trage greu si noxe inauntru...

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:
trage greu si noxe inauntru...

Mesaj de adrian_grosu09 » Lun Apr 17, 2017 9:24 pm

Salutare tuturor,

Am un C4 sedan 1,6 HDI 2008, 187.000 km
Problemele au aparut iarna asta:
Simteam noxe inauntru, la o verificare la Cartec Pitesti, mi-au zis ca e de la turbina si trebuie reconditionata. Am facut asta la Marvis Auto Dr Taberei. O gramada de bani.
Inainte sa repar turbo, mi-a aparut eroare filtru de particule, am consultat 2 serviceuri Citroen, Cartec Pitesti si Radacini Militari, ambele mi-au zis ca trebuie schimbat EGR, mi-au dat niste preturi imense asa ca am schimbat cu un mecanic la el in curte 600 Ron EGR Valeo.
Imediat dupa ce am schimbat EGR, parca simt ca nu mai trage la fel, (precizez cand mi-a dat eroarea in bord prima oara, nu mai urca peste 3000 turatii). Acuma urca, (am sters eroarea din bord la service) dar trage greu parca am 80 de cai, si peste 160 km/h aproape ca nu mai vrea sa urce...foarte greu...si azi, la o saptamana dupa ce am schimbat EGR (si 2 saptamani dupa ce am reconditionat Turbo), incepe iara sa bage noxe inauntru pe la ventilatie. Acelas miros care e cand deschid capota si dau cu nasul pe la turbosuflanta)...
Daca ma ajuta cineva cu pareri sau imi poate recomanda un service bun de incredere, sa imi zica clar ce are (sa nu ma intepe)...nu vreau sa dau iar bani aiurea
Va multumesc :D
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: trage greu si noxe inauntru...

Mesaj de adrian_grosu09 » Mar Apr 18, 2017 7:44 am

azi dimineata, la semafor stand, am vazut ca iese un soi de fum semi transparent pe la capota, si mirosea puternic inauntru,
am ridicat capota si iese fum pe la un furtun unde au zis cei de la Cartec ca mi-au reparat o scurgere de ulei acum o luna si ceva..

Imagine
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

chelner
Mesaje:60
Membru din:Sâm Apr 14, 2012 1:45 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI,110 Cp
Numar Inmatriculare:B 51 CDJ
Localitate:Bucuresti

Re: trage greu si noxe inauntru...

Mesaj de chelner » Mie Apr 19, 2017 12:25 am

Daca esti din Bucuresti eu iti recomand sa te duci(sa iei legatura)la Iulian.Un mecanic care stie cu ce se mananca Citroenul,parerea mea...

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: trage greu si noxe inauntru...

Mesaj de robitza21 » Mie Apr 19, 2017 7:50 am

Ori ai un furtun fisurat la acel dozor de aer, ori sunt oringurile de la injectoare.
Eu am avut problema la oringuri si le-am schimbat pe toate la Iulian.
Ai facut calibrare la EGR dupa ce l-ai montat? Nu e suficienta doar montarea lui si stergerea erorii...

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: trage greu si noxe inauntru...

Mesaj de adrian_grosu09 » Mie Apr 19, 2017 9:19 am

cred ca am rezolvat....dintr-una intr-alta am ajuns la un mecanic pe langa Coca-Cola, fumul era de la motorina arsa, aveam scurgeri de motorina in zona aia, mi a strans "un surub" si pare ca e ok, iar cu puterea, era bineinteles un furtun gros la motor scos, mi-a strans colieru si trage ca noua :D
Scuze de limbaj dar sunt paralel cu ale motoarelor.
Cat despre acest Iulian chiar ma intereseaza, daca imi puteti da un numar, locatie unde e de gasit.
Multumesc
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: trage greu si noxe inauntru...

Mesaj de Norishor » Mie Apr 19, 2017 9:58 pm

0724.236.342 - Langa Hornbach berceni. Ii spui ca esti dupa ClubC4 :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: trage greu si noxe inauntru...

Mesaj de adrian_grosu09 » Joi Apr 20, 2017 3:17 pm

Iti multumesc :D
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

ALucian
Mesaje:7
Membru din:Vin Mai 14, 2021 7:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6 16v 109CP VTR

Re: trage greu si noxe inauntru...

Mesaj de ALucian » Vin Mai 14, 2021 7:47 pm

Buna seara, am si eu problema, pot spune similara, cu a colegului, insa este vorba despre un c4 coupe 1.6 16v 109CP.
Are momente cand, stând pe loc, si fiind reglata aeroterma sa bata la parbriz, sa se simta miros de benzina plus ca mi se plafonează motorul cam pe la 148-150.
Am curățat galeria de admisie si clapeta, am pus garnituri noi, am schimbat bujiile ca erau negre. I-am luat compresia motorului bate spre 17 (16 si ceva). Ce poate sa fie?

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”