Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti
Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de alexc4 » Mar Mar 23, 2010 10:14 pm

In data de 22.12.2009 am platit avansul pentru un set de 4 jante OZ Ultraleggera 16" pt C4


mihai el a comandat pe 16" jantele


edit m-am uitat in specificatii si se pare ca 2 se incadreaza in specificatii iar celelalte depasesc cu 100g acum nu cred ca e asa o mare problema.
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de sorigen » Mar Mar 23, 2010 10:44 pm

Daca tot postezi am sa te rog data viitoare macar sa citesti 2-3 posturi inainte.

Ultraleggera
Imagine

Alleggerita
Imagine
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de Mihay » Mar Mar 23, 2010 10:56 pm

mda, mea culpa , nu ma asteptam sa-ti iei pe 16" , credeam ca iei ca toti pe 17" . si la cate probleme au fost nici n`am bagat de seama ca e vb de alegerita si nu ultralegera . dar le-ai cantarit tu sau te-ai luat dupa ce e scris pe ambalaj ? poate e vreo greseala de tipar ::P

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de sorigen » Mar Mar 23, 2010 11:39 pm

Fiecare janta are o eticheta cu greutatea, probabil au fost cantarite la iesirea din fabrica inainte sa fie ambalate.

N-au fost bani destui pentru 17".. si asa sunt o gramada de bani care nu merita din ce in ce mai mult :|


Cum adica se incadreaza in specificatii? Adica 6,02 kg -/+ 2% ajung la greutatea ~ 6,8 kg.. poate stau eu prost cu matematica, dar nici chiar asa..
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de alexc4 » Mie Mar 24, 2010 12:06 am

sorigen scrie:Cum adica se incadreaza in specificatii? Adica 6,02 kg -/+ 2% ajung la greutatea ~ 6,8 kg.. poate stau eu prost cu matematica, dar nici chiar asa..
eu m-am uitat in linkul postat de mihai unde greutatea este de 6.46 cu o marja de 5% adica maxim 6.783 si de asta am spus ca 2 aproape se incadreaza( 6,795 kg, 6,765 kg).

o diferenta de 600 700 g la jantele astea nu mi se pare normala si acceptabila
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de sorigen » Mie Mar 24, 2010 12:14 am

Pentru cei care nu au citit pe aici, am comandat niste Oz Ultralleggera (in decembrie) si dupa 2 luni am aflat ca ele nu se mai produc si mi-au dat alternativa Oz Allegerita care mi-au zis ca mi le pot livra pe 9-11 Martie care au venit de abia ieri.
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de Shadow » Mie Mar 24, 2010 11:50 am

Eu iti inteleg nemultumirea...dar eu cred ca ar trebuii sa fii mai preocupat de calitatea jantelor(care la Oz este destul de buna) decat de greutatea lor care oricum este mai mica decat Ultralleggera si oricum nu o sa-ti influenteze performantele masinii tale...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de mituc » Mie Mar 24, 2010 12:13 pm

Shadow scrie:decat de greutatea lor care oricum este mai mica decat Ultralleggera si oricum nu o sa-ti influenteze performantele masinii tale...
Poate nu semnificativ in comparatie cu ultraleggera, dar fata de stock s-ar putea sa fie o schimbare usor de simtit chiar si pe un aspirat de 100cp.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de Shadow » Mie Mar 24, 2010 12:31 pm

mituc scrie: Poate nu semnificativ in comparatie cu ultraleggera, dar fata de stock s-ar putea sa fie o schimbare usor de simtit chiar si pe un aspirat de 100cp.
Asta e clar... eu ma refeream ca nu o sa se simta dif de greutate dintre cele 2 modele de jante...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

rado
Mesaje:261
Membru din:Dum Apr 01, 2007 5:37 pm
Localitate:Romania

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de rado » Mie Mar 24, 2010 12:39 pm

omul a comandat un produs scump pe care il vrea in termenii contractuali , daca nu vroaia cele cateva sute de grame in minus putea lua alte jante ..mult mai ieftine! si la fel de bune calitativ;
parerea mea : sa ceara certificatul de calitate , sa vada care este procentul de eroare admis la greutate(cel oficial) si daca nu se potriveste sa returneze produsele pentru altele conforme sau returnarea fondurilor.
la acesti bani eu nu as admite astfel de erori.
Imagine

viewtopic.php?f=19&t=1246" onclick="window.open(this.href);return false; SOLD!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de mituc » Mie Mar 24, 2010 1:02 pm

rado scrie:parerea mea : sa ceara certificatul de calitate , sa vada care este procentul de eroare admis la greutate(cel oficial) si daca nu se potriveste sa returneze produsele pentru altele conforme sau returnarea fondurilor.
la acesti bani eu nu as admite astfel de erori.
Nici nu va gasi astfel de abateri. Fiecare janta alleggerita e cintarita separat si gasesti greutatea pe eticheta cu care vine.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

rado
Mesaje:261
Membru din:Dum Apr 01, 2007 5:37 pm
Localitate:Romania

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de rado » Mie Mar 24, 2010 2:11 pm

eu vorbeam de diferentele intre ce scria pe jante si cu ce se lauda oz pe site si alte medii de comunicare, daca ei pe site spuneau ca poate exista sa zicem 2% diferenta intre greutatatea de pe site si cea reala a jantei si el a gasit sa zicem 3% ,atunci sa le returneze.
Imagine

viewtopic.php?f=19&t=1246" onclick="window.open(this.href);return false; SOLD!

rado
Mesaje:261
Membru din:Dum Apr 01, 2007 5:37 pm
Localitate:Romania

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de rado » Mie Mar 24, 2010 2:14 pm

nu te poti lauda peste tot ca janta are 3 kg si cand o cumpari sa aiba 7...nu se face la o firma care e furnizor pentru formula1
Imagine

viewtopic.php?f=19&t=1246" onclick="window.open(this.href);return false; SOLD!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de mituc » Mie Mar 24, 2010 2:33 pm

Ok, atunci repet cu alte cuvinte poate s-a inteles altceva: fiecare janta din seriile astea sint cintarite individual si se trece greutatea pe eticheta cu care vine. Evident, daca greutatea nu e in tolerante atunci nu se da drumu la janta, e cit se poate de simplu.
Si tot evident, greutatea jantei variaza cu dimensiunea, nu te poti astepta ca o janta 8x17 sa aiba aceeasi greutate cu una 8x18 sau 8x19, chiar daca greutatea va fi apropiata. Sau 7x17 sa aiba aceeasi greutate cu 8x17, etc. Deci cind pe site vezi "de la 7.5kg" e ca si la preturi, "vindem bomboane incepind de la 2RON/kg, dar avem si de 200RON/kg".

De ce nu lucru atit de banal si evident necesita asa multe lamuriri ramine pentru mine un mister uneori.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

rado
Mesaje:261
Membru din:Dum Apr 01, 2007 5:37 pm
Localitate:Romania

Re: Jante pentru performanta.OZ RACING furnizor CITROEN in WRC

Mesaj de rado » Mie Mar 24, 2010 3:13 pm

din cate vad esti singurul caruia i se par aceste lucruri "evidente"..sau poate si celor de la oz, celui care a dat banii in mod cert nu sunt "evidente" iar bomboanele nu sunt jante
in al doilea rand dupa cum vezi jantelor in cauza li s-a dat drumul cu greutatile specificate..deci neconforme cu ce se lauda in reclame, EVIDENT dupa cum vezi s-a dat drumul fara a fi in tolerantele admise
3 "bomboanele " nu sunt "de la " ci se specifica clar ca au "x kg" ..nu spun nicaieri ca pot avea si 100 de kg..
deci ..reclamatie ..protectia consumatorului etc..

iata motivul pentru care pentru tine aceste lucruri vor ramane un mister total..
Imagine

viewtopic.php?f=19&t=1246" onclick="window.open(this.href);return false; SOLD!

Scrie răspuns

Înapoi la “OZ Racing”