Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Avatar utilizator
QaTa
Mesaje:24
Membru din:Joi Mar 04, 2010 2:35 pm
Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de QaTa » Joi Mar 04, 2010 3:08 pm

Bine v-am gasit,

Am fost de dimineata si am vazut un C4 Coupe 2007 1.6 92CP fara FAP (sper) - alb - Franta - de la bisnitar - KM putini (68.000) etc. Ma rog sunt toate ingridientele unei tepe teoretice mai mici sau mai mari, ca sa nu mai zic ca omul vrea nu tine la pret - o da ieftin - mi-e si rusine sa spun cu cat... :mrgreen: Oricum daca te pui la toate legendele.. nu-ti mai vine sa iei masina SH..

Exterior: super in regula. Doar usa din drepta pare sa aiba putin nealineat bandoul - m-am uitat la praguri si totul e in regula. In fata nu pare sa fie lovita, spoilerul pare ala original mai cu ciupituri pe el, am cascat foarte bine ochii si prin interior ca sa vad vreo indoitura ceva - nimic.

Interior : in fata bord OK,usi OK - arata mai bine decat ma asteptam.In spate e mai urat ori a a carat chestii cu dansa ori nu-mi dau seama - are zgariata tapiseria de la usi + si pe ici pe colo plasticaria - la fel fel si in portbagaj.

Sa inteleg ca e Enterprise? Adica i-a pus omul bancheta in spate dupa ce a cumparat-o? Nu cred sa fi facut vreo investitie cat de mica in ea. Din cate stiu eu Enterprise are scaune doar in fata. Cam asa arata in spate: scaunele sunt la culoare cu cele din fata si par de acolo...
Imagine
Motor: Aici e aici... Se aude un zgomot ceva ca un fasait ritmic... undeva din partea stanga de pe langa cureaua de la alternator.

Motorul parca nu merge foarte rotund... Ar trebui sa ascult si alt C4 ca sa fac o comparatie. Asa cand esti suspicios cu masina parca nu se aude cum trebuie - parca se chinuie si e destul de "vibracios"

In schimb la drum masina pare a se comporta normal. O calci se duce... servo se misca OK, cutia imi place. La relanti chiar daca se aude mai necurat... nu se ineaca si nu am observat variatii... cred ca a stat cel putin 10 minute asa cat am mai discutat.

De la ce poate sa fie fasaiala aia? Vanzatorul e un pustan il cred pe cuvant ca nu prea se pricepe. El a zis ca poate sa fie un injector - sau o "piesa slabita"... si ca oricum "la SH tot trebuie sa mai bag cateva sute in orice masina|.

Apropiatii zic sa ma feresc. In sinea mea cred ca ma tarai cu ea prin oras si la cate un drum de cateva sute KM pe luna. Intentionez sa o tin mai putin de 1 an. Dar s-ar putea sa ma insel... cat de grava poate sa fie problema?

M-as duce la reprezentanta dar mi-i sa nu dai niste bani degeaba sa-mi zic ca trebuie inlocuite injectoarele cand s-ar putea sa fie altceva.
Ultima oară modificat Joi Mar 04, 2010 3:44 pm de către QaTa, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de Bogdan » Joi Mar 04, 2010 3:11 pm

Scaunele din fata au aceiasi tapiterie ca cele din spate??
In rest, vezi ca e un tutorial pe aici cam la ce sa fii atent, poate te ajuta! Oricum cel mai sigur e o diagnosticare completa!

68 000 km din 2007 nu sunt imposibili, in cel mai rau caz zic eu mai mult de 168 000 nu are cum sa aiba :).

Cati bani vrea pe ea?
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de chainsaw » Joi Mar 04, 2010 3:18 pm

ai centuri spate? cand bagi contactu' se aprind si cei trei martori de centuri spate? daca da, atunci chiar daca a fost enterprise, cineva a avut grija cand i-a pus bancheta.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de catalin4u24 » Joi Mar 04, 2010 3:23 pm

E sigur enterprize.
Si s-a carat cu ea, de aici julituri si toate cele.
Km nu stiu daca se pot verifica dar tind sa cred ca nu -s reali daca zici ca mai are si zgomote dubioase.
Bancheta spate de ce nu are tetiere :glasses
chainsaw scrie:cand bagi contactu' se aprind si cei trei martori de centuri spate? daca da, atunci chiar daca a fost enterprise, cineva a avut grija cand i-a pus bancheta
=D>

Avatar utilizator
QaTa
Mesaje:24
Membru din:Joi Mar 04, 2010 2:35 pm

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de QaTa » Joi Mar 04, 2010 3:33 pm

Are centuri in spate, nu am dat importanta - dar se observa in poza pe care am atasat-o ca sunt acolo. Despre martori nu stiu ce sa zic... nu vazut sa ramana nici unul aprins.

Kilometrii daca nu sunt reali nu ma deranjeaza foarte tare. Daca avea 120.000 tot eram interesat de ea. Masina are 2 ani si 5 luni daca scadem luna in care a fost cumparata si luna de cand face trotuarul in RO... :) E posibil sa mai fi stat pe tusa si in Franta 1-2 luni pina cand a fost cumparata. Deci e posibil sa fi facut in jur de 30.000 pe an - dar sa se fi carat mai serios cu ea. In fata arata foarte bine dupa cum am spus. Daca nu sunt reali, prefer sa o iau cu 68.000 in bord...decat cu 130.000... mai ales ca o sa o vand si eu la randul meu.

Ca zgarieturi in spate sunt zgariate cotierele sau cum sa le zic...textila in sine arata bine. Enterprise vine cu cotiere daca e gandita pt carat?

Masina m-ar ajunge undeva pe la un 4600 cu toate taxele.

As vrea sa o tin pina cand am bani sa-mi iau o masina mai buna. Acum imi lipsesc vreo 2000E sa-mi iau ce vreau. Decat sa-mi iau ceva asa si asa... mai bine un C4 mai ieftin si care-mi place ca masina. Vreau sa ma tarai prin oras cu ea - ca nu circul foarte mult in mod normal.

Nu cred ca la 2 zile dupa ce o iau o sa-mi moara masina totusi... nu pare chiar genul ala de masina. Cum am zis si mai sus motorul trage OK si dupa ce se incalzeste zgomotul respectiv se atenueaza... numai daca as sti ce e...

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de chainsaw » Joi Mar 04, 2010 4:12 pm

mai pune niste poze ... ai proiectoare? climatronic sau A/C normal? oricum sunt convins ca problema de la motor nu e mare caca, si-ti pot recomanda un service independent de incredere, daca vrei.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
QaTa
Mesaje:24
Membru din:Joi Mar 04, 2010 2:35 pm

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de QaTa » Joi Mar 04, 2010 4:33 pm

Proiectoare nu are si e cu AC normal. Are in schimb boxe si in spate, le-am vazut acolo...exista - ma gandesc ca Enterprise nu are boxe pt marfa... Sa-i fi cumparat si bancheta si boxe si sa mai fi dat niste banuti pt dat KM inapoi si sa o vanda foarte ieftin... ce rost mai are...

Omul mai zice ca are 6 airbag-uri - trebuie sa ma uit dupa ele... sa nu fie doar doua.

M-as duce maine dimineata la un test cu ea la reprez. Cam cat ar costa? Service bun m-ar interesa dar aici local, adica in Iasi.

E normal ca motorul de 1.6 HDi 92CP sa vibreze foarte tare?

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de alex82 » Joi Mar 04, 2010 4:35 pm

stai linistit ca e enterprise.... ce zici tu de boxe in spate... sa vezi enterprise`ul lu` vlad cu navi si alte nebuniii
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de chainsaw » Joi Mar 04, 2010 4:47 pm

nu e normal sa vibreze (dar mai bine ar raspunde cineva mai in cunostiinta de cauza, cum ar fi un propietar de enterprise - eu stiu doar din ce-am vazut / ascultat la intalniri) ... daca ai airbaguri in scaune, ai sigur 6, cu 4 nu exista ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
QaTa
Mesaje:24
Membru din:Joi Mar 04, 2010 2:35 pm

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de QaTa » Joi Mar 04, 2010 4:54 pm

Enterprise sa fie... ca tot mi-a placut la nebunie Star Trek - The Next Generation... :)

Acum intrebarea e - care sunt sansele ca sa-mi pice ceva important la motor la un rulaj urban de aproximativ 1000KM/luna, poate mai putin. O sa fac curse scurte de cam 10KM dupa care pauza... si tot asa. Stiu ca nu e un regim foarte bun pt orice masina, dar e destul de important sa-mi fac eu treaba - si nu sa-mi planific drumurile in functie de masina... [-X

Sunt tentat sa o iau asa cum e pt o sa se devaloreze putin zic eu - cate sute de euro. Pt astea cateva sute am o masina care la exterior mai intoarce cate un cap si-mi fac treaba cu ea. Ori risc sa raman cu ea in drum...

Imi poate spune cineva cat costa o verificare la reprez sau la un service gen Bosch?

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de adrian_c » Joi Mar 04, 2010 5:13 pm

Mergi la un centru de diagnosticare, cum este cel din Autovit daca esti din Bucuresti.

Daca nu, mergi la Citroen sa iti dea tot istoricul de reparatii si asa vezi si daca are km reali (bine se poate trafica usor si asta).

Bafta !
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de Mihay » Joi Mar 04, 2010 5:26 pm

nu inteleg de unde atatea dubii , e enterprise sigur . ma bucur ca ti-ai facut cont aici , dar tot ti-am mutat topicul unde ii este locul. Daca ai seria de sasiu iti pot verifica pe service.citroen.com exact ce versiune e, dar 110% este enterprise iar bancheta spate este de VTS cu piele si cotiera . oamenii care au Enterprise nu au avut probleme mari sau mai bine zis chiar nu prea au avut . Deci pentru ce iti doresti tu cred ca este ok , dar kilometrajul real sigur nu e ala . De curiozitate vrea mai mult de 4 000 pe ea ? :evil:

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de stevey » Joi Mar 04, 2010 5:50 pm

Daca esti din iasi vezi la servunion la peugeot au si reprezentanta citroen, singura dealtfel si sunt cei mai tari (se zice ca nr.1 in tara).Eu am fost supermultumit preturile sunt forte ok.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de commandorsteel » Joi Mar 04, 2010 5:57 pm

@ mihay
QaTa scrie: Masina m-ar ajunge undeva pe la un 4600 cu toate taxele.
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Vazut C4 + tremurici + mana pe motor + pupat pe portofel..

Mesaj de vlad » Joi Mar 04, 2010 6:25 pm

Eu zic ca e Enterprise 110%. ::P Km nu prea cred ca sint reali, dar daca nu te intereseaza e bine. Masinile astea duc mult. Bancheta a fost pusa ulterior, dar ai o bacheta de VTS (de top cu piele). Super tare. Sansele sa cada ceva de pe ea teoretic sint mici, dar daca esti ghinionist ai fi primul de pe forum caruia ii cade ceva important de pe un Enterprise.
6 airbaguri la fel poti verifica ori cu seria de sasiu ori daca te uiti pe scaune. Daca in scaunele din fata ai airbaguri sigur ai 6 in total.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”