Problema Spira volan

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
Iliecristian18
Mesaje:1
Membru din:Mar Noi 08, 2022 8:04 pm
Marca si model masina:Citroen c4, 1.6 hdi B7 2012
Problema Spira volan

Mesaj de Iliecristian18 » Mar Noi 08, 2022 8:17 pm

Bună seara colegi,
Tocmai m-am înscris pe acest forum în încercarea disperata de a afla ce a pățit mașinuța mea pentru ca din câte vad, mecanicii unde am fost nu prea înțeleg nici ei ce are. Problema a început odată ce am recondiționat caseta de direcție, toate bune și frumoase pana când am luat o din service și la primul viraj făcut mi s a aprins în bord : esp, abs, faruri direcționale defecte, stop și asa mai departe, dar nu mai țin minte exact ce anume.. în orice caz astea erau principalele erori. După ce m am întors cu ea în service cum era și normal, mi au spus ca vezi doamne s a dus senzorul de unghi din spira volan.. și uite asa stau fără masina de aproximativ 4 săptămâni pentru ca nu mi găsesc o alta spira(în dezmembrari se încearcă găsirea spirei :? ).
Întrebarea este, acum după ce v am spus întâmplarea mea, credeți ca este vina lor pentru ceea ce a pățit masina și sa aștept ca masina sa fie făcută de către ei, având în vedere ca masina nu avea absolut nimic înainte de asta? Sau asa a fost sa fie și sa ma duc sa mi comand o piesa NOUĂ (nu din dezmembrari) si sa o montez pe masina... va mulțumesc anticipat !!! O seara minunata va doresc !

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Problema Spira volan

Mesaj de Norishor » Mar Noi 15, 2022 4:54 am

Salutare, Cristian!
In primul rand, incearca de la punctul central, sa numeri cate ture face la stanga si cate la dreapta (pentru a verifica daca acea caseta reconditionata a fost centrata la fel). Asa cum banui, trebuie sa dai egal din centru catre stanga si catre dreapta.
In al doilea rand, iti recomand refacerea geometriei trenului de rulare (e cam obligatoriu)
In al 3lea rand, daca esti din Bucuresti, putem incerca o calibrare a senzorului de unghi volan
si in final... daca nimic din cele de mai sus nu duc catre o rezolvare, inlocuita spira.

Sansele sa se duca spira sunt 70% service 30% coincidenta.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”