Tenzo-R vs. OZ

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc

Tenzo-R DC-5 vs OZ Ultraleggera

Tenzo-R DC-5
19
49%
OZ Ultraleggera
20
51%
 
Voturi totale: 39

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de Shadow » Joi Ian 15, 2009 2:30 pm

blondish scrie:Nu cred ca le-a comandat inca dar din cate am inteles au ramas OZ-urile :glasses
Gura sparta!!! :evil:
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de mituc » Sâm Ian 17, 2009 2:11 pm

Pai lasa ca e bine ca ne-a lamurit. Tenzo-urile alea is bling-bling, nu au sens pe un typeR, poate pe un golf sau orice alta rabla de manelist.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Doc
Mesaje:137
Membru din:Lun Feb 12, 2007 10:48 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Lancer Evolution X
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de Doc » Lun Ian 19, 2009 11:27 am

Eu nu as alege niciuna nici alta. Pacat ca nu ai pus si alta optiune in poll. Daca tot vrei sa dai o gramada de bani pe jante mai bine mergi pe ceva forjat, mult mai usor si rezistent.
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de mituc » Lun Ian 19, 2009 11:37 am

Doc, hai spune concret. Eu i-am recomandat oz alleggerita care nu a iesit inca (probabil va avea 7.25kg la 8x18). Volk, kosei (iar un set de volk costa cit juma' de rinichi sau cit un coi), etc, arata ca draq'. Mai sint modele de la enkei foarte usoare (rspf1, rs-m, etc) dar si alea arata ca draq' (poate rs-m sa arate mai rezonabil, cumva similar cu enkei evo series). Pentru amatorii jantelor cu multe spite (si aici ma numar si eu) mai puteti gasi modele usoare pe la ATS (DTC, DTM?). Ofc, compromisul ideal (aspect, pret = aprox 740RON/buc la 8x18, greutate = 8.8kg la 8x18) sint MAK XLR, iar ceva care sa-mi placa mai mult decit mak xlr ice black NU AM GASIT - in puii mei :roll: ).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de basy » Lun Ian 19, 2009 11:57 am

Foarte tare XLR-urile...
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Doc
Mesaje:137
Membru din:Lun Feb 12, 2007 10:48 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Lancer Evolution X
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de Doc » Lun Ian 19, 2009 12:36 pm

Simplu, banii in plus pe care ii vei da la firmele de indreptat jante (in jur de 300RON 4 buc) mai bine ii bagi in Volk sau SSR (forjate). TypeR-ul vine cu jante stoc Enkei care nu sunt deloc rele, chiar mai dure decat OZ Ultraleggera. Singurul dezavantaj fata de OZ este greutatea, in jur de 11kg fata de 8kg cat au Ultraleggera.

Din pacate noi nu cumparam jantele doar sa ne dam pe circuit sau liniute, ci trebuie sa mergem zi de zi cu masina in trafic, de multe pe niste drumuri (asa numite drumuri) praf. N-as vrea sa fac abonament la Autosoft pentru indreptate in fiecare saptamana-luna jante OZ. Cele stoc au rezistat eroic un an de zile si am avut mare grija de ele, insa tot m-am ales cu cateva indoituri pe interior.

Sa nu mai spun ca MAK-uri si alte modele de genul asta nu mi-as pune niciodata pe o masina japoneza.
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de mituc » Lun Ian 19, 2009 5:03 pm

Doc scrie:Sa nu mai spun ca MAK-uri si alte modele de genul asta nu mi-as pune niciodata pe o masina japoneza.
De "genul asta" de care? Ca si oz-urile sint facute tot de italieni :) Si XLR arata aproape ca ultraleggera (layout-ul spitelor).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Megane
Renoist
Mesaje:47
Membru din:Sâm Feb 17, 2007 9:02 am
Localitate:Bucuresti

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de Megane » Sâm Mar 07, 2009 10:16 am

Salut!

Shadow, am si eu o intrebare: de unde cumperi Tenzo R (ma pasioneaza si pe mine da' alt model)?
Multumesc anticipat!
Renault Megane Sedan Privilege 1.6i 16V, 2005

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de Shadow » Sâm Mar 07, 2009 10:41 am

http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=95765" onclick="window.open(this.href);return false;
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Megane
Renoist
Mesaje:47
Membru din:Sâm Feb 17, 2007 9:02 am
Localitate:Bucuresti

Re: Tenzo-R vs. OZ

Mesaj de Megane » Sâm Mar 07, 2009 10:52 am

Multumesc frumos!
Renault Megane Sedan Privilege 1.6i 16V, 2005

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”