Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Mesaj de Mihay » Mie Feb 13, 2013 2:56 pm

Salutari,

Vreau sa va spun cu ce probleme va puteti confrunta, cei care mai aveti garantie la masinile voastre.

Ieri am fost la SD Prestige cu masina unei colege, C5 aflat in garantie, pentru a reclama o problema la sistemul de suspensie. Dupa 3 ore petrecute alaturi de tehnicianul lor, foarte ok dealtfel, am ajuns la concluzia ca de fapt problema este o chestie oarecum normala, si de comun acord am decis ca masina nu are o problema si ca voi pleca. ( ptr cei cu C5 cu Hydractive3+, la deschiderea din cheie, masina coboara relativ brusc, asta era asa zisa problema...care cica ar fi normal - oricum raman de investigat in continuare).

La plecarea de la SD Prestige, m-a chemat un nene de la Dep Garantii si care, verbal, mi-a spus faptul ca PENTRU CA NU S-A CONSTATAT nicio problema la masina, EXISTA POSIBILITATEA sa mi se factureze aceasta interventie ( diagnoza cu Lexia - Diagbox) pentru ca S-AR PUTEA ca noul importator Trust Motors sa nu le deconteze lor factura.

I-am spus sa fie sanatos, ca acest lucru trebuia sa mi-l spuna inainte de intrarea in service, ca trebuia sa fiu de acord (eventual sa ma puna sa semnez) si ca nu voi achita nicio factura. Mai mult, daca ei ar fi fost pregatiti dpdv teoretic, dupa cum le-am semnalat asa zisa problema, puteau sa-mi spuna sa plec acasa, ca masina e ok si ca asa trebuie sa se comporte.

Cred ca este o metoda de a te inhiba sa mergi la service pentru perioada in care este in garantie. Noi nu suntem dreaq mecanici si nici nu avem Lexia sa stim DINAINTE daca masina are un defect sau nu. Mi se pare inadmisibil ceea ce a incercat nenea ala sa-mi spuna. Nu le-am dat niciun ban ieri, pentru ca nenea s-a suparat si a luat-o personal cand i-am zis ca nu sunt pregatiti bine :)) Totusi, am transmis receptionerului sa factureze daca asa trebuie si sa ma sune...

Azi, o alta problema, tot din cauza noului importator. Am vrut sa prelungesc garantia masinii ( in 30 de zile ii expira) si SURPRIZA, SOC, GROAZA, BREAKING NEWS, nu se mai poate! :(


Conform conditiilor Peugeot de la Trust Motors, la ei se poate opta ptr prelungire doar in primele 6 luni si doar pana la 20 000 km!

Inainte de 1 februarie, conform Citroen Romania si conditiilor lor, putea opta ORICAND, cu maxim 30 de zile inainte de expirare. Asa ca, cei care mai sunteti in garantie, aveti mare grija!

Cred ca vom avea multe batai de cap cu noul importator din pacate!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Mesaj de catalin4u24 » Mie Feb 13, 2013 3:14 pm

Mihay scrie:( ptr cei cu C5 cu Hydractive3+, la deschiderea din cheie, masina coboara relativ brusc, asta era asa zisa problema...care cica ar fi normal - oricum raman de investigat in continuare).
Exact despre asta vorbeam cu Bogdan acum ceva vreme despre masina mea, la care si el mi-a spus ca e posibil sa fie un defect :lol: , bine, logic ca nici el nu avea de unde sa stie ca asta e defapt o functie a masinii, o functie care nu face decat urcarea la volan mai usoara pt pensionarii... ca mine :hi, dar la punerea contactului masina se ridica la nivel inapoi.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Mesaj de Bogdan » Mie Feb 13, 2013 3:16 pm

Mereu am zis-o si aici si in privat, d-abia acum se va observa ce facea Citroen Romania pentru clientul final!! Nimeni nu-i perfect, dar sa-ti ceara bani pt o masina aflata in garantie, doar ca ce reclami tu nu e un defect...asta deja e cam SF!
Legat de garantie, ar trebui in continuare sa se aplice ce s-a semnat la inceput, in orice tara civilizata si cu oameni intregi la cap, asta s-ar intampla!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Mesaj de Norishor » Mie Feb 13, 2013 3:55 pm

Ca mi-am adus aminte, ceva de genul acesta este si la Nikon in service, unde zic ei ceva de genul: "In cazul solicitarii nejustificate de acordare a garantiei, consumatorului i se va solicita contravaloarea manoperei de investigare in valoare de 15 EUR + Tva/ora la cursul zilei (taxare minim o ora)". Se pare ca in RO au inceput sa se practice astfel de dubiosenii. Adica tu, ca si client, trebuie sa stii ca produsul cumparat de tine, poate avea functii care la prima vedere seamana cu un defect si este posibil sa te "arzi" daca te duci sa reclami chestia asta in perioada garantiei. Pai ar trebui sa devenim experti in toate produsele care exista pe piata. Eventual sa participam activ la proiectarea si testarea lor si bineinteles la intocmirea documentatiilor tehnice ca nu cumva sa fim luati prin surprindere de o functie mai ciudata.

@Mihay: scrie ceva de "functia" asta in manualul C5-ului cu care te-ai prezentat la garantie? - de curiozitate intreb.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Mesaj de horas » Mie Feb 13, 2013 6:26 pm

Adio rechemari si campanii ca intr-o tara civilizata o sa fie razboaie ca pe vremea ATS-ului.
O sa ne dam foc la masini in curtea TrustMotors.

Sent from Android device using Tapatalk 2
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Mesaj de tromeod » Mie Feb 13, 2013 9:01 pm

Multumim mult ca ai impartasit cu noi aceste aspecte Mihai :hi

Ma sperie :shock: ce zici tu acolo, deoarece sunt intr-o situatie asemanatoare, adica:
-undeva pe la sf lui Decembrie / inceput de Ianuarie 2013 mi-am dat seama ca anul asta o sa imi expire garantia, si ma gandeam sa o mai prelungesc, pt ultimul an; zic hai sa profit cat inca e Citroen Romania......ii contactez, si imi spun ca, datorita transferurilor de logistica nu mai au acces la baza de date, si ca, pt tot ce inseamna partea de garantii sa contactez Trust Motors;
- zis si facut, dar ce credeti? zilele trecute Trust Motors ma trimite inapoi la SD Prestige, ca ei (de fapt toata lista de concesionari autorizati) se vor ocupa in continuare, inclusiv de garantii.

Nu am mai apucat sa ajung la Prestige sa vad ce si cum, dar e bine ca stiu ce ma asteapta....din cate imi aduc aminte e stipulat undeva la un articol ca poate fi prelungit ulterior contractul, in limita a x ani si y km, dar tre sa verific.....
Sper sa o rezolv cumva :( :hi
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Mesaj de horas » Joi Feb 14, 2013 8:21 am

Bafta

Sent from Android device using Tapatalk 2
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Probleme garantie conform noului importator Trust Motors

Mesaj de Tomita » Joi Feb 14, 2013 4:31 pm

sper sa nu, dar eu astaam zis din secunda 1 cand am auzit ca in loc de oficial va fi iar un interpus. eu am simtit nu neaparat pe pielea mea direct ci ca o aura si o LIPSA a unor astfel de plangeri din partea voastra. fata de alte branduri unde este luat la pewla instant ce deschizi gura. sper doamne ajuta ca dealerii care au iesit in fata in perioada precedenta, cu simt al raspunderii sa fie incontinuare la fel. le voi face reclama gratuita pe baza comportamentului.

asta cu cerutul de bani mi se pare o nemernicie si o injosire crasa. pe aceasta cale doresc sa ii felicit pe domnii de la cartec care mereu au fost deschisi cu mine (si cu alti colegi de clubc4) chiar si dupa ce s-a dus garantia. pentru aceste mici atentii iti fac viata mai linistita si te imbie sa revii la ei, unde stii ca gasesti profesionalism.

Fiind vorba de trust motors. Am fost o data la ei in show-room (la iuliu maniu) cand mi-am comandat un set de buloane sa inlocuiesc antifurturile(se stie ca piesele identice de pe citroen erau mai ieftine la peugeot). Am ajuns la final de program si am fost expediat la draq cu carti pt a doua zi. In rest m-am invartit putin pe la masini, si absolut nimeni nu m-a bata in seama. :hi
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Trust Motors”