Ce nu va place la masina voastra?

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns
radou
Mesaje:16
Membru din:Sâm Oct 30, 2010 7:54 pm
Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de radou » Mar Noi 09, 2010 12:56 pm

mituc scrie:
radou scrie:Ma enerveaza ca nu are semnalizare (stanga - dreapta) cu impuls, asa cum au toate germanicele. Dar va trebui sa ma obisnuiesc, asta e...!
dar unde ai vazut tu caruta "germanica" semnalizind corect?
Apoi, semnalizarea asta cu impuls e de o cretinatate nemarginita. Cum adica "impuls", si semnalizeaza de 3 ori? 3 semnale iar aproximativ o secunda, daca tu reusesti sa-mi demonstrezi ca reusesti sa te asiguri si angajezi in manevra intr-o secunda atunci ori mergi cu 120 pe unde altii merg cu maxim 50 ori imi vei spune doar asa, sa incerci sa demonstrezi totusi superioritatea rablelor germane.
Asta cu semnalizatul de 3 ori o asociez de obicei cu un taiat de fata + 3 semnale la modul ca "bai vezi a acum 2 saptamini am schimbat si eu banda in fata ta".
in primul rand nu-ti inteleg agresivitatea total gratuita. din bun simt n-ar trebui sa numesti facilitatea asta cretinitate atata timp cat n-ai utilizat-o niciodata. foloseste strict la schimbarea benzilor de circulatie si nu la depasiri.
in al doilea rand n-am facut nici o afirmatie legata de vreo superioritate ale altor marci fata de Citroen.
C4 berlina, 1.6 HDi, 110 CP
Renault Scenic 1.5 dCI, 105 CP

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de Bogdan » Mar Noi 09, 2010 12:57 pm

@radou, esti mai nou aici, va trebui sa te obisnuiesti cu posturile lui Mituc..nu le zice cu rautate, si nici cu superioritate, doar ca are el un stil mai aparte :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de commandorsteel » Mar Noi 09, 2010 1:00 pm

si.. nu prea inghite nemtoaicele :ok
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de Tomita » Mar Noi 09, 2010 3:18 pm

radou scrie:
mituc scrie:
radou scrie:Ma enerveaza ca nu are semnalizare (stanga - dreapta) cu impuls, asa cum au toate germanicele. Dar va trebui sa ma obisnuiesc, asta e...!
dar unde ai vazut tu caruta "germanica" semnalizind corect?
Apoi, semnalizarea asta cu impuls e de o cretinatate nemarginita. Cum adica "impuls", si semnalizeaza de 3 ori? 3 semnale iar aproximativ o secunda, daca tu reusesti sa-mi demonstrezi ca reusesti sa te asiguri si angajezi in manevra intr-o secunda atunci ori mergi cu 120 pe unde altii merg cu maxim 50 ori imi vei spune doar asa, sa incerci sa demonstrezi totusi superioritatea rablelor germane.
Asta cu semnalizatul de 3 ori o asociez de obicei cu un taiat de fata + 3 semnale la modul ca "bai vezi a acum 2 saptamini am schimbat si eu banda in fata ta".
in primul rand nu-ti inteleg agresivitatea total gratuita. din bun simt n-ar trebui sa numesti facilitatea asta cretinitate atata timp cat n-ai utilizat-o niciodata. foloseste strict la schimbarea benzilor de circulatie si nu la depasiri.
in al doilea rand n-am facut nici o afirmatie legata de vreo superioritate ale altor marci fata de Citroen.
:ok :ok :ok
mituc, ai facut victime....
:ok :ok :ok
fii bland, ca in videoclipul cu melteanca :D
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de chainsaw » Mar Noi 09, 2010 3:30 pm

felul fenomenal de ... sa-i zicem "lipsit de practicalitate si neergonomic" in care se realizeaza schimbarea becului. ptr cel din stanga (dreapta cum te uiti la masina) a trebui sa scot cutia aia cu tubulatura in S prin care intra aerul (chiar, ce dzeu face chestia aia, ditamai magaoaia si nici n-are vreun filtru in ea) ca sa am acces sa bag un cleste ptr scoaterea clemei acelea criminale. clema care desi trebuie scoasa cu excavatoru', face si probleme, ptr ca atunci cand mi s-a ars faru', am zis sa ma duc ca prostu sa misc ceva pe-acolo, cine stie, si, ptr inca niste saptamani, l-am facut sa mai mearga.

in rest e ok, daca stii schema, iese. insa tot e exagerat de complicat. si faptu' ca la megane 2 e mai stupid, nu face cazu' de fata mai putin aberant :P
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de Tomita » Mar Noi 09, 2010 3:34 pm

ce bec ai schimbat tu de ai scos cutia de la filtru de aer?
PS: nici cand am dat farul jos NU am scos cutia aia de la filtru.
o fi altfel la motorizari diferite?!, caci altfel nu imi explic.
la 1.6i nu este nvoie de astlfe de manevre.
doar la farul pasagerului, cine are protectia de plastic tre sa o dea jos inainte pt accesa schimbarea becului
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de chainsaw » Mar Noi 09, 2010 3:41 pm

aia nu e cutia filtrului de aer. filtru de aer e dupa tubulatura aceea de cauciuc (care se continua dupa cutia initiala)

si n-am scos-o ca e necesar, ci ptr comoditate. la prima revizie la ats, mi-au rupt-o din prinderi (adica iese doar scotand tubul de cauciuc din ea si ridicand-o) si mi-a fost foarte de ajutor ptr a avea acces sa prind clema cu clestele.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de Tomita » Mar Noi 09, 2010 3:52 pm

mi-era comod sa zic asa. daca vrei tu, cutia de inductie a aerului catre filtru. cum crezi, car mi se pare overkill, pt orice comoditate. probabil pana te inveti sa nu o scoti...
numai la megane tr sa dai jos roata sa schimbi becul :))
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Raducv
Mesaje:443
Membru din:Vin Aug 26, 2011 7:06 pm
Marca si model masina:Passat CBAB
Numar Inmatriculare:DJ 01 RMB
Localitate:Craiova

Re:

Mesaj de Raducv » Joi Oct 06, 2011 6:29 pm

Ce ma deranjeaza la masinuta mea :
1. La gropi/treceri peste cale ferata/etc suspensia spate galagioasa .
2. La mers pe un drum de tara pietruit cu ~25km/h tremura volanul.
3. Am cativa greierasi mai ales prin spate pe la plastice si in usa soferului.
4. Fata de alte masini cu care am mai mers si nu neparat din clasa mai mare ( de ex Opel Astra G din 2008 ) se simte suspensia mai dura ( pe spate).
5. NU-mi place ca stai mult sa schimbi un amarat de bec pe faza scurta .
Cam atat din ce imi aduc aminte si din ce am mai citit pe aici vad ca sunt probleme generale la C4.
Imagine
C4 1.6 HDi 90cp

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de Costi596 » Joi Oct 06, 2011 7:49 pm

greieri convietuiesc cu ei de vreo 6 ani nici mie nu imi plac, trancanitul de la suspensie nu il aud la treceri de cai ferate ,tramvai si etc in schimb la gropi face ca toate alea nici asta nu imi place, dar in rest imi place TOTUL la ea

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de fanut » Joi Oct 06, 2011 8:04 pm

nu prea imi place cum e gandit flesul tre sa fii finut la mana sa poti flesui pe cineva in trafic

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de Bogdan » Joi Oct 06, 2011 8:27 pm

Asta daca ai deja farurile aprinse altfel e usor :)


Sent using Iphone and Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

spooky
Mesaje:405
Membru din:Joi Noi 01, 2007 10:31 am
Numar Inmatriculare:B-112-UFO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce nu va place la masina voastra?

Mesaj de spooky » Joi Oct 06, 2011 9:19 pm

Mie nu imi place ca nu are un suport de bauturi ca la alte masini... mai exact sa nu permita bauturilor sa se rastoarne... nu stiu de cate ori mi s-a varsat energizantul. :)
C4 1.6 HDi 110CP SX, gris fer, 299.000 km din 07/2006
Mitsubishi Pajero Sport GLS 2.5TD din 2003 - expeditii offroad
Radioamator YO3INP - Yeasu FT-8900 + antena fixa
Statie CB President Harry III ASC + antena fixa
INFOCON, RUFOn, UFOpedia, Statie Meteo

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Re:

Mesaj de mituc » Vin Oct 07, 2011 2:54 pm

Raducv scrie:Ce ma deranjeaza la masinuta mea :
1. La gropi/treceri peste cale ferata/etc suspensia spate galagioasa .]
2. La mers pe un drum de tara pietruit cu ~25km/h tremura volanul.
1. Suspensia spate e si mai galagioasa daca ti-au cazut "ciorapii". Altfel... cam orice hatchback e galagios in spate pentru ca la ele capetele amortizoarelor ajung in portbagaj si zgomotele puntii se transmit destul de "bine".

2. Pai... la ce compacta cu rotile umflate corespunzator nu-ti tremura volanul in situatia asta? Poti merge cu 40 si nu mai tremura nimic pentru ca micile denivelari vor fi absorbite de pneuri si suspensie, insa te umpli de praf.
Altfel... zgomotele se transmit via pneuri -> jante -> brate si bielete de directie -> caseta de directie -> cremaliera -> coloana de directie fix in volan. Nu are cine sa le amortizeze pe parcurs.
Si zic de "compacte" pentru ca alte carute sau sufragerii nesimtite eventual cu pneuri cu balon mai mare aceste vibratii sint absorbite mai usor.
Raducv scrie:Ce ma deranjeaza la masinuta mea :
3. Am cativa greierasi mai ales prin spate pe la plastice si in usa soferului.
Vezi axul si butoiasul de plastic pe care se rotesc pe ax scaunele din spate la rabatare. Ala de pe dreapta (din spatele pasagerului) crapa frecvent si apar vibratii acolo.
In usa soferului si a pasagerului se mai slabeste cablul de la boxe. Desfa, fixeaza-l, pune-i niste banda adeziva sa stea teapan si aia e.
Raducv scrie: 4. Fata de alte masini cu care am mai mers si nu neparat din clasa mai mare ( de ex Opel Astra G din 2008 ) se simte suspensia mai dura ( pe spate).
Astra G o compari cu C4-2. C4-1 il compari cu porcaria aia inepta de astra H cu scaunele ei de rupt spatele si suspensia cu setari total improprii si impredictibile pentru o masina pentru oameni normali la creieri.
Astra G mai are si un design interesant al suspensiei pentru imbunatatirea comfortului. Nu stiu cum sta pe curbe o astra dintr-asta G insa la comfort s-a lucrat mult (e singura compacta care ofera si incalzire si racire in scaune, la nici o alta compacta nu ai asta ca optiune).
Raducv scrie: 5. NU-mi place ca stai mult sa schimbi un amarat de bec pe faza scurta .
Pune dintr-alea care nu se ard, chiar daca-s mai galbui. Sau daca ai un prieten cu renault megane intreaba-l pe el ce tre' sa faca ca sa schimbe un bec pe faza scurta (era ceva de genul, o zvirli in prapastie si-ti iei una identica si cu becuri functionale cu banii recuperati de la casco).
Ultima data cind am schimbat becuri pe faza scurta la C4 stiu ca-mi lua cam 5 minute/bec, si asta din cauza clemei aleia nenorocite care fixeaza becul in far.
Raducv scrie: Cam atat din ce imi aduc aminte si din ce am mai citit pe aici vad ca sunt probleme generale la C4.
E bun daca e doar atit pentru ca ce nu-ti place tie par sa fie chestii generale despre clasa compacta sau lucruri care se rezolva toate intr-o ora, cu 2 surubelnite, un cutter si o rola de banda adeziva.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Raducv
Mesaje:443
Membru din:Vin Aug 26, 2011 7:06 pm
Marca si model masina:Passat CBAB
Numar Inmatriculare:DJ 01 RMB
Localitate:Craiova

Re: Re:

Mesaj de Raducv » Vin Oct 07, 2011 5:46 pm

mituc scrie:







Astra G o compari cu C4-2. C4-1 il compari cu porcaria aia inepta de astra H cu scaunele ei de rupt spatele si suspensia cu setari total improprii si impredictibile pentru o masina pentru oameni normali la creieri.
Astra G mai are si un design interesant al suspensiei pentru imbunatatirea comfortului. Nu stiu cum sta pe curbe o astra dintr-asta G insa la comfort s-a lucrat mult (e singura compacta care ofera si incalzire si racire in scaune, la nici o alta compacta nu ai asta ca optiune).


Multumesc de sfaturi !
Cred ca nu faci referire la acelasi astra . Eu zic de modelul de prin 2003-2004 (nu cred ca are racire scaune cum zici tu , incalzire am vazut dar f rar).
Imagine
C4 1.6 HDi 90cp

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”