amortizoare

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: amortizoare

Mesaj de Bogdan » Mar Apr 10, 2012 11:40 pm

Am Vmaxx si am schimbat vreo 3 randuri de flanse pana acum, plus ca a necesitat adaptari cand s a montat!
TA este fix acelasi drac poate mai rau chiar la banii astia!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: amortizoare

Mesaj de mituc » Mie Apr 11, 2012 7:57 am

Mai ales ca el le-a incercat si traieste de ceva vreme cu ele, neaparat luati in considerare sfatul lui Bogdan. In momentul in care ajungi sa spargi sau sa indoi flansele automat poti sa incepi sa te gindesti si la posibilitatea ca oala amortizorului sa fi suferit.
Desi costa dublu sau mai mult, va recomand suspensiile bilstein (B12 sau B14). E un efort financiar mai mare insa nu vei mai baga bani ulterior in diverse alte componente care pocnesc, stii sigur ca reglate cum trebuie masina va sta pe sosea cum trebuie, si nici comfortul nu va suferi foarte tare.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

ZLD_C4
Mesaje:136
Membru din:Lun Iul 11, 2011 2:50 pm
Numar Inmatriculare:B-XX-ZLD

Re: amortizoare

Mesaj de ZLD_C4 » Mie Apr 11, 2012 5:09 pm

Nu vreau performante extreme, am 92cp.Ma intereseaza in principal sa nu mai arate asa aiurea (ma refer la distanta aripa-roata care la enterprise pare sa fie si mai mare decat stock), sa fie un pic mai rigida si eventual sa mai scap si de zgomotele specifice.Daca pun doar arcuri distrug amortizoarele si nu am nici reglaj incat iarna sa nu fie plug.Cam asa arata stock
Imagine
As pune si mama lui Bilstein dar nu mi se pare ca merita pus pe o masina de cateva mii de euro, sunt constient ca nici aia 1200ron nu ii mai recuperez insa e diferenta mare pana la 1000e+

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: amortizoare

Mesaj de vlad » Mie Apr 11, 2012 5:31 pm

Pai bagi 1.200 ron plus nu stiu cite sute de lei la fiecare modificare (ca nu poti de pe un canal-elevator) plus flanse schimbate plus manopera. Mai merita doar pt design ?! Ca performantele la 92 CP .... sint prea mici. Daca vrei ceva pt stabilitate mai bine ai baga in pneuri care sa te tina pe drum ca suspensia e buna si cea stock daca nu pierzi aderenta.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: amortizoare

Mesaj de alexc4 » Mie Apr 11, 2012 6:15 pm

Bogdan scrie:Am Vmaxx si am schimbat vreo 3 randuri de flanse pana acum, plus ca a necesitat adaptari cand s a montat!
TA este fix acelasi drac poate mai rau chiar la banii astia!
am avut eu ta-technix si am schimbat 3 randuri de flanse in 7 8 luni deci nu prea recomand
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
Razvan C4
Mesaje:668
Membru din:Dum Mar 09, 2008 4:01 pm
Numar Inmatriculare:B 971 SRM
Localitate:BRASOV
Contact:

Re: amortizoare

Mesaj de Razvan C4 » Joi Oct 23, 2014 8:41 pm

vreau sa schimb amortizoarele spate, dar un pic mai moale ca cele originale. Am un C4 hatckback
Ce recomandare imi dati? Sa se schimbe si flansele?
Citroen C4 1,6 16V - 110CP - negru
Honda Ridgeline 3,5-24Valve SOHC VTEC - 250 CP - visiniu

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: amortizoare

Mesaj de mituc » Vin Oct 24, 2014 9:22 am

Razvan C4 scrie:vreau sa schimb amortizoarele spate, dar un pic mai moale ca cele originale. Am un C4 hatckback
Ce recomandare imi dati? Sa se schimbe si flansele?
Nu-ti putem da nici o recomandare pentru ca ceea ce vrei sa faci este gresit. Poti eventual sa scoti niste ulei din amortizoarele originale sau sa schimbi uleiul cu unul mai subtire. Dar va fi nasol.
Cel mai bine ar fi sa cauti sau sa manufacturezi un arc cu constanta elastica progresiva (cum sint cele de pe fata) si sa pui amortizoare aftermarket pe gaz in loc de ulei pe ambele punti, nu doar pe spate.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Arian
Mesaje:390
Membru din:Sâm Iun 01, 2013 6:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0hdi 163CP 2010 BOURRASQUE
Numar Inmatriculare:VS 01 NEO
Localitate:Bucuresti

Re: amortizoare

Mesaj de Arian » Vin Oct 24, 2014 1:51 pm

In momentul cand schimbi amortizoarele, iti recomand sa schimbi si flansele, cauciucul ala din flanse nu este foarte rezistent si poti sa strici amortizoarele noi.
Eu am avut cam 1 luna amortizoare Sachs (problema lor a fost ca mi le-a montat gresit si mi-a curs 1 amortizor), dupa o cearta cu cei de la service, am cumparat amortizoare Kayaba pe care le folosesc si acum.
Nu stiu daca e de la amortizoare ca sunt noi sau din alt motiv, dar masina acum este mult mai ridicata decat alte C4. Nu cred ca alea vechi erau asa de terminate ca masina era la inaltime normala. Acum e mai sus decat ar trebui. Oricum, amortizoarele Sachs au cedat repede, cele Kayaba rezista, dar nu am incredere in ele.
Ex: Citroen C4 Coupe 2006: 1.6i 16V, 109CP (VTR) Gri Iceland
New: Citroen C5 Exclusive 2010: 2.0hdi 163CP Blue BOURRASQUE
Filtru Particule Anulat + Stage 2 by Doc (OBDTUNING) la 196CP/144kW/400Nm

Avatar utilizator
Florinhot
Mesaje:308
Membru din:Mie Feb 06, 2013 12:26 am
Marca si model masina:C4 1,6 HDI, 92CP
C5 2,0 HDI, 163 CP
Numar Inmatriculare:B 43 WKR
Localitate:Bucuresti

Re: amortizoare

Mesaj de Florinhot » Vin Oct 24, 2014 6:14 pm

Si eu am doi ani de cand am Kayaba pe spate. Mie imi par a fi foarte ok. De asemenea am schimbat si flansele
Imagine

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: amortizoare

Mesaj de mituc » Vin Oct 24, 2014 8:47 pm

Kayaba fac printre cele mai bune amortizoare pe ulei.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: amortizoare

Mesaj de Noobz » Mie Noi 30, 2016 10:55 am

De unde stiu eu daca am suspensie pentru drumuri grele, coborata sau standard? Mi se pare ca e cam inalta. Cum prind ceva banutzi vreau sa cumpar un kit de arcuri sport Eibach pro kit si nu merg cu orice tip de amortizoare. Sau.. pachetul pentru drumuri grele o fii ca la VW un tampon/distantier de 2cm sub arcuri?
Nu stiu ce isi doresc unii useri amortizoare mai moale spate.. mie cu roti pe 17 mi se pare ca e super confortabil.

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: amortizoare

Mesaj de wonka jr. » Mie Noi 30, 2016 2:07 pm

nu exista pachet de drumuri grele la citroen. exista un singur tip de suspensie la fiecare masina. nu e ca la skoda sa iei pachet de drumuri grele sau pachet sport sa o lase cu 10mm mai jos decat standard.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: amortizoare

Mesaj de mituc » Vin Dec 02, 2016 9:23 am

Noobz scrie:De unde stiu eu daca am suspensie pentru drumuri grele, coborata sau standard? Mi se pare ca e cam inalta. Cum prind ceva banutzi vreau sa cumpar un kit de arcuri sport Eibach pro kit si nu merg cu orice tip de amortizoare. Sau.. pachetul pentru drumuri grele o fii ca la VW un tampon/distantier de 2cm sub arcuri?
Nu stiu ce isi doresc unii useri amortizoare mai moale spate.. mie cu roti pe 17 mi se pare ca e super confortabil.
Eibach pro-kit + amortizoare bilstein b6 sau b8 (cu b8 inseamna kit bilstein B12 sau eibach b12) si o geometrie mai agresiva a puntii fata (cum vine c4 din fabrica e fabulos, cum i se reface geometria in atelierele de la noi se transforma intr-un porc pe patine, subvirator maxim si cu un raspuns de 2ROL la schimbarile de directie) si te-ai cam scos.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”