Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Atelier mecanica, Livrare vehicule noi, Vanzare piese de schimb, Atelier Caroserie si Vopsire, Vehicule noi
Închis
WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ
Probleme cu turbina la Radacini AutoStyle Bucuresti

Mesaj de WhiZaH » Mar Mai 07, 2013 1:15 pm

Salutare tuturor,

Din pacate a venit timpul si pentru un review negativ asupra celor de la Radacini.

Dupa cum am povestit, in Ianuarie am fost la ei si am schimbat turbina defecta cu una noua, urmata evident de revizia obligatorie dupa aceasta operatiune.
La inceputul lui Aprilie am avut neplacuta surpriza ca dupa nici 1000 km noua turbina sa se defecteze si ea.A doua zi,pe 12 Aprilie am mers cu masina la Radacini, in baza garantiei de 2 ani oferite pentru turbina noua. Este 7 Mai si inca nu au clarificat situatia.
Spun asta pentru ca turbina a fost trimisa la furnizorul Radacini, care mai departe a trimis-o in Germania la teste pentru a se da acceptul pentru garantie, asta fiind varianta lunga.
Pentru mine povestea este mult mai simpla. Am cumparat turnina noua de la Radacini, am platit pe ea o caruta de bani, pe factura apare garantie 2 ani si Radacini ca furnizor. Nu cred ca este problema mea unde se duce turbina defecta si cine da ok pentru ea, din moment ce eu nu am avut niciun raport comercial cu dansii.
Acestea fiind spuse voi mai astepta pana maine un raspuns din partea Radacini, dupa care voi escalada problema la organele legale competente.Mi se pare inadmisibil ca dupa aproape o luna sa nu existe absolut niciun raspuns la problema mea.

P.S. Tin sa ii multumesc totusi lui Norishor, care a fost foarte dragut si a incercat sa ma ajute, fiind un bun tampon intre mine si Radacini.
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

radual
Mesaje:16
Membru din:Vin Aug 07, 2009 2:21 pm

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de radual » Vin Mai 10, 2013 2:55 pm

Deja nu se mai folosesc piese de origine? Sau a fost modificata politica de garantie piese?

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Vin Mai 10, 2013 3:23 pm

WhiZaH scrie:Salutare tuturor,

Din pacate a venit timpul si pentru un review negativ asupra celor de la Radacini.

Dupa cum am povestit, in Ianuarie am fost la ei si am schimbat turbina defecta cu una noua, urmata evident de revizia obligatorie dupa aceasta operatiune.
La inceputul lui Aprilie am avut neplacuta surpriza ca dupa nici 1000 km noua turbina sa se defecteze si ea.A doua zi,pe 12 Aprilie am mers cu masina la Radacini, in baza garantiei de 2 ani oferite pentru turbina noua. Este 7 Mai si inca nu au clarificat situatia.
Spun asta pentru ca turbina a fost trimisa la furnizorul Radacini, care mai departe a trimis-o in Germania la teste pentru a se da acceptul pentru garantie, asta fiind varianta lunga.
Pentru mine povestea este mult mai simpla. Am cumparat turnina noua de la Radacini, am platit pe ea o caruta de bani, pe factura apare garantie 2 ani si Radacini ca furnizor. Nu cred ca este problema mea unde se duce turbina defecta si cine da ok pentru ea, din moment ce eu nu am avut niciun raport comercial cu dansii.
Acestea fiind spuse voi mai astepta pana maine un raspuns din partea Radacini, dupa care voi escalada problema la organele legale competente.Mi se pare inadmisibil ca dupa aproape o luna sa nu existe absolut niciun raspuns la problema mea.

P.S. Tin sa ii multumesc totusi lui Norishor, care a fost foarte dragut si a incercat sa ma ajute, fiind un bun tampon intre mine si Radacini.
Acum am vazut si eu postul asta. Mie nu prea imi este clar, cum adica Radacini asteapta raspunsul de la furnizor? Ai cerut tu vreo turbina anume, sau pur si simplu asta e ce ti s-a oferit intr-un service autorizat Citroen?

Este frustrant sa nu te poti folosi de masina in conditiile in care ai platit ceva bani pe turbina si ai si garantie. Radacini ar trebui sa rezolve problema pentru ca pe tine nu te intereseaza cine e furnizorul turbinei. Exista parca o lege prin care vanzatorul este obligat sa remedieze defectul(sau reparatie sau inlocuire) intr-un termen de X zile..daca se depaseste acest termen, atunci o simpla plangere la OPC e arhisuficienta!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de alexc4 » Vin Mai 10, 2013 5:42 pm

legea 449 republicata in 2008 reglementeaza conditiile de vanzare si garatie iar termenul maxim de rezolvare a problemei este de 15 zile calendaristice ( pentru electronice nu stiu daca in lege sunt si exceptii)
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
Radacini Marasesti
Mesaje:51
Membru din:Joi Feb 21, 2013 12:53 pm
Marca si model masina:Citroen all the way!
Numar Inmatriculare:B-XX-RAX
Localitate:Bulevardul Mărășești nr.131, Bucuresti
Contact:

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de Radacini Marasesti » Vin Mai 10, 2013 6:25 pm

Intr-adevar este regretabil ceea ce s-a intamplat in cazul lui Cristian. Situatia este foarte delicata atat pt. el cat si pentru noi care suntem prinsi la mijloc. Asa cum Cristian a spus, a achizitionat din reprezentanta Radacini, o turbina aftermarket (alegerea lui pt. piesa AM), care nu a mai functionat dupa 1000km. Din pacate, pentru a se demonstra lipsa de conformitate (asa cum este ea explicata in legea nr. 449/2003 din 12/11/2003, Versiune actualizata la data de 27/12/2008) sau in caz contrar, utilizarea defectuasa de catre utilizator, aceasta piesa, in speta turbina, a trebuit trimisa catre importator care la randul sau a trimis-o catre cei care fac expertiza. Ghinionul a facut ca aceasta perioada s-a suprapus atat cu sarbatorile legale, cat si cu faptul ca firma care face expertiza, se afla in Germania iar timpul de imobilizare a masinii se apropie de 30 de zile.
Din pacate, pentru ca legea despre care discutam, sa inceapa a-si face efectul, unul dintre cele 2 cazuri expuse mai sus, trebuie sa existe, ori in acest moment nu se cunoaste cauza precisa pentru care piesa s-a defectat (viciu ascuns de fabricatie sau utilizare defectuasa) deci legea nu isi produce efectul. Este frustrant atat pentru noi ca si reprezentanta cat si pt. Cristian. Si noi la randul nostru am pus presiuni peste importatorul din Romania a turbinelor, singurul lucru pe care l-am primit din partea dansilor, fiind o recunoastere "in scris" ca dansii nu au primit niciun raspuns de la cei indreptatiti sa faca aceasta constatare.
Ce putem noi asigura, este ca acesta este un caz prioritar pentru noi, iar din momentul in care avem un raspuns, si daca acesta este favorabil lui Cristian, nu se va ajunge la cele "15 zile" pentru a-i repara masina. :hi

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de WhiZaH » Sâm Mai 11, 2013 2:10 pm

@ Bogdan
Am avut doua variante oferite de Radacini, turbina originala (adica Citroen scris pe cutie) sau AM (aceeasi piesa dar fara Citroen pe cutie).Diferente era de 2000 RON intre ele, cu toate ca este aceeasi turbina Honeywell Garrett. Evident, am optat pentru cea AM, care a costat 4000 RON.
Baietii mi-au montat-o, am facut si revizia,etc. Toate bune si frumoase vreo 2 luni, dupa care a picat.

@Radacini
Stiti si voi ca am avut pana acum o colaborare civilizata si sper eu benefica pentru toti. Nu este intentia mea sa ma rafuiesc cu Radacini, dar eu cu Radacini am avut relatii comerciale si nu cu producatorul sau importatorul.
Spuneti ca asteptam decizia lor in urma expertizei. Eu ma intreb cum pot face ei o expertiza obiectiva in Germania, numai pe turbina, cand masina este in curtea Radacini. Cum se poate determina ca a fost vina mea (cu toate ca nu imi explic cum s-ar putea) daca ei nici macar nu au vazut masina. Utilizarea defectuasa mi se pare o utopie in cazul unei turbine care pica intr-o mie de km.Ce inseamna utilizare defectuasa? Am primit cumva instructiuni de folosire si nu le-am respectat, pentru a se putea invoca macar aceasta cauza?

Problema trebuia rezolvata de voi in baza garantiei, iar apoi va puteti recupera linistiti banii de la importator/producator. Eu sunt prins in situatia asta pentru ca voua va este teama ca nu cumva importatorul sa nu va despagubeasca. Din nou, nu este problema mea, eu neavand niciun fel de relatie comerciala sau de alta natura legala cu dansii.

Pentru ca nu este intentia mea sa ajungem la sesizari OPC sau in instanta, voi mai astepta pana la mijlocul saptamanii viitoare un raspuns clar din partea Dvs (implicit importator,producator, etc), dupa care voi urma calea legala.

Va multumesc si sper sa rezolvam amiabil aceasta situatie neplacuta.
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de alex82 » Sâm Mai 11, 2013 2:20 pm

Turbinele se fac mai nou in Germania , cand fabrica e in RO ? :)
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Sâm Mai 11, 2013 5:06 pm

Pai e irelevant unde se fac..relevant e cine la vinde si face servisarea ..si asta in niciun caz nu e in Romania!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de commandorsteel » Dum Mai 12, 2013 7:03 pm

@WhiZaH, macar ti-au dat masina la schimb?
asa era normal...
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de WhiZaH » Dum Mai 12, 2013 9:05 pm

Nope...mi-au spus ca nu au si nu imi pot da.
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de WhiZaH » Mie Mai 15, 2013 11:05 am

Dupa cum am spus, am trimis o reclamatie la OPC privind situatia de fata.
Ca urmare, am primit un mail de la dl.Geroge Matei (Radacini) prin care sunt informat ca furnizorul de piese a promis ca ne va raspunde intr-un interval de 10-14 zile daca turbina va fi sau nu reparata pe garantie.
Ar fi culmea ca dupa expertiza sufletului sa spuna ca din vina mea a picat turbina intr-o mie de km.

Vom ajunge in total la cel putin 50 de zile de imobilizare a masinii.Pentru chestia asta cine suporta consecintele?
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de robitza21 » Mie Mai 15, 2013 11:18 am

WhiZaH scrie:Dupa cum am spus, am trimis o reclamatie la OPC privind situatia de fata.
Ca urmare, am primit un mail de la dl.Geroge Matei (Radacini) prin care sunt informat ca furnizorul de piese a promis ca ne va raspunde intr-un interval de 10-14 zile daca turbina va fi sau nu reparata pe garantie.
Ar fi culmea ca dupa expertiza sufletului sa spuna ca din vina mea a picat turbina intr-o mie de km.

Vom ajunge in total la cel putin 50 de zile de imobilizare a masinii.Pentru chestia asta cine suporta consecintele?


Urat! Cred ca daca o rezolvai la un nene in garaj era acelasi lucru, si cu muuuult mai putini bani.
Plus ca mi se parea normal sa service-ul sa constate cauza defectului. Posibil sa fie ceva ce "a dat" in turbina... pompa de ulei, sita aceea care tot face probleme...
Stricarea turbinei este doar un efect al unei cauze...
Bafta sa rezolvi.
@ Radacini: Nu e normal ca un posesor auto sa stea pe RATB in conditiile in care a dat bani "frumosi" pentru "servicii"...

George
Mesaje:130
Membru din:Mie Noi 19, 2008 6:33 pm

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de George » Mie Mai 15, 2013 11:21 am

Pai nu prea are cine decat tu.
Este absolut evident ca nu poti strica o turbina in 1000km, cu un motor stock decat daca turbina are probleme sau nu a fost montata corespunzator.

Mie normal mi s-ar fi parut ca sa ti se schimbe turbina, si ulterior e treaba Radacini + Producator cum rezolva problema.
Din pacate in Romania cadrul legal pentru astfel de lucruri este atat de firav, iar tu ca utilizator esti cel care trage cat mai mult.

Multa bafta, si sper sa ai masina functionala cat mai repede si cu costuri minime de acum incolo!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de Bogdan » Mie Mai 15, 2013 11:30 am

Robitza, hai sa lasam deoparte comparatiile cu garajul X, Y, Z si ca ieseai mai bine sau mai rau, pentru ca e total irelevant!
Din ce zice Whizah, Radacini au fost binevoitoiri si comunicativi, dar daca asta e regula la ei, impusa , atunci cei cu care intra in contact ce pot face mai mult?

Si mie mi s-ar fi parut normal problema sa se rezolve repede intre Radacini si Whizah si ulterior Radacini sa rezolve cu producatorul. Astfel masina nu ar fi stat pe loc 50 de zile!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Asterix
Mesaje:97
Membru din:Mie Mar 13, 2013 8:08 am
Marca si model masina:C4 Coupe 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:VL xx GAC
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Radacini Auto Style - Bucuresti

Mesaj de Asterix » Mie Mai 15, 2013 12:05 pm

cred ca daca erau binevoitori cum tot spuneti ii dadeau o masina in tot acest timp in care ei isi rezolvau problemele de care Wizzah nu e vinovat ;) el a platit pentru ceva de care trebuia sa se bucure a2a zi pentru ca el nu i-a pus sa astepte 50 zile sa le dea banii pe turbina ca nuj ce probleme are el de rezolvat pentru acei bani ;)

Închis

Înapoi la “Radacini Autostyle, Bucuresti”