Strigator la cer!!!

Atelier mecanica, ITP, Atelier Caroserie si Vopsire
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Mihay » Sâm Feb 13, 2010 10:09 am

Citroen Ro traieste de pe urma banilor de la dealeri de pe piesele vandute, masini etc. Chiar crezi ca se intampla ceva ca ti`au intarziat tie o comanda de cateva piese cu masina neimobilizata in curte la ei ? Lasa-ma sa cred ca-i doare`n bascheti....

Avatar utilizator
Silviu Mustata
Mesaje:208
Membru din:Mar Ian 12, 2010 7:59 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Silviu Mustata » Sâm Feb 13, 2010 11:31 am

Daca ii doare la bascheti, urmeaza partea cu media. Cineva trebuie sa fie interesat.
Ghinionul este ca, in aceasta perioada, service-urile sunt in razboi cu asiguratorii din cauza intarzierilor la decontarea reparatiilor :argue: .
Fost posesor Citroen C4 1.6 SX Vti 122 CP Pack Confort+Siguranta

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Bogdan98 » Sâm Feb 13, 2010 11:36 am

Fara sa iau apararea cuiva, cam peste tot in tara piesele care vin pe comanda, ajung in circa 3 saptamani. Si mie mi-a fost comandat un rulment, si a venit dupa aproape o luna. Nu cred ca aici este vina service-ului, ci in principal a canalului de distributie e pieselor de schimb. Citroen Romania ar putea sa ia masuri in privinta asta.
Am vazut in alte tari, unde piesa comandata ajunge in maxim 3 zile dupa comanda. Nu dupa 3 saptamani, ca la noi.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de commandorsteel » Sâm Feb 13, 2010 1:04 pm

ehh.. nu-i chiar asa bogdane, tinand cont ca o piesa comandata la un dealer citroen ajunge in 3 sapt....la augsburg , depilda, iti aduc piesa in vreo 7 zile.
problema este cand se comanda piesa, ptr ca in general smecherii astia , gen ats, asteapta sa se stranga mai multe comenzi de piese ptr a le comanda pe toate odata.
de aici vine intarzierea :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Bogdan98 » Sâm Feb 13, 2010 1:27 pm

Right, eu vorbeam de piesele comandate la dealer. Nu piese de la firme gen Augsburg, ca stiu bine cum functioneaza treaba pe aftermarket. La cele OE este problema, comandate la dealer.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Sâm Feb 13, 2010 1:42 pm

Eu cred ca datorita faptului ca eu am aproape 20 de ani, iar constructia mea fizica denota un tanar pana in 16 - 17 ani, l`a facut pe acel sef de service sa considere ca nu reprezint un pericol in cazul in care ori mai asteapta si alte piese pentru a trimite o comanda mai mare, ori pur si simplu ar uita sa trimita comanda mea (eu asta cred ca s`a intamplat). De cand am fost cu tata la ei la service pentru a le cere socoteala totul merge cum trebuia sa mearga de la inceput, mi s`a vorbit frumos, m`au tratat ca pe un client adevarat. Eu cred ca asta a fost toata problema. Oricum, oricat de frumos ar vorbi cei de acolo cu mine nu cred ca o sa mai calc vreodata in acea reprezentanta!
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Avatar utilizator
Cippy
Mesaje:42
Membru din:Sâm Ian 31, 2009 9:55 pm
Numar Inmatriculare:B-62-PMY
Localitate:Focsani

Re: Strigator la cer!!!

Mesaj de Cippy » Lun Mar 08, 2010 3:43 pm

Salutare, cum v`am promis am revenit. Astazi 08.03.2010 am ridicat in sfarsit masina de la reprezentanta, dupa 2 luni de la acel incident pot sa ma bucur din nou de masinuta :ya :ya :ya .

Masina am bagat`o in service luni 1 martie si am ridicat`o astazi. Pentru cei ce sunt curiosi am inlocuit la masina urmatoarele : Bara fata, aripa stanga fata, far stanga fata, corp oglinda stanga, carenaj roata stanga fata si scut motor. Pentru toate astea pretul final cu tot cu manopera a fost de 5754,68 RON :shock: dar ma rog.
Dupa cum am spus si mai sus asta a fost ultima vizita la i.b. mobil, data viitoare ma duc direct la galati unde am inteles ca sunt oameni cu care se poate discuta.

Multumesc celor care m`au sfatuit cat de cat! O zi frumoasa tuturor. :D
C4 1.4i '07 Gris Aluminium + Sticker

Scrie răspuns

Înapoi la “I.B. MOBIL Focsani, Buzau”