 110 CP VTR pack
Opel Manta B 1979 2.0 i
Opel Manta b 1977 1.6

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Mar Mai 20, 2008 11:30 am

Nu te ami costa nimic.
Si nu e chiar asa, powerboxul se joaca cu senzorii, remaparea se joaca cu hartile.
La remapare in functie de factorii exteriori, primesti o cantitate de combustibil, aer....
Powerboxul iti pacaleste senzorii si ii face sa creada ca sunt alti factori decat in realitate ca sa ii dea mai mult combustibil, partea proasta este ca joaca asta cu senzorii nu le face prea bine pe termen lung.
Si daca stii unde sa cauti se observa amandoua nu doar remaparea, asa ca poti pierde garantia cu amandoua.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Doc
Mesaje:137
Membru din:Lun Feb 12, 2007 10:48 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Lancer Evolution X
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Doc » Sâm Mai 24, 2008 8:15 am

Ce de pareri pe aici insa nimeni nu se gandeste la principiul de functionare al fiecarei variante. Powerbox daca este unul capabil se leaga in general pe firele de ecu si se interpune intre impulsurile trimise de ecu la sensori. Insa exita variante mai ieftine care se interpun direct intre sensori si ecu, ducand doar la o crestere a cantitatii de motorina sau aer. Si eu vand si montaz astfel de module insa doar pe masinile la care nu am solutii de remapare. Modulele Rapid sunt ceva mai complexe, sunt programabile si costa mai mult decat o remapare.

Remaparea la 1.6HDi este reversibila, in orice moment clientul poate cere revenirea la original fara alte costuri suplimentare. Impresii dupa o crestere a puterii la acest model de motorizare poti gasi chiar si pe forumul peugeotclubromania.ro, cred ca sunt peste 50-60 de masini modificate acolo.
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”