citroen C4 model 2011

Scrie răspuns
soniqwe78
Mesaje:11
Membru din:Mie Mar 07, 2012 6:51 am
Numar Inmatriculare:587-AMR

ct 78 ccg
Contact:
citroen C4 model 2011

Mesaj de soniqwe78 » Vin Mar 09, 2012 5:16 am

salut
detine ceva noul model de C4?

am decis sa schimb vechiul meu C5 cu noul C4

dar nu cunosc nimik despre C4 .....doar ca m-a cucerit la test....asa ca... spre sfarsitul lui aprilie aterizeaza la mine in ograda ( ca de... dureaza pe comanda ) ironic sunt la 2 pasi de franta dar dureaza 2 luni


in fine
astept raspunsuri de la cei care au deja ca sa stiu ce o sa urmeze

cu C5-ul nu am avut nici o problema in cei 120.000 km care ii are in ciuda la ce am tot citit pe forum

si daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi despre achizitionarea unui dvd/gps care sa mearga cu sistemul masinii ; pentru vechiul C4 exista dar pentru modelul nou inca nu am gasit , iar cel original e de toata jena

merci mult de intelegere si astept cu sufletul la gura

m-am intepat sau nu ?



:drive

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de alex82 » Vin Mar 09, 2012 8:24 am

Posesori de noul C4 , parca sunt 2 , dar masinile fiind noi , nu s`au anuntat probleme ...
Navigatie ... after-market nu cred ca a aparut pt noul C4 inca... cat despre cea stock , nu stiu cum ar fii de toata jena ? poate ca si pret sa o achizitionezi dupa ce ai luat masina...asa da , dar altfel ?? nu e sistemul rt5 ? (Vlad , iesi la tabla) :D daca e rt5 , e HD , are hard , etc
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de Bogdan » Vin Mar 09, 2012 8:39 am

Nu stiu cat te ajuta sau nu, dar arunca o privire aici:
viewtopic.php?f=19&t=6360" onclick="window.open(this.href);return false;

sau aici
viewtopic.php?f=19&t=6003" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca nu ai facut-o deja :)

Legat de navigatie, nici eu nu prea inteleg de ce e de toata jena, mie mi s a parut foarte ok..acum depinde si ce asteptari ai tu, cel mai sigur detaliaza putin sa intelegem unde e problema :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

soniqwe78
Mesaje:11
Membru din:Mie Mar 07, 2012 6:51 am
Numar Inmatriculare:587-AMR

ct 78 ccg
Contact:

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de soniqwe78 » Sâm Mar 10, 2012 9:13 pm

da
cer scuze colegilor de forum

la pretul de 1200 euro cat e navigatia - dau un singur dezavantaj NU ARE TouCH SCREEN si punct
numai din acest motiv nu merita

programul in sine e de 2 lei(eu ocupandu-ma cu resoftari...gps-uri; tel)

astept sa faca chinezii un 2 din gen caska sau watson cu comenzi pe volan alea alea plus touch screen

soniqwe78
Mesaje:11
Membru din:Mie Mar 07, 2012 6:51 am
Numar Inmatriculare:587-AMR

ct 78 ccg
Contact:

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de soniqwe78 » Dum Mar 11, 2012 12:55 am

inca o chestie ...stie cineva unde se fabrica noul C4? eu cam banuiesc ca in spania dar nu sunt sigur

azi am aflat de la un amic de la un service prin bucale ca au o problema cu o articulatie superioara dreapta fata ..... ce o insemna asta ?

oricum raul e facut ,avansul e dat

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de Juliu » Dum Mar 11, 2012 9:59 am

C4 a fost fabricat si este in continuare fabricat in orasul Mullhouse, Franta, in regiunea istorica Alsacia.
Alsacia si Lorena au fost subiect de disputa intre nemti si francezi timp de sute de ani.

Vorbesc prostii dar ar fi interesant la C4-ul tau sa lucreze mai multi nemtotei decat frantuji.


Articulatie superioara dreapta fata? Nu cunosc, avand in vedere ca noul C4 a fost dezvoltat pe platforma tehnica a primei generatii.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de Tomita » Dum Mar 11, 2012 10:32 am

acel prieten al tau de unde a scos "problema respectiva"?!
totusi cred ca e prea devreme sa existe un istoric suficient de relevant de incidente ca sa poti numi ca o problema. de asemenea, avand in vedere ca e folosita vechea platforma pentru a o dezvolta pe actuala, la primul c4 nu s-a remarcat o astfel de problema.

asa vorbe din popor sunt la tot pasul pentru orice marca de masina.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

soniqwe78
Mesaje:11
Membru din:Mie Mar 07, 2012 6:51 am
Numar Inmatriculare:587-AMR

ct 78 ccg
Contact:

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de soniqwe78 » Dum Mar 11, 2012 6:52 pm

asa am zis si eu ca sunt vorbe din popor ....
dar omu mi-a explicat clar si la subiect (e sef service citro,nu dau nume sau alte detalii)

singura chestie e ca problema asta e la loturile pentru romania

eu locuiesc in belgia si masina am cumparat-o de aici, cu pret mai mare si tot tacamul

deci am scapat ::P


una peste alta imi place masinuta ...chiar azi am salivat langa una alb- ciudat eu ma uitam la C4-ul lui iar el se uita la c5-ul meu ::P

deja ma interesez de jenti ( cam scumpe,cred ca o sa mai astept la capitolul asta sau o sa le iau din tara)

de un dvd cu gps si ecran touch screen
niste leduri pe la picioare sofer si pasager poate si in spate

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de Tomita » Dum Mar 11, 2012 9:08 pm

aici nu conteaza numele.
te-as ruga totusi daca poti sa il rogi pe prietenul tau sa iti detalieze despre ce este vorba. care componenta exact sa stim si noi utilizatorii, ca poate pe viitor se vor manifesta si unii din utilizatorii de pe club vor intreba ca si tine. atunci vom putea sa le oferim o informatie, care altfel nu am avea de unde.
multumesc.
si rabdare la asteptare
cand iti vine poate faci o descriere pe larg la sectiune dedicata sa ne impartasesti bucuria achizitiei
:hi
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de ingfrancisc » Dum Mar 11, 2012 11:34 pm

stai linistit Tomita :hi prostiile astea cu "loturile pentru romania" e debitata de "sefi de service" cu mintea cat nuca ... nu exista asa ceva! de altfel, cam 30-40% din orice masina din europa este Made in Romania! de la anvelope, volane,turbine pana la computere.

Soniq, prietenul tau sef de service face urmatoarea chestie: vine X cu masina in garantie sa-si schimbe distributia (sa zicem), seful de service o comanda la reprezentantul marcii de unde vine de origine controlata la vreo 500 euro. Individu' sef de service comanda in acelasi timp de la un magazin de pe net (sunt destule) distributia la 300 euro, in acelasi ambalaj dar zero control al originii ... (adica facatura in afara EU). Ghici care va ajunge pe masina lui X? Iar pe cea de origine o va pune pe masina unui amic care a dat o bere, dupa program. Dupa o vreme cand X s va intoarce sa reclame proasta calitate sefu de service ii va servi " asa sunt loturile pentru romania". :x Asta e problema cu serviceurile de marca ... nu marca, ci oamenii (de cacat).
Evident, e vorba de supozitii, dar tare cred ca asta se intampla in multe serviceuri din RO.

e masina deci nu e perfecta :? cu timpul se vor strica una alta, e totusi in zona <<20k oiro nu S classe. Oricum, in zona ei de pret C4 e printre cele mai bune si fiabile.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

citroen C4 model 2011

Mesaj de Bogdan » Lun Mar 12, 2012 12:37 am

@Ingfrancisc ceea ce spui tu este extrem de grav si te rog sa sustii afirmatia asta cumva altfel sunt doar vorbe aruncate!
Daca stii caz concret te rog sa il detaliezi daca nu este doar vorba din popor!


Sent using Iphone and Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de Juliu » Lun Mar 12, 2012 4:57 am

Pai si problemele la articulatia superioara dreapta fata, tot vorbe din popor sunt, daca stam stramb si gandim drept.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: citroen C4 model 2011

Mesaj de ingfrancisc » Mar Mar 13, 2012 6:04 pm

Bogdan, sigur ca e vorba din popor :oops: ca doar nu sunt organ de ancheta ... dar oricine poate face un mic test, cand se duce pentru o reparatie (mai scumpa) la un service de marca cere o calculatie de pret, rezulta (sa zicem) 1000 lei. Pun pariu ca nu sunt multe serviceuri la care daca te duci si-l iei deoparte pe responsabil nu se poate "rezolva" cu 700 lei (sau chiar mai putin) dupa ora 17 :D
Sau un alt test simplu dar care cere mai mult timp ar fi sa se verifice trasabilitatea piesei respective. Adica daca X si-a schimbat turbina (sa zicem) poate lua seria de pe ea si sa o trimita producatorului. Orice producator de piese care lucreaza pentru pentru marci importante stie exact cine a facut piesa, cand a facut piesa, cand a iesit din fabrica si catre cine s-a dus. EXACT! daca piesa nu s-a dus catre un furnizor autorizat de Citroen (sa zicem) inseamna ca piesa e daca nu facuta pe coclauri cel putin cu semne de intrebare. Inclusiv piesele mici au trasabilitate (gen bucse, bujii, role etc) dar la nivel de lot, lotul fiind marcat pe ambalaj. Este imposibil ca in reteaua Citroen (sau orice marca auto) sa nu existe trasabilitatea unui reper de la montator pana la producator. E imposibil! ... doar daca piesa ajunga in service pe alte cai ...

Un reportaj foarte bine facut pe tema asta a fost la ProTv acum ~ 1 an, Romania te iubesc parca, cu piesele Dacia.

Eu m-am imflamat putin (recunosc :hi ) la povestea cu "lotul pentru Romania", pentru ca este o prostie si ori acopera prostia unuia ori chestii de cenul descrise in postul anterior.

Dar, in final, evident ca sunt vorbe din popor.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

citroen C4 model 2011

Mesaj de Bogdan » Mar Mar 13, 2012 10:53 pm

Eu nu zic ca nu sunt cazuri, doar e posibil orice! Insa tu ai zis o prea general sau ca si cum tu ai patit o ceea ce e extrem de grav! In ideea asta am zis sa vii cu detalii :)


Sent using Iphone and Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”