Citroën Revolte

Scrie răspuns
citizenx
Mesaje:463
Membru din:Mie Apr 18, 2007 3:41 pm
Marca si model masina:CITROËN C4 (B7) 1.6 HDi
Numar Inmatriculare:IS-25-PAI
Localitate:Iasi
Citroën Revolte

Mesaj de citizenx » Mar Sep 15, 2009 11:35 pm

Citroen Revolte va fi prezentat la Frankfurt Motor Show.
Citroën's calling its Frankfurt Motor Show-bound 2CV-looking concept car the Revolte, which is an unfortunate made-up word in French. Everyone else has jumped on the neo-retro bandwagon – Fiat's got its 500, Detroit has successfully exhumed 1969, and the Volkswagen New Beetle is to blame for it all – so why not Citroën?

The French automaker's new imagining of its stalwart 2CV may be far cooler than the much-loved original. The bodywork on the new concept appears chunky and athletic whereas the original looked like a cross between a crustacean and a dumpster. It's not clear what will be powering this concept car, but internet chatter suggests it may get a hybrid drivetrain of some sort.

The concept sports a sliding canvas roof, clamshell doors, and an interior that looks to have been swiped from the set of Spaceballs 2. Carrying a DS badge on the hood puts the Revolte concept into Citroën's premium lineup, distinctly upmarket from the austerity of its forebear. We'll take a closer peek when the curtain is lifted in Frankfurt, and if the cool Gallic concept does make its way for production, we hope it gets a better name, something like fou fauteuil à roues.
Poze aici

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroën Revolte

Mesaj de annddyy » Mie Sep 16, 2009 12:04 am

Chiar sunt impresionat. Daca vor scoate pe piata asa .....
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroën Revolte

Mesaj de commandorsteel » Mie Sep 16, 2009 8:06 am

nu cred ca vor scoate asa ceva pe piata. este un prototip de pe urma caruia se vor influenta viitoarele modele :(
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroën Revolte

Mesaj de Mihay » Mie Sep 16, 2009 9:58 am

Vehicul citadin compact, REVOLTe este conceput sa depaseasca cu succes obstacolele traficului urban contemporan, demontand miturile legate de masinile de mici dimensiuni. Indraznet si chic, REVOLTe emana lux impregnat de indrazneala, tehnologie « glamour » si dinamism.
In culori sidefate si stralucitoare, utilizand texturi matasoase si placute la atingere, materiale subtile si rafinate, REVOLTe transforma calatoria la bordul sau intr-o experienta eleganta si curajoasa!
Plin de vitalitate si nerv, conceptul REVOLTe se aliniaza in ceea ce priveste modul de propulsare tendintelor viitorului, printr-o motorizare hibrida reincarcabila. In plus fata de prestatiile ecologice, modul electric al acestui motor confera agilitate conceptului.
REVOLTe afiseaza o personalitate vesela si promite prestatii deosebite in oras, colorand universul conservator al vehiculelor de oras, dar si pe cel al luxului.
REVOLTe confirma tendintele timpului sau. Evolutia urbanizarii, multiplicarea si amplificarea mijloacelor de comunicare, multiplicarea mijloacelor de transport confirma nevoia accentuata pentru masini de mici dimensiuni si dezvoltarea importanta pe care a inregistrat-o in ultimii ani acest segment. Masina de mici dimensiuni, reflexie fidela a evolutiilor societatii si a modului de viata, continua sa evolueze, in diferite directii : de la statutul de vehicul economic, al doilea vehicul intr-un camin, mijloc de legatura la accesoriu la moda, atragand toate privirile si starnind interesul datorita polivalentelor sale. Acest segment se releva astfel in mod deosebit deschis evolutiei.
CITROËN a cucerit de multa vreme universul masinilor mici, iar noutatile Marcii ne dirijeaza inca o data atentia asupra vehiculelor din acest segment, cu lansarile noilor modele C3 si DS3.

sursa : http://www.citroen.ro" onclick="window.open(this.href);return false;


Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine Imagine


Imagine Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroën Revolte

Mesaj de Mihay » Mie Sep 16, 2009 11:37 am


Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Citroën Revolte

Mesaj de Deese » Sâm Apr 03, 2010 1:15 am

Ce ziceti de asta?
http://www.voom.ro/stiri/citroen-revolt ... -paris.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

citizenx
Mesaje:463
Membru din:Mie Apr 18, 2007 3:41 pm
Marca si model masina:CITROËN C4 (B7) 1.6 HDi
Numar Inmatriculare:IS-25-PAI
Localitate:Iasi

Re: Citroën Revolte

Mesaj de citizenx » Mar Mai 18, 2010 11:26 pm

Ce cred cei de la Top Gear despre Citroen Revolte: http://www.topgear.com/uk/photos/citroe ... ?imageNo=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroën Revolte

Mesaj de commandorsteel » Mie Mai 19, 2010 8:18 am

arata haios masinuta, mai putin spatele #-o
din poze.... cred ca-ti trebuie neaparat trapa la masina daca esti mai inalt :mrgreen:
edy-talent cred ca ar sta numai cu capul pe trapa afara :ok

Imagine
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Concepte”