MAGNUM turbocharger

Chiptuning, filtre, evacuari, admisii,suspensii etc
Avatar utilizator
lucyano
Mesaje:118
Membru din:Lun Noi 17, 2008 10:15 am
Marca si model masina:C4,1.6.i 110 hp,SX
Numar Inmatriculare:OT-03-ZAR
Localitate:Slatina,Jud.Olt
Contact:
MAGNUM turbocharger

Mesaj de lucyano » Mie Ian 13, 2010 1:10 pm

Am dat de el pe internet in cautarea noutatilor de chiptuning!Pare interesant asa ca as vrea sa vad parerea celor de pe forum!Costa 95euro deci clar mai putin decat un chiptuning si ei spun ca se simte clar in cuplu si putere! DIFERENTA A FOST DE 18 CP PENTRU UN OPEL ASTRA G 1.6 16V 101 CP STOCK.
forever citroen

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de mituc » Mie Ian 13, 2010 1:39 pm

Exista o droaie de modalitati de a ridica puterea masinii cu chargere electrice, compresoare mecanice ce putere mica, etc. Insa, crede-ma pe cuvint, daca vrei sa faci o treaba ca lumea ia-ti o masina turbo si fa-i upgrade de turbina la aia eventual. Multi dintre cei care si-au pus chargere electrice au inceput in mod evident sa vrea si mai mult, au pus o morisca care impingea si mai mult aer si in mod evident au sfirsit prin a-si pirli pistoanele si/sau garnitura de chiuluasa. Si e nasol cind treaba asta ti se intimpla cind esti in concediu la multe sute de kilometri de casa, eventual mii, dupa ce ai gonit pe autostrada sau ai facut o depasire mai in forta.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de simply the lex » Mie Ian 13, 2010 1:46 pm

UIte ce am gasit eu pe aici despre asta,cred ca vb desper acelasi produs :

- kit complet (turbocharger, filtru, cabluri, missle switch)
- o reactie extraordinara la acceleratie
- cuplu marit
- putere marita cu 10-30% (testat pe dyno)
- o viteza maxima mai mare
- reduce turbo lag-ul (pentru masinile turbo, diesel sau benzina)
- reducere a consumului cu pana la 10%- Cold Air Intake scaderea temperaturii aerului din admisie
- se livreaza cu manual de instalare
- universal, se poate monta pe aproape orice masina
- nu necesita remapare


Mie personal mi se pare chinese bull shit,sincer,nu poti numi asa ceva turbocharger,come on...si mi-a placut foarte tare faza cu reducerea consumului,adica masina mea ar consuma -1 la suta,ori e greseala de-a lor de editare ori,ma abtin,oricum m-am distrat copios.Anyways recunosc ca am visat putin la caii astia ai lor imaginari pe care sustin ca ti-i ofera ventilatorul ala,oricine ar opta pt o solutie atat de ieftina si rapida si cum o mai fi,insa it's crappy,cel putin eu nu cred in asa ceva.

Turbo si turbocharger sint cu totul alte chestii care au niste principii bine fixate si definite si in nicun caz ceva de genul prezentat de MAGNUM.

Acu ceva vreme vazusem pe un topic nu mai stiu pe ce forum,pe unul care vroia sa isi faca ceva de genul asta facand la o dacie o improvizatie nici nu stiu cum sa ii zic...un furtun din galeria de evacuare in capatul carburatorului,astfel numind el Turboooo,ulterior venind cu ideea stralucita sa ii puna un aspirator la carburator,dehh turbo electric...Nu o sa uit niciodata :ok

Deci acestea fiind zise,eu nu iti recomand asa ceva,parerea mea,repet e chinese bullshit.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de simply the lex » Mie Ian 13, 2010 1:55 pm

Sint curios ce garantie ofera ca nu iti f*** motorul sau internele,sint convins ca la "vartelnitza" aia ofera....
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de chainsaw » Mie Ian 13, 2010 3:20 pm

@simply the lex: cred ca kitul mentionat de tine e upgrade pentru masinile care sunt deja turbo. daca vrei sa faci o aspirata turbo, mai bine dai foc la bani si te uiti la ei cum se topesc ca's de plastic.

zic ca e upgrade pentru ca nu mentioneaza nicaieri galerie de evacuare noua in descrierea kitului.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de simply the lex » Mie Ian 13, 2010 3:57 pm

nope,da si tu un gugal pe magnum turbocharger si vezi...
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de mituc » Mie Ian 13, 2010 4:08 pm

chainsaw scrie:zic ca e upgrade pentru ca nu mentioneaza nicaieri galerie de evacuare noua in descrierea kitului.
Compresoarele mecanice sau chargerele electrice nu au nimic pe evacuare. Doar turbo compresoarele au si o componenta de evacuare pentru ca morisca compresorului e invirtita prin axul turbinei de gazele din evacuare ce propulseaza morisca chargerului.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de Aiurica » Mie Ian 13, 2010 4:08 pm

s-a mai discutat despre porcaria asta pe forum!
Este o mega porcarie care nu iti va face decat sa iti restrictioneze aerul la relanti ...
sunt f multe discutii despre acest ventilator....
da este bun vara sa iti faci aer la buci cand ne transpira pe pielea din masina.......

sunt 12 euro pe ebay.....si creste puterea cu 20 %.........no coment.....

recomandarea mea....nu merita nici macar timpul de a scrie un post despre el....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de simply the lex » Mie Ian 13, 2010 4:42 pm

Sa va arat raspuns de la "baieti" si cu asta cred ca s-a lamurit toata lumea :


Imagine

Daca nu e ok ca am pus acest print screen,desi am sters adresa site-ului,rog sa se stearga acest post !
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de mituc » Mie Ian 13, 2010 4:50 pm

ai sters adresa site-ului din casuta cu numele site-ului, nu si din titlul paginii insa :ok

Ma rog, 4tuning.ro are un layout inconfundabil, puteai s-o stergi de peste tot ca tot ne prindeam de unde e :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de Dan pasare » Mie Ian 13, 2010 4:54 pm

:shock: Eu nu inteleg ce cauta topicul asta aici, care este versus-ul ??? C4 cu cine ??? :roll:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mircea.ispas
Mesaje:122
Membru din:Dum Mai 17, 2009 9:22 pm
Marca si model masina:1,6 120 VTI
Numar Inmatriculare:B 250 MCE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de mircea.ispas » Mie Ian 13, 2010 4:54 pm

-eu nu sunt lamurit cum este controlat debitul de aer
-motorul ala electric mi se pare cam mic ca sa poata suplimenta debitul de aer la un motor aflat sa zicem pe la 5000 rot/min
-cresterea de putere(daca acesta exista) inregistrata in cazul montarii acestei dracii,cred ca se poate datora mai mult filtrului de aer tip sport
C4 _ 1,6 _ 122 cp

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de mituc » Mie Ian 13, 2010 5:06 pm

Dan pasare scrie::shock: Eu nu inteleg ce cauta topicul asta aici, care este versus-ul ??? C4 cu cine ??? :roll:
C4 versus sine, dar cu internele intregi.

Mircea, cu ajutorul debitmetrului de aer. Insa de la un anumit debit insus (de exemplu atunci cind te apuci si faci vreo 0.2-0.4bar in admisie) debitmetrul nu va mai putea masura corect aerul care intra, de unde rezulta un amestec mai sarac in camerele de ardere care de obicei iti topeste pistoanele (ele se infierbinta, aerul care e in plus si nu arde benzina se apuca si ozideaza chestiile metalice).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de Shadow » Mie Ian 13, 2010 5:20 pm

Hai sa infigem un ventilator si o sa ne mai dea inca 20 cp....vise umede....

Din toata lista aia cea mai tare e "o viteza maxima mai mare", sunt curios cum face chestia asta fara sa-ti ridice limitarea. :ok
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: MAGNUM turbocharger

Mesaj de mituc » Mie Ian 13, 2010 5:25 pm

Pai se sperie masina cu totul si incepe sa fuga... de pistoane, pe care le scoate sub forma de span pe esapament :ok
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Performance Tuning”