Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns

De unde puneti voi benzina/motorina?

1. OMV
28
31%
2. Petrom V
11
12%
3. Moll
20
22%
4. Rompetrol
20
22%
5. Lukoil
5
6%
6. Altele
6
7%
 
Voturi totale: 90

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de mituc » Sâm Iun 18, 2011 9:36 pm

Carburantii sint identici, sint descarcati din aceleasi cisterne. Ce difera sint cacaturile care le toarna cocletii de statiile respective respectiv cind au fost curatate ultima oara pompele. Sint unii care dau gres la ambele capitole (in mod voit, desigur) si ar trebui impuscati cu coada de la hirlet.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de cisu » Mie Noi 23, 2011 10:36 pm

Cam de o luna diselosu' meu mergea mai ragusit si parca nu prea mai tragea bine. Motorina bagam mereu de la Petrom si mergea bine. Am dat vina pe frigu' d-afara, pana s-a golit rezervorul si am zis sa bag si de la OMV.
Surpriza: au disparut mofturile si raguseala motorului! MAi mult, trebuie sa fiu atent cand imi scapa talpa pe acceleratie, sa nu ma infig in ala din fata! Chiar trage mai bine! ce draq asa mare diferenta intre OMV si Petrom. Au magarit astia de la Petrom motorina??? Chiar ma gandeam sa mai verific injectoarele sa vad de ce nu trage si e ragusita! Nu mai bag de la Petrom, ca vad ca s-au kkt pe ei!
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de mituc » Mie Noi 23, 2011 10:38 pm

Stai putin, tu crezi ca astia de la petrom magasesc doar motorina? Nici posirca de 99 nu prea e ce se spune.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de cisu » Mie Noi 23, 2011 10:44 pm

Dar pana acum nu am simtit! Ma gandeam chiar ca s-a rablagit masina, inainte sa-i schimb uleiul. Dupa aia am bagat tot de la Petrom si la fel mergea masina (nashpa)! Plus ca observasem si o crestere a consumului, pe calculator, fata de lunile trecute (cam 1l in plus%)...
Acum doua zile am luat de la OMV si e diferenta evidenta! Nu cred ca mai calc pe la Petrom...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de fanut » Mie Noi 23, 2011 10:59 pm

rompetrol ai incercat????

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de vlad » Mie Noi 23, 2011 11:06 pm

Eu am retrecut pt Alto55. La un plin e diferenta de 20 lei. Sa fim seriosi chiar nu merita, plus ca e mai buna o simti ca merge mai bine si am impresia ca consuma si o idee mai putin.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de cisu » Mie Noi 23, 2011 11:12 pm

fanut scrie:rompetrol ai incercat????
Am incercat acum un an si nu am fost incantat. Dupa ce am bagat Rompetrol cea mai scumpa, i-am dat talpa pe autostrada si nu a vrut mai mult de 187, cand cu petrom a vrut 191. Si cu Mol cam la fel.
Eram multumit de petrom, cea mai ieftina. Dar se pare ca au botezat-o rau de tot!
Sa vedem cum evolueaza treaba cu OMV.
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de fanut » Mie Noi 23, 2011 11:16 pm

O sa pun si eu odata de la omv pana acum de cand am masina in 99,9% din alimentari vede Rompetrol dar Omv de cand e la mine masina nu a vazut o sa incerc si eu sa vad daca simt ceva:D

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de Victor.VR » Joi Noi 24, 2011 1:02 am

Oi fi eu prost, pe profil uman..nah, dar teoretic... apa nu se lasa la fund? :?
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de mituc » Joi Noi 24, 2011 8:29 am

cisu scrie:
fanut scrie:rompetrol ai incercat????
Am incercat acum un an si nu am fost incantat. Dupa ce am bagat Rompetrol cea mai scumpa, i-am dat talpa pe autostrada si nu a vrut mai mult de 187, cand cu petrom a vrut 191. Si cu Mol cam la fel.
De citer ori ai incercat? Te intreb pentru ca toate conditiile de drum au o relevanta foarte mare la masini care nu au viteza maxima limitata electronic ci e limitata fizic prin maximul de putere pe care-l pot produce. Un vint o idee mai tare sau sub un unghi o idee mai defavorabil duce la valori ale testelor total diferite. Ca sa nu mai spun de presiune in pneuri, temperatura exterioara, etc.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de karateka1978 » Joi Noi 24, 2011 2:22 pm

LukOil si sunt extrem de multumit!! cam 2 mil pe luna....50 la sapt...
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de caraman » Joi Noi 24, 2011 8:13 pm

Cred ca asta cu, " cat de buna e la o statie, cat de rea e la alta"..... voi n-ati vazut sa vina cisterna cu insemnele Petrom(e exemplu) la LukOil? Foarte des mi se intampla sa vad asa ceva.

Eu cel mai des alimentez de la benzinariile MOL sau OMV, dar cand prind campania la LukOil - aia cu motorina aditivata la pret de aia simpla pun de ailalta. Si sincer, ori is greu eu de cap, ori de picior, ca masina merge mai bine pe zi ce trece. Adevarat ca in ultima vreme nu o menajez mai deloc, drept dovada si am consum de oras de 7,xxL/100km.
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de commandorsteel » Joi Noi 24, 2011 8:19 pm

caraman scrie:Cred ca asta cu, " cat de buna e la o statie, cat de rea e la alta"..... voi n-ati vazut sa vina cisterna cu insemnele Petrom(e exemplu) la LukOil? Foarte des mi se intampla sa vad asa ceva.
astia cam fac schimb de combustibil, in sensul ca mai mereu cand ramane o statie in pana de combustibil.... fuga-fuga le lukoil sau invers.
asta stiu de la un sef de statie petrom #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de cisu » Joi Noi 24, 2011 10:46 pm

@ Victor.VR: s-o lasa apa la fund, daca sta sa se linisteasca, dar cum pompele alea merg nonstop...De unde crezi ca apare apa in filtrul de motorina si iti aprinde beculetu' la bord??? Ploua in rezervor? Acu' sa stii, ca nici nu trebuie sa puna apa, pot boteza motorina cu fel de fel de compusi inferiori, muuuult mai ieftini si iti vand un coctail de super bau!
@mituc: am incercat de cel mult 3 ori cu rompetrol, vara pe autostrada, cam pe acelasi traseu. Nu am fost incantat de motorina de la Rompetrol. Chiar mi se parea mai buna aia de Petrom, pana in toamna.
Nici cu MOL n-a tras mai bine. Se pare ca OMV e cea mai buna, fara sa ii mai bagi cate un flacon de aditiv din cand in cand!
De lukoil nu stiu, ca n-am bagat si nici nu o sa bag (stiu eu de ce). Nici de Agip n-o sa vada.
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
caraman
Mesaje:736
Membru din:Vin Apr 08, 2011 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDI, 66,2kw 2006
Numar Inmatriculare:CJ 13 WDV
Localitate:Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ce benzina/motorina, de unde si cata puneti?

Mesaj de caraman » Joi Noi 24, 2011 10:59 pm

Chestia aia cu aditivii mi se pare o prostie, sincer vorbind, nu stiu la PSA, dar la masinile Germane, la Haudi, 100% scrie ' a nu se folosi aditivi de nici un fel, nici pentru caratare injectoare, nici pentru sistemul de injectie, si probabil nici pentru alte chestii.
Exista aditivi care maresc cifra catanica cu 1-2 unitati, dar care? si cand intreb care, nu ma refer la care scrie pe recipient, ci care o face intradevar?!
La fel de dubioase mi se par si cele pentru curatare sistem de injectie, sau cele care coboara punctul de inghet.
De aia 30 ron sau cat o mai fi aditivul, cred ca as alimenta cu cea mai scumpa motorina de la pompa, cu toate ca nici asta nu-mi garanteaza o motorina mai calitativa, cu cifra catanica mai mare sau mai stiu e cum....
Daca schimb filtru de motorina la fiecare 7kkm cred ca rezolv mai multe decat cu aditivii.
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”