Achizitie C4 hatchback

Scrie răspuns
statu
Mesaje:2
Membru din:Lun Mar 02, 2015 3:28 pm
Marca si model masina:C4 1.6
Achizitie C4 hatchback

Mesaj de statu » Lun Mar 02, 2015 4:11 pm

Salutare,

Am hotarat sa cumpar un Citroen C4, neaparat hatchback si minimum 2007. Restul este poveste: cat mai putini kilometri, cat mai multe dotari - buget de 4500. Am citit thread-urile legate de achizitii si verificari pre-achizitie, dar nu reusesc sa-mi fac o imagine clara asupra verificarii kilometrilor.

Pana acum ma uit la doua variante:

1. C4 , 2009, 1.6D 110CP, 105.000 km - adusa din Franta in 2013, nu are carte service
http://olx.ro/oferta/citroen-c4-ID2YbDR.html" onclick="window.open(this.href);return false;

A fost condusa de o fata in Romania sau cel putin actele sunt pe numele unei fete (desi are si un sticker pe hayon cu 'blonde inside'). Ambele faruri sunt originale dar au data de fabricatie 2012, deci masina a fost lovita si reparata in Franta. Pare destul de bine inchegata, totusi la un impact frontal este foarte posibil sa fi fost sarite si airbagurile.
Baietii care au venit nu par samsari de meserie, in principiu sunt disusi la diagnoze, teste etc - mi-au dat si VIN-ul. Totusi, am inteles ca nu se poate verifica nr de km in reprezentanta, daca masina a fost in Franta.
La asta ar fi intrebarea daca se poate verifica pe diagnoza numarul de km si daca au fost sarite airbag-urile? Sa zicem ca 50k de km in plus nu m-ar deranja, dar la airbag-uri nu as vrea sa fie probleme.

2. C4, 2007, 1.6D 110CP, 135.000 km - luata din Franta in 2013 (primul proprietar este o verisoara care locuia in Franta si povesti asemanatoare)
http://olx.ro/oferta/vanzare-citroen-c4-ID2RghH.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Masina arata bine si vanzatorul a fost foarte ok, fara sa insiste sau alte lucruri dubioase. M-a lasat sa ma uit la masina si doar a raspuns cu `stiu` sau `nu stiu` la ce l-am intrebat, fara abureli. Un prieten care se pricepe a zis ca ambreiajul da semne de oboseala, dar mai tine. Oricum, pica la mine si asta inseama vreo 600E investitie sigura in vreun an.
Dilema este tot cea a kilometrilor de verificat, pentru ca am observat ca proprietarul mai are anunturi cu piese auto si ma duce spre gandul ca s-ar putea sa fie mecanic si sa mai fi umblat la km din bord.

Multumesc pentru orice sfat sau parere.

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: Achizitie C4 hatchback

Mesaj de WhiZaH » Lun Mar 02, 2015 5:01 pm

Salut,

In weekend mi-am scos ei eu masina la vanzare pe net:
http://olx.ro/oferta/citroen-c4-1-6-hdi-ID379Xw.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca esti interesat putem discuta mai in detaliu.

P.S. voi pune anuntul si pe forum astazi.
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

statu
Mesaje:2
Membru din:Lun Mar 02, 2015 3:28 pm
Marca si model masina:C4 1.6

Re: Achizitie C4 hatchback

Mesaj de statu » Lun Mar 02, 2015 6:25 pm

WhiZaH, multumesc pentru oferta. Ti-am trimis PM si in functie de cum decurg cautarile, este probabil sa ne auzim.

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: Achizitie C4 hatchback

Mesaj de robitza21 » Mar Mar 03, 2015 9:01 am

Al 2-lea anunt in care accepta schimb cu mici diferente mi se pare suspect.
De obicei o vinzi sa iei ceva mai bun, nu in acceasi gama de pret. Cred ca doar vrea sa scape de ea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”