Audio tuning

Sisteme audio,DVD, Navigatie, etc..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti
Re: Audio tuning

Mesaj de alex82 » Lun Dec 20, 2010 3:20 pm

am schimbat difuzoarele , fata si spate cu unele de 16,5 fara sa fac nici o modificare pt a intra in acel locas / suport...
la coupe parca sunt de 13 pe spate pt ca au difuzoarele in spate la gemuletele alea mici....berlinele le au in usi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de janusRO » Lun Dec 20, 2010 3:27 pm

asta e o veste buna :ya

m-am tot documentat si cred ca trebuie sa pun sistem si nu coaxiale ca sa nu fac ciorba din sunet (tweetere atat in bord cat si in axa soferului)
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de janusRO » Lun Dec 20, 2010 7:51 pm

alex82 scrie:am schimbat difuzoarele , fata si spate cu unele de 16,5 fara sa fac nici o modificare pt a intra in acel locas / suport...
la coupe parca sunt de 13 pe spate pt ca au difuzoarele in spate la gemuletele alea mici....berlinele le au in usi
ce difuzoare ai ales? ai pastrat tweeterele in functiune?
ceva impresii ?!
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Audio tuning

Mesaj de alex82 » Lun Dec 20, 2010 7:57 pm

pai cand le`am schimbat nu vroiam ceva performant...am luat niste petarde de pioneer de prin carrefour... dupa aia s`a facut insonorizare , statie+woofer , HU schimbat... oricum e mai bine decat cu cele stock :mrgreen:
ar trebui sa schimb difuzoarele cu ceva sistem , actualele fiind coaxiale , dar am alte planuri pt masina :glasses
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de Aiurica » Mar Dec 21, 2010 10:00 am

faceti ce vreti.
sistem fara amplificare egal zero.
coaxiale sunt mai bune in conditii in care nu se doresc modificari mai ample.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de janusRO » Mar Dec 21, 2010 1:57 pm

@Aiurica ne invata de bine :D

greseala pe care o fac multi este ca se arunca la boxe care au RMS de multi W gandind ca se va auzi mai tare ca deh boxele sunt "potente" si practic cu HU stock ajung sa aiba un sunet mai prost pt. ca HU nu poate sa livreze puterea necesara lor sa se auda bine sau f. bine...

fara a intra in detalii puterea unei HU este limitata in principal de cati volti produce bateria astfel incat fara aplificare separata unele boxe/sisteme "nu mai fac doi bani"

cu toate acestea exista (e adevarat ca sunt mai rare) si sisteme care pot fi "administrate" si cu HU stock (adica cu amplificare modesta); in acest scop au fost conceputede, de ex:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare ... /SPE-17SF/

au in RMS 25W, pretul nu-l discutam :ok

ce este de retinut este ca puterea RMS a boxelor trebuie corelata cu cea a HU sau a amplificatorului cu care for fi folosite

pt. HU stock boxe RMS de 40W si mai mare nu sunt o alegere potrivita si sunt convins ca cele de 70-80W suna dezastruos iar o combinatie de 4 astfel de boxe fara amplificare aditionala este mortala :ok boxele stock se aud binisor pt. ca sunt optimizate pt. cat poate HU adica se descurca cu o putere mica (nu cred sa fie specificata pe undeva asa ca nu ma intrebati cat este)

o solutie de imbunatatire a presiunii acustice (SPL) poate fi montarea unor boxe cu impedanta mai mica (2 ohmi cum sunt cele JBL, Infinity si altele..) dar atentie la impedanta minima pe care o suporta HU pt. ca se poate praji :lol:

daca nu ma insel a montat cineva de pe aici JBL si pe fata si pe spate.. sunt curios daca a patit ceva HU ?!!
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de Aiurica » Mar Dec 21, 2010 2:32 pm

un post foarte pertinent si corect.
o precizare am insa....Dif-urile prezentate de tine au 25 w iar Hu stoc are prbl 7 w pe canal....deci de ce si-ar lua cineva boxe cu o putere de 3-4 ori mai mare daca nu au cu ce sa le impinga.
Tocmai de aceea va spun ca daca nu vreti sa schimbati HU, atunci luati-va ce v-am spus si o sa aveti rezultate mai bune.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de janusRO » Mie Dec 22, 2010 2:03 pm

sunt convins ca HU are putere mica si ca probabil nu voi obtine maxim de performanta de la dif-uri sistem dar sper sa obtin un sunet decent cu asa ceva:

http://price.ro/preturi_pioneer_ts-170ci_365904.htm

inteleg de aici http://www.pioneer.eu/fr/products/25/13 ... media.html ca vine printre altele si cu conectori pt. Citroen iar adancimea de montare este de numai 46 cm incat nu cred ca va fi nevoie de taiat ceva pt. a le face loc :D
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de janusRO » Dum Feb 20, 2011 12:43 pm

Pana la urma am achizitionat

http://www.clarion.com/gb/en/products/2 ... 07097.html" onclick="window.open(this.href);return false;

la 125 RON.

Am ascultat unele pe 13 montate intr-un panou alaturi de alte modele si aveau un sunet decent.

Le-am luat pt. ca HU stock oricum nu face minuni asa incat sper sa ma multumeasca (pt. o vreme, pana la un upgrade audio "adevarat: :D )

Ramane sa le montez (sper sa incapa cei 52,5 mm adancime in usa fata a unei berline
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de janusRO » Sâm Mar 26, 2011 6:38 pm

:hi azi le-am montat, a durat cam 2 ore...

a fost nevoie de o usoara decupare in "cupa de plastic" in care sunt montate cele stoc dar nu in adancime! (am facut loc zonei conectorilor - unde se cupleaza firele)

am montat boxe cu adancime de montare 52,5 dar mai era loc (cca. 1,5 - 2cm apreciat vizual :) )

boxele sunt de 40w RMS si se aud f. bine cu HU stock; personal apreciez ca este mai mult decat suficient ca nivel sonor (as opta eventual pt. mai multa putere doar pt. o mai mare claritate/definitie)

boxele stock au fost de 16,5 ASK made in Italy, arata precum suna.. adika ieftin :ok (magnetul are dimensiunea unui capac de bidon de 5l de apa plata)
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de alexc4 » Vin Sep 30, 2011 5:25 pm

vreau sa imi schimb difuzoarele din spate deoarece au inceput sa baraie.
daca se pricepe cineva si are timp ce imi recomandati din modelele alese?
http://www.car-sound.ro/difuzoare-auto/ ... 2-165.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.car-sound.ro/difuzoare-auto/ ... s-365.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.car-sound.ro/difuzoare-auto/ ... 1703n.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.car-sound.ro/difuzoare-auto/ ... w6spx.html" onclick="window.open(this.href);return false;

difuzoarele le-am ales pe criteriul pretului :D
multumesc
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de Aiurica » Vin Sep 30, 2011 11:49 pm

oricare din ele se vor auzi la fel.prost.
mai mult oricum nu poti obtine din spate, datorita spatiului in care sunt introduse.....deci alegerea ta e corecta.
concretizand, poti sa iti cumperi orice model....oricum tot asa se aude.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de stormrage » Dum Oct 02, 2011 11:42 am

Sunt de aceasi parere cu Aiurica. Daca nu le amplifici oricum puterea la care o sa mearga e dictata de HU.
Design-ul iara nu are importanta ca o sa fie acoperite de plastic...
Opinie personala... as merge pe Panasonic sau pe Mutant.

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Audio tuning

Mesaj de fanut » Dum Oct 02, 2011 11:50 am

sustin si eu cu tarieeee si cu mare respect ce spune Aiurica egal zero sa schimbi difuzoare eu am schimbat pe spate si nu e nici o diferenta acum am mac-uri de 16.5 . Ca idee aceleasi difuzoare puse pe un logan cu statie....VIS deci difuzoare schimbate si HU stock egal frectie:D

Avatar utilizator
alexc4
Mesaje:601
Membru din:Mar Iun 23, 2009 4:46 pm
Numar Inmatriculare:B 688 SKN
Localitate:Bucuresti

Re: Audio tuning

Mesaj de alexc4 » Dum Oct 02, 2011 2:06 pm

multumesc de raspunsuri, nici nu ma asteptam la mai mult dar cele vechi baraie urat de tot cred ca o sa le iau pe cele mutant
C4 VTS 2.0HDI black
ex c4 1.6 16v black in transformare

Scrie răspuns

Înapoi la “Audio&Navi”