"Pacate" in ale condusului

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
"Pacate" in ale condusului

Mesaj de Bogdan » Vin Aug 31, 2007 11:00 am

Inspirat de pe un alt forum, am zis sa deschid si aici un astfel de subiect, "sensibil" poate pentru multi..

Multi dintre noi am gresit la volan, voluntar sau involuntar si singura diferenta intre noi care nu am patit nimic si cei care au patit ceva a fost doar norocul(parerea mea).

Daca se animeaza topicul, v-as ruga sa nu se inceapa cu comentarii inutile gen: inconstienta, prostie, bla bla....

Incep eu in ordine cronologica cu cateva exemple de asa NU:

1. Nu am observat ca aveam 90km/h si am zburat de-a dreptul peste o cale ferata(la iesirea din Neptun), norocul meu ca am aterizat tot pe sosea..si nu in padurea din stanga si dreapta soselei. Efecte: 2 capete lovite de plafon, altul si-a muscat limba, si s-a indoit un pic scutul de sub masina

2. Alergam ca un cretin, in fata mea era coloana de vreo 3 masini oprita din cauza unui tampit care s-a trezit sa intoarca pe drum cu 2 benzi in afara localitatii... Am iesit pe contrasens, au inceput sa vina masini..am intrat pe iarba,am evitat totul.. mi-am luat multa carne si aia a fost.. N-am mai facut niciodata, si cand sunt nevoit sa reduc super mult, aprind avariile tot timpul. Asta ar trebui sa faca toti

3. Prostul obicei de a taia curbele, pana am dat peste unul care le taia mai rau ca mine...M-am potolit si cu astea

4. Mers destul de repede pe ploaie pe liniile de tramvai...efectul a fost cam dramatic, noroc ca nu am nimerit nici un stalp sau alta masina

5. Cauciucuri noi de vara puse iarna prin februarie, noroc cu ESP-ul ca altfel, la unirii in fantani eram..Bineinteles fortat un pic in interiorul virajului cat sa fuga spatele, si chiar a fugit.. Astea le-am mai facut, si o sa le mai fac...atata timp cat nu e nimeni prin zona.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Mesaj de silvius » Vin Aug 31, 2007 11:32 am

Hai si eu:
1. neacordat prioritate la pieton pe trecere, ma grabeam la propriu si nu am vazut ca tipa traverseaza din cauza unei camionete parcate aiurea. Politistul din spatele meu m-a urecheat rau de tot, insa circumstantele au tinut cu mine.
2. Ma uitam pe gps si nu am observat ca ma bag pe banda din dreapta unde era unu care a inceput sa ma injure. Oricum i-am cerut scuze la semafor de a ramas tipul masca.
3. Era iarna, eu ma duceam in spatele unui jeep si ala a pus franaaaaa la trcere. Mare noroc cu abs-ul, multi se uitau deja cum o sa se auda poc. Au fost nemultumiti.
4. Tot iarna, veneam din pipera si eram in drum spre ats pipera. Eram tot in spatele unui jeep, seara, chestii. In fata era un tir parcat nereculamentar evident, jeepul se baga in depasire, eu dupa el. In fata mea era ditamai passatul. Noroc ca m-a lasat, incercasem sa opresc pana in tirul parcat, in dreapta e ditamai santul asa ca doar contrasensul mi-a ramas. Belea mare era sa fie atunci.

Asta e tot. PS. Aia cu avariile e foarte buna ce a spus Bogdan, in Spania e folosita la greu, eu o folosesc, probabil ca ar fi util sa o folosim cat mai multi
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
shomoyoque
Mesaje:912
Membru din:Vin Feb 16, 2007 9:04 am
Localitate:Bucuresti/Constanta
Contact:

Mesaj de shomoyoque » Vin Aug 31, 2007 1:42 pm

Conduc din 2000 si pana acum pot sa spun ca am fost ferit de intamplari ca cele de mai sus.

Singura ce o pot califica ca si situatie periculoasa mi s-a intamplat pe un S in coborare in care am intrat cu viteza destul de mare iar in momentul intrarii in curba de dreapta a S-ului am mai accelerat un pic si am trecut si peste un damb. In momentul ala am simtit cum masina s-a ridicat si pentru un moment am pierdut spatele la o viteza destul de mare. Am avut noroc si am reusit sa o pun pe trasa imediat insa m-au trecut toate apele.

In general conduc prudent. Imi este cel mai mult frica de inconstienta altora si de faptul ca exista posibilitatea sa o patesti fara sa ai nici o vina. De fiecare data incerc sa conduc si pentru ceilalti. Incerc sa ii consider pe toti niste "tampiti" si sa imi iau toate masurile de precautie.

Condusul prudent inseamna pentru mine a avea grija de tine si de ceilalti in egala masura.
Citroen C4 Coupe VTR 1.4 90 cp

Avatar utilizator
muntos
Mesaje:797
Membru din:Lun Mar 26, 2007 3:34 pm
Numar Inmatriculare:B-333-VTS
Contact:

Mesaj de muntos » Vin Aug 31, 2007 4:49 pm

Si eu am 2 pacate pe constiinta in scurta mea cariera de sofer:
1. Cand am fost la Oradea pe timpul noptii mi s-a intamplat sa iau o curba cu prea mare viteza si cum curba era mai stransa decat ma asteptam m-am trezit in sant, am franat cat am putut si am tras stanga dar tot am apucat sa intru nitel in sant,am auzit o bubuitura puternica, am crezut c-am rupt masina in doua.Ne-am dat jos,am inspectat-o pe intuneric cat puteam si apoi la prima benzinarie si n-am gasit urme.Am scapat usor dar m-am cam speriat.
2. La trecerile de pietoni fiind pe banda de langa axul drumului si masinile din dreapta mea incetinind sa acorde prioritate pietonilor mi s-a intamplat de cateva ori sa nu inteleg de ce opresc si sa-mi continui drumul.Cel mai rau a fost la o trecere inainte de piata Muncii cand era sa dau peste o tipa, noroc ca s-a retras dupa ce a trecut de prima masina.Am franat dar m-am oprit cam la 1-2 metrii dupa trecere, am avut noroc.
C4 1.6i 16v 110CP berlina...restul e istorie
B-333-VTS

Avatar utilizator
bezz
Mesaje:281
Membru din:Sâm Mar 17, 2007 5:26 pm

Mesaj de bezz » Vin Aug 31, 2007 6:12 pm

:oops: azi dimineata, rupt de somn, am ratat o intersectie pe magheru daca se poate zice asa ... e vorba de cea de la scala, eu venind dinspre romana vroiam sa ies la sala palatului, am facut dreapta desi era obligatoriu inainte :lol: m-am trezit fata in fata cu o coloana mare de soferi cu ochii :shock: , am intors in intersectie si am iesit din nou in magheru...si mi-am luat o cafea.
stiti cumva, sunt camere pe magheru si e posibil s-o incasez? :evil:
just cruisin'
xs mk2 2.0 hdi 90hp 2004

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Vin Aug 31, 2007 7:46 pm

Pe Magheru sunt 2 camere.

Eu am vreo 2 boacane la activ:

- intr-o iarna ma "jucam" cu fosta masina prin Poli si intr-o curba luata "mai agresiv" am dat de o portiune de ciment si a prins aderenta si m-a aruncat intr-o vaza din aia de ciment, rezultatul a fost un nou far + semnal.
- ma alergam cu unul prin orash, ca prostul, cu viteza destul de mare cand mi-a sarit in fata (la propriu sarit) o cretina, care nu era pe trecerea de pietoni, si am ajuns sa pun masina dea latul ca sa pot oprii si sa nu o lovesc.
Concluzia: nu mergeti cu viteza f mare prin orase pt ca poate sa sara un idiot in fata ta chiar daca nu e trecere.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Vin Aug 31, 2007 7:51 pm

Cate porcarii am facut , numai Dumnezeul m-a ajutat , o sa le povestesc , acuma din pacate trebuie sa plec

Avatar utilizator
newt
CPatratzel
Mesaje:685
Membru din:Lun Feb 19, 2007 11:12 am
Marca si model masina:Mercedes-Benz CLA 250 4matic
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de newt » Vin Aug 31, 2007 7:59 pm

- merg prea aprope de masina din fata (inclusiv la viteze destul de mari)
- ignor marcajele continue (vezi ultima luna stata pe bara fara permis)
- franez in fata idiotilor care nu se duc pe banda 1 cand vreau sa trec de ei pe banda a 2-a
- ratez in mod consecvent culoarea galben a semaforului
- "crosetez" colegii din trafic pe bulevardele bucurestene la viteze mai mult sau mai putin legale
- imi place sa merg mult mai tare pe drumurile virajate decat pe autostrada
...
..
.
aaaaa, nu mai stiu, da' va mai spun duminica pentru ca ma duc pana la Focsani in week-end si sigur mai fac vreo "prostiuta" pe drum... :wink:
Jupiter Red CLA 250 4matic | AMG Sport | AMG Exclusive | Night | ILS | Command Online | RVC | Sunroof | Harman/Kardon
Ex: Golf V alb, 1.9TDI 105CP M6 Comfortline, ESP, clima bi-zona, cotiera
Ex: C4 coupe luciferos 1.6i 16v 110cp, VTR + clima bi-zona, monograme, sticker, '06

Avatar utilizator
bezz
Mesaje:281
Membru din:Sâm Mar 17, 2007 5:26 pm

Mesaj de bezz » Vin Aug 31, 2007 10:31 pm

Shadow scrie:Pe Magheru sunt 2 camere.
unde?
fac poze sau sunt doar pentru supraveghere?
just cruisin'
xs mk2 2.0 hdi 90hp 2004

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Mesaj de onacus » Vin Aug 31, 2007 10:57 pm

Cele de pe magheru sunt supravegheate in timp real de politie din ce am vazut eu pe la televizor.

Adica daca iti parchezi masina acolo sa-ti iei ceva de la fornetti, in 2 minute vine politia sa-ti dea amenda.

Habar nu am in schimb daca respectivii obisnuiesc sa trimita amenzi acasa :P
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Vin Aug 31, 2007 11:24 pm

Pai un radar este exact intre universitate si romana. Si mai e o camera pe un semafor in caz ca treci pe rosu.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Sâm Sep 01, 2007 1:58 am

Mai baieti, voi sinteti viteji tare!
Cind am citit topicul, Pacate intr-ale codusului, ma gindeam la tot felul de minuni:
- necalcat ambreajul (deloc sau incomplet) la schimbre de treapta;
- bagat intr-a 3-a in loc de a 5-a;
- tras de levier sa intre intr-a 6-a la rable cu 5+1 trepte (adica marsarier);
- intors rotile pe loc, eventual cu piciorul pe frina sau cu frina de mina trasa;
- lipsa acceleratie la schimbare in treapta inferioara (sau chiar superioara);
- chestii dintr-astea pe care le vad la foarte multi (si pe care eu nu le fac nici macar din greseala, fara sa ma laud) si care nu duc la altceva decit la o uzura prematura a rablamentului, nu la uzura scheletului diverselor persoane implicate.

Dar din ce citesc eu la voi... mai oameni buni, voi sinteti moartea pe roti.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de HaPPy » Sâm Sep 01, 2007 1:45 pm

sa ma "laud" si eu...
acum vreo luna jumate... pe linia lu' 41 intre agronomie si sofitel, ma uitam parca la telefon, si hooopp... toti in fata mea stateau... traiasca ABS-ul, am tras o frana de m-am speriat si eu.
Multumiri megane-ului galben stil jaune scott care era in spatele meu si care a tras stanga, s-a suit pe linia de tramvai si nu mai stiu ce alte exchibitii a facut ca sa nu-mi faca fundul prafffff....
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shadow » Sâm Sep 01, 2007 2:06 pm

mituc scrie: Dar din ce citesc eu la voi... mai oameni buni, voi sinteti moartea pe roti.
Ma lasi.....de parca tu nu ai avut parte de asa ceva!!!
Nu exista persoana care sa aiba un stil de condus mai "sportiv" sau "agresiv" si sa nu fii patit din astea.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Sâm Sep 01, 2007 4:00 pm

Va zic eu, cu cat iti modifici masina mai mult, cu atat mergi mai incet.. Drept dovada, eu de cand am C4, merg cu viteza legala!

Cu Fiat-ul fac prostii... Mi-a ramas blocata odata in viteza a3a si doar platforma m-a salvat! Si garantia :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”