Suspensii V-MAXX

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti
Suspensii V-MAXX

Mesaj de alexc4 » Mar Dec 22, 2009 4:46 pm

maine vreau sa ma duc sa imi comand un kit de suspensii sport reglabile v-maxx. cea mai buna oferta am gasit-o la performancezone, 420e si 200 LEI montajul.
credeti ca pot gasi in alta parte o oferta mai buna?
ce parere aveti despre aceasta suspensie?
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Bogdan » Mar Dec 22, 2009 4:50 pm

Eu am, relativ zgomotoase pe fata, destul de rigide , necesita o modificare sa le poti prinde de flanse(cel putin asa au fost ale mele, banuiesc ca ale tale sunt la fel)!

Deja m-am saturat de ele..vreau ceva mai confortabil..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de alexc4 » Mar Dec 22, 2009 4:53 pm

pai daca te-ai saturat de ele nu mi le dai mie :D eu sunt obisnuit cu suspensie sport asta normala mi se mare aiurea ::P
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Bogdan » Mar Dec 22, 2009 4:58 pm

Pai nu prea as da-o, o sa o dau cu tot cu masina cand ii vine randul..sper cat mai curand!
Si eu sunt obisnuit cu suspensie tare, insa asta devine enervanta!! Mai ales pt cei care stau in spate este jale mare!
BAW poate confirma cat de confortabil a stat pe DN1 intre PLoiesti si Bucuresti, adica drum excelent :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de alexc4 » Mar Dec 22, 2009 5:16 pm

nici o problema cu cei din spate nu prea merge nimeni de obicei si cel mai mult conteaza sa ma simteu bn in masina nu cei din spate :lol:
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Mihay » Mar Dec 22, 2009 6:09 pm

incearca si la Coasta de est ( http://www.coastadeest.ro" onclick="window.open(this.href);return false; ) si Bogdan si Neakaps tot de la ei au luat . Montajul iti recomand sa ti-l faca cineva care chiar stie ce e aia Citroen . Cand ai nevoie de montaj da-mi un pm.

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Sâm Dec 26, 2009 1:53 pm

420 de euro cam mult ...pe ebay germania sunt 350 de euro le urmaresc de mult -->EBAY.DE<--....aa si bogdan voiam sa te intreb... u la ce inaltime le ai pus ..? erau la maxim in jos ..? in ce sens zgomotoase ...mai mult ca cele de fabrica? si de ce modificari ai avut nevoie pentru montaj..?
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de mituc » Dum Dec 27, 2009 6:08 pm

La ultima revizie am facut un test de amortizoare, si fiind aproape de limita am facut multe sapaturi pentru suspensii. Nu stiu daca ce am gasit eu se aplica si la C4, insa daca vreti ceva care sa fie si confortabil si sa-ti imbunatateasca si manevrabilitatea cauta Koni FSD. Probabil vei putea ramine cu arcurile stock, asta era cazul si la mazda3/mazda3mps.

Ah, si koni FSD nu sint reglabile (doar Koni Sport sint), dar atita timp cit confortul si manevrabilitatea se imbunatatesc vizibil nu inteleg de ce ar mai trebui lasata masina mai jos.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Bogdan » Dum Dec 27, 2009 6:35 pm

CerteZ scrie:420 de euro cam mult ...pe ebay germania sunt 350 de euro le urmaresc de mult -->EBAY.DE<--....aa si bogdan voiam sa te intreb... u la ce inaltime le ai pus ..? erau la maxim in jos ..? in ce sens zgomotoase ...mai mult ca cele de fabrica? si de ce modificari ai avut nevoie pentru montaj..?

Nu stiu la cat le-am pus ca nu am masurat.
In prima faza, pe spate erau la maxim jos iar pe fata sa zic ca mai mergeau vreo 2 cm!
Acum sunt mai ridicate atat fata cat si spatele!

350 EUR da, dar transportul cred ca e lejer 100 la cat de grele sunt!
Referitor la modificari, inele care intra in flanse au trebuit luate la strung, ca sa se potriveasca!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Mihay » Lun Dec 28, 2009 8:11 pm

@mituc d-astea : http://cgi.ebay.fr/4-Amortisseurs-KONI- ... 5ad5d2a71c" onclick="window.open(this.href);return false; ? :mrgreen:

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Mar Dec 29, 2009 6:23 pm

si cand erau maxim masina era lasat mult mult mult ca asta imi doresc...u suspensiee care sa o coboare f f jos si sa fie tare
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Bogdan » Mar Dec 29, 2009 6:27 pm

Pe spate nu puteai sa bagi un deget intre aripa si roata! Iar pe fata era cam un deget distanta intre roata si aripa!

Nu stiu insa cat de ok este sa le lasi asa pe fata, pt ca arcul sta relativ relaxat si devine zgomotos, asta fiind si unul din motivele pt care eu am mai ridicat-o!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de mituc » Mar Dec 29, 2009 11:22 pm

Mihay scrie:@mituc d-astea : http://cgi.ebay.fr/4-Amortisseurs-KONI- ... 5ad5d2a71c" onclick="window.open(this.href);return false; ? :mrgreen:

Alea!

Certez, esti sigur ca intelegi ce vrei sa faci cu masina? Daca vrei s-o lasi maxim jos atunci macar inlocuieste amortizoarele cu niste tije metalice. Stii una si buna.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de Mihay » Mie Dec 30, 2009 12:35 am

sau cu unele de C2 vts. cred ca au maxim 10cm cursa . ask norishor :mrgreen:

Avatar utilizator
CerteZ
Mesaje:269
Membru din:Vin Oct 19, 2007 12:58 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 hdi

Re: Suspensii V-MAXX

Mesaj de CerteZ » Mie Dec 30, 2009 8:25 pm

da sunt foarte sigur ca asta vreau ...ideea e ca masinaa sa aiba centru de greutate cat mai jos si din suportul de la scaune vreau sa mai tai sper sa pot sunt foarte inalte prea inalte vreau cum sunt la vag ,cand las totu jos sa am senzatia ca stau ipe covor:P...tijele nu sunt bune...nu ma refeream la nivelul ala de rigiditate (ca sa nu mai zic ca se dezmembreaza tot si se strica tot)o sa topiaieee ca o minge deaiea de silicon pentru copii l am vazut pe unu la un concurs de indemanare cu o dacie nova si m am amuzat teribil ...ideea e ca masinaa sa stea cat mai bine pe drum ...iar daca o sa faca zgomot arcurilee o sa fac o flansa care sa tina arcul presat si ..asa o sa rezolv problema ....eu momentan sunt la munte si stau p undeva pe drumul dintre brasov si poiana brasov...si ma bucur cat pot de suspensia stock in combinatiee cu niste cauciucuri bune dar pentru ce sunt ele facute adica pentru iarna si care scartaie ca un troleu ...scartaie chiar si cand e ud pe jos....si tot ma gandesc cum ar sta masina cu o suspensie rigida si cu cauciucuri de vara goodyear eagle f1 gsd3 aaa si niste frane bune ...ca acum am niste gunoaie de placute care au fost montate fara acceptul meu si bagate pe gat la un serivice rar si cand am coborat in brasov iesea fum din ele si mirosea a ferodou de parca am incercat sa trag un boeing 747...si nu pentru ca am mers tare nu am mers la limita de vreo 2 ori am franat asa la limita aderentei...sunt proaste si punct , odata am franat brusc la 170 si cand viteza a ajuns la 80-90 nu mai aveam frane aproape de loc ....am incetinit din frana de motor... atentie mare toti cei care merg mai repede ...
Ultima oară modificat Mie Dec 30, 2009 8:36 pm de către CerteZ, modificat 1 dată în total.
C4 Coupe 1.6 HDi 110Cp ImagineImagineImagineBEEP!BEEP!

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”