Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Scrie răspuns

Citroen Coupe vs Citroen Hacthback

Chestionarul s-a închis pe data de Mie Iul 31, 2013 6:46 pm

Citroen C4 Coupe
29
58%
Citroen C4 Hatchback
21
42%
 
Voturi totale: 50

Avatar utilizator
Arian
Mesaje:390
Membru din:Sâm Iun 01, 2013 6:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0hdi 163CP 2010 BOURRASQUE
Numar Inmatriculare:VS 01 NEO
Localitate:Bucuresti
Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Arian » Sâm Iun 01, 2013 6:46 pm

Salut, sunt nou pe forum, am citit o mare parte de thread-uri de pe aici, sunt aproape decis pentru achizitia unui Citroen C4 Coupe.
As vrea sa ma ajutati sa ma hotarasc pentru o achizitie buna.
Ca utilizare nu cred ca voi depasi 10000 km/an si o mare parte ii voi face in Bucuresti (probabil benzina ar fi ideal)
Ca model, Coupe m-a atras cel mai mult la design, foarte greu sa imi schimb parerea pe un Hatch.
Ca motor, mi-as dori un 1.6 benzina sau diesel. Nu as vrea mai mare, pentru ca nu ma ajuta in Bucuresti.
Voi ca detinatori, sau daca v-ati petrecut ceva timp pe un Citroen ce imi puteti spune despre masina? Chestii bune pentru care se merita, probleme ale masinii, costuri intretinere, consum...
Inca un aspect pentru cei care cunosc procedeul, se merita in acest buget sa ma duc dupa masina in afara? Asta in cazul in care nu gasesc ceva in tara care sa merite banii. Si ce costuri implica o calatorie si cum se procedeaza.
Ex: Citroen C4 Coupe 2006: 1.6i 16V, 109CP (VTR) Gri Iceland
New: Citroen C5 Exclusive 2010: 2.0hdi 163CP Blue BOURRASQUE
Filtru Particule Anulat + Stage 2 by Doc (OBDTUNING) la 196CP/144kW/400Nm

Asterix
Mesaje:97
Membru din:Mie Mar 13, 2013 8:08 am
Marca si model masina:C4 Coupe 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:VL xx GAC
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Asterix » Dum Iun 02, 2013 6:32 am

Salut , eu am Coupe 1.6 Hdi 110Cp si il am din 11 Martie si am consum 5.7 dupa 5000 km . Personal iti spun daca iti place modelul si vrei sa iti iei o masina tinereasca de care sa te bucuri nu sta pe ganduri si cumpara-ti . Pe partea cealalta cu probleme ... mergi cu ea la o verificare pe tester , mai ia pe cineva cu tine care are masina de mai multi ani si isi da seama de una alta cand o conduce si in rest mult noroc pentru ca e totusi o masina Sh .
Nu cred ca se merita sa mergi in afara sa iei o masina cand ai 4k buget . Daca vrei o masina nerulata in tara poti cumpara si de aici .

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Vasea » Dum Iun 02, 2013 7:42 am

Cum am postat acum 1 minut pe celalalt topic, viewtopic.php?f=123&t=7773" onclick="window.open(this.href);return false; , poti arunca un ochi pe site-urile de profil:

http://anunturi.automarket.ro/anunturi- ... ntry_id=70" onclick="window.open(this.href);return false; - 207 anunturi cu modele C4

http://www.autovit.ro/autoturisme/citroen/c4" onclick="window.open(this.href);return false; - 87 anunturi

http://www.tocmai.ro/cauta?typ=1&q=citr ... 0&marca=17" onclick="window.open(this.href);return false; - 86 anunturi

http://mercador.ro/auto-masini-moto-amb ... en/?search" onclick="window.open(this.href);return false;[filter_enum_model][0]=c4&search[order]=filter_float_price%3Aasc - 123 anunturi

Avatar utilizator
Arian
Mesaje:390
Membru din:Sâm Iun 01, 2013 6:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0hdi 163CP 2010 BOURRASQUE
Numar Inmatriculare:VS 01 NEO
Localitate:Bucuresti

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Arian » Dum Iun 02, 2013 9:27 am

Din ce am citit pe forumuri, am inteles ca pentru Bucuresti si pana in 10000 km/an ar fi cel mai bine benzina. In aceste conditii care ar fi mai avantajos la costuri carburant/intretinere? Ca am vazut in Bucuresti si multe diesel.
Vasea, le stiu pe toate, de 2 luni imi sparg ochii pe site-uri din Ro dupa C4. In maxim 2 luni fac achizitia. Vreau sa fiu sigur 100% ca pe aceasta masina voi merge. Mai am o discutie intr-un forum unde multi recomanda orice altceva (Focus 2, Astra H..) Mie C4 mi-a placut. dar vreau sa stiu de la cunoscatori detalii bune/rele. De ce e mai bun Coupe fata de Hatch (in afara de design) chestii de genul.
Ex: Citroen C4 Coupe 2006: 1.6i 16V, 109CP (VTR) Gri Iceland
New: Citroen C5 Exclusive 2010: 2.0hdi 163CP Blue BOURRASQUE
Filtru Particule Anulat + Stage 2 by Doc (OBDTUNING) la 196CP/144kW/400Nm

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Bogdan » Dum Iun 02, 2013 9:47 am

Coupe/hatch este fix aceiasi masina cu un plus de design pentru coupe si un minus cand vine vorba de ergonomie(2 usi)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Asterix
Mesaje:97
Membru din:Mie Mar 13, 2013 8:08 am
Marca si model masina:C4 Coupe 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:VL xx GAC
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Asterix » Dum Iun 02, 2013 10:17 am

Pai e normal fiecare recomanda ceva . Niciodata nu o sa iti recomande toti acelasi lucru .Aum decizia e strict la tine ... adica ce iti place ca design , dotari sau mai stiu eu ce vrei tu de la masina . Cred ca ce iti ofera C4 ca dotari nu o sa ai pe Focuus , Astra H (asta e parerea mea) , sau cel putin nu la banii astia .
Iti dau exemplul meu ... Am dat 4k si am asa : 110Cp , dubla clima , navigatie , senzori parcare spate ,magazie 6 Cd'uri in cotiera , Mp3 , buton dezactivare Esp si multe altele ... la banii astia nu cred ca luam ceva macar asemanator ca dotari in al doilea rand , in primul rand mie mi'a placut design'u si consumul Ok .
Acum ca intretinere ... eu cred ca sunt diferente mici intre costuri(benzina C4/benzina Focus sau Astra H) , care nu te gandii ca bagi in fiecare zi bani in masina ... in oricare masina bagi bani nu conteaza ce marca e .

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Tomita » Dum Iun 02, 2013 10:47 am

Avand in vedere ca discutam de masini SH, eu recomand versiunile "entreprise"
Se comercializeaza la preturi reduse si sunt diesel. Deci in aceeasi bani cheltuiti initial, apoi la costurile de rulare iesi mult mai convenabil.
Sunt destui posesori pe clubc4 cu astfel de masini, si mai departe poti urmari la ei detaliile de utilizare, fiabilitate.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Bogdan » Dum Iun 02, 2013 12:56 pm

Focus nu cunosc dar intre Astra H si C4..oricand C4 si nu numai din cauza a cum arata dar si spatiul interior, care la Astra efectiv nu e


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de catalin4u24 » Dum Iun 02, 2013 1:18 pm

Acum cativa ani ti-as fi recomandat coupe, acum iti recomand versiunea in 4 usi, asta din punctul meu de vedere... Daca n-ai copil sau nu obisnuiesti sa-ti plimbi neamurile sau prietenii in mod frecvent, atunci coupe-ul ar fi ideal, unde castigi si la aspect.
Ca motorizare nici nu ma gandesc la altceva decat la 1.6hdi (fie cel de 90 sau cel de 110cp) care este un motor ff fiabil, economic si are destul cuplu sa faca din orice plimbare una placuta. La benzina nu m-as uita, deloc.

Avatar utilizator
Arian
Mesaje:390
Membru din:Sâm Iun 01, 2013 6:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0hdi 163CP 2010 BOURRASQUE
Numar Inmatriculare:VS 01 NEO
Localitate:Bucuresti

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Arian » Dum Iun 02, 2013 1:39 pm

La ce probleme sa ma astept in plus de la diesel fata de benzina in Bucuresti?
In ce sens te referi la "enterprise"? Eu as vrea sa iau cu clima automata si cotiera, iai in stanga volanului la cele 4 butoane sa aibe cel putin ESP. Asa vad eu minim masina.
Ex: Citroen C4 Coupe 2006: 1.6i 16V, 109CP (VTR) Gri Iceland
New: Citroen C5 Exclusive 2010: 2.0hdi 163CP Blue BOURRASQUE
Filtru Particule Anulat + Stage 2 by Doc (OBDTUNING) la 196CP/144kW/400Nm

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de sorinel0310 » Dum Iun 02, 2013 1:48 pm

In primul rand, eu ti-as recomanda motorul de 1.6 HDI, indiferent de uzabilitate (mai ales la 10.000 km/an, nu sunt foarte putini totusi). Nu ai la ce probleme suplimentare sa te astepti la diesel fata de benzina. Bineinteles, are niste chestii serioase in plus acolo, cum ar fi turbina, FAP (daca este cazul), etc...poate exista un risc in plus sa iti pice ceva, datorita complexitatii motorului, dar cam atat. O sa auzi de diverse probleme, mai mult sau mai putin serioase, la oricare dintre motoarele de pe Citroen, dar crede-ma, este valabil pentru orice motor de orice marca de masina, asa ca nu iti face griji prea mari in privinta asta. Depinde uneori si de norocul tau, in sensul ca poti prinde o masina cu care sa nu ai nici o problema sau poti prinde o masina care sa iti faca constant probleme, chestie valabila din nou indiferent de masina pe care ai lua-o...indiferent de marca/model, motorizare, nu conteaza.

In al doilea rand, coupe sau hatchback, este o decizie ce tine strict de gustul tau legat de design-ul masinii si tine foarte mult si de practicabilitate. Poate mai sunt si alte considerente aici, cum ar fi varsta, job-ul, statutul social, etc. Ai sa razi, dar astea sunt elemente ce tin de "piata tinta", calculate foarte bine de departamentul de marketing Citroen atunci cand s-au vandut aceste masini. Ideea de baza ar fi: esti tanar, nu ti-ai intemeiat inca o familie / nu ai inca un copil sau mai multi, ai un job flexibil / esti student / nu lucrezi, nu obisnuiesti sa faci pe taxi-ul cu familia/prietenii, atunci eu personal iti recomand coupe-ul, mai ales daca iti place design-ul mai mult (si tind sa cred asta). Daca toate cele de mai sus se aplica totusi la polul opus, atunci poate hatchback-ul ar fi o varianta mai buna pentru tine.

In al treilea rand, ca sa inchei cu "de ce ai cumpara un C4", pai ca o parere personala eu as mentiona urmatoarele: motoarele diesel exceptionale (peste TDI dupa parerea mea), raportul calitate/pret (nemtoaicele incep sa foloseasca materiale reciclate si totusi au preturile in copaci, nici nu mai zic de dotarile standard de pe aceasta masina care sunt superioare oricarei varianta standard de pe orice alta masina din clasa ei - pilot automat, AC manual, limitator de viteza, comenzi pe volan, ESP la unele motorizari, etc) si frumusetea acestei masini superioare peste altele din aceiasi clasa (aici nu ma refer doar la design interior/exterior, ci si la placerea de a conduce aceasta masina). Ti-as recomanda totusi, daca nu ar fi un efort prea mare, sa maresti bugetul pana la 4500 de euro, ca sa te asiguri ca ai sanse mai mari sa prinzi o masina mai ingrijita si mai buna. Mai ales daca iti doresti si niste dotari mai serioase, desi ESP-ul spre exemplu este standard la 1.6 HDI.

Sper ca te-au ajutat sfaturile mele. Succes in achizitionarea unei masini bune si, nu in ultimul rand, iti urez sa faci achizitia care te-ar face pe tine cel mai fericit. Tine-ne la curent! :hi
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Asterix
Mesaje:97
Membru din:Mie Mar 13, 2013 8:08 am
Marca si model masina:C4 Coupe 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:VL xx GAC
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Asterix » Dum Iun 02, 2013 2:02 pm

Sorinel are mare dreptate in ceea ce iti spune .

Referitor la "enterprise" ... daca nu are proiectoare e "enterprise" . Cel putin asta e un factor care mi l'a semnalat viper daca nu ma insel la intalnire referitor la masina mea . Si a mea e "enterprise" in ciuda dotarilor care le'am expus . Mai era ceva de suspensia spate , insa cu siguranta o sa comenteze aici cineva care se pricepe mai bine ptr a te lamurii .

Acum sti cum e si cu problemele astea ... La toate apar probleme insa daca e a ta si ii faci tu reviziile la timp si ai grija de ea problemele o sa fie putine la orice masina .

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Tomita » Dum Iun 02, 2013 2:59 pm

enterpise e o versiune de echipare speciala pe piata din franta, axata pt utilizarea pe "firma".
coupeurile nu aveau bancheta spate, dar care la toate cele existente pe piata romaneasca le-au fost adaugate, special pt comercializarea spre piata de clienti privati.

majoritatea vin cu AC manual, fara cotiera, proiectoare si cu o suspensie spate configurata diferit. existan multi proprietari de astfel de masinipe aici pe club poti conversa direct si cauta pe topicurile lor.

ah, sunt ALBE. :mrgreen:

exista si hatchbackuri dotate complet.

ce vrei tu cu toate butoanele & stuff, trebuie sa fie o echipare foarte bogata, peste medie. din experienta mea:

AC automat - fail. baga cum vrea calculatorul dupa senzorul lui si nu ce vreau eu utilizatorul.
///exemplu real vara cand arde la 35-40 grade afara si inauntru trec de 40, tu daca selectezi "max heat" sau nu conteaza 27 de grade, el iti va baga race ca sa racoreasca atmosfera cat mai repede.

ori asta e cea mai mare cretinitate posibila, pentru ca realizeaza un soc termic prea mare. si asa se recomanda o diferenta graduala de cate 5 grade maxim pt a nu crea diverse situatii dificile diverselor persoane. mai ales daca sufera de probleme cardiace.

eu daca vreau 28 de grade este ca selectez cu cap o temperatura apropiata, calaie (comparata cu crivatul care mi-l oferacalculatorul) agreabila.

si ce vorbesc nu este pe modul auto ci pe cel manual, unde incerci tu sa nu iti sparga fata acel aer foarte rece.

4 butoane pe volan - ar fi fancy, dar meh, suficiente si excelent pozitionate cele de deasupra

cotiera - mda, e chiar calumea si merita. se poate rezolva din dezmembrari. atentie se cumpara cotiera plus tunelul median de plastic care imbraca si frana de mana, pana sub bord.

1.6hdi, 90cp, fiabil, consum agreat, mai multe detalii la posesori.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de DjAndr3w » Dum Iun 02, 2013 3:07 pm

Tomita, daca nu ai clima auto pe masina asta nu inseamna ca nu e utila. Se poate foarte usor sa dai pe 27 de grade, cum zici tu, pe manual si orice nivel de ventilatie, si, indiferent cate grade is afara/masina, instalatia va sufla aer la 27 de grade, am clima pe ea, stiu ce vorbesc, poate ce ai "testat" tu era defect. Si AC-ul manual are minusurile lui, de ex, cand e foarte cald vara, daca dai pe AC si la nivel 1, nu e suficient, daca dai la nivel 2 sufla prea tare si e prea rece, trebuie sa inchizi din aeratoare, sau daca mai e si un copil mic in masina, deja nu mai poti folosi AC.ul... :mrgreen:
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie C4 max 4000 euro

Mesaj de Bogdan » Dum Iun 02, 2013 4:01 pm

AC manual in 2013, vb lui Mituc, FAIL!
Stai si dai mereu din rotite ca ba e prea cald ba e prea frig..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”