C4 Coupe. Ajutati-ma sa ma hotarasc 100%

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Pilgrim
Mesaje:18
Membru din:Lun Sep 24, 2007 11:27 pm
Localitate:Buc(i)cale
C4 Coupe. Ajutati-ma sa ma hotarasc 100%

Mesaj de Pilgrim » Mar Sep 25, 2007 9:32 pm

Salutare tuturor.

Am tot batut forumul asta in lung si in lat in ultimele doua zile pentru a avea o idee cat mai buna in ce "rahat" ma bag.
In momentul de fata se discuta in familie schimbarea masinii, si dintre toate zecile de masini la care ne-am uitat prin show-room-uri si pe internet, nevasta-mea a facut o alegere la care nu ma asteptam sub nici o forma - C4 Coupe, 1,6 HDI. Spun asta in coditiile in care avem si o fetita si ea a jurat ca niciodata nu o sa "luam" (ca de parca as avea si eu un cuvand in alegerea masinii :twisted: ), o masina in 3 usi. Pur si simplu a trecut pe langa ea, a zis stop, asta e, nu mai mergem in alta parte, si daca nu-ti convine, you ain't gettin' anything tonight :P :oops: . OOOKKKK.. pana aici toate bune si frumoase. Problema e ca tot uitandu-ma pe acest forum am sesizat ca decat sa ajungi sa ai de-a face cu ATS-ul in afara de momentul in care ai cumparat masina de la ei, mai bine te duci si platesti pe unu sa-ti dea un sut in OO.
Chestia este ca eu sunt dependent de aceasta masina (am foarte mult de alergat) si daca doamne fere o sa am vreo problema si mi-o sechestreaza astia prin service sunt mort.

Prin urmare (in prima faza) am cateva intrebari la care as dori un raspuns confirmat:

#1. Am observat eu prost sau problemele apar mai mult pe la benzinare?
#2. In ceea ce priveste service-urile (acu s-o dam pe aia dreapta), a incerca cineva si cu atentii pe la mecanici? Prefer sa dau ceva in plus dar sa stiu ca isi fac treaba in timp util.
#3. A cumparat cineva de la show-room-ul de la Sincai (BUcuresi).

Pe masura ce-mi mai vin intrebari in minte o sa le postez aici. Deocamdata sunt si putin cam adormit si nu functionez la parametrii optimi. (Cine se delecteaza cu o raceala in aceasta perioada, stie ce vreau sa zic.)

Va multumesc anticipat

Bogdan
...on the road to Zion

Avatar utilizator
Pilgrim
Mesaje:18
Membru din:Lun Sep 24, 2007 11:27 pm
Localitate:Buc(i)cale

Mesaj de Pilgrim » Mar Sep 25, 2007 9:35 pm

am apasat de doua ori butonunl de postare. rog un moderator sa stearga acest thread
...on the road to Zion

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Mar Sep 25, 2007 9:39 pm

total offtopic: mai redimensioneaza si tu avatarul ala :)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Lisa
Sharky Boy
Mesaje:509
Membru din:Joi Mai 03, 2007 12:57 pm
Numar Inmatriculare:B-03-LIS
Localitate:Bucuresti/Dna Ghica

Mesaj de Lisa » Mar Sep 25, 2007 9:42 pm

hey...welcome...

1st order of the day..te rog micsoreaza poza de la avatar
2nd...benzinarele au mai "multe" probleme pt k sunt mai multe...

depinde de ce bafta ai si cum nimeresti masina...avem cateva exemple de ghinionisti. conteaza f mult si cum mergi cu masina, cum te porti cu ea...etc. probleme majore au destul de putini dintre noi... te sfatuiesc sa te uiti la rubrica Probleme. acolo vei gasi toate informatiile de care ai nevoie.

cat despre mici atentii...eu nu am facut lucrul asta decat knd am avut mecanismul de la scaunul dreapta(am coupe) tasat. atunci i-am dat unui mecanic f simpatic ceva sa nu-mi tina masina in service pana a 2-a zi cum ceruse ATS-ul. in mai putin de 1h mi-a reparat scaunul...cu mine pe locul din stanga bagandu-mi nasul pe acolo. cam atat insa. depinde si ce probleme ai...
B-03-LIS C4 coupe 1.4 VTR 90cp - "SHarky Boy"

Avatar utilizator
Pilgrim
Mesaje:18
Membru din:Lun Sep 24, 2007 11:27 pm
Localitate:Buc(i)cale

Mesaj de Pilgrim » Mar Sep 25, 2007 9:49 pm

imi cer scuze in legatura cu avatarul insa nu e cel pe care l-am pus eu si in nici un caz nu e asa de mare. :P
...on the road to Zion

Avatar utilizator
Lisa
Sharky Boy
Mesaje:509
Membru din:Joi Mai 03, 2007 12:57 pm
Numar Inmatriculare:B-03-LIS
Localitate:Bucuresti/Dna Ghica

Mesaj de Lisa » Mar Sep 25, 2007 9:54 pm

modifica-l oricum t rog :wink:
B-03-LIS C4 coupe 1.4 VTR 90cp - "SHarky Boy"

Avatar utilizator
Pilgrim
Mesaje:18
Membru din:Lun Sep 24, 2007 11:27 pm
Localitate:Buc(i)cale

Mesaj de Pilgrim » Mar Sep 25, 2007 9:55 pm

gata :D
...on the road to Zion

Avatar utilizator
Lisa
Sharky Boy
Mesaje:509
Membru din:Joi Mai 03, 2007 12:57 pm
Numar Inmatriculare:B-03-LIS
Localitate:Bucuresti/Dna Ghica

Mesaj de Lisa » Mar Sep 25, 2007 9:56 pm

mersi...
B-03-LIS C4 coupe 1.4 VTR 90cp - "SHarky Boy"

Avatar utilizator
newt
CPatratzel
Mesaje:685
Membru din:Lun Feb 19, 2007 11:12 am
Marca si model masina:Mercedes-Benz CLA 250 4matic
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de newt » Mar Sep 25, 2007 10:07 pm

First of all, ATS-ul nu sunt singurii. Poti incerca sa mergi la Mugurel (Pro Motor Rm. Valcea). Sunt 100% sigur ca vei avea o surpriza placuta (cel putin eu cand m-am intalnit cu el am avut).
In al doilea rand, de la un posesor de benzinar venind, n-as trage o concluzie in ceea ce priveste rata de probleme in functie de tipul de carburant. In afara de disk-urile ovalizate (care, sincer, nu cred sa aiba legatua cu benzina/motorina pe care o folosesti), eu n-am avut probleme. Dupa cum s-a remarcat, benzinarele de 1.6 sunt best-seller-e, motiv pentru care este oarecum normal sa ti se para ca au mai multe probleme.
Cred totusi ca multe dintre ele sunt legate e atitudinea celor din service fata de client si, nu trageti!, a noastra fata de oamenii din service. Pana acum n-am avut ce sa le reporsez celor de la ATS nici din Pipera nici din Baneasa, si pot spune ca m-am prezentat la ei de cateva ori atat cu "greierasi pe creier" cat si cu problemute reale insa de fiecare data mi s-a vorbit civilizat iar problemele s-au rezolvat.... cel putin temporar anyway...

Daca intrebarea ta este, de fapt: "merita sa dau banii pe un C4?", iti raspund cu mana pe inima ca DA, o recomand oricui isi doreste o masina care reprezinta mai mult decat un mijloc de transport.
Jupiter Red CLA 250 4matic | AMG Sport | AMG Exclusive | Night | ILS | Command Online | RVC | Sunroof | Harman/Kardon
Ex: Golf V alb, 1.9TDI 105CP M6 Comfortline, ESP, clima bi-zona, cotiera
Ex: C4 coupe luciferos 1.6i 16v 110cp, VTR + clima bi-zona, monograme, sticker, '06

Avatar utilizator
Pilgrim
Mesaje:18
Membru din:Lun Sep 24, 2007 11:27 pm
Localitate:Buc(i)cale

Mesaj de Pilgrim » Mar Sep 25, 2007 10:14 pm

newt scrie:Daca intrebarea ta este, de fapt: "merita sa dau banii pe un C4?", iti raspund cu mana pe inima ca DA, o recomand oricui isi doreste o masina care reprezinta mai mult decat un mijloc de transport.
De meritat stiu ca merita banii ca masina in sine, altfel nu o luam in calcul. Problema majora la mine o constituie service-ul (daca sta pe acolo mai mult decat trebuie din cauza mecanicilor) pentru ca v-am spus, alerg foarte mult si am nevoie foarte mare de masina.
...on the road to Zion

Avatar utilizator
newt
CPatratzel
Mesaje:685
Membru din:Lun Feb 19, 2007 11:12 am
Marca si model masina:Mercedes-Benz CLA 250 4matic
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de newt » Mar Sep 25, 2007 10:17 pm

Intr-un an si 8 luni, de cand am patratelul, eu am ramas fara el doar o luna.... pentru ca m-au lasat "cei mai buni priteni ai soferului" fara permis. Concluzia o tragi singur!
Jupiter Red CLA 250 4matic | AMG Sport | AMG Exclusive | Night | ILS | Command Online | RVC | Sunroof | Harman/Kardon
Ex: Golf V alb, 1.9TDI 105CP M6 Comfortline, ESP, clima bi-zona, cotiera
Ex: C4 coupe luciferos 1.6i 16v 110cp, VTR + clima bi-zona, monograme, sticker, '06

Avatar utilizator
Lisa
Sharky Boy
Mesaje:509
Membru din:Joi Mai 03, 2007 12:57 pm
Numar Inmatriculare:B-03-LIS
Localitate:Bucuresti/Dna Ghica

Mesaj de Lisa » Mar Sep 25, 2007 10:22 pm

pilgrim...ideea e ca dak busesti masina...sorry dar poti sa ai orice masina...tot ti-o tine in service 1-2 sapt. depinde cat de grava e avaria evident. dar asta se intampla la absolut orice marca...nu doar la citro... stiu ca m-am ocupat de clio-ul unui prieten sa-l reparam k i-au busit-o in parcare si treb sa plecam in germ cu ea. am tras zeci de sfori si cu chiu cu vai s-a rezolvat in 1 sapt cu tot cu comanda de piese, mici "atentii" si chiar mai mari.
B-03-LIS C4 coupe 1.4 VTR 90cp - "SHarky Boy"

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mar Sep 25, 2007 10:29 pm

La absolut orice masina pot aparea probleme .

Cu putin noroc in afara de revizii nu o sa te duci , c4-ul tatalui meu in afara de revizii facute la 20.000 km , nu a avut nici o problema .

Depinde si de tine cat noroc ai .

C4 coupe e o masina superba , dar ptr o familie cu copil e mai putin practica , si trebuie sa te gandesti la lucrul asta .

In rest , gasesti cam de toate pe forumul asta , daca ai intrebari concrete le asteptam . Nimeni nu o sa iti spuna sa nu iti cumperi c4 , din cate inteleg din postul tau , vrei sa te convingem si sa-ti "dam" un ultim impuls sa ajungi la dealer ? :)

Avatar utilizator
Lisa
Sharky Boy
Mesaje:509
Membru din:Joi Mai 03, 2007 12:57 pm
Numar Inmatriculare:B-03-LIS
Localitate:Bucuresti/Dna Ghica

Mesaj de Lisa » Mar Sep 25, 2007 10:34 pm

heeeiii...ce dak are copil?? tocmai...e mic din cate am inteles...si incape taman bine in spate... :roll:
dak ei vor coupe...dc sa-si ia berlineza??

coupe rulz!!!!!!!!
B-03-LIS C4 coupe 1.4 VTR 90cp - "SHarky Boy"

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mar Sep 25, 2007 10:40 pm

Lisa , tu nu ai copiii , daca aveai unu gandeai altfel , sunt convins . :lol:

Eu daca as avea copil nu as opta ptr coupe , coupe-urile sunt foarte misto DAR mai putin practice , sunt masini de "2" :) parerea mea de 24 de ani ..

Oricum una peste alta decizia iti apartine ....... si noi o vom respecta :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi achizitie Citroen C4”